Tryb ustanawiania górniczych filarów ochronnych i udzielanie zezwoleń na eksploatację w obrębie tych filarów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 stycznia 1959 r.
w sprawie trybu ustanawiania górniczych filarów ochronnych i udzielania zezwoleń na eksploatację w obrębie tych filarów.

Na podstawie art. 94 pkt 5 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo Górnicze (Dz. U. z 1955 r. Nr 10, poz. 65 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:

Rozdział  I.

Ustanawianie górniczych filarów ochronnych.

§  1.
1.
Filarem ochronnym w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest ta część obszaru górniczego, w której dla ochrony terenów, budowli i urządzeń określonych w ust. 2 przed szkodami wskutek robót górniczych prowadzenie tych robót może być dozwolone pod szczególnymi warunkami zapewniającymi w dostateczny sposób ochronę przed szkodami.
2.
Filary ochronne ustanawia się dla ochrony:
1)
trwałych budowli i urządzeń, posiadających szczególne znaczenie ze względów użyteczności publicznej, gospodarczych, naukowych, kulturalnych lub obronności Państwa,
2)
terenów podlegających ochronie na mocy przepisów szczególnych,
3)
ważniejszych urządzeń zakładu górniczego i głównych wyrobisk górniczych (np. urządzeń wyciągowych, przeróbczych, szybów, głównych przekopów).
§  2.
Ustanowienie filara ochronnego następuje na podstawie orzeczenia urzędu górniczego.
§  3.
1.
Wniosek o ustanowienie filara ochronnego może zgłosić przedsiębiorstwo górnicze albo właściciel (użytkownik) terenów, budowli i urządzeń określonych w § 1 ust. 2.
2.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest zgłosić wniosek o ustanowienie filara ochronnego w przypadku, gdy planowane roboty górnicze mogą zagrozić uszkodzeniem terenów, budowli i urządzeń określonych w § 1 ust. 2.
§  4.
Właściciel (użytkownik) określonego przedmiotu obowiązany jest na żądanie przedsiębiorstwa górniczego udzielić informacji dotyczących charakterystyki technicznej budowli lub urządzenia chronionego.
§  5.
Wniosek o ustanowienie filara ochronnego składa się w okręgowym urzędzie górniczym właściwym ze względu na miejsce projektowanego filara ochronnego.
§  6.
1.
Wniosek o ustanowienie filara ochronnego powinien określać przedmiot ochrony i jego właściciela (użytkownika) oraz zawierać szczegółowe uzasadnienie.
2.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest załączyć do wniosku:
1)
charakterystykę górniczo-geologiczną oraz przewidywane odkształcenie terenu w przypadku eksploatacji górniczej,
2)
aktualny plan sytuacyjny z projektowanymi granicami przedmiotu wymagającego ochrony,
3)
mierniczy plan robót górniczych z projektowanymi granicami filara ochronnego,
4)
projekt wyznaczania filara ochronnego uwzględniający warunki geologiczne i techniczne oraz inne czynniki wpływające na rozmiar skutków eksploatacji górniczej i na stosunki wodne,
5)
obliczenie zasobów kopaliny w obrębie projektowanego filara ochronnego.
§  7.
1.
Okręgowy urząd górniczy przesyła odpis wniosku o ustanowienie filara ochronnego zainteresowanym osobom do wypowiedzenia się w zakreślonym terminie.
2.
Osoby zainteresowane mogą przeglądać w okręgowym urzędzie górniczym załączniki do wniosku określonego w ust. 1.
§  8.
1.
Okręgowy urząd górniczy może wszcząć z urzędu postępowanie o ustanowienie filara ochronnego.
2.
Przepisy §§ 4 i 9 stosuje się odpowiednio.
§  9.
1.
Okręgowy urząd górniczy może zażądać od właściciela (użytkownika) przedmiotu wymagającego ochrony przedłożenia danych technicznych i innych niezbędnych dla opracowania lub rozstrzygnięcia wniosku.
2.
Okręgowy urząd górniczy może zażądać od przedsiębiorstwa górniczego złożenia danych określonych w § 6 ust. 2 pkt 1-5, jeżeli wniosek o ustanowienie filara ochronnego zgłoszony został przez właściciela (użytkownika) przedmiotu wymagającego ochrony.
§  10.
W przypadku zgłoszenia wniosku o ustanowienie filara ochronnego okręgowy urząd górniczy może zarządzić wstrzymanie prowadzenia robót górniczych w obrębie projektowanego filara ochronnego albo uzależnić prowadzenie tych robót od zastosowania określonych środków ochrony powierzchni.
§  11.
1.
Decyzję o ustanowieniu filara ochronnego wydaje okręgowy urząd górniczy.
2.
W decyzji o ustanowieniu filara ochronnego okręgowy urząd górniczy określi chroniony przedmiot i granice filara ochronnego.
3.
W decyzji w sprawie ustanowienia filara ochronnego okręgowy urząd górniczy pouczy strony o trybie i terminie odwołania.

