Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników wykonujących roboty budowlane oraz inne prace związane z robotami budowlanymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 19 lutego 1949 r.
o przedpłatach na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników wykonujących roboty budowlane oraz inne prace związane z robotami budowlanymi.

Na podstawie art. 13 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 413), art. 17 ust. 1 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 414) oraz art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 27, poz. 174 oraz z 1948 r. Nr 12, poz. 94 i Nr 52, poz. 413) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Podatnicy podatku obrotowego i podatku dochodowego wykonujący umowy o roboty budowlane lub inne prace związane z robotami budowlanymi albo sporządzający plany budowlane na rzecz:
a)
władz i urzędów państwowych i samorządowych, przedsiębiorstw państwowych i samorządowych, przedsiębiorstw państwowo-spółdzielczych, przedsiębiorstw i majątków pozostających pod zarządem państwowym lub samorządowym oraz przedsiębiorstw o kapitale mieszanym: państwowym, spółdzielczym i związków samorządu terytorialnego,
b)
związków i instytucji publicznoprawnych, organizacji samorządu gospodarczego, związków zawodowych, stowarzyszeń wyższej użyteczności oraz fundacji,
c)
instytucji publicznych i zrzeszeń, które korzystają z gwarancji, kredytów lub subwencji państwowych,
d)
Centralnego Związku Spółdzielczego, central spółdzielni oraz central spółdzielczo -państwowych

obowiązani są do przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i podatek dochodowy.

