Prowadzenie dzienników wiertniczych i przekrojów (profilów) otworów wiertniczych przy poszukiwaniach górniczych, oraz przechowywanie próbek przewierconych skał.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 28 października 1935 r.
o prowadzeniu dzienników wiertniczych i przekrojów (profilów) otworów wiertniczych przy poszukiwaniach górniczych, oraz o przechowywaniu próbek przewierconych skał.

Na podstawie art. 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r.-Prawo górnicze (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 654) zarządzam co następuje:

Rozdział  I.

Prowadzenie dzienników wiertniczych.

§  1.
Dla każdego otworu wiertniczego, założonego w celu poszukiwań górniczych, należy prowadzić według załączonego wzoru (wzór Nr. 1 i 2) oddzielny dziennik wiertniczy, oparafowany przed rozpoczęciem robót przez właściwie terytorjalnie okręgowy urząd górniczy.
§  2.
Wszystkie rubryki dziennika powinny być wypełnione; brak danych należy odnotować.
§  3.
Do dziennika powinien być dołączony w sposób trwały szkic miejscowości z oznaczeniem położenia otworu poszukiwawczego i jego odległości od najbliższych wyróżniających się w terenie stałych punktów, zrobionych w skali nie mniejszej od 1 : 25.000. Jeżeli miejscowość posiada mapę, wydaną przez Wojskowy Instytut Geograficzny w skali 1 : 25.000 lub większej, albo mapy katastralne lub inne mapy szczegółowe, położenie otworu poszukiwawczego należy ściśle oznaczyć na takiej mapie i dołączyć ją zamiast szkicu do dziennika wiertniczego.
§  4.
W rubryce 8 dziennika (uwagi) należy zamieszczać dane, dotyczące: sposobu wiercenia, przebiegu wiercenia, poziomu wód w otworze, napotykanych przy wierceniu źródeł, wydzielania się gazów i t. p.

W rubryce 12 (nazwa i szczegółowa charakterystyka przewierconej skały) należy podać:

a)
nazwę skały (piaskowiec, wapień, dolomit, glina, żelaziak i t. p.),
b)
barwę i odcień skały (szara, ochrowo - żółta i t. p.),
c)
stopień zwięzłości (twarda, sypka, plastyczna i t. p.),
d)
charakterystykę wpryśnięć żył i t. p., zwłaszcza o ile w tej postaci występują minerały użyteczne (wpryśnięcia ołowianki, żyły żelaziaka brunatnego i t. p.),
e)
ewentualne rezultaty analiz chemicznych, z podaniem w jakiem laboratorjum lub przez kogo zostały wykonane.

Jeżeli próbka, pobrana z warstwy, po wyschnięciu zmienia swą barwę i budowę należy to zaznaczyć.

§  5.
Wyniki wiercenia powinny być zapisywane do dziennika wiertniczego po ukończeniu każdej zmiany roboczej i poświadczone podpisem kierownika otworu.
§  6.
Wszystkie zapisy do dziennika wiertniczego należy uskuteczniać atramentem, czytelnie. Dokonanych zapisów nie wolno niszczyć; konieczne poprawki należy dokonywać w ten sposób, aby tekst pierwotny można było odczytać. Poprawki i przekreślenia powinny być omówione i podpisane przez kierownika otworu wiertniczego z oznaczeniem daty poprawki.
§  7.
Dziennik wiertniczy powinien znajdować się na miejscu prowadzenia otworu i powinien być okazywany na żądanie delegatom władzy górniczej.

Rozdział  II.

Sporządzanie przekrojów (profilów) otworów wiertniczych.

