Zwalczanie gruźlicy bydła.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 26 maja 1959 r.
w sprawie zwalczania gruźlicy bydła.

Na podstawie art. 29 i 109 przepisów z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. z 1927 r. Nr 77, poz. 673, Nr 114, poz. 975, z 1928 r. Nr 26, poz. 229, z 1932 r. Nr 26, poz. 229, Nr 60, poz. 573 i Nr 67, poz. 622, z 1934 r. Nr 110, poz. 976, z 1938 r. Nr 27, poz. 245, z 1948 r. Nr 49, poz. 373 i z 1951 r. Nr 1, poz. 4) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy wstępne.

§  1.
1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o organie administracji prezydium wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej, należy przez to rozumieć organ tego prezydium właściwy w zakresie weterynarii.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:
1)
o prezydiach wojewódzkich rad narodowych, należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw,
2)
o prezydiach powiatowych rad narodowych, należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz prezydia dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw.

II.

Obowiązek zgłaszania gruźlicy płuc, wymienia i narządów płciowych bydła oraz postępowanie po stwierdzeniu tej choroby.

§  2.
Do zaraźliwych chorób zwierzęcych podlegających obowiązkowi zgłaszania w myśl art. 20 przepisów z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. Nr 77, poz. 673 z późniejszymi zmianami) włącza się wszelkie postacie gruźlicy płuc, wymienia oraz narządów płciowych bydła ujawnione u żywych zwierząt.
§  3.
W razie zachorowania bydła na gruźlicę płuc, wymienia lub narządów płciowych, jak również w razie wystąpienia objawów wzbudzających podejrzenie zachorowania bydła na tę chorobę, właściciel (posiadacz, użytkownik) zwierzęcia powinien równocześnie ze zgłoszeniem choroby (§ 2) odosobnić to zwierzę od innych zwierząt i nie wyprowadzać go poza obręb gospodarstwa.
§  4.
Organ administracji prezydium powiatowej rady narodowej po otrzymaniu zgłoszenia lub po powzięciu w inny sposób wiadomości o gruźlicy płuc, wymienia lub narządów płciowych bydła albo o podejrzeniu o tę chorobę ustala przez powiatowego lekarza weterynarii stan rzeczy na miejscu. W razie stwierdzenia gruźlicy płuc, wymienia lub narządów płciowych bydła albo jej podejrzenia powiatowy lekarz weterynarii zbada całe pogłowie bydła podejrzanej zagrody, a w razie konieczności prześle do pracowni rozpoznawczej próby wykrztusiny z płuc lub próby mleka albo nasienia lub wydzielinę z dróg rodnych.
§  5.
1.
Organ administracji prezydium powiatowej rady narodowej zarządzi odosobnienie, oznakowanie i zabicie bydła, u którego stwierdzona została gruźlica płuc, wymienia lub narządów płciowych, a także zakazie wyprowadzania takiego bydła poza obręb gospodarstwa z wyjątkiem przewozu do rzeźni.
2.
W razie stwierdzenia podejrzenia gruźlicy płuc, wymienia lub narządów płciowych organ, o którym mowa w ust. 1, zarządzi odosobnienie i oznakowanie bydła podejrzanego o tę chorobę oraz zakaże wyprowadzenia go poza obręb gospodarstwa z wyjątkiem przewozu do rzeźni.
3.
Sposób znakowania bydła chorego lub podejrzanego o gruźlicę określą odrębne przepisy.
§  6.
1.
Mleko krów, u których stwierdzono gruźlicę wymienia lub podejrzenie tej choroby, powinno być natychmiast po udoju zniszczone.
2.
Mleka krów, u których stwierdzono gruźlicę płuc lub narządów płciowych albo podejrzenie tej choroby, nie wolno użytkować lub dopuszczać do obrotu przed dostatecznym wyjałowieniem.
3.
Naczynia używane do mleka pochodzącego od krów, u których stwierdzono gruźlicę płuc, wymienia lub narządów płciowych albo podejrzenie tej choroby, należy po każdorazowym użyciu oczyścić i odkazić przez wygotowanie w wodzie, poddanie działaniu pary wodnej lub przez użycie bezwonnych środków odkażających.
§  7.
Powiatowy lekarz weterynarii powinien pouczyć właściciela (posiadacza, użytkownika) zwierzęcia oraz osoby zajmujące się oprzątaniem bydła o niebezpieczeństwie przenoszenia się gruźlicy płuc, wymienia lub narządów płciowych z bydła na ludzi oraz wskazać, jakie środki ostrożności należy zastosować przy stykaniu się z bydłem chorym, jak również podejrzanym o gruźlicę płuc, wymienia lub narządów płciowych.
§  8.
1.
Organ administracji prezydium powiatowej rady narodowej może na prośbę właściciela (posiadacza, użytkownika) zwierzęcia odroczyć zabicie bydła chorego na gruźlicę płuc lub narządów płciowych na okres nie dłuższy niż trzy miesiące, jeżeli wymagają tego względy gospodarcze i nie zachodzi niebezpieczeństwo rozszerzenia się gruźlicy wskutek odroczenia zabicia.
2.
Za zezwoleniem powiatowego lekarza weterynarii właściciel (posiadacz, użytkownik) zwierzęcia może poddać ubojowi w rzeźni bydło chore, jak również podejrzane o gruźlicę płuc, wymienia lub narządów płciowych.
3.
Jeżeli zwierzę chore na gruźlicę płuc, wymienia lub narządów płciowych ma być zabite (poddane ubojowi) na obszarze innego powiatu, należy zawiadomić uprzednio właściwy organ administracji prezydium powiatowej rady narodowej w celu zbadania zwierzęcia po uboju.
§  9.
Pomieszczenia, w których znajduje się lub znajdowało się bydło chore lub podejrzane o gruźlicę płuc, wymienia lub narządów płciowych, podlegają stosownie do zarządzenia powiatowego lekarza weterynarii oczyszczeniu i odkażeniu wraz z nawozem, narzędziami i przedmiotami, mającymi styczność ze zwierzętami chorymi lub podejrzanymi.
§  10.
W razie ustania podejrzenia gruźlicy płuc, wymienia lub narządów płciowych należy wydane zarządzenia uchylić.

