Rzesza Niemiecka-Polska. Układ dotyczący zaprzestania działalności Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko-polskiego. Paryż.1931.12.01.

UKŁAD
między Rządami Polskim i Niemieckim, dotyczący zaprzestania działalności Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko-polskiego, podpisany w Paryżu dnia 1 grudnia 1931 r.

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dnia 15 grudnia 1932 r. - Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr. 3, poz. 17).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia pierwszego grudnia tysiąc dziewięćset trzydziestego pierwszego roku podpisany został w Paryżu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Rzeszy Niemieckiej układ dotyczący zaprzestania działalności Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko - polskiego, o następującem brzmieniu dosłownem;

UKŁAD

między Rządami Polskim i Niemieckim, dotyczący zaprzestania działalności Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko - polskiego.

Niżej podpisani, należycie upełnomocnieni w tym celu przez swe odnośne Rządy, zgodzili się, w wykonaniu artykułu V porozumienia polsko - niemieckiego z dnia 31 października 1929 na postanowienia następujące:

Artykuł  pierwszy.

Działalność Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko - polskiego, ustanowionego na mocy artykułu 304 Traktatu Wersalskiego, zostanie zakończona w dniu 31 stycznia 1932.

W dniu tym zakończą się funkcje Prezesa Trybunału, członków i sekretarzy Trybunału mianowanych przez obydwa Rządy, jak również funkcje personelu sekretarjatu, któryby jeszcze pełnił służbę.

Sesja Trybunału, której początek jest wyznaczony na 30 listopada 1931 zakończy posiedzenia publiczne.

Artykuł  II.

Na dzień 31 stycznia 1932 postępowanie przed Mieszanym Trybunałem Rozjemczym we wszystkich sprawach, które mu były przedłożone, będzie uważane za ukończone.

W procesach zawisłych w chwili zakończenia działalności Trybunału, każda strona przyjmie na siebie swe własne wydatki.

Artykuł  III.

Powodowie, którzy w terminach przepisanych przez regulamin postępowania Mieszanego Trybunału Rozjemczego wnieśli skargi przed ten Trybunał będą mieli prawo wnieść przed jurysdykcję krajową pozwanego właściwą co do rodzaju sprawy, w terminie jednego roku poczynając od wejścia w życie układu niniejszego, wszystkie te skargi, o ile są one skierowane przeciwko osobom fizycznym lub prawnym innym niż Państwo i, co do których jeszcze nie był wydany ostateczny wyrok Mieszanego Trybunału Rozjemczego.

Artykuł  IV.

Uzgodnione jest, że wniesienie przed Mieszany Trybunał Rozjemczy skarg przewidzianych w artykule III przerwało terminy przedawnienia przewidziane przez ustawodawstwo krajowe. Te terminy zaczną ponownie płynąć od chwili wejścia w życie niniejszego układu.

Artykuł  V.

Sprawy, które umieszczone są na liście Nr. I, złożonej w sekretarjacie na mocy uchwały Mieszanego Trybunału Rozjemczego z dnia 4 marca 1925, będą uważane co się tyczy zastosowania artykułów III i IV za przedstawione Mieszanemu Trybunałowi Rozjemczemu w dniu 31 marca 1925.

Artykuł  VI.

Strony będą mogły dać się zastępować zgodnie z postanowieniami postępowania mającemi zastosowanie przed jurysdykcją właściwą wspomnianą w artykule III.

Pełnomocnictwo na piśmie dane przez stronę dla postępowania przed Mieszanym Trybunałem Rozjemczym pozostaje ważne dla postępowania przed właściwą jurysdykcją według artykułu III niniejszego układu. Do pełnomocnictwa winno być dołączone tłumaczenie zaświadczone za zgodność; w tym celu zaświadczenie właściwego konsula będzie wystarczające. W wypadkach gdyby pełnomocnictwo było dane Agentowi Rządu przy Mieszanym Trybunale Rozjemczym, właściwy konsul tego Państwa będzie uważany z samego prawa za przedstawiciela upełnomocnionego. Uzgodnione jest, że przez powyższe nie są naruszone postanowienia prawa krajowego dotyczące charakteru obowiązującego zastąpienia Strony przez adwokata.

