Zmiana granic niektórych powiatów, miast Pruszkowa i Siedlec oraz miasta Zielonka i osiedli Wesoła i Sulejówek w województwie warszawskim.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1961 r.
w sprawie zmiany granic niektórych powiatów, miast Pruszkowa i Siedlec oraz miasta Zielonka i osiedli Wesoła i Sulejówek w województwie warszawskim.

Na podstawie art. 2 i art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o dokonywaniu zmian podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. Nr 6, poz. 48) oraz art. 5 ustawy z dnia 25 września 1954 r. o osiedlach i radach narodowych osiedli (Dz. U. Nr 43, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
W województwie warszawskim wyłącza się:
1)
z gromady Regimin w powiecie ciechanowskim wsie Budy Bolewskie i Krośnice i włącza się je do gromady Konopki w powiecie mławskim,
2)
z gromady Dobrzyków w powiecie gostynińskim wieś Kępa Ośnicka i włącza się ją do gromady Borowiczki w powiecie płockim,
3)
z gromady Budki Petrykowskie w powiecie grójeckim:
a)
wsie Petrykozy i Redlanka i włącza się je do gromady Bartoszówka,
b)
wsie Bronisławów, Chudolipie, Nosy-Poniatki i włącza się je do gromady Osuchów

w powiecie grodziskomazowieckim,

4)
z powiatu mławskiego gromadę Dobrogosty i włącza się ją do powiatu przasnyskiego,
5)
z powiatu ostrołęckiego:
a)
z gromady Kołaki wsie: Kołaki, Modzele, Sadykierz Szlachecki, Sadykierz Włościański, Strzemieczne, Strzemieczne-Oleksy, Strzemieczne-Wiosny i włącza się je do gromady Młynarze w powiecie makowskim,
b)
z gromady Zawady wsie Kopaczyska i Zawady i włącza się je do gromady Brodowe Łąki w powiecie przasnyskim,
6)
z gromady Mroków w powiecie piaseczyńskim wieś Parole i włącza się ją do gromady Nadarzyn w powiecie pruszkowskim,
7)
z powiatu płockiego;
a)
gromady Lelice i Słupia i włącza się je do powiatu sierpeckiego,
b)
z gromady Brudzeń Duży wsie Grodnia i Łukoszyń Wielki i włącza się je do gromady Bożewo w powiecie sierpeckim,
c)
z gromady Proboszczewice Nowe wieś Czachowo i włącza się ją do gromady Gozdowo w powiecie sierpeckim,
d)
z gromady Piączyn wieś Pomianowo-Dzierki i włącza się ją do gromady Dzierzążnia w powiecie płońskim,
8)
z powiatu pruszkowskiego miasto Milanówek i włącza się je do powiatu grodziskomazowieckiego,
9)
z powiatu sochaczewskiego gromadę Secymin Polski i włącza się ją do powiatu nowodworskiego,
10)
z gromady Kąty-Miąski w powiecie wołomińskim wieś Kąty-Borucza i włącza się ją do gromady Dobre w powiecie mińskim.
§  2.
1.
Z miasta Pruszkowa w województwie warszawskim wyłącza się tereny o powierzchni 30 ha i włącza się je do miasta Piastowa w powiecie pruszkowskim, w tymże województwie. Nowa granica miasta Pruszkowa i powiatu pruszkowskiego na odcinku miasta Piastowa biegnie od zetknięcia się ulic Żytniej i Królewskiej (w mieście Pruszków) północną stroną tej ostatniej do torów kolejowych i wschodnim brzegiem tych torów na odcinku 200 m, po czym przecina tory kolejowe, następnie skręca na zachód i bocznicą kolejową dochodzi do szosy Pruszków - Warszawa, przecina ją i północnym jej brzegiem dobiega do ulicy Żeromskiego, a zachodnim jej brzegiem dobiega do ulicy Niestałej, stanowiącej dotychczasową granicę miasta Pruszkowa.
2.
Z gromady Opacz w powiecie pruszkowskim województwie warszawskim wyłącza się część wsi Pęcice o powierzchni 4 ha i włącza się ją do miasta Pruszkowa. Nowa granica miasta Pruszkowa i powiatu pruszkowskiego na odcinku gromady Opacz biegnie od zetknięcia się ulicy Pęcickiej z drogą Pruszków - Pęcice na odcinku długości 342 m, po czym załamuje się i biegnie na południe wschodnią granicą działek budowlanych spółdzielni domków jednorodzinnych, a następnie skręca na zachód i południową granicą tych działek dobiega do dotychczasowej granicy miasta Pruszkowa.
§  3.
1.
Z powiatu siedleckiego w województwie warszawskim wyłącza się:
a)
z gromady Strzała część obszaru wsi Strzała o powierzchni 39 ha,
b)
z gromady Żelków-Kolonia część obszaru o powierzchni 293 ha,

i włącza się je do miasta Siedlce w tymże województwie.

2.
Nowa granica miasta Siedlec i powiatu siedleckiego biegnie:
1)
na odcinku gromady Strzała od zetknięcia się torów kolejowych z dotychczasową granicą miasta zachodnim brzegiem tych torów do przecięcia się z szosą Siedlce - Sokołów Podlaski, skąd skręca na południowy wschód i zachodnim brzegiem terenów kolejowych dobiega do drogi stanowiącej przedłużenie ulicy Granicznej; zachodnim brzegiem tej drogi dobiega do dotychczasowej granicy miasta,
2)
na odcinku gromady Żelków-Kolonia od styku granicy miasta ze wschodnim brzegiem lasu państwowego Leśnictwa Sekuła w kierunku południowym do punktu załamania się brzegu lasu, skąd skręca na południowy-zachód i dalej biegnie wschodnim brzegiem tego lasu, przecina drogę prowadzącą do szosy Domanice - Siedlce i dobiega do rzeki Muchawki, następnie przecina ją i dochodzi do południowego brzegu terenów wodociągów miejskich, po czym południowym, a następnie zachodnim brzegiem tych terenów dobiega do dotychczasowej granicy miasta.
§  4.
1.
Z miasta Zielonka w powiecie wołomińskim województwie warszawskim wyłącza się obszary o powierzchni:
a)
270 ha i włącza się je do osiedla Sulejówek,
b)
330 ha i włącza się je do osiedla Wesoła

w powiecie otwockim, w tymże województwie.

2.
Nowa granica powiatów wołomińskiego i otwockiego biegnie:
a)
na odcinku osiedla Sulejówek od styku dotychczasowej północno-zachodniej granicy osiedla z szosą Warszawa - Rembertów - Okuniew, linią przedłużenia tej granicy na północ przecina szosę i biegnie w kierunku północnym linią prostą na długości 600 m; drogą leśną łączącą stację kolejową Wola Grzybowska z Okuniewem w kierunku północno-wschodnim dobiega do szosy Warszawa - Rembertów - Okuniew; tu załamuje się na południe i szosą z Sulejówka do Okuniewa dobiega do granicy osiedla Sulejówek,
b)
na odcinku osiedla Wesoła od styku północno-wschodniej granicy osiedla z szosą Warszawa - Rembertów - Okuniew, linią przedłużenia tej granicy na północ przecina szosę i w kierunku północnym linią prostą na długości 600 m, po czym skręca na zachód i linią prostą równoległą do szosy dobiega do granicy m. st. Warszawy i dalej tą granicą w kierunku południowym dobiega do dotychczasowej granicy powiatu otwockiego.
§  5.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 1961 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024