III.

Powszechne badania bydła na gruźlicę we wszelkich postaciach i jej zwalczanie.

§  11. 1
1.
Posiadacze bydła w wieku powyżej 6 tygodni obowiązani są w określonych terminach poddać bydło badaniu na gruźlicę przez właściwe terenowe państwowe zakłady lecznicze dla zwierząt.
2.
Prezydia gromadzkich rad narodowych ustalają miejsca i terminy badania bydła na gruźlicę i ogłaszają je w sposób przyjęty w danej miejscowości co najmniej na 14 dni przed ustalonym terminem.
§  12.
1.
W razie stwierdzenia u bydła podczas badania przez państwowych lekarzy weterynarii gruźlicy płuc, wymienia lub narządów płciowych należy postąpić zgodnie z przepisami §§ 4-9.
2.
W razie podejrzenia gruźlicy płuc, wymienia lub narządów płciowych albo stwierdzenia u bydła innych postaci gruźlicy niż gruźlica płuc, wymienia lub narządów płciowych, organ administracji prezydium powiatowej rady narodowej zarządzi zabicie bydła. Właściciel (posiadacz, użytkownik) obowiązany jest doprowadzić zwierzę podlegające zabiciu do wyznaczonego przez ten organ punktu skupu i przekazać do uboju jednostkom uspołecznionym prowadzącym skup zwierząt rzeźnych.
3.
W przypadku określonym w ust. 2 pomieszczenia, w których znajdowało się chore bydło, powinny być oczyszczone i odkażone w sposób przewidziany w § 9.
4. 2
Organ administracji prezydium powiatowej rady narodowej w uzasadnionych wypadkach może wyrazić zgodę na odroczenie zabicia bydła, o którym mowa w ust. 2.

IV.

Zwalczanie gruźlicy bydła w państwowych gospodarstwach rolnych.

