Wykonanie przepisów o wprowadzeniu na ziemiach odzyskanych monopolu spirytusowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 14 lipca 1939 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie wykonania przepisów o wprowadzeniu na ziemiach odzyskanych monopolu spirytusowego.

Na podstawie art. 17, 18, 23 i 24 ustawy z dnia 29 marca 1939 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej przepisów o niektórych daninach publicznych oraz o monopolach państwowych na ziemie odzyskane (Dz. U R. P. Nr 26, poz. 171) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły i paragrafy wymienione w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oraz zastosowane w niniejszym rozporządzeniu skróty posiadają zakres znaczeniowy ustalony w § 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 września 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 88, poz. 746).
2.
Termin "ustawa wprowadzająca" oznacza ustawę z dnia 29 marca 1939 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej przepisów o niektórych daninach publicznych oraz o monopolach państwowych na ziemie odzyskane (Dz. U. R. P. Nr 26. poz. 171).
§  2.
1.
Wykonywanie czynności lub zachowanie stanu rzeczy, na które wymagane jest przepisami z zakresu rozporządzenia P. R. oraz przepisami wykonawczymi do tego rozporządzenia zezwolenie lub zgłoszenie, dozwolone jest dla tych przedsiębiorców, którzy złożą w ciągu dwóch miesięcy od chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia odpowiednie podania.
2.
W razie odmowy wydania zezwolenia wykonywanie czynności musi być zlikwidowane w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania ostatecznej decyzji właściwej władzy skarbowej.
3.
Właściwe władze mogą odmówić przyjęcia zgłoszenia do wiadomości.
4.
W przypadku nieprzyjęcia do wiadomości zgłoszenia zaprzestanie czynności lub usunięcie stanu rzeczy, którego zgłoszenie dotyczy, nastąpić powinno w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia władzy o nieprzyjęciu zgłoszenia do wiadomości.
5.
Osoby fizyczne i prawne, które nie wniosą podań o udzielenie im przepisanych zezwoleń lub nie złożą odpowiednich zgłoszeń mogą w trybie likwidacji wykonywać nadal czynności, wymagające zezwoleń lub zgłoszeń, tylko do dnia 31 grudnia 1939 r., jednakże z zachowaniem obowiązujących przepisów regulujących produkcję i obrót wytwarzanych lub zbywanych artykułów.
6.
Przepisy ust. 5 niniejszego paragrafu nie obejmują czynności wyrobu wódek w zakładach sprzedaży oraz wyrobu wódek czystych przez fabryki wódek, które to czynności z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia są zabronione.
7.
Uchylenie uprawnień, wynikających z umów zawartych z zarządami monopolów (art. 15 ustawy wprowadzającej) dotyczy wyłącznie umów zawartych przed zmianą suwerenności państwowej na ziemiach odzyskanych.
§  3.
1.
Osoby fizyczne lub prawne prowadzące likwidację swych zakładów (ust. 2, 4 i 5 § 2 niniejszego rozporządzenia) zwolnione są od obowiązku uiszczania opłat patentowych za okres wyznaczony do likwidacji swych przedsiębiorstw.
2.
Zwalnia się gorzelnie rolnicze od obowiązku uiszczania opłat patentowych za kampanię 1938/1939.
§  4.
Przedsiębiorcy zakładów podlegających opłatom patentowym, którzy otrzymają zezwolenia lub których zgłoszenia zostaną przyjęte lub zatwierdzone, obowiązani są uiścić opłaty patentowe za rok 1939 w ciągu sześciu tygodni od dnia otrzymania zezwolenia lub zawiadomienia o przyjęciu lub zatwierdzeniu zgłoszenia, w części stawki odpowiadającej stosunkowi pełnych miesięcy do całego roku. jakie upłyną do końca 1939 r. od chwili wejścia w życie ustawy wprowadzającej.
§  5.
Fabryki wódek zobowiązane są w terminie 2 tygodni od dnia otrzymania zezwolenia na dalsze prowadzenie zakładu (art. 19) zgłosić P. M. S. w trybie przepisanym w § 161 wyroby, które zamierzają nadal produkować, do zbadania i zarejestrowania. Do chwili otrzymania zawiadomienia o zarejestrowaniu, fabryki mogą produkować i wypuszczać zgłoszone wyroby bez numeru rejestru.
§  6.
Zapasy gotowych artykułów, których produkcja i rozlew unormowane są rozporządzeniem P. R. oraz przepisami wykonawczymi do tego rozporządzenia, z wyjątkiem napojów spirytusowych i spirytusu, mogą być zbywane choćby nie odpowiadały wymogom obowiązujących przepisów, w okresie wyznaczonym na likwidację zakładów lub w innych przypadkach w okresie do dnia 31 grudnia 1940 r.; po tych terminach sprzedaż zapasów artykułów, nie dostosowanych do wymogów obowiązujących przepisów, jest niedozwolona.
§  7.
1.
Napoje spirytusowe, nie zaopatrzone w numery rejestru, znajdujące się w zakładach sprzedaży, które ulegają likwidacji (ust. 2 i 5 § 2 niniejszego rozporządzenia), mogą być sprzedawane przez te zakłady w okresie wyznaczonym na ich likwidację. Zakłady, które otrzymają zezwolenie na dalszą sprzedaż napojów spirytusowych, mogą sprzedawać wyroby nie zaopatrzone w numery rejestru do dnia 31 grudnia 1940 r.
2.
Zapasy spirytusu w zakładach sprzedaży, z wyjątkiem butelkowanego spirytusu na cele domowo-lecznicze (wyroby P.M.S.), powinny być zlikwidowane w ciągu 2 tygodni od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
3.
Zapasy gotowych wyrobów, znajdujące się w fabrykach wódek w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia:
1)
w butelkach o pojemności do 2 litrów, po zaopatrzeniu w etykiety lub dodatkowe nalepki, na których należy wymienić ilość i moc wyrobu, nazwę i siedzibę firmy oraz napis "Ziemie odzyskane - sprzedaż likwidacyjna" tudzież po zamknięciu naczyń w sposób przewidziany w § 163 ust. 1,
2)
w naczyniach o pojemności większej niż 2 litry po rozlaniu wyrobów wódczanych do naczyń o pojemnościach ustalonych w przepisach § 162 oraz po zaopatrzeniu naczyń w etykiety z przepisanymi oznaczeniami oraz w napis "Ziemie odzyskane - sprzedaż likwidacyjna" tudzież po zamknięciu naczyń w sposób przewidziany w § 163 ust. 1,

