Przeprowadzenie spisu powszechnego 1960 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1960 r.
w sprawie przeprowadzenia spisu powszechnego 1960 r.

Na podstawie art. 7 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. Nr 41, poz. 239 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
Spis powszechny 1960 r., zwany dalej "spisem", przeprowadzony będzie w dniach od 6 do 15 grudnia 1960 r. według stanu o północy z dnia 5 na dzień 6 grudnia 1960 r.
§  2.
1.
Spisowi podlegają:
1)
osoby mieszkające lub przebywające czasowo na terenie Państwa Polskiego,
2)
zamieszkane mieszkania,
3)
zamieszkane budynki,
4)
gospodarstwa rolne,
5)
zwierzęta gospodarskie, znajdujące się w posiadaniu osób i instytucji nie użytkujących gospodarstw rolnych.
2.
Spisowi nie podlegają:
1)
szefowie przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych w Polsce, cudzoziemski personel tych przedstawicielstw i urzędów, członkowie rodzin tych osób, a także inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych na mocy ustaw, umów lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych,
2)
budynki i mieszkania zajmowane przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne państw obcych w Polsce, a także przez osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych,
3)
będące obywatelami państw obcych osoby, których specjalny status prawny określony jest zawartymi przez Polskę umowami międzynarodowymi, jak również budynki, mieszkania i gospodarstwa rolne, zajęte na potrzeby tych osób.
3.
Szczegółowy zakres spisu określają odrębne przepisy.

Sposób przeprowadzenia spisu określą instrukcje Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego jako Generalnego Komisarza Spisowego.

§  3.
Pracami związanymi z przeprowadzeniem spisu na obszarze całego Państwa kieruje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego jako Generalny Komisarz Spisowy, na terenie poszczególnych rad narodowych - prezydia tych rad przez komisarzy spisowych, na podstawie instrukcji i wytycznych Generalnego Komisarza Spisowego.
§  4.
1.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi według zasad określonych instrukcjami Generalnego Komisarza Spisowego.
2.
Rachmistrze spisowi w czasie pełnienia obowiązków spisowych korzystają z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom państwowym.
§  5.
1.
Przeprowadzenia spisu na terenie obiektów zamkniętych, zarządzanych przez jednostki organizacyjne podległe Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości, następuje według zasad ustalonych przez wymienionych ministrów w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym.
2.
Sposób przeprowadzenia spisu na statkach pełnomorskich określi Minister Żeglugi w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym.
§  6.
1.
Osoby podlegające spisowi obowiązane są udzielić rachmistrzom spisowym wyczerpujących i zgodnych ze stanem faktycznym odpowiedzi na pytania zawarte w formularzach spisowych.
2.
Obowiązki przewidziane w ust. 1 ciążą przede wszystkim na:
1)
osobie zajmującej mieszkanie lub część mieszkania - co do mieszkania oraz co do osób w nim zamieszkałych i osób czasowo w nim przebywających,
2)
osobie zarządzającej gospodarstwem zbiorowym - co do lokalu zajmowanego przez to gospodarstwo oraz co do osób w nim zamieszkałych i osób czasowo w nim przebywających,
3)
osobie zarządzającej nieruchomością - co do zarządzanych przez nią budynków i mieszkań oraz co do osób w nich zamieszkałych i osób czasowo w nich przebywających,
4)
osobie zarządzającej lub użytkującej gospodarstwo rolne - co do zarządzanego lub użytkowanego przez nią gospodarstwa rolnego,
5)
osobie (kierowniku instytucji) nie użytkującej gospodarstwa rolnego, w której posiadaniu znajdują się zwierzęta gospodarskie - co do tych zwierząt.
3.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, obowiązek ten przechodzi na ich zastępców lub pełnoletnich domowników.
§  7.
Generalny Komisarz Spisowy może zarządzić ponowne przeprowadzenie spisu w tych obwodach, w których spis został przeprowadzony wadliwie. Termin powtórnego spisu należy podać do wiadomości ludności, zamieszkałej w obwodach objętych powtórnym spisem.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego, zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) i prezydiom rad narodowych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024