Zm.: rozporządzenie z dnia 13 lipca w sprawie uposażenia niektórych kategorii pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" oraz o częściowym uregulowaniu warunków wynagrodzenia robotników zatrudnionych w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 lipca 1956 r.
o zmianie rozporządzenia z dnia 13 lipca 1952 r. w sprawie uposażenia niektórych kategorii pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" oraz o częściowym uregulowaniu warunków wynagrodzenia robotników zatrudnionych w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe".

Na podstawie art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych (Dz. U. Nr 16, poz. 59) zarządza się, co następuje:
§  1.
W "Tabeli stanowisk i stawek uposażenia", stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 lipca 1952 r. w sprawie uposażenia niektórych kategorii pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. z 1952 r. Nr 34, poz. 241, z 1953 r. Nr 10, poz. 34, z 1954 r. Nr 20, poz. 75 i z 1955 r. Nr 38, poz. 240) w działach służby: "Państwowe Koleje Linowe", "Stacje", "Wagonownie", "Elektrowozownie" i "Stanowiska wspólne wszystkich służb i biur" ustala się dla niektórych stanowisk stawki uposażenia określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
Pracownicy kolei dojazdowych otrzymują uposażenie zasadnicze ustalone dla analogicznych stanowisk w jednostkach służbowych kolei normalnotorowych, z tym że:
1)
jednostki służbowe odpowiednich klas kolei dojazdowych zaliczone zostają o jedną klasę niżej w stosunku do odpowiednich jednostek kolei normalnotorowych;
2)
stanowisko dyżurnego ruchu I i II kl. kolei dojazdowych zaliczone zostaje do stanowiska dyżurnego ruchu II i III klasy kolei normalnotorowych, stanowiska zaś starszego rewidenta wagonów i rewidenta wagonów kolei dojazdowych zaliczone zostają do stanowisk rewidenta wagonów I kl. i rewidenta wagonów II kl. kolei normalnotorowych.
§  3.
Uprawnieni do premiowania pracownicy służby przewozów (b. pracownicy służby handlowej) otrzymują premię na zasadach regulaminu premiowania pracowników służby przewozów (b. pracowników służby handlowej) zatrudnionych na stacjach kolei normalnotorowych, stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Pracownicy drużyn lokomotywowych i konduktorskich kolei normalnotorowych i dojazdowych przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" otrzymują wynagrodzenie według systemu akordowego.
2.
Podstawą do obliczenia zarobku akordowego określonego w ust. 1 jest ilość wykonanych pociągo-kilometrów oraz stawka akordowa, a dla drużyn lokomotywowych kolei normalnotorowych w ruchu towarowym przy pociągach towarowych przeznaczonych do przewozu ładunków masowych, niemasowych i towarowych zwykłych - ilość wykonanych brutto-tonno-kilometrów oraz stawka akordowa.
3.
Zarobek akordowy pracownika stanowi ilość wykonanych pociągo-kilometrów w danym miesiącu pomnożona przez stawkę akordową za jeden pociągo-kilometr, a dla drużyn lokomotywowych kolei normalnotorowych w ruchu towarowym zarobek akordowy stanowi ilość wykonanych brutto-tonno-kilometrów w danym miesiącu pomnożona przez stawkę akordową.
4.
Podstawą obliczenia stawki akordowej jest miesięczna stawka wynagrodzenia wyjściowego oraz miesięczna norma pociągo-kilometrów bądź brutto-tonno-kilometrów.
§  5.
1.
Pracownicy drużyn lokomotywowych niezależnie od zarobku akordowego otrzymują premię za oszczędne zużycie paliwa i premię za utrzymanie stanu technicznego lokomotywy.
2.
Premia za właściwe utrzymanie lokomotywy może być przyznana w wysokości do 10% zarobku akordowego.
3.
Premia określona w ust. 2 w wyjątkowych przypadkach może być podwyższona do 20% na zasadach określonych przez Ministra Kolei.
