Zakładanie rejestrów spółdzielni, których rejestry zaginęły lub uległy zniszczeniu.

USTAWA
z dnia 9 marca 1949 r.
o zakładaniu rejestrów spółdzielni, których rejestry zaginęły lub uległy zniszczeniu.

Art.  1.
1.
Rejestry spółdzielni, które zaginęły lub uległy zniszczeniu, mogą być na nowo założone.
2.
Do zgłoszenia wniosku o założenie rejestru spółdzielni uprawnione są władze spółdzielni, Centralny Związek Spółdzielczy, właściwa centrala spółdzielni lub centrala spółdzielczo-państwowa.
3.
Wniosek, przewidziany w ust. 2, winien być złożony w terminie rocznym od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
Art.  2.

Zaginiony lub zniszczony w rozumieniu niniejszej ustawy jest rejestr spółdzielni, w którym zaginęła lub uległa zniszczeniu jakakolwiek jego część, przeznaczona na wpisy, chyba że z zachowanych akt rejestrowych wynika, iż część ta nie zawierała żadnych wpisów.

Art.  3.

Do postępowania o założenie rejestru stosuje się przepisy kodeksu postępowania niespornego, jeżeli przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej.

Art.  4.

Do założenia nowego rejestru właściwy jest sąd, w którym rejestr był prowadzony.

Art.  5.

Wniosek o założenie rejestru winien oprócz danych ogólnych zawierać:

1)
dokładne oznaczenie nazwy spółdzielni, pod którą była wpisana do rejestru, ze wskazaniem numeru rejestru i daty zarejestrowania przynajmniej przybliżonej;
2)
oświadczenie wnioskodawcy co do treści nie wykreślonych wpisów, które figurowały w rejestrze w dniu jego zaginięcia lub zniszczenia;
3)
wskazanie podlegających wpisaniu do rejestru zmian, które nastąpiły po jego zaginięciu lub zniszczeniu.
Art.  6.

Do wniosku winny być dołączone w miarę możliwości dokumenty, stwierdzające treść nie wykreślonych wpisów, figurujących w rejestrze przed jego zaginięciem lub zniszczeniem, jak również dokumenty potrzebne do dokonania wpisów okoliczności, podlegających wpisaniu do rejestru, które nastąpiły po jego zaginięciu lub zniszczeniu i odpowiadają rzeczywistemu stanowi rzeczy w dniu złożenia wniosku.

Art.  7.

Jeżeli zachowały się w całości akta rejestrowe, odtworzenie wpisów rejestrowych nastąpi wyłącznie na podstawie tych akt.

Art.  8.

W przypadku, gdy odtworzenie wpisów rejestrowych na podstawie akt rejestrowych nie jest możliwe, odtworzenie tych wpisów nastąpi na podstawie złożonych przez wnioskodawcę urzędowych wyciągów z rejestru lub innych dokumentów urzędowych, a w ich braku - na podstawie wszelkich innych przewidzianych przez prawo dowodów, nie wyłączając dowodu z przesłuchania zainteresowanej strony.

Art.  9.

Jeżeli dochodzenie w toku postępowania sądowego nie doprowadzi do odtworzenia wszystkich nie wykreślonych wpisów, jakie figurowały w rejestrze, lub niektórych z nich, wówczas należy wnieść do odpowiednich rubryk nowozałożonego rejestru tylko wpisy, które podlegałyby wniesieniu do rejestru w przypadku nowego zarejestrowania spółdzielni.

Art.  10.

Do zgłoszenia okoliczności, które podlegałyby obowiązkowi wpisu do rejestru po jego zaginięciu lub zniszczeniu, stosuje się przepisy o rejestrze.

Art.  11.

W postanowieniu o założeniu rejestru sąd ustali treść odtworzonych wpisów, jak i tych, które podlegały wciągnięciu do rejestru po jego zaginięciu lub zniszczeniu, a dotyczą okoliczności, odpowiadających stanowi rzeczy w dniu wydania postanowienia, oraz treść wzmianki co do numeru i daty pierwotnego zarejestrowania, przynajmniej przybliżonej.

Art.  12.

W sprawach o założenie rejestru, w których postanowienie sądu rejestrowego zostało przez sąd drugiej instancji zatwierdzone, skarga kasacyjna nie służy.

Art.  13.

W razie uwzględnienia wniosku o założenie rejestru następuje zarejestrowanie spółdzielni pod kolejnym numerem bieżącym ze wzmianką w rubryce "uwagi" o numerze i dacie jej pierwotnego zarejestrowania.

Art.  14.

Ogłoszeniu podlegają tylko wpisy, odpowiadające stanowi rzeczy w dniu wydania postanowienia o założeniu rejestru, z wyjątkiem jednak wpisów, które już znajdowały się w zaginionym lub zniszczonym rejestrze.

Art.  15.

Spółdzielnie, co do których nie zostaną złożone wnioski o założenie rejestru w terminie, określonym w art. 1 ust. 3, uznaje się za wykreślone z rejestru.

Art.  16.

Spółdzielnie, uznane zgodnie z przepisem art. 15 za wykreślone z rejestru, mogą być, jeżeli nie zaprzestały działalności, wpisane do rejestru tylko na podstawie ogólnych przepisów, tak jak spółdzielnie nowozałożone.

Art.  17.
1.
Przepisy niniejszej ustawy stosuje się także do toczących się spraw o odtworzenie i założenie rejestrów, przy czym wnioski o odtworzenie uznaje się za wnioski o założenie rejestrów w myśl przepisów niniejszej ustawy.
2.
Rejestry, założone zamiast rejestrów zaginionych i zniszczonych przed wejściem w życie niniejszej ustawy, uznaje się za założone w myśl przepisów niniejszej ustawy.
Art.  18.
1.
Rejestr zaginiony lub zniszczony traci moc od daty założenia nowego rejestru.
2.
W razie późniejszego odnalezienia zaginionego rejestru czyni się w nim wzmiankę o założeniu nowego rejestru i składa się go do archiwum.
Art.  19.
1.
Od wniosku o założenie rejestru spółdzielni pobiera się wpis stały w wysokości 300 zł. 1
2.
Od zażaleń i skarg kasacyjnych w sprawach z wniosków o założenie rejestru pobiera się wpis stały w takiej samej wysokości, jak od wniosków.
Art.  20.
1.
W sprawach z wniosków o założenie rejestru stosuje się ponadto odpowiednio przepisy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
2.
Centralny Związek Spółdzielczy, centrale spółdzielcze i centrale spółdzielczo-państwowe są wolne od wszelkich opłat w postępowaniu przed sądem rejestrowym.
Art.  21.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  22.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1  Kwota powyższa została podana zgodnie z treścią opublikowaną w Dz. U. z 1949 r. Nr 18, poz. 118, bez uwzględnienia zmian wprowadzonych ustawami: z dnia 28 października 1950 r. o zmianie systemu pieniężnego (Dz.U.50.50.459) oraz z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024