Obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 marca 1952 r.
w sprawie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne.

Na podstawie art. 9 ust. 2 i art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1952 r. o obowiązkowych dostawach zwierząt rzeźnych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 46) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych przez spółdzielnie produkcyjne.

§  1.
Podstawą do ustalenia wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez spółdzielnie produkcyjne jest powierzchnia użytków rolnych bez działek przyzagrodowych członków spółdzielni, wyrażona w hektarach fizycznych, oraz norma dostawy z jednego hektara użytków rolnych w kilogramach żywej wagi trzody chlewnej mięsno-słoninowej.
§  2.
Normę dostawy z jednego ha użytków rolnych ustala się w sposób następujący:
1)
dla spółdzielni, w których ilość użytków rolnych, przypadająca średnio na jedną rodzinę członków spółdzielni, nie przekracza 10 ha, stosuje się 70% normy obowiązującej w danym powiecie dla gospodarstw indywidualnych;
2)
dla spółdzielni, w których ilość użytków rolnych, przypadająca średnio na jedną rodzinę członków spółdzielni, jest wyższa od 10 ha, lecz nie przekracza 15 ha, stosuje się 60% normy obowiązującej w danym powiecie dla gospodarstw indywidualnych;
3)
dla spółdzielni, w których ilość użytków rolnych, przypadająca średnio na jedną rodzinę członków spółdzielni, przekracza 15 ha, stosuje się 50% normy, obowiązującej w danym powiecie dla gospodarstw indywidualnych.
§  3.
Wysokość norm obowiązkowej dostawy zwierząt rzeźnych dla gospodarstw indywidualnych, stanowiącą podstawę dla ustalenia normy dla spółdzielni produkcyjnych, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez indywidualne gospodarstwa rolne (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 47).
§  4.
Ilość użytków rolnych, przypadającą średnio na jedną rodzinę członków spółdzielni, ustala się dzieląc ogólną powierzchnię użytków rolnych danej spółdzielni przez ilość rodzin członków spółdzielni.
§  5.
Przy obliczaniu wysokości dostaw stosuje się zaokrąglenie do jednego kg. Niepełne kilogramy, przekraczające 0,49 kg, zaokrągla się do 1 kg w górę, a wynoszące 0,49 kg lub mniej - do 1 kg w dół.
§  6.
1.
Spółdzielnie produkcyjne zwolnione są od obowiązku dostawy zwierząt rzeźnych w roku, w którym zostały założone, oraz w roku następnym. W okresie tym obowiązkowi dostaw podlegają członkowie spółdzielni.
2.
W spółdzielniach, które nie rozpoczęły jeszcze zespołowej gospodarki rolnej, obowiązek dostaw ciąży na członkach spółdzielni.

Rozdział  2.

Obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych przez członków spółdzielni produkcyjnych.

§  7.
1.
Podstawą do ustalenia wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla członków spółdzielni produkcyjnej w roku, w którym spółdzielnia została założona, jest powierzchnia użytków rolnych, wniesionych przez każdego członka do spółdzielni, oraz norma z jednego ha.
2.
Normę dostawy z jednego ha oblicza się w wysokości 50% normy, jaka obowiązywałaby daną spółdzielnię zgodnie z § 2.
3.
Członkowie, którzy wnieśli do spółdzielni mniej niż 0,5 ha użytków rolnych, zwolnieni są od obowiązku dostaw.
§  8.
Wysokość obowiązkowych dostaw dla członków spółdzielni w roku następnym po jej założeniu oblicza się w sposób następujący:

Ogólną powierzchnię użytków rolnych spółdzielni, po potrąceniu odłogów i gruntów, przydzielonych z Państwowego Funduszu Ziemi, mnoży się przez normę dostawy z jednego ha, obliczoną w wysokości 75% normy, jaka by obowiązywała spółdzielnię zgodnie z § 2. Otrzymaną w powyższy sposób ilość dzieli się przez liczbę członków spółdzielni. Otrzymany wynik stanowi wysokość obowiązkowych dostaw każdego członka spółdzielni, niezależnie od powierzchni użytków rolnych, wniesionych do spółdzielni.

§  9.
W razie gdy spółdzielnia produkcyjna w roku jej założenia lub w następnym prowadzi zespołową gospodarkę hodowlaną i dostarczy do uspołecznionych punktów skupu zwierzęta rzeźne, dostarczona ilość zostaje zaliczona na poczet obowiązkowych dostaw jej członków.
§  10.
Podstawą do ustalenia wysokości obowiązkowych dostaw dla członków spółdzielni, które nie rozpoczęły jeszcze zespołowej gospodarki rolnej, jest powierzchnia użytków rolnych, wniesionych przez członka do spółdzielni, oraz norma obowiązująca w danym powiecie dla gospodarstw indywidualnych o takiej samej powierzchni.
§  11.
Obowiązek dostawy zwierząt rzeźnych z działek przyzagrodowych członków spółdzielni ustala się w wysokości 10 kg żywej wagi trzody chlewnej mięsno-słoninowej od każdej działki, niezależnie od jej wielkości przewidzianej statutem spółdzielni.
§  12.
Obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych przez członków zrzeszeń uprawy ziemi ustala się na zasadach obowiązujących dla gospodarstw indywidualnych.