4.
Szczegółowe zasady premiowania, o których mowa w ust. 1, oraz szczegółowe zasady systemu akordowego określi Minister Kolei po zasięgnięciu opinii Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych.
§  6.
1.
Pracownicy drużyn lokomotywowych zatrudnieni na lokomotywach manewrowych opłacani są według systemu czasowo-premiowego i otrzymują premię za właściwe utrzymanie lokomotywy w wysokości do 10% stawki taryfowej, premię za oszczędne zużycie paliwa oraz premię przewidzianą dla pracowników stacji.
2.
Pracownicy drużyn lokomotywowych, zatrudnieni na lokomotywach manewrowych na stacjach, gdzie obowiązuje system akordowo-premiowy, opłacani są według dotychczasowych zasad.
3.
Minister Kolei w trybie określonym w § 4 ust. 1 ustali stawki wyjściowe dla pracowników wymienionych w ust. 2.
§  7.
1.
Minister Kolei w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych i Prezesem Państwowej Komisji Płac ustala tabelę stawek wynagrodzenia wyjściowego, stawek taryfowych oraz wysokość dodatków dla starszych maszynistów.
2.
Stawka taryfowa stanowi uposażenie zasadnicze i wypłacana jest pracownikom objętym systemem akordowym jako zaliczka na poczet zarobku akordowego.
3.
Jeżeli miesięczny zarobek akordowy jest niższy od stawki taryfowej, pracownikowi wypłaca się wynagrodzenie w wysokości stawki taryfowej.
4.
Minister Kolei zalicza parowozownię i stację do poszczególnych kategorii.
5.
Na okres zimowy Minister Kolei może podnieść stawki wynagrodzeń wyjściowych do 10%.
§  8.
Jedną piątą miesięcznego zarobku akordowego wypłacanego pracownikom drużyn lokomotywowych i konduktorskich uważa się za diety. Kwoty wypłacone z tego tytułu nie podlegają podatkowi od wynagrodzeń.
§  9.
1.
Robotnicy akordowi, zatrudnieni przy robotach budowlano-montażowych, otrzymują wynagrodzenie według stawek akordowych III strefy, obowiązujących powszechnie w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych objętych zbiorowym układem pracy w budownictwie, a przy robotach remontowo-mechanicznych - według stawek obowiązujących w zakładach naprawczych taboru kolejowego.
2.
Robotnicy dniówkowi i dniówkowo-premiowi otrzymują wynagrodzenie według stawek dniówkowych III strefy, obowiązujących powszechnie w przedsiębiorstwach budowlano- montażowych, objętych zbiorowym układem pracy w budownictwie, przy czym stawki niższe od 2,60 zł za godzinę podwyższa się do 2,60 zł.
§  10.
Skreśla się załączniki nr 2 i nr 3 do wymienionego w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 lipca 1952 r., a w załączniku nr 1 w działach służby "Stacje" i "Parowozownie" stanowisko "awizator".
§  11.
1.
Pracownicy, których ogólne miesięczne wynagrodzenie obliczone na zasadzie niniejszego rozporządzenia jest niższe od faktycznego wynagrodzenia miesięcznego przed wprowadzeniem w życie rozporządzenia, otrzymują przez okres zatrudnienia na danym stanowisku dodatek wyrównawczy w wysokości wynikającej z różnicy dotychczasowego i obecnego miesięcznego wynagrodzenia.
2.
Wypłata dodatku wyrównawczego, o którym mowa w ust. 1, pracownikom drużyn lokomotywowych może być dokonywana przejściowo do czasu podstawienia parowozu do mycia kotła.
3.
Dodatek wyrównawczy pracownikom drużyn lokomotywowych nie przysługuje lub ulega odpowiedniemu zmniejszeniu, jeżeli różnica w zarobkach powstała wskutek obniżenia się premii za oszczędność paliwa.
§  12.
