Przeprowadzanie przewodów doktorskich w akademiach wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 października 1960 r.
w sprawie przeprowadzania przewodów doktorskich w akademiach wojskowych.

Na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 16 lutego 1960 r. o akademiach wojskowych (Dz. U. Nr 9, poz. 56) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przewody doktorskie w akademiach wojskowych przeprowadzają rady wydziałów akademii.
§  2.
1.
Przewód doktorski obejmuje:
1)
zatwierdzenie tematu rozprawy doktorskiej i wyznaczenie promotora przez radę wydziału,
2)
opracowanie rozprawy doktorskiej,
3)
przeprowadzenie publicznej dyskusji nad rozprawą doktorską,
4)
powzięcie przez radę wydziału uchwały co do przyjęcia rozprawy doktorskiej,
5)
złożenie egzaminów doktorskich,
6)
powzięcie przez radę wydziału uchwały o nadaniu stopnia doktora,
7)
uroczysty akt promocji.
2.
Rada wydziału przeprowadzająca przewód doktorski może postanowić, że złożenie egzaminów doktorskich powinno nastąpić przed przeprowadzeniem publicznej dyskusji nad rozprawą doktorską.
§  3.
W posiedzeniach rady wydziału, na których dokonuje się czynności określonych w § 2 ust. 1 pkt 3, 4 i 6, bierze udział z głosem stanowczym zaproszony przez radę wydziału co najmniej jeden samodzielny pracownik nauki, specjalista danej dyscypliny naukowej z innych akademii wojskowych lub szkół wyższych bądź placówek naukowych.
§  4.
Do przewodu doktorskiego może być dopuszczona osoba, która posiadając tytuł oficera dyplomowanego, magistra inżyniera lub lekarza zajmowała się pracą naukową co najmniej przez okres dwóch lat. Okres ten może być skrócony przez radę wydziału nie więcej niż do jednego roku.
§  5.
1.
Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia naukowego doktora składa podanie o wszczęcie przewodu doktorskiego do komendanta właściwej akademii wojskowej.
2.
Osoba wymieniona w ust. 1 będąca pracownikiem nauki innej akademii wojskowej, szkoły wyższej lub placówki naukowej składa podanie za pośrednictwem komendanta akademii, dziekana wydziału szkoły wyższej lub szefa (kierownika) placówki naukowej, w której zajmuje stanowisko.
3.
Organy wymienione w ust. 2 mogą dołączyć do podania swoją opinię oraz postawić wniosek co do powołania promotora.
§  6.
Do podania należy dołączyć:
1)
życiorys,
2)
dyplom stwierdzający posiadanie tytułu oficera dyplomowanego, magistra, magistra-inżyniera lub lekarza bądź inny dowód stwierdzający uzyskanie takiego tytułu,
3)
projekt tematu rozprawy doktorskiej,
4)
informację o dotychczasowej pracy naukowej, dołączając ewentualnie wykaz posiadanych publikacji lub innych prac naukowych oraz w miarę możności egzemplarze tych publikacji albo prac.
§  7.
1.
Jeżeli kandydat spełnia warunki określone w § 4, rada wydziału zatwierdza temat rozprawy doktorskiej oraz ustala zakres egzaminów doktorskich. Jednocześnie rada wyznacza spośród samodzielnych pracowników nauki promotora. Na promotora może być powołany również samodzielny pracownik nauki, specjalista danej dyscypliny naukowej z innego wydziału lub akademii wojskowej albo szkoły wyższej bądź innej placówki naukowej.
2.
Promotor czuwa nad przebiegiem przewodu i w razie potrzeby udziela pomocy osobie ubiegającej się o nadanie stopnia doktora.
§  8.
1.
Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia naukowego doktora składa opracowaną rozprawę doktorską przewodniczącemu rady wydziału. Jeżeli rozprawa nie jest ogłoszona drukiem, należy przedstawić 10 jej egzemplarzy w maszynopisie, z tym że 3 egzemplarze powinny zawierać pełny materiał ilustracyjny.
2.
Rozprawa doktorska powinna być napisana w języku polskim. W uzasadnionych przypadkach za zezwoleniem rady wydziału rozprawa doktorska może być napisana w języku obcym. W tym przypadku należy dołączyć obszerne streszczenie rozprawy w języku polskim.
3.
