Utworzenie Państwowego Instytutu Naukowego Leczniczych Surowców Roślinnych.

DEKRET
z dnia 5 września 1947 r.
o utworzeniu Państwowego Instytutu Naukowego Leczniczych Surowców Roślinnych.

Na mocy art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 252) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.
1.
Tworzy się Państwowy Instytut Naukowy Leczniczych Surowców Roślinnych, zwany w dalszych postanowieniach Instytutem, jako zakład naukowo-badawczy.
2.
Instytut jest osobą prawną.
3.
Siedzibą Instytutu jest m. Poznań.
4.
Instytut może zakładać stacje naukowo-doświadczalne na obszarze całego Państwa.
5.
Instytut podlega Ministrowi Zdrowia.
Art.  2.
1.
Przedmiotem działalności Instytutu jest opracowywanie naukowych podstaw i metod hodowli i uprawy roślin leczniczych oraz ich racjonalnej eksploatacji.
2.
Do zadań Instytutu w szczególności należy:
1)
aklimatyzacja, selekcja i uszlachetnianie roślin leczniczych, mnożenie elit i dostarczanie wyselekcjonowanych odmian i nasion plantacjom krajowym w celu uprawy;
2)
badanie farmakognostyczne jakości i sposobów przetwórstwa roślin w kierunku podniesienia ich własności leczniczych;
3)
prowadzenie innych badań naukowych w dziedzinie farmakognozji i zielarstwa, zleconych Instytutowi przez Ministra Zdrowia;
4)
doświadczalnictwo polowe w kierunku racjonalizacji uprawy i opracowywania nowych metod uprawy roślin leczniczych, dotychczas nieuprawianych w kraju bądź występujących w ilościach niezaspakajających jego potrzeby;
5)
naukowo - doświadczalna kontrola stosowanych dotychczas i opracowywanie nowych metod wytwórczości i przetwórczości farmaceutycznej leczniczych surowców roślinnych;
6)
urzędowa ocena i opracowywanie norm i standartów leczniczych surowców roślinnych, przeznaczonych dla rynku krajowego i eksportu;
7)
współpraca z rolnictwem, leśnictwem i przemysłem na polu badań praktycznych w zakresie realizacji i unormowania wytwórczości krajowej środków leczniczych pochodzenia roślinnego i ich surowców;
8)
współpraca z pokrewnymi zakładami naukowo-badawczymi.
Art.  3.
1.
Na potrzeby Instytutu może być przekazane użytkowanie majątku państwowego, zarówno ruchomego jak i nieruchomego. Przekazanie lub odjęcie Instytutowi użytkowania majątku nieruchomego wymaga uchwały Rady Ministrów.
2.
Instytut może przyjmować pod warunkiem obciążającym darowizny lub zapisy za uprzednią zgodą Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
3.
Minister Zdrowia w porozumieniu z właściwymi ministrami ustala zasady gospodarki majątkami państwowymi przekazanymi do użytkowania Instytutu, jak również zakres i sposób wykonywania nadzoru nad gospodarką tymi majątkami.
Art.  4.

Budżet Instytutu stanowi odrębny dział budżetu Ministerstwa Zdrowia. Roczne sprawozdania z wykonania budżetu oraz zamknięcia rachunków Instytutu zatwierdza Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  5.
1.
Na czele Instytutu stoi dyrektor powołany przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
Z dyrektorem Instytutu współpracuje Rada Naukowa jako organ doradczy.
Art.  6.

Szczegółowy sposób i zakres działania oraz organizację Instytutu i Rady Naukowej określi statut, zatwierdzony przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Oświaty, Rolnictwa i Reform Rolnych, Leśnictwa oraz Przemysłu i Handlu i ogłoszony w Monitorze Polskim.

Art.  7.

Likwidację Instytutu może uchwalić Rada Ministrów na wniosek Ministra Zdrowia. Szczegółowe przepisy dotyczące likwidacji wyda Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Leśnictwa, Skarbu oraz Przemysłu i Handlu.

Art.  8.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Zdrowia w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Oświaty, Rolnictwa i Reform Rolnych, Leśnictwa oraz Przemysłu i Handlu.

Art.  9.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024