Rozdział  II.

Udzielanie zezwoleń na eksploatację w obrębie górniczych filarów ochronnych.

§  12.
Roboty górnicze w obrębie filara ochronnego mogą być podjęte jedynie na podstawie zezwolenia okręgowego urzędu górniczego.
§  13.
1.
Do wniosku o zezwolenie na podjęcie robót górniczych w obrębie filara ochronnego przedsiębiorstwo górnicze powinno załączyć:
1)
dane określone w § 6 ust. 2 pkt 1-5 oraz uzasadnienie ekonomiczne podjęcia robót górniczych,
2)
projekt techniczny robót górniczych w obrębie filara ochronnego,
3)
oświadczenie o przewidywanym wpływie robót górniczych w obrębie filara na chroniony przedmiot.
2.
We wniosku o podjęcie robót górniczych należy określić zasady szczególnego nadzoru nad tymi robotami w obrębie filara ochronnego oraz zasady obserwacji skutków robót górniczych i wymiany informacji przez zainteresowane strony.
3.
Przepisy § 9 stosuje się odpowiednio w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na podjęcie robót górniczych w obrębie filara ochronnego.
§  14.
Zezwolenie na podjęcie robót górniczych w obrębie filara ochronnego określa:
1)
zakres oraz warunki techniczne prowadzenia robót górniczych,
2)
zasady i sposób wykonywania szczególnego nadzoru nad tymi robotami,
3)
obowiązki stron w zakresie prowadzenia obserwacji skutków robót górniczych i wymiany informacji oraz podejmowania środków niezbędnych do zabezpieczenia chronionego przedmiotu.
§  15.
1.
W razie odwołania od decyzji okręgowego urzędu górniczego Wyższy Urząd Górniczy orzeka w sprawie podjęcia robót górniczych w obrębie filara ochronnego w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami.
2.
Jeśli decyzja Wyższego Urzędu Górniczego zależna jest w istotny sposób od rozstrzygnięcia dotyczącego utrzymania, likwidacji lub zmiany gospodarczego charakteru chronionego przedmiotu, Wyższy Urząd Górniczy zawiesi postępowanie do czasu tego rozstrzygnięcia.

Rozdział  III.

Przepisy wspólne i przejściowe.

§  16.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest uwidaczniać na mierniczych planach robót górniczych (mapach górniczych) granice filarów ochronnych z powołaniem odpowiedniej decyzji urzędu górniczego o ustanowieniu filara ochronnego oraz o zezwoleniu na podjęcie robót górniczych w obrębie filara ochronnego.
§  17.
1.
Przepisy §§ 6, 7, 13 i 14 nie mają zastosowania w przypadku ustanowienia filara ochronnego dla własnych ważniejszych urządzeń zakładu górniczego i głównych wyrobisk górniczych tego zakładu.
2.
Zezwolenie na podjęcie robót górniczych w obrębie filara ochronnego dla przedmiotów określonych w ust. 1 udziela okręgowy urząd górniczy przy zatwierdzaniu planu bezpiecznego prowadzenia robót górniczych i prawidłowej gospodarki złożem.
§  18.
Filary ochronne ustanowione przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia uważa się za filary ochronne w rozumieniu tego rozporządzenia.
§  19.
Wydanie zezwolenia na podjęcie robót górniczych w obrębie filara ochronnego nie zwalnia przedsiębiorstwa górniczego od obowiązku wykonania przepisów dotyczących planu bezpiecznego prowadzenia robót górniczych i prawidłowej gospodarki złożem.
§  20.
Koszty ustanowienia filara ochronnego oraz koszty zezwolenia na podjęcie robót górniczych w obrębie takiego filara pokrywa przedsiębiorstwo górnicze. Jeżeli urząd górniczy odmówił ustanowienia filara ochronnego lub zezwolenia na podjęcie robót, koszty postępowania w sprawie ponosi wnioskodawca.

Rozdział  IV.

Przepisy końcowe.

§  21.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i zainteresowanym ministrom.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024