Rozprawa powinna stanowić samodzielny dorobek naukowy oraz wykazać ogólną wiedzę teoretyczną w danej dyscyplinie naukowej, jak również wykazać umiejętności samodzielnego prowadzenia prac naukowych w dziedzinie nauki odpowiadającej tematowi rozprawy.
§  9.
1.
Rada wydziału powołuje komisję do oceny przedłożonej rozprawy doktorskiej. Komisja składa się z czterech osób: komendanta (dziekana) lub zastępcy komendanta (prodziekana) wydziału - jako przewodniczącego, promotora oraz dwóch recenzentów. Jednym z recenzentów powinien być specjalista odpowiedniej dyscypliny naukowej zaproszony do udziału w przewodzie doktorskim w myśl § 3.
2.
Komisja opracowuje i przedstawia radzie wydziału najpóźniej w ciągu trzech miesięcy ocenę złożonej rozprawy doktorskiej. Ocena powinna być zakończona wnioskiem w sprawie dopuszczenia kandydata do publicznej dyskusji nad rozprawą.
§  10.
1.
Rada wydziału po zapoznaniu się z oceną i wnioskiem komisji decyduje o skierowaniu rozprawy doktorskiej pod publiczną dyskusję.
2.
W razie powzięcia decyzji o skierowaniu rozprawy doktorskiej pod publiczną dyskusję, rada wydziału wyznacza termin dyskusji oraz co najmniej na 10 dni przed dyskusją podaje do publicznej wiadomości w prasie miejscowej miejsce i datę dyskusji, tytuł rozprawy, nazwisko autora oraz miejsce, w którym można zaznajomić się z rozprawą.
3.
Dla umożliwienia wglądu osobom zainteresowanym należy jeden egzemplarz rozprawy złożyć w bibliotece głównej akademii oraz przesłać po jednym egzemplarzu do zainteresowanych wydziałów akademii wojskowej i jednoimiennych wydziałów szkół wyższych.
§  11.
1.
W czasie publicznej dyskusji nad rozprawą doktorską autor przedstawia podstawowe tezy i wnioski zawarte w rozprawie, po czym w toku dyskusji ustosunkowuje się do zgłoszonych uwag.
2.
Po przeprowadzeniu publicznej dyskusji nad rozprawą doktorską rada wydziału orzeka o przyjęciu rozprawy lub jej odrzuceniu.
3.
Odrzucona rozprawa doktorska nie może być podstawą do ubiegania się o nadanie stopnia naukowego doktora w innych akademiach wojskowych lub szkołach wyższych.
§  12.
1.
Rada wydziału powołuje komisję do przeprowadzenia egzaminów doktorskich oraz wyznacza termin egzaminów.
2.
Egzaminy doktorskie mają wykazać, czy kandydat posiada odpowiednie przygotowanie do pracy naukowej oraz znajomość danej dyscypliny naukowej.
3.
Egzaminy doktorskie obejmują dyscyplinę naukową, do której należy temat rozprawy doktorskiej, oraz główne zagadnienia kierunków filozofii lub ekonomii w zależności od uznania rady wydziału i w zakresie przez nią ustalonym.
4.
W skład komisji do przeprowadzenia egzaminów doktorskich wchodzi komendant (dziekan) wydziału lub zastępca komendanta (prodziekana) wydziału - jako przewodniczący, promotor, recenzenci rozprawy doktorskiej oraz samodzielny pracownik nauki, specjalista dyscypliny dodatkowej będącej przedmiotem egzaminów doktorskich.
5.
O wyniku egzaminów rozstrzygają członkowie komisji bezwzględną większością głosów. Z przebiegu egzaminów sporządza się protokół, który przedstawia się radzie wydziału.
6.
Powtórzenie egzaminów doktorskich może odbywać się tylko jeden raz po upływie czasu wyznaczonego przez radę wydziału.
§  13.
Na podstawie uchwały dotyczącej przyjęcia rozprawy doktorskiej oraz protokołu egzaminów doktorskich rada wydziału podejmuje uchwałę o nadaniu lub odmowie nadania stopnia naukowego doktora.
§  14.
1.
Uchwały związane z przeprowadzeniem przewodu doktorskiego zapadają bezwzględną większością głosów.
2.
Uchwała o nadaniu stopnia naukowego doktora zapada bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 uprawnionych do głosowania członków rady wydziału.
3.
Głosowanie odbywa się tajnie.
4.
W głosowaniu biorą udział tylko przewodniczący rady, samodzielni pracownicy nauki będący członkami rady oraz osoby wymienione w § 3 i § 7 ust. 1.