Artykuł  VII.

Każdy z obu Rządów zastrzega sobie prawo wydania w terminie jednego miesiąca licząc od wejścia w życie niniejszego układu, zarządzeń mocą których spory, poddane jego jurysdykcji na mocy artykułów III i V niniejszego układu będą skoncentrowane, w pierwszej instancji, w jednym lub kilku trybunałach właściwych dla danej sprawy według ustaw jego kraju.

Artykuł  VIII.

Archiwa trybunału będą podzielone na trzy części:

a)
akta administracyjne, akta spraw ogólnych, akta spraw ukończonych i akta procesów nieukończonych, w których według wskazówek, zawartych w skargach, powodowie są narodowości innej niż niemiecka lub polska;
b)
akta procesów nieukończonych, w których według wskazówek zawartych w skargach powodowie są narodowości niemieckiej;
c)
akta procesów nieukończonych, w których według wskazówek zawartych w skargach, powodowie są narodowości polskiej.

Część a) będzie złożona w miejscu obecnej siedziby Mieszanego Trybunału Rozjemczego i będzie dostępna dla każdego z obydwóch Rządów.

Część b) będzie wręczona Rządowi Niemieckiemu, część c) - Rządowi Polskiemu. Każdy z obydwóch Rządów będzie miał dostęp do aktów będących w posiadaniu drugiego i dotyczących spraw, w których bądźto ten Rząd sam, bądźto jego obywatel, byli stronami w procesie.

Artykuł  IX.

Fundusze Trybunału będą podzielone między obydwoma Rządami proporcjonalnie do wkładów wpłaconych, w sprawach zawisłych, przez ich odnośnych obywateli, zgodnie ze wskazówkami listy sekretarjatu z dni 30 czerwca/20 listopada 1931. Uzgodnione jest, że te wskazówki będą służyły tylko za podstawę do tego obrachunku nie przesądzając samej sprawy narodowości.

Sumy otrzymane ze sprzedaży ruchomości należących do Trybunału będą podzielone pomiędzy obydwoma Rządami po połowie.

Do każdego z obu Rządów należy wydanie właściwych zarządzeń w sprawie sum, które mu będą w ten sposób przekazane. Zastrzegają one sobie możność stosowania pod tym względem praktyki, przyjętej przez Trybunał i jego decyzyj odnoszących się do tej sprawy.

Artykuł  X.

Trybunał Rozjemczy przewidziany w artykule IV porozumienia polsko - niemieckiego z dnia 31 października 1929 będzie również właściwy do rozstrzygania, na żądanie jednej ze Stron, sporów, któreby powstały co do interpretacji lub co do stosowania niniejszego układu w wypadku gdyby te spory nie mogły być uregulowane w drodze dyplomatycznej.

Artykuł  XI.

Układ niniejszy będzie ratyfikowany i dokumenty ratyfikacyjne będą wymienione w Berlinie. Układ wejdzie w życie w samym dniu tej wymiany.

NA DOWÓD CZEGO pełnomocnicy podpisali układ niniejszy.

Sporządzono w Paryżu, w siedzibie Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko - polskiego, w dwóch egzemplarzach, z których jeden dla każdej ze Stron Układających się, dnia 1 grudnia tysiąc dziewięćset trzydziestego pierwszego roku.

ZA POLSKĘ: ZA NIEMCY:

Adamkiewicz Göppert

Zaznajomiwszy się z powyższym układem uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest on przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

NA DOWÓD CZEGO wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie 31 stycznia 1933 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.69.513

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rzesza Niemiecka-Polska. Układ dotyczący zaprzestania działalności Mieszanego Trybunału Rozjemczego niemiecko-polskiego. Paryż.1931.12.01.
Data aktu: 01/12/1931
Data ogłoszenia: 15/09/1933
Data wejścia w życie: 24/08/1933