Obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych przez duchownych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 5 lipca 1949 r.
o obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych przez duchownych. *

Na podstawie art. 84 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R.P. z 1946 r. Nr 27, poz. 174 oraz z 1948 r. Nr 12, poz. 94 i Nr 52, poz. 413) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w niniejszym rozporządzeniu:
1)
paragrafy "rozporządzenia o księgach" oznaczają paragrafy rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 października 1946 r. o księgach handlowych, uproszczonych i podatkowych (Dz. U. R.P. z 1946 r. Nr 65, poz. 365, z 1947 r. Nr 73, poz. 466 i z 1948 r. Nr 31, poz. 208);
2)
paragrafy bez bliższego określenia oznaczają paragrafy niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Duchowni wszystkich związków religijnych, świeccy i zakonni, którzy osiągają przychody w związku z zaspakajaniem potrzeb religijnych przez wykonywanie obrzędów, czynności duszpasterskich i posług religijnych lub przyjmują jakiekolwiek opłaty, ofiary i datki ze względu na swój charakter duchownego, obowiązani są prowadzić księgę podatkową Nr 11.
§  3.
Nie podlegają wpisaniu do księgi podatkowej wynagrodzenia, podlegające podatkowi od wynagrodzeń.
§  4.
Księgą podatkową Nr 11 jest księga przychodów i rozchodów dla duchownych.
§  5.
1.
Do księgi podatkowej Nr 11 należy wpisywać wszystkie przychody, zarówno w gotówce jak w naturze, osiągane ze źródeł wymienionych w § 2.
2.
W księdze należy wymienić rodzaj świadczenia oraz wpisać imię i nazwisko, podane przez osobę uiszczającą opłatę w gotówce lub w naturze, jak również jej adres.
3.
Do księgi podatkowej Nr 11 należy wpisywać także sumy przekazane duchownemu przez związek religijny lub jednostki administracyjne związku religijnego, jak również oddzielnie sumy przejściowo znajdujące się u duchownego z podziałem na zebrane przezeń na rzecz związku religijnego, jego instytucyj i jego jednostek administracyjnych oraz na rzecz instytucyj charytatywnych, społecznych itp.
§  6.
Do księgi podatkowej Nr 11 podlegają również wpisaniu rozchody duchownych z podziałem na:
1)
wydatki duchownego związane z wykonywaniem obrzędów, czynności duszpasterskich i posług religijnych oraz pełnieniem urzędu;
2)
sumy przekazane przez duchownego na rzecz:
a)
związku religijnego oraz jego instytucyj i jego jednostek administracyjnych;
b)
instytucyj charytatywnych, społecznych itp.;
3)
sumy wydatkowane przez duchownego w zastępstwie lub z polecenia związku religijnego albo wyższych jednostek administracyjnych związku religijnego.
§  7.
Zapisów w księdze podatkowej Nr 11 należy dokonywać nie później niż następnego dnia po uzyskaniu przychodu lub poniesieniu wydatku (rozchodu).
§  8.
Zapisy w księdze podatkowej Nr 11 powinny być odpowiednio udokumentowane.
§  9.
Z końcem każdego okresu rachunkowego księgę podatkową Nr 11 należy zamknąć.
§  10.
Przepisy §§ 12 lit. a)-c) i lit. e), 14, 15, 16, 17, 18, 21-23 rozporządzenia o księgach stosuje się odpowiednio do podatników prowadzących księgę podatkową Nr 11, przewidzianą niniejszym rozporządzeniem.
§  11.
Wzór księgi podatkowej Nr 11 ustali zarządzenie Ministra Skarbu, wydane na podstawie art. 29 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym. Zarządzenie to ogłoszone będzie w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Skarbu.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1949 r.
* Z dniem 1 maja 1959 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie unormowanym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 marca 1959 r. w sprawie prowadzenia ksiąg rachunkowych przez kościoły i inne związki wyznaniowe (Dz.U.59.23.150), zgodnie z § 7 powołanego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024