Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1959 w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 marca 1959 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1959 w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej.

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 oraz art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74) i ustawy z dnia 21 grudnia 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1959 (Dz. U. Nr 77, poz. 399) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy następujących przedsiębiorstw państwowych i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej:
1)
żeglugi morskiej,
2)
żeglugi śródlądowej,
3)
rybołówstwa morskiego,
4)
przetwórstwa rybnego,
5)
zarządów portów,
6)
morskich stoczni remontowych,
7)
stoczni rzecznych,
8)
rejonów dróg wodnych

oraz

9)
"Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych",
10)
"Morskiej Obsługi Radiowej Statków",
11)
"Puckich Zakładów Mechanicznych",
12)
"Przedsiębiorstwa Budowy Urządzeń Chłodniczych",
13)
"Polfrachtu",
14)
"Morskich Agencji",
15)
"Polskiego Rejestru Statków",
16)
"Zakładów Remontowo-Montażowych w Szczecinie",

- zwanych dalej "przedsiębiorstwami".

§  2.
1.
Przedsiębiorstwa żeglugi morskiej, rybołówstwa morskiego, przetwórstwa rybnego, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych, Morska Obsługa Radiowa Statków, Puckie Zakłady Mechaniczne, Przedsiębiorstwo Budowy Urządzeń Chłodniczych oraz Zakłady Remontowo-Montażowe w Szczecinie dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1959, jeżeli osiągną wynik planowany na rok 1959.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 osiągną w roku 1959 poprawę wyniku w porównaniu do wyniku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% poprawy wyniku.
3.
Przez wynik działalności gospodarczej w przedsiębiorstwach przetwórstwa rybnego rozumie się zysk powiększony o kwotę podatku obrotowego.
4.
Odpis dodatkowy na fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach przetwórstwa rybnego nie może być jednak wyższy od kwoty odpowiadającej 50% wzrostu zysku lub kwoty, o którą zmniejszono stratę, w porównaniu do kwoty zysku lub straty ustalonych w planie na rok 1959.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa żeglugi śródlądowej dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w wysokości 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1959, jeżeli osiągną wynik planowany na rok 1959, skorygowany o faktyczną liczbę dni nawigacyjnych wykonanych w roku 1959.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwa żeglugi śródlądowej osiągną w roku 1959 poprawę wyniku w porównaniu do wyniku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% poprawy wyniku.
§  4.
1.
Zarządy portów dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1959, jeżeli osiągną wynik planowany na rok 1959.
2.
Jeżeli zarządy portów osiągną w roku 1959 poprawę wyniku w porównaniu do wyniku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% poprawy wyniku.
3.
Ponadto na fundusz zakładowy w zarządach portów przeznacza się 50%:
1)
nadwyżek wpływów dispatchu nad demurragem,
2)
wpływów z tytułu overtime,
3)
wpływów z tytułu rat opcyjnych.
4.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może zezwolić zarządom portów na dokonywanie doraźnych wypłat z wpływów, o których mowa w ust. 3.
5.
Dla ustalenia porównywalności wyniku planowanego i uzyskanego w roku 1959 eliminuje się:
1)
nadwyżkę dispatchu nad demurragem,
2)
wpływy z tytułu rat opcyjnych i overtime,
3)
straty z tytułu byłych adiacentów,
4)
z planu i z wykonania - nakłady na utrzymanie akwenów portowych, z tym że w razie przekroczenia planowanych nakładów z wykonania eliminuje się nakłady tylko do wysokości planowanych.
6.
W razie niewykonania planu zatrudnienia robotników przeładunkowych i rezerwy robotników przeładunkowych odpisy na fundusz zakładowy ulegają zmniejszeniu.
7.
Upoważnia się Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej do ustalania zasad zmniejszenia odpisu na fundusz zakładowy w przypadkach, o których mowa w ust. 6.
§  5.
1.
Morskie stocznie remontowe dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1959, jeżeli osiągną zysk planowany na rok 1959.
2.
Jeżeli morskie stocznie remontowe osiągną w roku 1959 zysk większy od zysku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% przyrostu zysku.
3.
Jeżeli morskie stocznie remontowe przekroczą planowany na 1959 r. wskaźnik rentowności, wówczas dla ustalenia, czy spełniony został warunek, o którym mowa w ust. 1, oraz dla ustalenia wysokości odpisu na fundusz zakładowy przyjmuje się zysk w rozmiarze wynikającym ze wskaźnika rentowności założonego w planie na 1959 r.
4.
Ponadto morskie stocznie remontowe przeznaczają na odpis dodatkowy na fundusz zakładowy kwotę równą 20% efektywnej obniżki kosztów w porównaniu do wykonania roku ubiegłego na 1 BRT, pod warunkiem nieprzekroczenia średnich cykli remontowych z roku 1958.
§  6.
1.
Stocznie rzeczne dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1959, jeżeli osiągną zysk planowany na rok 1959.
2.
Jeżeli stocznie rzeczne osiągną w roku 1959 zysk większy od zysku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% przyrostu zysku.
3.
Przy ustalaniu, czy stoczniom rzecznym przysługuje prawo do dokonania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów, zysk osiągnięty z produkcji nie objętej cenami zatwierdzonymi przez Państwową Komisję Cen lub właściwego ministra koryguje się w myśl przepisów zawartych w § 5 ust. 3.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwom "Polfracht", "Morskie Agencje" oraz Polski Rejestr Statków Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może zezwolić na pokrywanie wydatków na nagrody, świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników z funduszu nagród zarachowywanego do kosztów - do wysokości 2% planowanego na 1959 r. osobowego funduszu płac, nie przekraczającego jednak kwoty osiągniętego zysku lub kwoty, o którą obniżono stratę.
2.
Rejonom dróg wodnych Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może zezwolić na pokrywanie wydatków na nagrody, świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników z funduszu nagród zarachowywanego do kosztów - do wysokości 2% planowanego na 1959 r. osobowego funduszu płac, pod warunkiem nieprzekroczenia kwoty limitów finansowych ustalonych przez jednostkę nadrzędną.
3.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może w porozumieniu z Ministrem Finansów ustalić dodatkowe źródła na powiększenie funduszu nagród, o którym mowa w ust. 1 i 2.
4.
Zezwolenia na dokonywanie wypłat, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być udzielane po stwierdzeniu na podstawie sprawozdań z wykonania planu przedsiębiorstwa i sprawozdań finansowych, że przedsiębiorstwo osiąga w swej działalności gospodarczej pozytywne wyniki ekonomiczne.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwom, które nie spełnią warunków określonych w rozporządzeniu, jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości kwoty nie przekraczającej 0,2% planowanego na dany okres funduszu płac.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na straty przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo nie spełni tylko w I półroczu lub w 3 kwartałach 1959 r. warunków do utworzenia funduszu zakładowego, natomiast spełni je w następnych okresach 1959 r., wydatki na nagrody dokonane zgodnie z ust. 1 traktuje się jako wypłaty obciążające fundusz zakładowy.
§  9.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia należy stosować sankcje przewidziane w art. 12 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym (Dz. U. Nr 18, poz. 74).
§  10.
W przedsiębiorstwach objętych przepisami niniejszego rozporządzenia nie stosuje się dotychczasowych przepisów dotyczących finansowania wydatków na współzawodnictwo w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024