Zmiana niektórych przepisów prawa o ustroju sądów powszechnych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 23 sierpnia 1932 r.
zmieniające niektóre przepisy prawa o ustroju sądów powszechnych.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i art. 1 lit. a) ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 165) postanawiam co następuje:

CZĘŚĆ  I.

Art.  1.

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 lutego 1928 r., zawierające "Prawo o ustroju sądów powszechnych" (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93), zmienione ustawą z dnia 4 marca 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr. 5, poz. 43) i rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 80, poz. 626) ulega zmianom przewidzianym w art. 2 - 78 niniejszego rozporządzenia.

Art.  2.

W art. 2 § 2 skreśla się wyrazy: "jak również zmiana siedziby sądu".

W art. 2 § 3 skreśla się wyrazy: "lub siedziby sądu", oraz dodaje się na końcu tego paragrafu zdanie następujące: "Zmianę siedziby sądu może zarządzić Prezydent Rzeczypospolitej w drodze rozporządzenia".

Art.  3.

W art. 3 oznacza się treść dotychczasową, jako § 1 i dodaje się §§ 2 i 3 w brzmieniu następującem:

"§ 2. Równocześnie z utworzeniem wydziału zamiejscowego, Minister Sprawiedliwości wyznacza członków tego wydziału z pośród sędziów właściwego sądu okręgowego oraz sędziów sądu grodzkiego w siedzibie wydziału, zasięgnąwszy uprzednio opinji kolegjum administracyjnego sądu okręgowego.

§ 3. Zniesienie wydziału zamiejscowego nastąpić może w drodze rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości i powoduje przejście członków wydziału zamiejscowego do siedziby sądu okręgowego".

Art.  4.

Art. 5 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 5. § 1. Minister Sprawiedliwości oznaczy w drodze rozporządzenia w każdym sądzie okręgowym liczbę sędziów śledczych oraz ich siedziby.

§ 2. Minister Sprawiedliwości wyznacza siedziby sędziom śledczym danego sądu okręgowego, po zasięgnięciu opinji kolegjum administracyjnego tego sądu.

§ 3. W razie zniesienia stanowiska sędziego śledczego w danej miejscowości, można wyznaczyć sędziemu śledczemu, który je zajmował, inną siedzibę na obszarze danego sądu okręgowego.

§ 4. Minister Sprawiedliwości może w drodze rozporządzenia oznaczyć w sądach apelacyjnych liczbę sędziów śledczych do spraw wyjątkowego znaczenia".

Art.  5.

Art. 11 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 11. § 1. Sąd grodzki składa się z jednego sędziego lub większej liczby sędziów. Sędzia grodzki, a jeśli jest ich więcej - jeden z sędziów sądu grodzkiego, wyznaczony przez prezesa właściwego sądu apelacyjnego, sprawuje kierownictwo sądu grodzkiego.

§ 2. Prezes sądu apelacyjnego może odwołać wyznaczenie sędziego grodzkiego do sprawowania kierownictwa".

Art.  6.

Art. 27 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 27. § 1. Działalność sądów przysięgłych może być zawieszona na przeciąg sześciu miesięcy co do wszystkich przekazanych im przestępstw lub pewnych ich rodzajów, na całym obszarze Państwa lub w pewnych okręgach, jeżeli to okaże się koniecznem ze względów porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.

§ 2. Rozporządzenie o zawieszeniu działalności sądów przysięgłych wydaje Rada Ministrów za zezwoleniem Prezydenta Rzeczypospolitej".

Art.  7.

Art. 34 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 34. Sądy apelacyjne orzekają w składzie trzech sędziów, o ile ustawy inaczej nie stanowią".

Art.  8.

Art. 39 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 39. § 1. Sąd Najwyższy orzeka w składzie trzech sędziów.

§ 2. W sprawach karnych oraz w tych sprawach cywilnych, w których wymaga tego przepis szczególny, Sąd Najwyższy orzeka po wysłuchaniu wniosków prokuratora. W innych sprawach przedstawienie wniosku zależy od uznania prokuratora".