§  15.
Od uchwały rady wydziału odmawiającej zatwierdzenia tematu rozprawy doktorskiej lub przyjęcia rozprawy doktorskiej służy odwołanie do Ministra Obrony Narodowej, który decyduje po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Wojskowego.
§  16.
W przypadku ustalenia przez Ministra Obrony Narodowej, że do przeprowadzenia przewodu doktorskiego właściwa jest rada naukowa akademii, do przeprowadzenia tego przewodu przez tę radę stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego rozporządzenia, z tym że na przewodniczącego komisji powoływanej w myśl § 9 ust. 1 i § 12 ust. 4 rada naukowa akademii wyznacza komendanta (dziekana) lub zastępcę komendanta (prodziekana) wydziału reprezentującego dyscyplinę naukową lub gałąź nauki odpowiadającą tematowi rozprawy doktorskiej albo samodzielnego pracownika nauki reprezentującego tę dyscyplinę lub gałąź nauki.
§  17.
Na podstawie uchwały o nadaniu stopnia naukowego doktora komendant akademii wraz z komendantem (dziekanem) wydziału akademii i promotorem dokonują uroczystej promocji.
§  18.
1.
O nadaniu w akademii wojskowej stopnia naukowego doktora komendant akademii zawiadamia Ministra Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia nadania tego stopnia. Nazwiska osób, którym nadano w akademiach wojskowych stopnie naukowe doktora, ogłaszane są w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.
2.
Osobie, której nadano stopień naukowy doktora, akademia wojskowa wydaje - w trybie określonym w odrębnych przepisach - dyplom stwierdzający uzyskanie tego stopnia.
§  19.
1.
Przewód doktorski może mieć charakter tajny, jeżeli przedmiotem takiego przewodu jest rozprawa doktorska dotycząca zagadnień, które ze względu na obronność Państwa nie mogą być podane do publicznej wiadomości.
2.
Decyzję o nadaniu przewodowi doktorskiemu charakteru tajnego wydaje komendant akademii, w której przewód ma być przeprowadzony.
3.
W razie wydania decyzji o nadaniu przewodowi doktorskiemu charakteru tajnego, do przewodu takiego nie mają zastosowania przepisy § 10 ust. 2 i 3. Egzemplarze rozprawy doktorskiej mogą być przesyłane do zainteresowanych akademii wojskowych lub jednoimiennych wydziałów szkół wyższych stosownie do decyzji komendanta akademii, w której przewód ma być przeprowadzony.
4.
W przypadkach określonych w ust. 2 w publicznej dyskusji nad rozprawą doktorską mogą wziąć udział jedynie osoby zaproszone przez komendanta akademii. Osoby te powinny być zawiadomione pisemnie o terminie i miejscu dyskusji oraz o sposobie zapoznania się z rozprawą doktorską co najmniej na 10 dni przed dyskusją.
§  20.
1.
W terminie do dnia 1 września 1966 r. do udziału w posiedzeniach rady wydziału, na których przeprowadza się przewód doktorski dotyczący dyscypliny wchodzącej w skład nauk wojskowych, można zaprosić zamiast samodzielnego pracownika nauki, o którym mowa w §§ 3 i 9 ust. 1, oficera będącego generałem lub posiadającego stopień doktora nauk wojskowych oraz wybitne osiągnięcia praktyczne i dorobek naukowy w dziedzinie nauk wojskowych.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do promotora, o którym mowa w § 7, z tym że w tym przypadku promotora powołuje Rada Wyższego Szkolnictwa Wojskowego.
§  21.
Złożenie egzaminów kandydackich na podstawie uchwały nr 266 Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1953 r. w sprawie warunków i trybu nadawania stopnia naukowego kandydata nauk w akademiach wojskowych (Monitor Polski Nr A-37, poz. 464) przez osoby mające wszczęty przewód kandydacki przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 16 lutego 1960 r. o akademiach wojskowych uznaje się za złożenie egzaminów doktorskich pod warunkiem zakończenia przewodu doktorskiego w terminie do dnia 31 grudnia 1962 r.
§  22.
Osoby, które na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) uzyskały zwolnienie od egzaminów kandydackich, są zwolnione od składania egzaminów doktorskich w zakresie, w jakim uzyskały zwolnienie, pod warunkiem zakończenia przewodu doktorskiego w terminie do dnia 31 grudnia 1960 r.
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024