Rozdział  3.

Obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne.

§  13. 1
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla:
1)
uspołecznionych gospodarstw rolnych, nie włączonych do dnia 15 lutego 1952 r. do państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych,
2)
gospodarstw uspołecznionych, pozostających w tymczasowym zarządzie prezydium powiatowej lub gminnej rady narodowej,

o ile powierzchnia użytków rolnych wymienionych gospodarstw nie przekracza 20 ha, ustala się mnożąc ilości ha użytków rolnych przez normę wynoszącą 30 kg żywej wagi trzody chlewnej.

§  14.
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla gospodarstw, wymienionych w § 13, których powierzchnia użytków rolnych przekracza 20 ha, ustala się w sposób następujący:
1) 2
pierwsze 20 ha użytków rolnych mnoży się przez 30 kg,
2) 3
następną ilość ha ponad 20 ha do 50 ha mnoży się przez 20 kg,
3) 4
dalszą ilość ponad 50 ha mnoży się przez 10 kg.

Otrzymane sumy z kolejnego przemnożenia dodaje się i obliczona w ten sposób ilość stanowi wysokość obowiązkowych dostaw dla danego gospodarstwa.

Rozdział  4.

Zwolnienia od obowiązku dostaw.

§  15.
1.
Jeżeli na skutek nadzwyczajnych okoliczności zdolność produkcyjna gospodarstwa została w takim stopniu zmniejszona, że dostawy z przyczyn nie zawinionych nie mogą być wykonane częściowo lub w całości, może nastąpić częściowe lub całkowite zwolnienie od obowiązku dostaw.
2.
Wnioski w sprawach wymienionych w ust. 1 rozstrzygają prezydia powiatowych rad narodowych w porozumieniu z powiatowym pełnomocnikiem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
3. 5
Okręgowy Urząd Górniczy w Kielcach, którego okręg obejmuje województwa: olsztyńskie, białostockie, warszawskie i miasto Warszawę, lubelskie oraz województwo kieleckie z wyjątkiem powiatów włoszczowskiego, jędrzejowskiego, pińczowskiego i buskiego.

Rozdział  5.

Wykonanie obowiązkowych dostaw.

§  16. 6
1. 7
Do wykonania obowiązkowych dostaw przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne stosuje się odpowiednio przepisy §§ 10, 10b, 10c, 11, 12, 13, 13a, 14a i 19b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez indywidualne gospodarstwa rolne (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 47).
2.
Gospodarstwa państwowe, których plan gospodarczy nie przewiduje prowadzenia hodowli trzody chlewnej, mogą wywiązać się w całości z obowiązku dostaw w bydle rogatym, cielętach, owcach lub drobiu.
§  16a. 8
Spółdzielnie produkcyjne i inne uspołecznione gospodarstwa rolne, specjalizujące się w hodowli określonego rodzaju zwierząt, mogą na podstawie zezwolenia władzy ustalającej wysokość zobowiązania wykonać obowiązek dostawy w dowolnych rodzajach zwierząt rzeźnych.

Rozdział  6.

Właściwość władz i postępowanie odwoławcze.

§  17.
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne ustalają prezydia powiatowych rad narodowych na wniosek powiatowych pełnomocników Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  18.
1.
Od decyzji, ustalającej obowiązek dostawy zwierząt rzeźnych, służy odwołanie.
2.
Odwołanie wnosi się do prezydium wojewódzkiej rady narodowej za pośrednictwem prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Prezydium powiatowej rady narodowej przekazuje odwołanie wraz z odpowiednimi wnioskami do decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  19.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej rozstrzyga odwołanie w porozumieniu z wojewódzkim pełnomocnikiem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  20.
1.
Odwołanie powinno być wniesione w terminie 30 dni od daty doręczenia zawiadomienia o obowiązku dostawy lub od dnia powstania nowych okoliczności, uniemożliwiających wykonanie obowiązkowej dostawy.
2.
Odwołanie powinno być rozpatrzone i ostatecznie załatwione najpóźniej w ciągu miesiąca od daty wniesienia odwołania.
3.
Odwołanie może być wniesione ustnie lub na piśmie.
4.
Odwołanie jest wolne od wszelkich opłat.
5.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje obowiązku dostaw.
6.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach prezydium powiatowej rady narodowej może odroczyć wykonanie obowiązku w części lub w całości do czasu wydania decyzji przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  21.
W przypadku, gdy odwołanie zostało uwzględnione, a zobowiązanie wykonane, przysługuje zobowiązanemu zapłata za tę część dostawy, o jaką zmniejszono mu zobowiązanie, po cenach ustalonych dla zakontraktowanej trzody chlewnej.

Rozdział  7.

Przepisy końcowe.

§  22.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
2 § 14 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
3 § 14 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
4 § 14 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
5 § 15 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 maja 1952 r. (Dz.U.52.28.192) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 czerwca 1952 r.
6 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 maja 1952 r. (Dz.U.52.28.192) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 czerwca 1952 r.
7 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.
8 § 16a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1952 r. (Dz.U.52.48.322) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024