Tryb postępowania przy zgłaszaniu i dokonywaniu zmian w danych objętych ewidencją gruntów i budynków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 28 czerwca 1955 r.
w sprawie trybu postępowania przy zgłaszaniu i dokonywaniu zmian w danych objętych ewidencją gruntów i budynków.

Na podstawie art. 10 ust. 4 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 6, poz. 32) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Właściciel bądź inna osoba władająca gruntem lub budynkiem obowiązana jest zgłosić zmiany, które zaszły w danych objętych ewidencją gruntów i budynków (art. 2 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o ewidencji gruntów i budynków - Dz. U. Nr 6, poz. 32) - do prezydium właściwej powiatowej rady narodowej najpóźniej w ciągu 4 tygodni od powstania tych zmian. W przypadku przeznaczenia gruntu nieleśnego do zalesienia termin ten liczy się od dnia stwierdzenia, że zalesienie zostało dokonane.
2. 2
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do zmian wynikających z decyzji organów administracji państwowej, wydanych na podstawie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej, o ustroju rolnym i osadnictwie, o wymianie gruntów oraz o klasyfikacji gruntów, jak również do zmian powstałych w wyniku zalesienia gruntów nieleśnych, dokonanego stosownie do decyzji wydanych na podstawie art. 26 i 27 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących wlasności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz.U. Nr 29, poz. 166).
3.
W przypadku gdy zmiana dotyczy osoby władającej gruntem lub budynkiem, obowiązek zgłoszenia zmiany ciąży na osobie, która weszła we władanie gruntu lub budynku. Jeżeli jednak zmiana co do osoby władającej gruntem nastąpiła na podstawie ustnej umowy (w przypadkach gdy przepisy zezwalają na zawarcie umowy bez zachowania formy pisemnej), zgłoszenie zmiany powinno być dokonane nie tylko przez osobę aktualnie władającą gruntem lub budynkiem, lecz i przez drugą stronę.
4.
Ilekroć w przepisach rozporządzenia jest mowa o prezydiach powiatowych rad narodowych, należy przez to rozumieć również i prezydia miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, a jeżeli chodzi o miasta podzielone na dzielnice - prezydia dzielnicowych rad narodowych.
§  2.
Zgłoszenie powinno być dokonane na piśmie lub do protokołu.
§  3.
1. 3
Zgłoszone zmiany w granicach gruntu bądź użytku powinny być na żądanie właściwego do spraw geodezji organu prezydium powiatowej rady narodowej udowodnione dokumentami pomiarowymi.
2. 4
Do zgłoszenia zmiany rodzaju użytku powstałej w związku z zalesieniem gruntu nieleśnego należy, niezależnie od dokumentacji pomiarowej przewidzianej w ust. 1, dołączyć:
1)
odpis zezwolenia na zalesienie gruntu, wydanego przez właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej,
2)
zaświadczenie stwierdzające dokonanie zalesienia gruntów nieleśnych, wydane przez właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek nadleśniczego.
§  4.
1. 5
Zgłoszone zmiany w budynkach powinny być na żądanie właściwego do spraw geodezji organu prezydium powiatowej rady narodowej udowodnione zaświadczeniem właściwego terenowo organu administracji państwowej.
2.
Jeżeli przedmiotem zgłoszenia jest wybudowanie nowego budynku lub przebudowanie budynku już istniejącego, do zgłoszenia, niezależnie od zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, dołączyć należy opis budynku.
3.
Dane pomiarowe budynku oparte być powinny na dokumentach pomiarowych.
§  5.
1.
Zmiany wpisuje się do ewidencji gruntów i budynków w wyniku zgłoszenia ich lub z urzędu.
2.
Z urzędu wpisuje się do ewidencji gruntów zmiany:
1)
wynikające z decyzji określonych w § 1 ust. 2,
2)
ujawnione w drodze dokonania z urzędu pomiarów związanych z prowadzeniem ewidencji gruntów,
3)
ujawnione przy kontroli terenowej, przeprowadzonej przez organy rad narodowych,
4)
związane ze zmianą granic administracyjnych gromad, osiedli, miast, powiatów i województw.
3. 6
Właściwy do spraw geodezji organ prezydium powiatowej rady narodowej obowiązane jest zawiadomić osoby zainteresowane o decyzji powziętej w sprawie wpisu zmian dokonanych z urzędu, jak również o odmowie wpisu zmian zgłoszonych przez zainteresowane strony.
§  6.
1.
Obowiązek zgłaszania zmian dotyczących gruntów państwowych, których operat ewidencyjny na podstawie przepisów szczególnych zawiera tylko niektóre dane, obejmuje jedynie zmiany w tych danych, które zostały podane w operacie.
2.
Obowiązek zgłaszania zmian nie dotyczy budynków, które w myśl przepisów szczególnych nie będą wykazywane w operacie ewidencyjnym.
§  7.
Wzór zgłoszenia zmian (§ 2) oraz wzór opisu budynku (§ 4 ust. 2) określone przez Ministrów Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej będą ogłoszone w Monitorze Polskim.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (Dz.U.62.41.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1962 r.
2 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (Dz.U.62.41.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1962 r.
3 § 3 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 oraz zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (Dz.U.62.41.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1962 r.
4 § 3 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (Dz.U.62.41.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1962 r.
5 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (Dz.U.62.41.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1962 r.
6 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1962 r. (Dz.U.62.41.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1962 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024