Art.  9.

Tytuł rozdziału VII otrzymuje następujące brzmienie:

"Zgromadzenie ogólne i kolegjum administracyjne".

Art.  10.

Art. 48 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 48. Najpóźniej w listopadzie każdego roku zgromadzenie ogólne Sądu Najwyższego, sądu apelacyjnego oraz sądu okręgowego wybiera na rok następny ze swego grona trzech członków i trzech zastępców do kolegjum administracyjnego. Ponadto w skład kolegjum administracyjnego wchodzą: prezes sądu, jako przewodniczący, oraz powołani przez niego dwaj członkowie zgromadzenia ogólnego".

Art.  11.

Art. 49 §§ 2 i 3 otrzymują następujące brzmienie:

"§ 2. Uchwały zgromadzenia ogólnego i kolegjum administracyjnego zapadają większością głosów. Przewodniczący głosuje narówni z innymi członkami; w razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.

§ 3. Prokurator bierze udział bez głosu stanowczego w zgromadzeniu ogólnem i w kolegjum administracyjnem i ma prawo stawiania wniosków".

Art. 50 i 51 - skreśla się.

Art.  12.

W art. 52, 53, 55 wyrazy: "Zgromadzenie ogólne", "zgromadzenie ogólne" zastępuje się wyrazami: "Kolegjum administracyjne", "kolegjum administracyjne".

Art. 52 § 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 2. Podział czynności obejmuje również wyznaczanie sędziów jednostkowych, ich zastępców, oraz zastępców sędziów śledczych, ustalenie kolejności tych zastępstw, tudzież wyznaczanie składu sędziowskiego, powołanego do orzekania w sprawach określonych w art. 102 § 2 lit. c) i w art. 110 lit. c)."

W art. 52 § 3 zamiast wyrazów: "naczelnika sądu grodzkiego" umieszcza się wyrazy: "sędziego, sprawującego kierownictwo sądu grodzkiego".

Art. 54 - skreśla się.

Art.  13.

W art. 61 § 1 wyraz: "stu" zastępuje się wyrazem: "trzystu", oraz dodaje się na końcu tego paragrafu, zmieniając kropkę na średnik, zdanie następujące: "osobie uwięzionej można wymierzyć kary, przewidziane w przepisach więziennych".

Art.  14.

Art. 63 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 63. Zarządzenia porządkowe przewodniczącego oraz kary porządkowe wymierzane przez sąd nie mają zastosowania do sędziów, należących do składu sądzącego, i do prokuratora, a kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem kary przewidzianej w art. 62 § 2 - do adwokata, jako rzecznika strony w danej sprawie".

Art.  15.

Jako art. 641 wprowadza się następujący przepis:

"Art. 641. Sędziemu, dokonywającemu czynności sądowej jednoosobowo, służą prawa przewodniczącego i sądu, przewidziane w art. 60 - 64".

Art.  16.

Art. 66 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 66. Kierownikami sądów są:

w Sądzie Najwyższym - pierwszy prezes;

w sądach apelacyjnych i okręgowych - prezesi tych sądów;

w sądach grodzkich - sędziowie sprawujący kierownictwo tych sądów".

Art.  17.

Art. 67 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 67. § 1. Zastępcą kierownika sądu jest najstarszy służbą prezes, wiceprezes lub sędzia.

§ 2. W razie przerwy w urzędowaniu kierownika sądu, zastępcę wyznaczyć może:

a) Minister Sprawiedliwości - w stosunku do wszystkich sądów, z pośród sędziów tego samego albo innego równorzędnego lub wyższego sądu;

b) kierownicy sądów - w stosunku do sądów, nad któremi pełnią nadzór, z pośród sędziów danego sądu albo sądów równorzędnych lub wyższych swego okręgu".

Art.  18.

W art. 68 wstawia się nowy punkt a) w brzmieniu następującem:

"a) czas spędzony na danem stanowisku;".

Dotychczasowe punkty a), b), c) tego artykułu otrzymują kolejne oznaczenie b), c), d).

Art.  19.