§  13.
Postępowanie określone w §§ 11 i 12 nie ma zastosowania do bydła należącego do państwowych gospodarstw rolnych. Jednakże organ administracji prezydium wojewódzkiej rady narodowej może za zgodą jednostek organizacyjnych, którym państwowe gospodarstwa rolne są bezpośrednio podporządkowane, zarządzić stosowanie przepisów §§ 11 i 12 także do bydła należącego do tych gospodarstw.
§  14.
W państwowych gospodarstwach rolnych na obszarze całego kraju bydło podlega badaniu na gruźlicę. Badania te przeprowadzają państwowi lekarze weterynarii na zarządzenie organu administracji prezydium powiatowej rady narodowej.
§  15.
Bydło dotknięte gruźlicą w innej postaci niż gruźlica płuc, wymienia lub narządów płciowych należy oznakować i umieścić w oddzielnym pomieszczeniu, a jeżeli nie jest to możliwe ze względów gospodarczych, należy je w inny sposób oddzielić od bydła wolnego od gruźlicy.
§  16.
1.
Bydło w wieku do półtora roku życia (cielęta, jałowizna itp.) dotknięte gruźlicą w innej postaci niż gruźlica płuc, wymienia lub narządów płciowych należy przekazać na ubój.
2.
Bydło w wieku do półtora roku życia wolne od gruźlicy powinno przebywać w oddzielnym pomieszczeniu, a wychów tego bydła powinien odbywać się w sposób zabezpieczający je przed zachorowaniem na gruźlicę.
3.
Organ administracji prezydium powiatowej rady narodowej może zezwolić na wyjątki od przepisów ust. 1 pod warunkiem, że zostanie zastosowane postępowanie, które nie spowoduje zakażenia gruźlicą bydła wolnego od tej choroby.
§  17.
Bydło w wieku powyżej półtora roku życia dotknięte gruźlicą w innej postaci niż gruźlica płuc, wymienia lub narządów płciowych należy po jego gospodarczym wykorzystaniu przekazać na ubój.
§  18.
Mleko pochodzące od krów dotkniętych gruźlicą w innej postaci niż gruźlica płuc, wymienia lub narządów płciowych może być użyte do żywienia zwierząt tylko po dostatecznym wyjałowieniu.
§  19.
Pomieszczenia, w których przebywa bydło znajdujące się w państwowych gospodarstwach rolnych nie uwolnionych całkowicie od gruźlicy bydła we wszelkich postaciach, podlegają co najmniej dwukrotnemu w ciągu roku oczyszczeniu i odkażeniu wraz z nawozem, narzędziami i przedmiotami, mającymi styczność z tym bydłem.
§  20.
1.
Wprowadzenie nowego bydła na obszar państwowego gospodarstwa rolnego może się odbywać tylko za zezwoleniem organu administracji prezydium powiatowej rady narodowej. Zezwolenie to może być wydane tylko pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia wystawionego przez państwowego lekarza weterynarii, stwierdzającego wynik przeprowadzonego badania na gruźlicę u wprowadzonego bydła.
2.
Zabronione jest wprowadzanie na obszar państwowego gospodarstwa rolnego bydła dotkniętego gruźlicą w wieku do półtora roku życia.
§  21.
Kierownicy państwowych gospodarstw rolnych obowiązani są prowadzić wykazy bydła, znajdującego się na obszarze gospodarstwa, do których państwowi lekarze weterynarii powinni wpisywać dane dotyczące przeprowadzonych badań na gruźlicę i ich wyniki.
§  22.
Państwowe gospodarstwo rolne, w którym trzykrotnie kolejne badanie na gruźlicę nie wykazało żadnej sztuki bydła chorej na gruźlicę, uważa się za uwolnione całkowicie od gruźlicy bydła we wszelkich postaciach.
§  23.
Przepisy §§ 13-22 stosuje się również do bydła nie należącego do państwowych gospodarstw rolnych, lecz utrzymywanego w obrębie tych gospodarstw.

V.

