Zmiana warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 listopada 1959 r.
w sprawie zmiany warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych.

Na podstawie art. 4 ust. 1 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym (Dz. U. Nr 66, poz. 414 z późniejszymi zmianami) oraz art. 2 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o przekazaniu wykonywania ubezpieczeń społecznych związkom zawodowym (Dz. U. Nr 6, poz. 31) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zasiłek rodzinny przysługuje pracownikowi:
1) 1
(uchylony);
2)
na dzieci będące inwalidami I lub II grupy i pozostające na wyłącznym i całkowitym utrzymaniu pracownika - bez względu na wiek tych dzieci - jeżeli inwalidztwo to powstało w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego (pkt 1);
3)
na nie pracującą zarobkowo i pozostającą na wyłącznym i całkowitym utrzymaniu pracownika żonę, jeżeli spełnia jeden z następujących warunków:
a)
wychowuje choćby jedno dziecko do lat 8, na które przysługuje zasiłek rodzinny,
b)
ukończyła 50 lat,
c)
jest inwalidą.
2.
Zasiłek przysługuje także na męża, jeżeli jest inwalidą lub ukończył 65 lat i pozostaje na wyłącznym i całkowitym utrzymaniu żony.
3.
Inwalidztwo, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i pkt 3 lit. c) oraz w ust. 2, ustala się na zasadach i w trybie określonych w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
§  2.
1.
Za dzieci, na które przysługuje zasiłek rodzinny, uważa się:
1)
dzieci uprawnionego zarówno z małżeństwa, jak i pozamałżeńskie oraz dzieci przysposobione,
2)
dzieci obce, wnuki i rodzeństwo przyjęte na wychowanie.
2.
Na dziecko wymienione w ust. 1 pkt 2 zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli:
1)
zostało przyjęte przez pracownika na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności;
2)
a)oboje rodzice dziecka nie żyją albo
b)
żadne z rodziców nie może zapewnić dziecku utrzymania, albo
c)
pracownik jest ustanowiony przez sąd opiekunem dziecka, albo
d)
dziecko jest pasierbem pracownika.
3.
Zasiłek rodzinny nie przysługuje na dziecko, które zawarło związek małżeński.
§  3.
1.
Zasiłek rodzinny przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze godzin za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym pracownik przepracował wszystkie dni robocze, po przepracowaniu 3 miesięcy kalendarzowych w tym samym zakładzie pracy. Za dni robocze uważa się również niedziele i święta, jeżeli obowiązek pracy w tych dniach wynika z obowiązującego w zakładzie pracy rozkładu czasu pracy.
2.
Do trzymiesięcznego okresu zatrudnienia wymaganego w myśl ust. 1 do nabycia uprawnień do zasiłku rodzinnego wlicza się - przy zmianie zatrudnienia - okres zatrudnienia w poprzednim zakładzie pracy, jeżeli przejście nastąpiło wskutek przeniesienia służbowego albo z zachowaniem ciągłości pracy w myśl przepisów dekretu z dnia 18 stycznia 1956 r. o ograniczeniu dopuszczalności rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia oraz o zabezpieczeniu ciągłości pracy (Dz. U. z 1956 r. Nr 2, poz. 11, Nr 41, poz. 187 i z 1959 r. Nr 27, poz. 170).
3.
Pracownika uważa się za zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin pracy, jeżeli wykonuje pracę według normy czasu pracy ustalonej dla danej kategorii pracowników w ustawie o czasie pracy, w układzie zbiorowym pracy lub w innych przepisach.
4.
Jeżeli dla danej kategorii pracowników, ze względu na specjalne warunki pracy, nie są ustalone normy czasu pracy (ust. 3), Centralny Zarząd Ubezpieczeń Społecznych określa dla tej kategorii pracowników zasady pełnego zatrudnienia dla wypłaty zasiłków rodzinnych w porozumieniu z właściwym ministerstwem oraz zarządem głównym odpowiedniego związku zawodowego.
§  4.
1.
Za dni przepracowane w rozumieniu przepisów rozporządzenia uważa się wszystkie dni robocze, za które pracownik otrzymał przysługujące mu wynagrodzenie, chociażby w tych dniach nie był zatrudniony, oraz dni robocze, za które pracownik pobrał zasiłek z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa.
2.
Prezes Rady Ministrów może ustalić przypadki uzasadniające zaliczenie do dni przepracowanych niektórych innych okresów nieobecności w pracy, poza ustalonymi w ust. 1, usprawiedliwionych na podstawie przepisów w sprawie przestrzegania porządku i dyscypliny pracy.
3.
Opuszczenie innych dni roboczych poza określonymi w ust. 1 lub w przepisach przewidzianych w ust. 2 powoduje utratę prawa do zasiłku rodzinnego w tym miesiącu kalendarzowym, w którym to opuszczenie nastąpiło.