W art. 70 lit. a) zamiast wyrazów: "naczelnik sądu grodzkiego" umieszcza się wyrazy: "sędzia grodzki, sprawujący kierownictwo sądu grodzkiego".

Art.  20.

W art. 78 § 1 po wyrazie: "urzędowania" dodaje się wyrazy: "Sądu Najwyższego".

W art. 78 skreśla się § 2 w całości, a "§ 3" otrzymuje oznaczenie: "§ 2".

Art.  21.

Art. 81 § 3 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 3. W ciągu siedmiu dni od doręczenia uchwały, odmawiającej zgody przewidzianej w § 1, służy władzy lub osobie, która żądała wyrażenia zgody, oraz prokuratorowi dyscyplinarnemu, skarga do sądu dyscyplinarnego drugiej instancji".

Art.  22.

W art. 85 lit. c) zamiast wyrazu: "wiceprokuratora Sądu Najwyższego" umieszcza się wyraz: "prokuratora Sądu Najwyższego".

Art.  23.

W art. 86 lit. e) zamiast wyrazu: "wiceprokuratorem" umieszcza się wyraz: "prokuratorem".

Art.  24.

W art. 91 skreśla się wyrazy: "oznaczając termin zgłaszania się kandydatów. Tryb postępowania określi rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości".

Art.  25.

Art. 92 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 92. § 1. Na każde wolne stanowisko sędziego okręgowego kolegjum administracyjne tego sądu wskaże najpóźniej po upływie dwóch tygodni od chwili obwieszczenia trzech najodpowiedniejszych kandydatów z pośród osób, które zgłosiły swą kandydaturę lub wyraziły zgodę na objęcie stanowiska.

§ 2. Prezes sądu okręgowego prześle uchwałę kolegjum administracyjnego prezesowi sądu apelacyjnego, z wymienieniem kwalifikacyj wybranych kandydatów, przedstawiając jednocześnie wszystkich kandydatów oraz swą opinję co do kandydata, którego uważa za najodpowiedniejszego".

Art.  26.

Art. 93 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 93. § 1. Kolegjum administracyjne sądu apelacyjnego w ciągu siedmiu dni po otrzymaniu uchwały kolegjum administracyjnego sądu okręgowego wyraża swą opinję o kandydatach wskazanych w uchwale, przyczem ze swej strony może ponadto wskazać z podaniem motywów innych jeszcze kandydatów z pośród osób, które zgłosiły swą kandydaturę lub wyraziły zgodę na objęcie stanowiska.

§ 2. Opinję kolegjum administracyjnego sądu apelacyjnego wraz z uchwałą kolegjum administracyjnego sądu okręgowego prezes sądu apelacyjnego przesyła bezzwłocznie Ministrowi Sprawiedliwości, przedstawiając jednocześnie wszystkich kandydatów oraz swą opinję co do kandydata, którego uważa za najodpowiedniejszego".

Art.  27.

Art. 95 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 95. Na każde wolne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego kolegjum administracyjne tego sądu wskaże najpóźniej po upływie dwóch tygodni od chwili obwieszczenia trzech kandydatów. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego przesyła Ministrowi Sprawiedliwości uchwałę kolegjum administracyjnego, przedstawiając jednocześnie wszystkich kandydatów oraz swą opinję co do kandydata, którego uważa za najodpowiedniejszego".

Art.  28.

W art. 96 § 2 skreśla się wyrazy: "a przedstawionych zgromadzeniu ogólnemu sądu, w którym stanowisko jest wolne", a w § 3 tegoż artykułu wyrazy - "a przedstawionych zgromadzeniu ogólnemu".

Art.  29.

W art. 97 skreśla się oznaczenie: "§ 1" - oraz skreśla się ustęp oznaczony "§ 2" w całości.

Art.  30.