Postępowanie zapobiegające rozszerzaniu się gruźlicy bydła. 3

§  24. 4
Organ administracji prezydium powiatowej rady narodowej może w razie wystąpienia gruźlicy bydła na danym terenie nałożyć na zakłady mleczarskie obowiązek powiadamiania odbiorców pasteryzowanego mleka do żywienia zwierząt o konieczności jego przegotowania przed skarmieniem.
§  25. 5
W państwowych gospodarstwach rolnych nie uwolnionych całkowicie od gruźlicy bydła we wszelkich jej postaciach zabrania się:
1)
wyprowadzania bydła poza obszar tych gospodarstw z wyjątkiem wyprowadzania bydła do rzeźni lub do izolatorów bydła dotkniętego gruźlicą,
2)
krycia buhajami należącymi do tych gospodarstw krów spoza ich obszaru,
3)
dostarczania nie wyjałowionego mleka do zakładów mleczarskich.
§  26. 6
Naczynia służące do dostarczania mleka pochodzącego z państwowego gospodarstwa rolnego nie uwolnionego całkowicie od gruźlicy bydła we wszelkich jej postaciach powinny być oznakowane w sposób określony przez organ administracji prezydium powiatowej rady narodowej i po każdorazowym użyciu oczyszczone i odkażone przez wygotowanie w wodzie, poddanie działaniu pary wodnej lub użycie innych odpowiednich środków odkażających.
§  27. 7
(skreślony).
§  28. 8
(skreślony).

VI.

Odszkodowania.

§  29.
Za bydło zabite z powodu gruźlicy płuc, wymienia lub narządów płciowych na zarządzenie organu administracji prezydium powiatowej rady narodowej należy się od Państwa odszkodowanie w wysokości 4/5 wartości szacunkowej, a za bydło zabite z powodu innych postaci gruźlicy - w wysokości pełnej wartości szacunkowej.

VII.

Przepisy końcowe.

§  30.
Wyłącza się gruźlicę w postaci gruźlicy jelit od obowiązku zgłaszania przewidzianego w art. 20 przepisów z dnia 12 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych.
§  31.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa z dnia 9 stycznia 1928 r. w sprawie wykonania przepisów z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. z 1928 r. Nr 19, poz. 167 i Nr 76, poz. 686, z 1933 r. Nr 7, poz. 45 i Nr 58, poz. 435, z 1936 r. Nr 50, poz. 360, z 1948 r. Nr 32, poz. 217 i z 1950 r. Nr 2, poz. 15) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 11 skreśla się wyrazy "gruźlicy bydła rogatego w postaci otwartej";
2)
w § 13 skreśla się wyrazy "i otwartej gruźlicy wymienia u krów";
3)
skreśla się przepisy działu g) "Gruźlica bydła rogatego w postaci otwartej" (§ 203-215a);
4)
w § 397 skreśla się wyrazy "Załącznik nr 5. Dobrowolne tłumienie gruźlicy";
5)
w załączniku nr 1 - "Przeprowadzanie sekcji" skreśla się przepisy podrozdziału g) "Gruźlica bydła rogatego" (§ 26);
6)
w załączniku nr 2 - "Oczyszczanie i odkażanie przy zaraźliwych chorobach zwierzęcych" skreśla się przepisy podrozdziału g) "Otwarta gruźlica bydła rogatego" (§ 16);
7)
w załączniku nr 3 - "Badania rozpoznawcze" skreśla się § 29 i § 38;
8)
skreśla się przepisy załącznika nr 5 "Dobrowolne tłumienie gruźlicy".
§  32.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1972 r. (Dz.U.72.38.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1972 r.
2 § 12 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1972 r. (Dz.U.72.38.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1972 r.
3 Tytuł rozdziału V zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1972 r. (Dz.U.72.38.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1972 r.
4 § 24 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1972 r. (Dz.U.72.38.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1972 r.
5 § 25 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1972 r. (Dz.U.72.38.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1972 r.
6 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1972 r. (Dz.U.72.38.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1972 r.
7 § 27 skreślony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1972 r. (Dz.U.72.38.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1972 r.
8 § 28 skreślony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 1972 r. (Dz.U.72.38.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1972 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024