Umundurowanie i uzbrojenie oficerów i szeregowych Policji Państwowej - kobiet.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 20 lipca 1935 r.
o umundurowaniu i uzbrojeniu oficerów i szeregowych Policji Państwowej - kobiet. *

Na podstawie art. 65 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej w brzmieniu obwieszczenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 grudnia 1930 r. (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 5, poz. 27) wprowadza się następujące przepisy o umundurowaniu i uzbrojeniu oficerów i szeregowych Policji Państwowej - kobiet.
§  1.
Zasadniczy materjał umundurowania oficerów i szeregowych, dystynkcje, oznaki i guziki są takie same, jak u oficerów i szeregowych Policji Państwowej (art. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych z dnia 2 marca 1920 r. w przedmiocie umundurowania i uzbrojenia Policji Państwowej Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 159 w brzmieniu rozporządzenia z dnia 3 listopada 1927 r. Dz. U. R. P. Nr. 99, poz. 862).
§  2.
Części umundurowania szeregowych powinny być sporządzone w sposób następujący:
a)
kurtka kroju frencza, z wykładanym kołnierzem marynarkowym, o rozciętych klapach, zapinana na 4 duże guziki; ztyłu, na wysokości stanu, haftki do przytrzymywania pasa głównego; kołnierz o szerokości ztyłu 8-9 cm, poszerzający się ku przodowi do przecięcia klap, które powinny się zamykać na linji równo zakreślonego owalu; na granicy między górną a dolną klapą naszyte po obu stronach sukienne niebieskie patki, zwrócone tylnym brzegiem, wyciętym w ząb, ku dołowi, a zwężające się w stosunku do dolnego brzegu o 1 cm ku górze; na patkach palmetki jak u szeregowych Policji Państwowej, pochylone jednak ku wewnętrznemu brzegowi klap; szerokość patek zależna jest od szerokości klap, na których się znajdują, jednak nie może przekraczać normalnej wielkości patki u kurtki szeregowego Policji Państwowej; naramienniki jak u szeregowych Policji Państwowej; rękawy jak u szeregowych Policji Państwowej, przyczem przeszycie, imitujące mankiety, na 9 cm od brzegu wylotowego rękawa;
b)
spódniczka długości od poziomu do dolnego brzegu 22-30 cm, w stanie ujęta na 6 cm w szerokie zaszycie, od wewnątrz wykończone gurtą i zapinane na haftki, sama spódniczka na zaszyciu zapinana na 2 guziczki koloru granatowego, okrągłe, wypukłe, po prawej stronie przodu spódniczki zastebnowany fałd przez całą jej długość, po lewej stronie rozcięcie zapinane na 6 granatowych okrągłych, wypukłych guzików, z wewnętrzną kontrafałdą; tył spódniczki posiada 2 w okolicy bioder znajdujące się wewnętrzne zaszycia, wygładzające przyleganie spódniczki do figury;
c)
płaszcz jak u szeregowych Policji Państwowej, przyczem szerokość kołnierza ztyłu ma wynosić 8 cm, zaszycie na rękawach, imitujące mankiety, na 16 cm od dolnego brzegu rękawa; patka na kołnierzu płaszcza 10 cm szeroka, licząc od dolnego brzegu kołnierza ku górze;
d)
obuwie - trzewiki czarne z wysoką do połowy łydki cholewką, sznurowane, z wewnętrznym miechem chroniącym stopę od wody, z kapkami, na niskim słupkowym obcasie; wysokość cholewki trzewika 20- 26 cm; do trzewików czarne pończochy;
e)
czapka jak u szeregowych Policji Państwowej, jednak z daszkiem bez okucia, oblamowanym skórą i przeszytym;
f)
pas główny jak u szeregowych Policji Państwowej.
§  3.
Odznaki stopni służbowych szeregowych Policji Państwowej-kobiet różnią się w następujący sposób od odznak szeregowych Policji Państwowej: na patkach kurtki, wobec stojącego rozmieszczenia ich, w górnej części patek umieszczone są 5 mm galony dla:
a)
posterunkowego - jeden,
b)
st. posterunkowego - dwa

i 10 cm galony dla:

c)
przodownika - jeden,
d)
st. przodownika - dwa.
§  4.
Części umundurowania oficerów Policji Państwowej - kobiet powinny być sporządzone według następujących przepisów:
a)
kurtka kroju jak u szeregowych Policji Państwowej-kobiet, z tą różnicą, że mankiet rękawa kroju jak u oficerów Policji Państwowej, z tem jednak, że wydłużający się ząb mankietu jest odległy w wierzchołkowym punkcie o 13 cm od dolnego brzegu rękawa;
b)
spódniczka jak u szeregowych Policji Państwowej - kobiet;
c)
płaszcz jak u oficerów Policji Państwowej, przyczem rozstawienie pierwszych dolnych guzików znajduje się od linji środkowej (osi) w odległości 8 cm, rozstawienie górnych guzików - 9 cm; wierzchołkowy punkt zęba mankietowego jest odległy o 16 cm od brzegu dolnego mankietu, okrężny z wypustką brzeg mankietu o 12 cm; szerokość kołnierza ztyłu 8 - 7 cm, na przodzie 10 cm, naramiennik przy wszyciu szeroki 4-5 cm i zwężający się ku górze;
d)
obuwie i pończochy jak u szeregowych Policji Państwowej - kobiet;
e)
czapka jak u oficerów Policji Państwowej, jednak z daszkiem bez okucia, oblamowanym skórą i przeszytym;
f)
pas główny jak u oficerów Policji Państwowej,
§  5.
Odznaki stopni służbowych oficerów Policji Państwowej-kobiet takie same jak u oficerów Policji Państwowej, z wyjątkiem odznak na kurtce, których brzeg, zakończony zębem, znajduje się u dołu, przy nim kąty srebrne od podkomisarza wzwyż. Palmetki na patkach kołnierza kurtki pochylone ku wewnętrznemu brzegowi klap.
§  6.
Oficerowie i szeregowi Policji Państwowej - kobiety noszą przy kurtkach miękkie koszule i takież kołnierzyki wykładane, barwy niebiesko-szarej lub miękkie koszule i takież kołnierzyki wykładane - białe oraz granatowy krawat. Rękawiczki skórzane bronzowe.
§  7.
Uzbrojenie oficerów i szeregowych Policji Państwowej - kobiet stanowi pistolet w skórzanym bronzowym futerale, noszony po lewej stronie ciała, na przodzie, między klamrą pasa głównego a boczną lewą kieszenią.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1935 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

* Z dniem 1 sierpnia 1936 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie oznak stopni służbowych oficerów i szeregowych Policji Państwowej oraz oznaki pełnienia służby i numerów ewidencyjnych (na czapkach i hełmach) szeregowych Policji Państwowej zmieniony, zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 czerwca 1936 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych w sprawie zmiany przepisów o umundurowaniu i uzbrojeniu Policji Państwowej (Dz.U.36.51.364).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024