4. 2
Przepis ust. 3 nie ma zastosowania do przypadków, gdy zasiłek rodzinny wypłacany jest do rąk osoby posiadającej stwierdzone wyrokiem lub postanowieniem sądowym prawo do otrzymywania od pracownika alimentów, pobierania jego wynagrodzenia w całości lub części, pobierania zasiłku rodzinnego albo innych należności przypadających pracownikowi. W przypadkach tych zasiłek wypłaca się, jeżeli pracownik przepracował co najmniej 20 dni w miesiącu kalendarzowym. Przy ustalaniu ilości dni przepracowanych w miesiącu przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  5.
1.
Zasiłek rodzinny nie przysługuje:
1)
jeżeli pracownik uprawniony do zasiłku lub jego małżonek jest w całości lub w części właścicielem przedsiębiorstwa przemysłowego lub handlowego - bez względu na wysokość osiąganych z tego tytułu dochodów;
2)
jeżeli pracownik uprawniony do zasiłku lub jego małżonek podlega podatkowi wyrównawczemu, jest podatnikiem podatku dochodowego lub podatku dochodowego i obrotowego.
2.
Zasiłek rodzinny nie przysługuje pracownikom pozostającym w zatrudnieniu sezonowym.
§  6.
Pracownik, który zmienił pracę bez zachowania obowiązujących warunków rozwiązywania stosunku pracy (służbowego) w poprzednim zakładzie pracy, nabywa prawo do zasiłku rodzinnego dopiero po upływie sześciu miesięcy kalendarzowych od ponownego podjęcia pracy.
§  7.
1.
Pracownik, który nabył prawo do zasiłku rodzinnego (§ 3) i po rozwiązaniu stosunku pracy (służbowego) pobiera zasiłek z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa, ma prawo do zasiłku rodzinnego za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym otrzymał zasiłek z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa co najmniej za 15 dni.
2.
Pracownikowi, który przed upływem 30 dni po zwolnieniu z zasadniczej służby wojskowej podjął ponownie zatrudnienie w ciągu miesiąca kalendarzowego i wskutek tego nie mógł przepracować wszystkich dni roboczych, przysługuje zasiłek rodzinny za ten miesiąc, jeżeli przepracował w nim co najmniej 15 dni.
3.
W razie rozwiązania stosunku pracy (służbowego) przez zakład pracy pracownikowi przysługuje zasiłek rodzinny za miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpiło rozwiązanie tego stosunku, jeżeli przepracował w tym miesiącu co najmniej 15 dni.
4.
Przepis ust. 3 nie ma zastosowania w razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika lub stosunku służbowego przez wydalenie ze służby.
§  8.
Na żądanie pracownika, zakładu pracy lub organu ubezpieczeń społecznych zakład pracy, w którym pracownik był uprzednio zatrudniony, obowiązany jest wydać zaświadczenie potrzebne do ustalenia uprawnień do zasiłku rodzinnego w myśl przepisów rozporządzenia.
§  9.
Państwowe i spółdzielcze zakłady pracy wypłacają zasiłki rodzinne co miesiąc z dołu, w terminach wypłaty ostatecznie rozliczonych wynagrodzeń dla danej kategorii pracowników za dany miesiąc, a pozostałe zakłady pracy - najpóźniej do dnia 6 następnego miesiąca. Kwoty wynagrodzeń z tytułu pracy i kwoty należnych zasiłków rodzinnych uspołecznione zakłady pracy obejmują wspólną listą płatniczą.
§  10.
Trzymiesięczny okres pracy, o którym mowa w § 3, nie jest wymagany od pracownika, który w dniu wejścia w życie rozporządzenia był zatrudniony i na podstawie dotychczasowych przepisów nabył prawo do zasiłku rodzinnego.
§  11.
Tracą moc wszystkie dotychczasowe przepisy w przedmiotach uregulowanych rozporządzeniem, a w szczególności:
1)
§ 1, § 2 ust. 2 i ust. 3 pkt 1 i 2 oraz ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 16 stycznia 1948 r. o warunkach nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych (Dz. U. Nr 4, poz. 30);
2)
§ 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 16 stycznia 1948 r. o przejściowym powierzeniu pracodawcom wypłaty zasiłków rodzinnych (Dz. U. Nr 4, poz. 32);
3)
rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 12 lutego 1951 r. w sprawie zmiany warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych (Dz. U. z 1951 r. Nr 9, poz. 72 i z 1952 r. Nr 38, poz. 267);
4)
rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 5 maja 1951 r. w sprawie warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych przez pracowników sezonowych (Dz. U. Nr 26, poz. 196).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1959 r.
1 § 1 ust. 1 pkt 1 uchylony przez § 2 rozporządzenia z dnia 16 września 1966 r. w sprawie zmiany warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych na dzieci (Dz.U.66.41.251) z dniem 1 września 1966 r.
2 § 4 ust. 4 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1960 r. (Dz.U.60.9.59) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1960 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024