Art. 98 §§ 2 i 3 otrzymują następujące brzmienie:

"§ 2. Sędzia powinien się zgłosić w celu objęcia stanowiska u kierownika właściwego sądu w ciągu dni czternastu od dnia otrzymania urzędowego zawiadomienia o mianowaniu, o ile władza nie oznaczyła terminu krótszego. Osoba, która przechodzi z innego stanowiska w służbie państwowej na stanowisko sędziowskie, powinna się zgłosić w ciągu dni czternastu od dnia zwolnienia od obowiązków poprzedniej służby.

"§ 3. Nieusprawiedliwione niezgłoszenie się najpóźniej dnia czternastego po otrzymaniu zawiadomienia o mianowaniu lub po zwolnieniu od poprzedniej służby daje Ministrowi Sprawiedliwości prawo postawienia wniosku o unieważnienie nominacji".

Art.  31.

Art. 100 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 100. § 1. Obejmując stanowisko, sędzia składa wobec prezesa sądu właściwego lub kierownika sądu, w którym jest mianowany, przysięgę, której brzmienie i formę składania określi rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej, wydane na podstawie uchwały Rady Ministrów.

§ 2. Sędzia, przechodzący z jednego stanowiska sędziowskiego na drugie, ponownej przysięgi nie składa".

Art.  32.

Art. 102 § 2 lit. c) otrzymuje następujące brzmienie:

"c) dla dobra wymiaru sprawiedliwości lub powagi stanowiska sędziowskiego na podstawie orzeczenia sądu wyższego, powziętego w składzie trzech sędziów tegoż sądu na posiedzeniu niejawnem na wniosek prezesa sądu właściwego, a w stosunku do prezesa - na wniosek prezesa sądu wyższego, po wysłuchaniu zainteresowanego sędziego, jeżeli na wezwanie się stawi".

Art.  33.

W art. 105 § 1 wyrazy: "obowiązków sędziego" zastępuje się wyrazami: "obowiązków sędziego, prokuratora".

W art. 105 § 4 skreśla się wyrazy: "za zgodą zgromadzenia ogólnego sądu wyższego".

Art.  34.

Art. 110 lit. c) otrzymuje brzmienie następujące:

"c) w interesie wymiaru sprawiedliwości na podstawie orzeczenia sądu wyższego, powziętego w składzie trzech sędziów tegoż sądu na posiedzeniu niejawnem na wniosek prezesa sądu właściwego, a w stosunku do prezesa - na wniosek prezesa sądu wyższego, po wysłuchaniu zainteresowanego sędziego, jeżeli na wezwanie się stawi".

Art.  35.

W art. 111 § 2 wyrazy: "zgromadzenia ogólnego" zastępuje się wyrazami: "kolegjum administracyjnego".

Art.  36.

W art. 114 § 2 skreśla się wyrazy: "oraz zwolnienia od zajęć udziela", a zamiast wyrazów: "naczelnikom sądów grodzkich" umieszcza się wyrazy: "sędziom, sprawującym kierownictwo sądów grodzkich".

Art. 114 § 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 3. Zwolnienia od zajęć udziela sędziom prezes sądu właściwego, prezesom sądów okręgowych - prezes sądu apelacyjnego, prezesom sądów apelacyjnych i pierwszemu prezesowi Sądu Najwyższego - Minister Sprawiedliwości. Ze zwolnienia od zajęć na czas do siedmiu dni może korzystać kierownik sądu lub wydziału zamiejscowego w wypadkach nagłych, zawiadamiając o tem jednocześnie władzę właściwą do udzielenia zwolnienia. Z zachowaniem tychże warunków sędzia, sprawujący kierownictwo sądu grodzkiego, może udzielać zwolnienia od zajęć sędziom grodzkim."

W § 4 tegoż artykułu zamiast wyrazów: "cztery tygodnie" umieszcza się wyrazy: "sześć tygodni".

Art.  37.

Art. 123 § 2 otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 2. Na wyjątek od powyższej zasady może wyrazić zgodę pierwszy prezes Sądu Najwyższego, jeżeli chodzi o sędziów tego Sądu, co do innych zaś sędziów - prezes właściwego sądu apelacyjnego".

Art.  38.

