Zmiana warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 12 lutego 1951 r.
w sprawie zmiany warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych.

Na podstawie art. 4 ust. 1 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 66, poz. 414 i z 1950 r. Nr 20, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 16 stycznia 1948 r. o warunkach nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 4, poz. 30 oraz z 1950 r. Nr 25, poz. 229 i Nr 57, poz. 516) skreśla się § 3 ust. 1, 2 i 3.
§  2. 1
Pracownicy otrzymują zasiłek rodzinny po upływie trzech miesięcy kalendarzowych od podjęcia pracy za każdy następny miesiąc kalendarzowy przepracowany w tym samym zakładzie pracy, aż do rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego.
§  3.
1. 2
Za miesiąc kalendarzowy w rozumieniu § 2 uważa się okres co najmniej 20 dni przepracowanych w czasie pomiędzy pierwszym a ostatnim dniem miesiąca.
2.
Za dzień pracy uważa się normę dobową czasu pracy, ustaloną dla danej kategorii pracowników (praca w pełnym wymiarze godzin).
§  4.
Do dni pracy wlicza się wszystkie okresy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę, oraz okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W szczególności do dni pracy wlicza się okresy zwolnienia od zajęć z powodu choroby, macierzyństwa lub izolacji zarządzonej przez władze sanitarne dla zapobieżenia rozwleczeniu choroby zakaźnej, okresy pełnienia obowiązków lub funkcyj państwowych i społecznych, okresy, w których pracownik skierowany był na szkolenie lub uzyskał zwolnienie od zajęć w trybie ustalonym przepisami o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy.
§  5.
1. 3
Do trzechmiesięcznego okresu zatrudnienia, wymaganego w myśl § 2 do nabycia uprawnień do zasiłku rodzinnego przy podjęciu lub zmianie zatrudnienia, wlicza się:
1)
okres zatrudnienia w poprzednim zakładzie pracy, jeżeli podjęcie pracy w innym zakładzie pracy nastąpiło wskutek:
a)
przeniesienia służbowego, z wyjątkiem przeniesienia w drodze dyscyplinarnej, a przerwa w zatrudnieniu nie przekraczała 5 dni,
b)
zwolnienia z pracy z powodu likwidacji lub reorganizacji zakładu pracy bądź zmniejszenia jego składu osobowego lub zakończenia robót, a przerwa w zatrudnieniu nie przekraczała 15 dni,
2)
okres pełnienia funkcyj państwowych lub społecznych, jeżeli pełnienie tych funkcyj było połączone z zaprzestaniem pracy w zakładzie dotychczas pracownika zatrudniającym, a pracownik w czasie nie dłuższym niż 3 dni po ustaniu funkcyj powrócił do pracy w tym samym zakładzie pracy,
3) 4
okres szkolenia zawodowego -
a)
jeżeli pracownik po ukończeniu szkolenia, na które był skierowany przez zakład pracy, w ciągu 3 dni powrócił do pracy,
b)
jeżeli absolwent, podlegający przepisom ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106), podjął pracę w zakładzie pracy i w terminie określonym w skierowaniu go do pracy,
4)
okres pobierania zasiłku chorobowego i bezpośredniego poprzedniego zatrudnienia, jeżeli pracownik, z którym rozwiązano stosunek pracy, po odzyskaniu zdolności do pracy podjął pracę w tym samym zakładzie pracy,
5)
okres pobierania renty z powodu utraty co najmniej 50% zdolności do pracy,
6) 5
okres służby wojskowej -
a)
jeżeli pracownik powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w ciągu 30 dni po zwolnieniu z tej służby albo powrócił do pracy w zakładzie pracy, w którym był zatrudniony w chwili powołania do odbycia służby wojskowej, albo podjął pracę w innym zakładzie pracy;
b)
jeżeli żołnierz zwolniony z wojskowej służby zawodowej lub nadterminowej w ciągu 30 dni po zwolnieniu z tej służby podjął pracę w jakimkolwiek zakładzie pracy.
2. 6
Pracownik powołany na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe zachowuje po odbyciu ćwiczeń lub przeszkolenia ciągłość uprawnień do zasiłku rodzinnego pobieranego w myśl §§ 2 - 4 przez czas odbywania ćwiczeń lub przeszkolenia, jeżeli w ciągu 3 dni po zwolnieniu ze służby wojskowej powrócił do pracy w tym samym zakładzie pracy lub - w przypadku niemożności podjęcia pracy w tym samym zakładzie pracy z powodów wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. b) - w ciągu 15 dni po zwolnieniu ze służby wojskowej podjął pracę w innym zakładzie pracy.
3. 7
W przypadku powołania pracownika do odbycia zasadniczej służby wojskowej i podjęcia przez nie zatrudnionego poprzednio członka jego rodziny gdziekolwiek pracy, z tytułu której przysługuje zasiłek rodzinny, przepracowanie przez członka rodziny trzymiesięcznego okresu do nabycia uprawnień do zasiłku rodzinnego nie jest wymagane, jeżeli członek rodziny podjął pracę nie później niż w ciągu 30 dni licząc od dnia, na który pracownik został powołany do zasadniczej służby wojskowej.
4. 8
Przepis ust. 3 ma zastosowanie również w przypadku śmierci pracownika, jeżeli członek rodziny podjął pracę nie później niż w ciągu 30 dni po śmierci pracownika.
§  6.
Pracownicy otrzymujący zasiłek chorobowy, z którymi w związku z przedłużającą się chorobą został rozwiązany stosunek pracy, zatrzymują prawo do zasiłku rodzinnego przez okres pobierania zasiłku chorobowego.
§  7.
Przepisy §§ 2 do 6 nie dotyczą pracowników zatrudnionych przy pracach sezonowych w rolnictwie, leśnictwie, gospodarstwach rybnych i hodowlanych, cukrownictwie, przy uprawie tytoniu, w przemyśle ziemniaczanym, gorzelniczym, kamieniołomach oraz w służbach drogowej, wodnej, melioracyjnej i regulacyjnoagrarnej, dla których sprawa zasiłków rodzinnych zostanie uregulowana oddzielnie.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 lutego 1951 r.
1 Z dniem 1 maja 1952 r. przepis nin. paragrafu nie dotyczy robotników nowoprzyjętych do pracy w kopalniach węgla, którzy zostali skierowani do tej pracy w ramach planowego werbunku siły roboczej lub przez organa zatrudnienia prezydiów rad narodowych. Robotnicy wymienieni otrzymują zasiłek rodzinny od podjęcia pracy za każdy miesiąc kalendarzowy przepracowany w tej samej kopalni, zgodnie z § 1 i 2 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1952 r. w sprawie warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych przez robotników nowoprzyjmowanych do pracy w kopalniach węgla (Dz.U.52.23.154).
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r. Z tym, że przepis § 1 pkt 1 stosuje się również do przypadków wstrzymania wypłaty zasiłku rodzinnego oraz roszczeń o jego wypłatę za okres przed dniem 1 lutego 1951 r.
3 § 5 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r.
4 § 5 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r.
5 § 5 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r.
6 § 5 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r.
7 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r.
8 § 5 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1952 r. (Dz.U.52.38.267) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024