Bułgaria-Polska. Konwencja dotycząca współpracy intelektualnej. Warszawa.1935.04.08.

KONWENCJA
między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Bułgarji, dotycząca współpracy intelektualnej, podpisana w Warszawie dnia 8 kwietnia 1935 r.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu ósmym kwietnia tysiąc dziewięćset trzydziestego piątego roku podpisana została w Warszawie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Bułgarji konwencja, dotycząca współpracy intelektualnej o następującem brzmieniu dosłownem:

Przekład.

KONWENCJA

między Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Bułgarji dotycząca współpracy intelektualnej.

Jego Ekscelencja Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Jego Królewska Mość Król Bułgarów, ożywieni pragnieniem zacieśnienia przyjaznych stosunków istniejących między Polską a Bułgarją

przeświadczeni, że współpraca intelektualna między obydwoma Narodami stanowi jeden ze środków najbardziej skutecznych dla osiągnięcia tego celu i

pragnąc popierać tę współpracę, stwarzając dla niej sprzyjające warunki

postanowili zawrzeć Konwencję w tym celu i mianowali swoimi odnośnymi Pełnomocnikami, a mianowicie:

Jego Ekscelencja Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

J. E. P. Józefa BECKA, Ministra Spraw Zagranicznych,

J. E. P. Wacława JĘDRZEJEWICZA, Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego;

Jego Królewska Mość Król Bułgarów:

J. E. P. Teodora RADEFF, Generał-Majora, Ministra Oświecenia Publicznego,

którzy, po przedstawieniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  pierwszy.

Zostanie utworzona Komisja Mieszana dla współpracy intelektualnej polsko-bułgarskiej w celu rozwoju i wzmocnienia stosunków, istniejących między obydwoma Krajami w dziedzinie współpracy intelektualnej.

Komisja ta będzie powołana do badania wszelkich kwestyj, odnoszących się do organizowania powyższych stosunków i będzie upoważniona do przedstawiania odnośnym władzom kompetentnym wniosków co do zarządzeń, sprzyjających rozwojowi tych stosunków.

Artykuł  2.

Komisja przewidziana w art. pierwszym składać się będzie z dwóch podkomisyj, z których jedna będzie miała swoją siedzibę w Warszawie a druga w Sofji, pod przewodnictwem odnośnych Ministrów Oświecenia Publicznego.

Każda podkomisja składać się będzie, oprócz przewodniczącego, z czterech członków, z których jeden będzie delegatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dwaj inni będą delegatami Ministerstwa Oświecenia Publicznego, zaś czwarty-jeden z członków Poselstwa drugiej Wysokiej Umawiającej się Strony - będzie delegatem podkomisji swego kraju. Podkomisje, po ich utworzeniu, zamianują, za wspólną zgodą, przedstawicieli instytucyj naukowych i kulturalnych, którzy będą z niemi współpracowali w charakterze rzeczoznawców lub członków - doradców.

Artykuł  3.

Członkowie podkomisyj, z wyjątkiem członka obcokrajowca, będą mianowani na trzy lata przez odnośnych Ministrów Oświecenia Publicznego. Mandaty ich będą mogły być odnawiane lub powierzane, w razie potrzeby, innym osobom. Przewodniczący każdej z podkomisyj wyznaczy vice-przewodniczącego na przeciąg jednego roku. Każda podkomisja będzie się zbierała przynajmniej jeden raz na rok. Podkomisje opracują same regulaminy swej działalności: będą one mogły również w razie potrzeby, powoływać, za wspólną zgodą, komitety ad hoc w odnośnych krajach dla zrealizowania celów, wymienionych w art. 4 niniejszej Konwencji.

Artykuł  4.

Podkomisje będą miały za zadanie:

a)
ustalić trwały kontakt między przedstawicielami szkolnictwa powszechnego i średniego obu Umawiających się Stron i przyczyniać się, w miarę możności, do wprowadzenia do programów szkolnych swych Państw, nauki swojej geografji i swojej historji;
b)
ułatwiać wzajemne wizyty i wymianę profesorów szkół wyższych jak również funkcjonarjuszów bibljotek i muzeów obydwóch Państw;
c)
sprzyjać stosunkom i współpracy między przedstawicielami nauki, literatury, sztuki, teatru, muzyki, prasy, filmu i radja obydwóch Wysokich Umawiających się Stron;
d)
ułatwiać wymianę uczniów szkół powszechnych, średnich i wyższych obydwóch Umawiających się Państw;
e)
układać porozumienia specjalne, mające na celu uregulowanie, zgodnie z ustawami i regulaminami obydwóch Umawiających się Państw, równowartości studjów i stopni naukowych, pozwalającej obywatelom jednego z dwóch Krajów uczęszczać w zakładach naukowych drugiego, na wykłady i zdawać tam egzaminy, bez straty czasu i przeszkód w ich studjach. Rozumie się, że dostęp do pewnych zawodów dla obywateli drugiej Wysokiej Umawiającej się Strony, możliwy będzie tylko w tej mierze, w jakiej pozwalają lub pozwolą na to obowiązujące ustawy i przepisy;
f)
organizować odczyty i kursy wakacyjne, wycieczki turystyczne, kolonje wakacyjne dla młodzieży, współpracę stowarzyszeń akademickich, wystawy lokalne, objazdy artystów teatrów narodowych i wizyty wybitnych literatów, w celu lepszego poznania kraju i kultury jednego z Umawiających się Państw przez obywateli drugiego;
g)
organizować wymianę publikacyj naukowych, literackich i artystycznych; popierać propagowanie arcydzieł literatury jednego z Umawiających się Krajów w drugim; popierać i organizować stosunki między instytucjami naukowemi, bibljotekami publicznemi i innemi ośrodkami wykształcenia narodowego.
Artykuł  5.

Podkomisje będą mogły korespondować bezpośrednio między sobą w przedmiocie wszystkich kwestyj, wchodzących w zakres ich kompetencyj.

Artykuł  6.

Konwencja niniejsza będzie ratyfikowana i dokumenty ratyfikacyjne wymienione będą w Sofji gdy tylko możność ku temu nastąpi. Wejdzie ona w życie trzydziestego dnia po dacie wymiany dokumentów ratyfikacyjnych. Konwencja niniejsza zawarta jest na przeciąg lat pięciu, poczynając od daty wejścia jej w życie. O ile nie zostanie wymówiona za uprzedzeniem na sześć miesięcy przed upływem tego okresu, będzie ona uważana za przedłużoną w drodze milczącego porozumienia na nowy okres lat pięciu i w ten sposób dalej.

Na dowód czego, wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Konwencję i wycisnęli na niej swe pieczęcie.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach w Warszawie, dnia 8 kwietnia 1935 r.

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją, uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną, zarówno w całości, jak i każde z zawartych w niej postanowień; oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 26 czerwca 1935 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024