Art. 126 otrzymuje brzmienie następujące:

"Art. 126. § 1. O zamiarze oddania się zajęciu ubocznemu sędzia powinien niezwłocznie zawiadomić prezesa właściwego sądu. Jeżeli prezes uważa, że dane zajęcie uboczne podpada pod zakaz art. 124 lub 125, sprawę rozstrzyga kolegjum administracyjne.

§ 2. Prezes sądu apelacyjnego lub okręgowego powinien zawiadomić o swoim zamiarze oddania się zajęciu ubocznemu Ministra Sprawiedliwości, który może odmówić swej zgody na to zajęcie".

Art.  39.

Art. 130 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 130. Kary dyscyplinarne są następujące:

a) upomnienie;

b) nagana;

c) przeniesienie na inne miejsce służbowe na koszt skazanego;

d) usunięcie ze stanowiska prezesa lub wiceprezesa sądu;

e) przeniesienie w stan spoczynku;

f) wydalenie ze służby sędziowskiej".

Art.  40.

W art. 131 wyrazy: "jeden rok" zastępuje się wyrazami: "trzy lata".

Art.  41.

W art. 132 wyraz: "kierownika" zastępuje się wyrazami: "prezesa lub wiceprezesa", a po wyrazie: "przeniesienie" dodaje się wyrazy: "skazanego na koszt własny".

Art.  42.

Wprowadza się art. 1321 treści następującej:

"Art. 1321. W wypadku dyscyplinarnego przeniesienia na inne miejsce służbowe przepisy art. 91 - 96 nie mają zastosowania".

Art.  43.

W art. 139 § 1 skreśla się wyrazy: "najstarszy po pierwszym prezesie".

Art.  44.

Art. 141 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 141. § 1. Członków sądów dyscyplinarnych wybiera zgromadzenie ogólne przed końcem każdego roku na rok następny. W razie potrzeby uzupełnienie składu może nastąpić w ciągu roku.

§ 2. Skład sądzący dla poszczególnej sprawy wyznacza przewodniczący sądu dyscyplinarnego".

Art.  45.

Art. 145 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 145. Obwiniony może przybrać obrońcę z pośród sędziów lub prokuratorów".

Art.  46.

W art. 165 dotychczasową treść oznacza się jako "§ 2", a jako "§ 1" wstawia się następujący przepis:

"Art. 165. § 1. Od wyroku sądu dyscyplinarnego pierwszej instancji służy obwinionemu odwołanie, jeżeli go skazano na karę przewidzianą w art. 130 pod lit. c) - f), prokuratorowi zaś dyscyplinarnemu, jeżeli wnosił o wymierzenie kary przewidzianej w art. 130 pod lit. c) - f), a sąd obwinionego uniewinnił lub skazał na karę łagodniejszą od żądanej".

Art.  47.

W art. 168 § 2 wyrazy: "w art. 130 pod lit. a) - c)" zastępuje się wyrazami: "w art. 130 pod lit. a) oraz b)".

Art.  48.

W art. 174 skreśla się oznaczenie "§ 1" oraz skreśla się w całości ustęp oznaczony jako "§ 2".

Art.  49.

Art. 175 §§ 1 i 2 otrzymują następujące brzmienie:

"Art. 175. § 1. Po prawomocnem zakończeniu postępowania karnego przeciw sędziemu, sąd karny przesyła akta właściwemu sądowi dyscyplinarnemu pierwszej instancji. Jeżeli postępowanie dyscyplinarne nie było wszczęte, sąd dyscyplinarny poweźmie uchwałę, czy należy je wszcząć, choćby sąd karny wydał wyrok uniewinniający; przepis art. 147 § 4 ma tu zastosowanie.

§ 2. Jeżeli przeciw sędziemu zapadł prawomocny wyrok karny, pociągający za sobą w myśl ustawy utratę stanowiska, sąd dyscyplinarny zawiadamia o tem Ministra Sprawiedliwości, który zarządza wydalenie skazanego ze służby, chociażby już wykonano wyrok dyscyplinarny skazujący na karę łagodniejszą niż wydalenie, a jeżeli w wykonaniu wyroku dyscyplinarnego przeniesiono już skazanego w stan spoczynku, Minister Sprawiedliwości zarządza pozbawienie go prawa używania tytułu sędziowskiego z pozbawieniem uposażenia emerytalnego".