Minister Kolei w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych i Prezesem Państwowej Komisji Płac może:
1)
tworzyć nowe stanowiska nie przewidziane w dotychczasowej tabeli stanowisk i stawek uposażenia przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe",
2)
określać i zmieniać uposażenie przywiązane do tych stanowisk,
3)
znosić istniejące stanowiska, przewidziane w tabeli stanowisk,
4)
wprowadzać i zmieniać regulaminy premiowania,
5)
dokonywać zmian tabeli płac dla robotników zatrudnionych przy robotach budowlano-montażowych, remontowo-mechanicznych i utrzymaniu urządzeń drogowych, elektrotechnicznych, elektrotrakcyjnych i mechanicznych w służbie drogowej, elektrotechnicznej, elektrotrakcyjnej i mechanicznej kolei normalnotorowych i wąskotorowych oraz kolei linowych, stanowiącej załącznik nr 8 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 1954 r. zmieniającego zasady wynagradzania pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 20, poz. 75).
§  13.
Upoważnia się Ministra Kolei do wydania jednolitego tekstu załączników do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 lipca 1952 r. w sprawie uposażenia niektórych kategorii pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. z 1952 r. Nr 34, poz. 241, z 1953 r. Nr 10, poz. 34, z 1954 r. Nr 20, poz. 75 i z 1955 r. Nr 38, poz. 240 oraz z 1956 r. Nr 32, poz. 148) z ustaleniem nowej, ciągłej numeracji.
§  14.
1.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Kolei, Ministrowi Finansów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Prezesowi Państwowej Komisji Płac.
2.
Upoważnia się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów do wprowadzenia w planach operatywnych odpowiednich zmian wynikających z wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w granicach niezbędnych do jego realizacji.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą w zakresie uregulowanym w §§ 4-8 od dnia 1 lipca 1956 r., a w pozostałym zakresie od dnia 1 sierpnia 1956 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYKAZ ZMIAN "TABELI STANOWISK I STAWEK UPOSAŻENIA" STANOWIĄCEJ ZAŁĄCZNIK DO ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW Z DNIA 13 LIPCA 1952 R.

W poszczególnych działach służby wprowadza się następujące zmiany:

w dziale służby "Państwowe Koleje Linowe":

Lp. Dział służby Stanowisko Kwota uposażenia zasadniczego Współczynnik premiowy Oznaczenie czasu pracy
1 2 3 4 5 6
1. Państwowe Koleje Linowe maszynista kolei linowych 800 - 900 - -
2. kasjer biletowo-bagażowy 800 - 900 - -
3. konduktor 600 - 700 - -
4. toromistrz 500 - 700 - -
w dziale służby: "Stacje":
1. Stacje kierownik sortowni 1.200 - 1.400 1,0 N
2. kierownik oddziału wagonowego 1.200 - 1.400 - -
3. starszy mechanik drukarek biletowych 1.200 - 1.400 - -
4. starszy kasjer towarowy 1.100 - 1.200 - -
5. kierownik kas biletowo-bagażowych (biletowych) 1.100 - 1.200 - -
6. kierownik zbiornicy przelewów 1.100 - 1.200 - -
7. starszy taksator 1.000 - 1.200 - -
8. mechanik drukarek biletowych 1.000 - 1.200 - -
9. kierownik magazynu przesyłek drobnych 1.000 - 1.100 - -
10. kasjer towarowy 1.000 - 1.100 - -
11. kierownik regulacji i likwidacji przesyłek 1.000 - 1.100 - -