2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy podatników podlegających obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym według przepisów działu III rozdział II dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym oraz central spółdzielni i central spółdzielczo-państwowych, które obok innej działalności wykonują również świadczenia określone w ust. 1.
3.
Za roboty budowlane i inne prace związane z robotami budowlanymi uważa się roboty: ziemne, rozbiórkowe, betonowe i żelbetonowe, murarskie i tynkarskie, kamieniarskie, zduńskie, dekarskie i blacharskie, posadzkarskie, sztukatorskie, szklarskie, malarskie i tapeciarskie, ślusarskie, kowalskie i konstrukcji stalowych, wykonywania wnętrz, ciesielskie, stolarskie, instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania i przewietrzania, urządzeń sanitarnych, gazowych i elektrotechnicznych.
§  2.
Podstawę obliczenia przedpłaty stanowi suma każdorazowo wypłacana podatnikom określonym w § 1 z tytułu lub na poczet należności wynikającej z umowy o świadczenia przewidziane w tym paragrafie.
§  3.
1.
Wysokość przedpłaty wynosi:
1)
20% podstawy obliczenia przedpłaty określonej, w § 2 - dla wykonujących dokumentacje techniczne dla projektowanych obiektów budowlanych;
2)
10% podstawy obliczenia przedpłaty określonej w § 2 dla osób wymienionych w pkt 1 pod warunkiem przedłożenia zaświadczenia Ministra Odbudowy lub upoważnionych przez niego władz stwierdzającego, że:
a)
dokumentacja techniczna została zarejestrowana w przedsiębiorstwie państwowym powołanym między innymi do opracowywania dokumentacji technicznej, potrzebnej do wykonania budowy,
b)
nie może być przejęta przez określone wyżej pod lit. a) przedsiębiorstwa państwowe,
c)
wykonywana jest dla Państwowego Planu Inwestycyjnego;
3)
6% podstawy obliczenia przedpłaty określonej w § 2 - dla podatników podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym według przepisów działu III rozdział I dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym;
4)
8% podstawy obliczenia przedpłaty określonej w § 2 - dla pozostałych podatników, obowiązanych do przedpłat.
2.
Kwotę przedpłaty zaokrągla się do pełnego dziesiątka złotych w dół.
§  4.
Do obliczania i pobierania przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i podatek dochodowy obowiązani są, jako płatnicy, zleceniodawcy wymienieni w § 1 ust. 1 lit. a) -d), przy każdorazowej wypłacie z tytułu lub na poczet należności wynikającej z umowy o świadczenia przewidziane w § 1.
§  5.
1.
Pobrane przedpłaty obowiązani są płatnicy wpłacić do właściwej dla podatnika w sprawach podatku obrotowego władzy podatkowej w terminach następujących: przedpłaty pobrane w czasie od 1 do 10 każdego miesiąca - do dnia 15 danego miesiąca, pobrane w czasie od 11 do 20 - do dnia 25 danego miesiąca, pobrane w czasie od 21 do końca miesiąca - do dnia 5 miesiąca następnego.
2.
Płatnicy mają obowiązek prowadzenia ewidencji pobranych przedpłat oraz składania właściwym władzom podatkowym przy wpłacaniu przedpłat wykazów wskazujących osobę podatnika oraz wysokość, podstawę i sposób obliczenia przedpłat.
§  6.
1.
Wpłacane kwoty przedpłat podlegają zarachowaniu w sposób następujący:
1)
przedpłaty pobrane w wysokości określonej w § 3 ust. 1 pkt 1:
a)
25% przedpłaty - na zaliczkę, na podatek obrotowy za dany miesiąc,
b)
75% przedpłaty - na zaliczkę na podatek dochodowy za dany miesiąc;
2)
przedpłaty pobrane w wysokości określonej w § 3 ust. 1 pkt 2, 3 i 4:
a)
50% przedpłaty - na zaliczkę na podatek obrotowy za dany miesiąc,
b)
50% przedpłaty - na zaliczkę na podatek dochodowy za dany miesiąc.
2.
Urząd skarbowy (rewizyjny) może na wniosek podatnika zarachować przedpłaty w innym stosunku po pokryciu należności z tytułu podatku dochodowego.
3.
Jeżeli ze względu na miejsce zamieszkania podatnika właściwe są dla spraw podatku obrotowego i podatku dochodowego różne urzędy skarbowe (rewizyjne), urząd skarbowy (rewizyjny), do którego przedpłata została wpłacona, przekazuje urzędowi skarbowemu (rewizyjnemu) właściwemu w sprawach podatku dochodowego część przedpłaty przypadającą stosunkowo na zaliczkę na podatek dochodowy.
4.
Jeżeli wykonującym roboty budowlane bądź inne prace związane z robotami budowlanymi lub sporządzającym plany budowlane jest spółka jawna lub spółka komandytowa, służy spółce prawo wskazania, w jaki sposób suma przedpłaty w części przypadającej na podatek dochodowy ma być rozłożona na konta spólników. Wniosek w tym przedmiocie powinien być złożony na piśmie urzędowi skarbowemu (rewizyjnemu) właściwemu według siedziby spółki i powinien wskazywać urzędy skarbowe, którym poszczególne kwoty mają być przekazane. W przypadku niezłożenia wniosku urząd skarbowy (rewizyjny) część przedpłaty przypadającą na podatek dochodowy rozkłada na spólników w myśl zasad ustalonych w art. 5 ust. 1 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym.
§  7.
Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek obrotowy i podatek dochodowy, dokonane na podstawie niniejszego rozporządzenia, nie zwalniają podatników od obowiązku obliczania obrotu i dochodu za każdy miesiąc i wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek obrotowy i podatek dochodowy w terminie przewidzianym dla wpłacania zaliczek oraz składania właściwej władzy podatkowej deklaracji stosownie do obowiązujących przepisów; kwotę dokonanych w danym roku podatkowym przedpłat podatnicy potrącają z kwoty należnych za ten rok zaliczek miesięcznych, czyniąc o tym odpowiednią wzmiankę w składanych deklaracjach.
§  8.
1.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem pierwszym miesiąca następującego po ogłoszeniu.
2.
Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 1 grudnia 1947 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy ze sprzedaży nieruchomości oraz z robót budowlanych (Dz. U. R. P. Nr 75, poz. 481) - o ile dotyczy przedpłat na poczet zaliczek na podatek dochodowy od dochodu z robót budowlanych.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024