Art.  50.

W art. 176 § 1 skreśla się wyrazy: "z wyjątkiem upomnienia", a w § 2 tegoż artykułu wyrazy: "w art. 130 pod b) - e)" zastępuje się wyrazami: "w art. 130 pod lit. a) - d)".

Art.  51.

W art. 187 § 1 skreśla się wyrazy: "lub naganę" oraz wyrazy: "co nie wyłącza zastosowania art. 131".

Art.  52.

W art. 205 zamiast wyrazów: "naczelnikiem sądu grodzkiego" umieszcza się wyrazy: "sędzią, sprawującym kierownictwo sądu grodzkiego".

Art.  53.

W art. 206 § 2 i po 209 § 2 wyrazy: "zgromadzenia ogólnego" zastępuje się wyrazami: "kolegjum administracyjnego".

Art.  54.

W art. 216 lit. b) skreśla się wyraz: "urzędu".

Art.  55.

Art. 225 § 1 lit. b) otrzymuje następujące brzmienie:

"b) dwaj sędziowie sądu okręgowego wyznaczeni przez prezesa".

Art.  56.

Tytuł działu VI "Urzędy prokuratorskie" zmienia się na "Prokuratura".

Art.  57.

W art. 233 § 1 zamiast wyrazów: "prokuratorowie i wiceprokuratorowie Sądu Najwyższego" umieszcza się wyrazy: "i prokuratorowie Sądu Najwyższego".

Art.  58.

W art. 234 wyrazy: "urzędu prokuratorskiego" zastępuje się wyrazem: "prokuratury".

W art. 235 w § 1 lit. a) wyrazy: "urzędów prokuratorskich" zastępuje się wyrazem: "prokuratur", a w § 1 lit. b) skreśla się wyrazy: "i wiceprokuratorów".

Po art. 235 umieszcza się art. 2351 w brzmieniu następującem:

"Art. 2351. § 1. Pierwszy prokurator Sądu Najwyższego władny jest:

a) cofnąć środek odwoławczy, założony do Sądu Najwyższego przez prokuratora sądu niższego;

b) stwierdzić oczywiste uchybienie, dostrzeżone przy badaniu środków odwoławczych, założonych przez prokuratora sądu niższego, oraz wytknąć je właściwemu prokuratorowi.

§ 2. O wytknięciu uchybienia pierwszy prokurator zawiadamia Naczelnego Prokuratora".

Art.  59.

W art. 238 skreśla się w całości ustęp oznaczony jako "§ 4".

Art.  60.

Art. 239 §§ 2 i 3 otrzymują następujące brzmienie:

"§ 2. Prokurator powinien się zgłosić w celu objęcia stanowiska u swego bezpośredniego zwierzchnika w ciągu dni czternastu od dnia otrzymania urzędowego zawiadomienia o zamianowaniu, o ile władza nie oznaczyła terminu krótszego. Osoba, która przechodzi z innego stanowiska w służbie państwowej na stanowisko prokuratorskie, powinna się zgłosić w ciągu dni czternastu od dnia zwolnienia od obowiązków poprzedniej służby.

§ 3. Nieusprawiedliwione niezgłoszenie się najpóźniej dnia czternastego po otrzymaniu zawiadomienia o nominacji, lub zwolnieniu od poprzedniej służby, daje Ministrowi Sprawiedliwości prawo unieważnienie nominacji lub postawienia wniosku o unieważnienie nominacji, w zależności od trybu w jakim nastąpiło mianowanie."

Art.  61.

W art. 242 § 2 wyrazy: "urzędu prokuratorskiego" zastępuje się wyrazami: "danej prokuratury"; w § 3 tegoż artykułu skreśla się wyrazy: "pełniących stałą służbę poza siedzibą sądu okręgowego".

Art.  62.