12. starszy kasjer biletowo-bagażowy (biletowy) 1.000 - 1.100 - -
13. kierownik okręgowego składu likwidacyjnego 950 - 1.050 - -
14. starszy magazynier handlowy 950 - 1.050 1,0 -
15. kierownik punktów ładunkowych 900 - 1.000 - -
16. kierownik oddziału obsługi podróżnych 900 - 1.000 - -
17. taksator 800 - 1.000 - -
18. kasjer biletowo-bagażowy I kl. 800 - 1.000 - -
19. starszy rejestrator wagonów 850 - 950 - -
20. odprawiacz pociągów 850 - 950 - -
21. starszy ajent zdawczy 850 - 950 - -
22. rzemieślnik (naprawa wózków) 850 - 950 - -
23. starszy planista 850 - 950 - -
24. dyspozytor ładunków drobnych 800 - 950 - -
25. magazynier handlowy 800 - 950 1,0 -
26. referent regulacyjny 800 - 950 - -
27. ajent zdawczy 750 - 900 - -
28. rachmistrz kasowy 750 - 900 - -
29. kasjer biletowo-bagażowy II kl. 700 - 900 - -
30. starszy magazynowy 750 - 850 1,0 -
31. magazynier okręgowego składu likwidacyjnego 750 - 850 - -
32. kierownik świetlicy dworcowej 700 - 800 - -
33. tłumacz 700 - 800 - -
34. wagowy przysięgły 700 - 800 - -
35. rejestrator wagonów 700 - 880 - -
36. robotnik ekspedycji towarowej i osobowo-bagażowej (magazynowy) 650 - 750 - -
37. pomocnik kasjera towarowego 700 - 850 - -
38. kierownik radiowęzła 700 - 800 - -
39. pomocnik rzemieślnika 700 - 800 - -
40. informator 600 - 700 - -
41. zapowiadacz radiowęzła 600 - 700 - -
42. świetlicowy 600 - 700 - -
43. bileter 500 - 600 - -
44. porządkowy (inspekcyjny) 600 - 700 - -
w dziale służby: "Wagonownie":
Lp. Dział służby Stanowisko Kwota uposażenia zasadniczego w wagonowni Współczynnik premiowy Oznaczenie czasu pracy
we wszystkich wagonowniach I kl. (typ duży) II kl. (typ średni) III kl. (typ mały)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 Wagonownie starszy rewident wagonów 850 - 1.000 - - - - -
2 rewident wagonów I kl. 700 - 850 - - - - -
3 rewident wagonów II kl. 650 - 800 - - - - -
4 smarownik 500 - 600 - - - - -
w dziale służby: "Elektrowozownie":
Lp. Dział służby Stanowisko Kwota uposażenia zasadniczego w elektrowozowni Współczynnik premiowy Oznaczenie czasu pracy
I klasy II klasy
1 2 3 4 5 6 7
1 Elektrowozownie starszy rewident wagonów 850 - 1.000 850 - 1.000 - -
2 rewident wagonów I kl. 700 - 850 700 - 850 - -
3 rewident wagonów II kl. 650 - 800 650 - 800 - -
4 smarownik 500 - 600 500 - 600 - -
w dziale służby: "Stanowiska wspólne wszystkich służb i biur":
Lp. Dział służby Stanowisko Kwota uposażenia zasadniczego Współczynnik premiowy Oznaczenie czasu pracy
1 2 3 4 5 6
1 Stanowiska wspólne wszystkich służb i biur awizator 500 - 600 - -

ZAŁĄCZNIK Nr 2

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW SŁUŻBY PRZEWOZÓW (B. PRACOWNIKÓW HANDLOWYCH), ZATRUDNIONYCH NA STACJACH KOLEI NORMALNOTOROWYCH

§  1.
Regulamin ustala zasady premiowania pracowników służby przewozów, zatrudnionych w ekspedycjach towarowych i na sortowniach drobnicy stacji kolei normalnotorowych.
§  2.
1.
Pracownicy służby przewozów, zatrudnieni w sortowniach przy formowaniu wagonów zbiorowych, a mianowicie: kierownicy sortowni, starsi magazynierzy i magazynierzy handlowi, starsi magazynowi oraz pracownicy planujący prace sortownicze otrzymują premię za osiągnięcie planowanego procentu załadunku drobnicy do wagonów zbiorowych I kategorii (bezpośrednich).
2.