§  8.
Przekrój otworu wiertniczego powinien być wykonany tuszem na trwałym papierze lub kalce płóciennej formatu 210 x 297 mm i podpisany przez kierownika otworu wiertniczego. Jeżeli przekrój będzie wykonany na kilku arkuszach, wszystkie arkusze muszą być naklejone kolejno na wspólny pas z trwałego perkalu lub płótna w ten sposób, aby je można było złożyć, i podpisane, każdy oddzielnie, przez kierownika otworu wiertniczego.
§  9.
Przekrój otworu wiertniczego powinien być wykonany w skali, pozwalającej wyodrębnić każdą przewierconą warstwę. Zbyt grube warstwy mogą być w przekroju oznaczone w skrócie, t. j. z przerwami, przyczem ogólna grubość tak wykazanej warstwy powinna być oznaczona liczbą. Obok przekroju otworu wiertniczego powinny być umieszczone z prawej strony liczby, oznaczające grubość poszczególnych warstw, z lewej zaś - odległość od powierzchni ziemi do stropu tych warstw. Liczby należy podawać w metrach z dokładnością do 0,01. Każda warstwa przekroju musi być oznaczona nazwą, przyjętą dla niej w dzienniku wiertniczym, lub też kreskowaniem bądź zabarwieniem, z podaniem objaśnienia kreskowania lub zabarwienia na rysunku. Na przekroju otworu muszą być oznaczone miejsca zarurowane. Rury, wyciągnięte z otworu po jego likwidacji, należy oznaczać linją przerywaną, rury pozostawione - linją ciągłą. Pod tytułem przekroju powinna być podana nazwa miejscowości, w której otwór został wykonany, oraz oznaczona skala, w jakiej przekrój został sporządzony.
§  10.
Przekrój otworu należy przechowywać razem z dziennikiem wiertniczym i okazywać delegatom władzy górniczej na żądanie.

Rozdział  III.

Przechowywanie próbek warstw przewierconych otworów wiertniczych.

§  11.
Z każdej przewierconej warstwy należy pobrać próbkę wagi około 1 kg, umożliwiającą zbadanie właściwości danej warstwy.
§  12.
Próbki należy przechowywać, zabezpieczając je w miarę możności od zmian, mogących nastąpić wskutek działania wpływów postronnych a w szczególności atmosferycznych. Obowiązek przechowywania próbek ustaje po upływie miesiąca od dnia wysłania do właściwego okręgowego urzędu górniczego zawiadomienia o zakończeniu lub zaniechaniu wiercenia otworu poszukiwawczego.
§  13.
Każda próbka powinna być zaopatrzona w ten sam numer, pod jakim figuruje w dzienniku wiertniczym.
§  14.
Na żądanie okręgowego urzędu górniczego poszukiwacz górniczy obowiązany jest wysłać próbki przewierconych warstw dla zbadania do Państwowego Instytutu Geologicznego lub innej instytucji. Członkom Państwowego Instytutu Geologicznego służy również prawo badania próbek na miejscu.
§  15.
W razie wątpliwości co do ścisłości zapisów lub co do miejsca pochodzenia próbek okręgowy urząd górniczy ma prawo zarządzić na koszt poszukiwacza dodatkowe pobranie próbek z otworu.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór Nr. 1.

Stronica tytułowa.

Format 210 x 297 mm.

DZIENNIK WIERTNICZY

otworu poszukiwawczego Nr. .............., założonego w celu

poszukiwań ................ (nazwa minerału)..................

na parceli .................. (liczba katastralna lub nazwisko

właściciela) ....................... w .......................

(nazwa miejscowości, gminy, powiatu, województwa) ............

Wysokość punktu założenia otworu wiertniczego nad poziomem

morza ........... m. Poszukiwacz górniczy (firma lub osoba

poszukująca) .................................................

Nazwa firmy, prowadzącej wiercenie ...........................

Kierownik otworu wiertniczego (imię i nazwisko zgłoszonego w okręgowym urzędzie górniczym kierownika otworu wiertniczego)

..............................................................

______________________________________________________________

Wzór Nr. 2.

Stronica wewnętrzna.

Format 210 X 297 mm.

Data Zmiany robocze według godzin Uwiercono w ciągu zmiany Zarurowano w ciągu zmiany Głębokość otworu w końcu doby - metrów Uwagi
metrów średnica otworu w mm metrów rurami o średnicy w mm
1 2 3 4 5 6 7 8

Stronica prawa.

Głębokość (od punktu założenia) Grubość przewierconej skały - metrów Nazwa i szczegółowa charakterystyka przewierconej skały i pobranej próbki Numer kolejny próbki, poczynając od powierzchni ziemi Głębokość w jakiej pobrano próbkę - metrów
do stropu do spągu
przewierconej skały
9 10 11 12 13 14

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024