- mogą być sprzedawane w okresie do dnia 31 grudnia 1939 r. Do tego okresu mogą być też sprzedawane wyroby wyprodukowane w okresie między wejściem w życie niniejszego rozporządzenia a zarejestrowaniem danego wyrobu.

4.
Po terminach wyznaczonych w niniejszym paragrafie zakłady sprzedaży powinny nie zlikwidowane zapasy wycofać z obrotu handlowego i usunąć z pomieszczeń tych zakładów, a fabryki wódek przerobić niesprzedane zapasy na wódki całkowicie odpowiadające obowiązującym przepisom. W przypadku skazania przedsiębiorcy za naruszenie przepisów niniejszego ustępu - zapasy napojów spirytusowych, nielegalnie przechowywanych, ulegają przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.
§  8.
Na prośby przedsiębiorców zakładów produkcyjnych Minister Skarbu może zwalniać te zakłady z ważnością do dnia 31 sierpnia 1942 r. od obowiązku dostosowania lokali i urządzeń do wymogów obowiązujących przepisów.
§  9.
Gorzelnie rolnicze, istniejące przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, zwalnia się na okres do dnia 31 sierpnia 1942 r. od wymogów przewidzianych w § 96. Po tym terminie Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych na prośby przedsiębiorców, może przyznać tym gorzelniom charakter gorzelni rolniczej, choćby gorzelnie te nie odpowiadały warunkom ustalonym w § 96.
§  10.
Minister Skarbu może w okresie do dnia 31 sierpnia 1942 r. zwalniać przedsiębiorców gorzelni, rektyfikacji i zakładów odwadniania od odpowiedzialności za nadmierne ubytki spirytusu, wynikającej z przepisów art. 22.
§  11.
Izba skarbowa może w okresie do dnia 31 sierpnia 1942 r. zezwalać na odmienne od obowiązującego systemu prowadzenie ksiąg kontrolnych i przeprowadzanie obrachunków przy zachowaniu bez zmian obowiązujących norm zaników, tudzież czynić wyjątki od innych przepisów regulujących warunki kontroli, a ponadto od przepisów § 65 ust. 2 i 3.
§  12.
1.
Odracza się stosowanie przepisów art. 21, 28-36 i 38 rozporządzenia P. R. na okres do 31 sierpnia 1942 r. w stosunku do gorzelni istniejących przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia.
2.
Produkcja, zakup i odbiór spirytusu z gorzelni rolniczych w kampanii 1938/1939 odbywać się będzie na warunkach zawartych już przez P.M.S. umów z gorzelniami.
3.
Produkcja, zakup i odbiór spirytusu z gorzelni istniejących przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia w okresie do 31 sierpnia 1942 r. odbywać się będzie na warunkach ustalonych w drodze umów z P.M.S., przy czym warunki umów podlegają uprzedniemu zatwierdzeniu przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Ministrem Przemysłu i Handlu.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024