Premię za osiągnięcie planowanego procentu przesyłek drobnych załadowanych do wagonów I kategorii (bezpośrednich) ustala się w wysokości 10% uposażenia zasadniczego.
3.
Za każdy procent podwyższenia planowanego procentu załadunku drobnicy do wagonów I kategorii (bezpośrednich) premia wzrasta o 1% uposażenia zasadniczego.
4.
Premia przypadająca w myśl postanowień ust. 2-3 ulega zmniejszeniu o 30% za osiągnięcie planowanego załadunku statycznego wagonów zbiorowych I, II i III kategorii (bezpośrednich, odcinkowych i przeładunkowych) poniżej 96%.
5.
Przez planowy procent załadunku drobnicy na dany miesiąc rozumie się procentową wielkość masy towarowej przesyłek drobnych załadowanych do wagonów I kategorii (bezpośrednich) ustaloną przez naczelnika oddziału przewozów w stosunku do ogólnej wielkości masy przesyłek drobnych, przerabianej przez daną sortownię.
6.
Plan załadunku drobnicy w wagonach I kategorii (bezpośrednich) oraz załadunku statycznego dla wagonów (I, II i III kategorii) ustala dla każdej sortowni każdomiesięcznie oddział przewozów.
§  3.
1.
Pracownicy służby przewozów, zatrudnieni w magazynach ekspedycji towarowej nie posiadającej sortowni, a mianowicie magazynierzy handlowi, starsi magazynowi (układacze) i robotnicy magazynowi, jeżeli nie są wynagradzani według zasad akordowych, otrzymują premię za sformowane wagony zbiorowe I kategorii (bezpośrednie) o załadowanym tonażu przesyłek drobnych najmniej 5 tonn.
2.
Premię za każdy sformowany wagon I kategorii (bezpośredni) odpowiadający warunkowi wymienionemu w ust. 1 ustala się w wysokości 12 zł.
3.
Za każdą następną tonnę załadowaną do wagonu I kategorii (bezpośredniego) wysokość premii wzrasta o 2 zł.
4.
Premia ustalona w myśl ust. 2 i 3 przysługuje pracownikom wymienionym w ust. 1 (biorącym bezpośredni udział w formowaniu wagonu) w równym stosunku (udziale) bez względu na stanowisko.
5.
Za nieprawidłowe sformowanie wagonów bezpośrednich, za wadliwe ułożenie przesyłek, uszkodzenie lub przetrzymanie przesyłek ponad czas dozwolony przepisami premia nie przysługuje.
§  4.
Poszczególni lub wszyscy pracownicy ekspedycji tracą częściowo lub całkowicie prawo do premii w przypadku stwierdzenia danych do premii niezgodnych z rzeczywistością lub niedbałego i niewłaściwego wykonania ciążących na nich obowiązków służbowych.
§  5.
1.
Robotnicy zatrudnieni w sortowniach i wytypowanych ekspedycjach przy robotach ładunkowych otrzymują wynagrodzenie akordowe w granicach od 5 zł do 8 zł za przerobioną (załadowaną, wyładowaną lub przeładowaną) tonnę masy towarowej (drobnicy).
2.
Wynagrodzenie akordowe robotnika (magazynowego) oblicza się za rzeczywiście przeładowany tonaż, przypadający średnio na 1 robotnika (magazynowego) zespołu.
3.
Wykaz sortowni i ekspedycji, w których należy stosować system akordowy, oraz wysokość stawek akordowych dla poszczególnych jednostek za jedną tonę przerobioną masy towarowej drobnicy ustala Ministerstwo Kolei.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1956.32.148

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 13 lipca w sprawie uposażenia niektórych kategorii pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" oraz o częściowym uregulowaniu warunków wynagrodzenia robotników zatrudnionych w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe".
Data aktu: 25/07/1956
Data ogłoszenia: 30/07/1956
Data wejścia w życie: 01/08/1956, 30/07/1956, 01/07/1956