Określenie organów właściwych do wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz warunki i tryb ich wydawania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 8 czerwca 1956 r.
w sprawie określenia organów właściwych do wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz warunków i trybu ich wydawania.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 12, poz. 62) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu.
§  2.
1.
Zezwolenia wydają organy administracji handlu prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych, na terenie zaś m. st. Warszawy i m. Łodzi organy administracji handlu prezydiów rad narodowych tych miast.
2.
Właściwość miejscową organów administracji handlu określa miejsce położenia zakładu. Właściwość do udzielania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w wagonach restauracyjnych określa się według siedziby oddziału przedsiębiorstwa zarządzającego tymi wagonami, a na morskich statkach pasażerskich według siedziby przedsiębiorstwa żeglugowego.
§  3.
1.
Sprzedaż napojów alkoholowych dzieli się na:
1)
sprzedaż do spożycia poza miejscem sprzedaży,
2)
sprzedaż do spożycia na miejscu.
2.
Na prowadzenie każdego rodzaju sprzedaży określonego w ust. 1 wymagane jest zezwolenie.
§  4.
1.
Zezwolenia wydaje się na czas nieograniczony lub na czas oznaczony.
2.
Zezwolenia na czas oznaczony mogą być wydane na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy.
§  5.
1.
Zezwolenia wydaje się na ściśle oznaczone miejsce sprzedaży (zakład) i tylko na jeden z rodzajów sprzedaży określonych w § 3 ust. 1.
2.
Zezwolenie powinno zawierać oprócz danych co do okoliczności określonych w ust. 1:
1)
oznaczenie organu, który wydał zezwolenie,
2)
datę wydania i numer zezwolenia,
3)
podstawę prawną,
4)
termin ważności,
5)
nazwę i adres przedsiębiorstwa prowadzącego zakład.
3.
Wszelkie zmiany dotyczące danych, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegają uwidocznieniu w zezwoleniu w formie odpowiedniej adnotacji. Adnotacji dokonuje właściwy organ administracji handlu.
§  6.
1.
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży mogą być wydawane:
1)
branżowym sklepom winno-spirytusowym,
2)
sklepom ogólnospożywczym mającym wyodrębnione działy sprzedaży napojów alkoholowych,
3)
sklepom prowadzonym przez spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
2.
Zezwolenia mogą być wydawane na czas oznaczony na terenie miast także sklepom ogólnospożywczym nie mającym wyodrębnionych działów sprzedaży napojów alkoholowych, jeżeli jest to konieczne ze względu na niedostateczną ilość sklepów wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2.
§  7.
1.
Ilość sklepów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych powinna wynosić:
1)
w miastach i osiedlach 1 sklep na 3 do 4 tysięcy mieszkańców,
2)
w gromadach 1 - 2 sklepy na gromadę.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) może w uzasadnionych przypadkach zezwolić na stosowanie innego współczynnika niż określony w ust. 1.
§  8.
1.
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia na miejscu mogą być wydawane tylko zakładom gastronomicznym.
2.
Nie mogą być wydawane zezwolenia następującym zakładom gastronomicznym:
1)
jadłodajniom,
2)
bufetom z zastrzeżeniem wyjątku przewidzianego w ust. 3,
3)
barom mlecznym i cukierniczym,
4)
cukierniom,
5)
kawiarniom z zastrzeżeniem wyjątku przewidzianego ust. 4.
3.
Mogą być wydawane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w bufetach urządzanych na czas trwania zabawy w miejscach, w których stosownie do art. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 12, poz. 62) podawanie napojów alkoholowych nie jest zabronione.
4.
Kawiarnie kategorii S i I mogą otrzymać zezwolenie na sprzedaż likierów do spożycia na miejscu.
§  9.
Sieć sklepów i zakładów gastronomicznych prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych powinna być rozmieszczona równomiernie z uwzględnieniem liczby mieszkańców poszczególnych części miasta.
§  10.
Nie wolno wydawać zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w miejscach, w których sprzedaż tych napojów jest zabroniona stosownie do art. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o zwalczaniu alkoholizmu.
§  11.
Nie mogą być wydawane zezwolenia sklepom i zakładom gastronomicznym położonym w pobliżu dworców kolejowych, autobusowych i portowych, większych zakładów przemysłowych, zabudowań koszarowych oraz stadionów i innych miejsc zebrań masowych.
§  12.
1.
Zezwolenia wygasają w przypadkach:
1)
likwidacji zakładu,
2)
upływu czasu, na jaki zezwolenie zostało wydane,
3)
powstania okoliczności powodujących zakaz sprzedaży w danym miejscu ze względu na położenie zakładu lub zmianę jego charakteru.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 zezwolenia powinny być niezwłocznie zwrócone właściwemu organowi administracji handlu.
§  13.
1.
Zezwolenia powinny być cofnięte w przypadkach powstania okoliczności, która w myśl przepisów niniejszego rozporządzenia uzasadniałaby odmowę udzielenia zezwolenia.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) może ze względu na ważny interes społeczny cofnąć zezwolenie również w innych przypadkach niż określone w ust. 1.
§  14.
W przypadku cofnięcia zezwolenia organ administracji handlu wyznacza jednocześnie stosowny termin zaprzestania sprzedaży napojów alkoholowych w zakładzie.
§  15.
Zezwolenie powinno być wywieszone w zakładzie na widocznym miejscu.
§  16.
Organy administracji handlu prowadzą rejestr wydanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
§  17.
Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydane na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują moc do dnia 31 lipca 1956 r. Nie dotyczy to zezwoleń, które straciły ważność ze względu na zakazy wynikające z art. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o zwalczaniu alkoholizmu.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024