Fundusz zakładowy.

DEKRET
z dnia 18 lutego 1955 r.
o funduszu zakładowym.

Art.  1.
1.
W państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, zwanych dalej przedsiębiorstwami, tworzy się fundusz zakładowy z części zysku wygospodarowanego przez te przedsiębiorstwa.
2.
W przypadku gdy plan finansowy przedsiębiorstwa nie przewiduje zysku lub gdy suma funduszu zakładowego utworzona na podstawie przepisów niniejszego dekretu jest wyższa od sumy wygospodarowanego zysku, źródłem pokrycia funduszu zakładowego są środki obrotowe przedsiębiorstwa.
3.
Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych, rozciągnąć przepisy niniejszego dekretu na inne rodzaje przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej z odpowiednimi zmianami, koniecznymi ze względu na charakter działalności tych przedsiębiorstw.
Art.  2.

Ze środków funduszu zakładowego przeznacza się:

1)
50% na budownictwo mieszkaniowe i remonty budynków mieszkalnych lub mieszkań zajmowanych przez pracowników przedsiębiorstwa oraz na inwestycje o charakterze kulturalnym, socjalnym i sportowym, jak również na inne cele, mające na względzie poprawę bytu załogi,
2)
50% na indywidualne nagrody dla wyróżniających się w pracy pracowników przedsiębiorstwa.
Art.  3.
1.
Na fundusz zakładowy przeznacza się:
1)
0,5% planowanego funduszu płac przedsiębiorstwa, ponadto
2)
od 10% do 30% osiągniętego ponadplanowego zysku lub kwoty, o którą zmniejszono planową stratę.
2.
Wysokość stawek procentowych na fundusz zakładowy dla przedsiębiorstw poszczególnych gałęzi przemysłu ustala w granicach określonych w ust. 1 pkt 2 Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.
3.
Łączna kwota funduszu zakładowego ustalona według stawek określonych w ust. 1 nie może przekroczyć dla poszczególnego przedsiębiorstwa 3% planowego funduszu płac.
4.
Prezes Rady Ministrów może podwyższać dla przedsiębiorstw poszczególnych gałęzi przemysłu granicę określoną w ust. 3 do 4% planowego funduszu płac.
Art.  4.
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w przedsiębiorstwie, które stosownie do rocznego planu techniczno-przemysłowo-finansowego:
1)
wykona plan produkcji towarowej w cenach zbytu oraz w ustalonym asortymencie,
2)
wykona plan obniżki kosztów produkcji porównywalnej w stosunku do roku ubiegłego i nie przekroczy planu kosztów produkcji (porównywalnej i nieporównywalnej),
3)
osiągnie co najmniej planowy zysk lub nie przekroczy planowej straty.
2.
Przekroczenie planu kosztów produkcji, jak również przekroczenie planowej straty nie stanowi przeszkody w utworzeniu funduszu zakładowego, jeżeli:
1)
Prezes Rady Ministrów na wniosek właściwego ministra uzna je za uzasadnione obowiązującym dane przedsiębiorstwo progresywnym systemem płac lub
2)
jednostka, której przedsiębiorstwo bezpośrednio podlega, uzna je za uzasadnione przekroczeniem planu produkcji lub planu sprzedaży.
3.
W uzasadnionych przypadkach właściwy minister może określić kategorie przedsiębiorstw uprawnionych do tworzenia funduszu zakładowego na podstawie wykonania planu produkcji globalnej w cenach bieżących zamiast planu produkcji towarowej w cenach zbytu, przy zachowaniu pozostałych warunków określonych w ust. 1.
4.
Właściwy minister może zezwolić przedsiębiorstwu na utworzenie funduszu zakładowego, jeżeli nie wykonało ono produkcji w ustalonym asortymencie z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa.
5.
Warunki wykonania planu produkcji (ust. 1 pkt 1) w przemyśle energetycznym i przedsiębiorstwach sezonowych określą właściwi ministrowie w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Art.  5.
1.
W przypadkach gdy zadania planu techniczno-przemysłowo-finansowego ulegną zmianom w operatywnych planach kwartalno-miesięcznych, ustalonych w trybie określonym przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, i w kwartalnych zadaniach finansowych, ustalonych w trybie określonym przez Ministra Finansów, wówczas dla ustalenia, czy zostały spełnione warunki określone w art. 4, przyjmuje się w ciągu roku dane zawarte w tych planach (zadaniach), a po zakończeniu roku - dane ustalone w planie techniczno-przemysłowo-finansowym.
2.
Dla ustalenia, czy przedsiębiorstwo wykonało plan asortymentowy, miarodajne są po zakończeniu roku zadania ustalone w operatywnych planach kwartalno-miesięcznych.
3.
Właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Finansów może w uzasadnionych przypadkach zezwolić, aby po zakończeniu roku przyjęte zostały łączne dane wynikające z operatywnych planów kwartalno-miesięcznych i kwartalnych zadań finansowych dla ustalenia, czy przedsiębiorstwo wykonało warunki określone w art. 4.
Art.  6.
1.
Wynik bilansowy należy skorygować dla celów odpisów na fundusz zakładowy o sumy, które miały wpływ na jego kształtowanie się w okresie sprawozdawczym, a które powstały z przyczyn niezależnych od działalności przedsiębiorstwa.
2.
Za przyczyny wymienione w ust. 1 uznaje się zmiany:
1)
cen materiałów podstawowych, pomocniczych, paliwa, półfabrykatów i innych materiałów,
2)
wysokości taryf kolejowych, stawek płac i składek na ubezpieczenia społeczne, podatków, oprocentowania kredytów bankowych, taryf za usługi komunalne, norm amortyzacji itp.,
3)
cen produkowanych wyrobów gotowych i półfabrykatów,
4)
innych warunków, które określa Prezes Rady Ministrów.
Art.  7.

Jeżeli w przedsiębiorstwach określonych w art. 1 zakłady samodzielnie bilansują, fundusz zakładowy tworzy się dla każdego zakładu odrębnie według zasad ustalonych dla przedsiębiorstw.

Art.  8.

Rada Ministrów określi szczegółowo w drodze rozporządzenia sposób wykonania przepisów dekretu.

Art.  9.

Do obliczenia rocznego odpisu na fundusz zakładowy za rok 1954 mają zastosowanie dotychczasowe przepisy.

Art.  10.

Traci moc ustawa z dnia 4 lutego 1950 r. o funduszu zakładowym (Dz. U. Nr 6, poz. 53).

Art.  11.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024