Zakres działania i organizacji wojewódzkich komitetów ochrony przyrody.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 17 marca 1952 r.
w sprawie zakresu działania i organizacji wojewódzkich komitetów ochrony przyrody.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Terytorialny zakres działania wojewódzkiego komitetu ochrony przyrody obejmuje obszar województwa. Wojewódzki Komitet Ochrony Przyrody w Warszawie działa również na obszarze m. st. Warszawy, zaś Wojewódzki Komitet Ochrony Przyrody w Łodzi - na obszarze m. Łodzi.
§  2.
Do zakresu działania komitetu należy:
1)
przedstawianie wniosków w sprawach ochrony przyrody;
2)
opiniowanie:
a)
projektów orzeczeń o poddaniu pod ochronę, wydawanych przez wojewódzkie organa ochrony przyrody (art. 12 i art. 16 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody),
b)
projektów zarządzeń tymczasowych,
c)
projektów aktów prawnych wojewódzkich i powiatowych organów ochrony przyrody w sprawie wykonania przepisów o ochronie przyrody,
d)
wszystkich innych spraw dotyczących ochrony przyrody;
3)
współdziałanie z instytucjami naukowymi i organizacjami społecznymi i zawodowymi w sprawach ochrony przyrody.
§  3.
1.
Komitet składa się z 8 do 12 osób.
2.
W skład komitetu wchodzą: przewodniczący komitetu i jego zastępca, powołani przez Ministra Leśnictwa, oraz członkowie komitetu, powołani przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej spośród:
1)
osób będących członkami Państwowej Rady Ochrony Przyrody, którzy zamieszkują na obszarze objętym terytorialnym zakresem działania komitetu,
2)
przedstawicieli nauki,
3)
przedstawicieli instytucji i organizacji zainteresowanych w sprawach ochrony przyrody,
4)
osób działających na polu ochrony przyrody, oraz z urzędu właściwy konserwator przyrody i przedstawiciel komisji rolnictwa i leśnictwa wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Skład komitetów działających również na obszarze m. st. Warszawy i m. Łodzi powinien być uzgodniony z prezydiami rad narodowych tych miast.
§  4.
1.
Organem wykonawczym komitetu jest prezydium, w którego skład wchodzą:
1)
przewodniczący komitetu,
2)
zastępca przewodniczącego,
3)
1 - 3 członków powołanych przez przewodniczącego spośród członków komitetu, w tym konserwator przyrody.
2.
Jeżeli skład komitetu na to pozwala - do prezydium powinna wchodzić przynajmniej jedna osoba będąca równocześnie członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
3.
Skład prezydium komitetów działających również na obszarze m. st. Warszawy i m. Łodzi powinien być uzgodniony z prezydiami rad narodowych tych miast.
§  5.
Do zakresu działania prezydium należy:
1)
wstępne rozpatrywanie spraw podlegających opiniowaniu,
2)
merytoryczne rozpatrywanie spraw w zakresie upoważnienia udzielonego przez komitet i wyrażanie w takich sprawach, jak również w sprawach zleconych przez Państwową Radę Ochrony Przyrody - opinii w imieniu komitetu,
3)
inicjatywa w zakresie opiniowania spraw dotyczących ochrony przyrody,
4)
utrzymywanie łączności komitetu z Państwową Radą Ochrony Przyrody przez udział przedstawiciela prezydium w jej posiedzeniach, składanie okresowych sprawozdań oraz informowanie o pracach komitetu,
5)
wykonywanie uchwał komitetu,
6)
inne czynności zlecone przez komitet.
§  6.
1.
Posiedzenia prezydium zwołuje przewodniczący komitetu w miarę potrzeby.
2.
Uchwały prezydium zapadają zwykłą większością głosów i są ważne przy obecności co najmniej 3 członków prezydium, w tym przewodniczącego komitetu lub jego zastępcy. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  7.
Prezydium w razie potrzeby może powoływać biegłych (ekspertów).
§  8.
1.
Posiedzenia komitetu odbywają się przynajmniej raz na kwartał. Posiedzenie zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek prezydium albo na pisemne żądanie co najmniej połowy członków komitetu.
2.
W posiedzeniach komitetu na zaproszenie przewodniczącego komitetu mogą brać udział z głosem doradczym: dyrektorzy parków narodowych oraz delegaci zainteresowanych urzędów, instytucji naukowych, organizacji społecznych, politycznych i zawodowych.
3.
Uchwały na posiedzeniu komitetu zapadają zwykłą większością głosów i są ważne przy obecności co najmniej 4 członków komitetu, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
4.
W głosowaniu mogą brać udział tylko członkowie komitetu.
§  8a. 1
1.
Członkom komitetu za udział w posiedzeniach komitetu lub jego prezydium, które odbyły się poza godzinami służbowymi, przysługuje wynagrodzenie.
2.
Zamiejscowym członkom komitetu przysługują, niezależnie od wynagrodzenia za posiedzenie, zwrot kosztów przejazdu oraz diety i należności za noclegi.
3.
Należności określone w ust. 1 i 2 przysługują również biegłym (ekspertom) powołanym przez prezydium.
4.
Do należności określonych w ust. 1, 2 i 3 mają odpowiednie zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach.
§  9.
Wszystkie wydatki związane z działalnością wojewódzkich komitetów ochrony przyrody pokrywane są z budżetów właściwych wojewódzkich rad narodowych.
§  10.
Siedzibą wojewódzkiego komitetu ochrony przyrody jest miasto będące siedzibą wojewódzkiej rady narodowej.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 8a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 listopada 1962 r. (Dz.U.62.64.306) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 grudnia 1962 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024