Art. 243 § 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 2. W wypadkach wskazanych w art. 110 pod lit. a), b), c) Minister Sprawiedliwości zarządzi przejście lub przeniesienie prokuratora w stan spoczynku z urzędu, zasięgając jedynie opinji prokuratora apelacyjnego względnie pierwszego prokuratora Sądu Najwyższego. Nie zasięga się opinji w wypadkach dotyczących pierwszego prokuratora Sądu Najwyższego lub prokuratora apelacyjnego. W wypadku art. 110 lit. c) należy dać zainteresowanemu prokuratorowi możność złożenia wyjaśnień."

Art.  63.

Art. 244 § 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 2. W razie dostrzeżenia uchybień drobniejszych, nie dających jeszcze podstawy do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, bezpośredni przełożony może udzielać prokuratorowi upomnienia, stosując odpowiednie przepisy dotyczące urzędników państwowych."

Art.  64.

W art. 245 ustępy oznaczone jako §§ 3 i 4 skreśla się, a jako § 3 artykułu wprowadza się przepis następujący:

"§ 3. Minister Sprawiedliwości wyznacza na dany rok kalendarzowy po dwóch prokuratorów dla każdego sądu dyscyplinarnego, a dla Najwyższego Sądu Dyscyplinarnego - czterech prokuratorów, z pośród których prokurator apelacyjny lub pierwszy prokurator Sądu Najwyższego wyznacza prokuratorów do składu sądzącego w poszczególnej sprawie."

Art.  65.

W art. 247 § 1 lit. b) skreśla się wyrazy: "i wiceprokuratorów".

Art. 247 § 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 2. Ze zwolnienia od zajęć na czas do siedmiu dni może korzystać przełożony prokuratury lub oddziału zamiejscowego w wypadkach nagłych, zawiadamiając o tem zwierzchnika właściwego do udzielenia zwolnienia. Z zachowaniem tych warunków prokurator okręgowy może udzielać zwolnienia od zajęć wiceprokuratorom i podprokuratorom okręgowym. Art. 114 § 4 i art. 115 mają odpowiednie zastosowanie."

Art.  66.

Art. 253 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 253. Zezwolenia na zajęcie uboczne udziela:

a) pierwszemu prokuratorowi Sądu Najwyższego i prokuratorom apelacyjnym - Minister Sprawiedliwości;

b) prokuratorom Sądu Najwyższego - pierwszy prokurator tego Sądu;

c) wszystkim innym prokuratorom - prokurator apelacyjny."

Art.  67.

Art. 255 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 255. § 1. Aplikantów sądowych mianuje i zwalnia prezes sądu apelacyjnego.

§ 2. Prezes sądu apelacyjnego może według swego uznania zwolnić aplikanta przed ukończeniem aplikacji, jeżeli uzna, że aplikant ze względu na swoje postępowanie przed rozpoczęciem aplikacji lub w czasie aplikacji nie odpowiada godności aplikanta sądowego, albo że nie pełni gorliwie swych obowiązków.

§ 3. Decyzję prezesa wydaną w myśl § 2 może zmienić tylko Minister Sprawiedliwości, według swego uznania.

§ 4. Z prawa przewidzianego w § 2 może również korzystać Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinji właściwego prezesa sądu apelacyjnego."

Art.  68.

W art. 260 § 2 wyrazy: "do urzędu prokuratorskiego" zastępuje się wyrazami: "do prokuratury".

Art.  69.

W art. 262 § 2 wyrazy: "Urzędy prokuratorskie" zastępuje się wyrazami "Prokuratury".

Art.  70.

Art. 267 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 267. O ile ustawy inaczej nie stanowią, mają zastosowanie do sekretarzy, urzędników kancelaryjnych i innych funkcjonarjuszów sądowych oraz prokuratorskich, tudzież do komorników i woźnych sądowych przepisy, dotyczące urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych."

Art.  71.

W tytule rozdziału I działu IX wyrazy: "urzędów prokuratorskich" zastępuje się wyrazem "prokuratur".

Art.  72.

W art. 270 wyraz: "pięciu" zastępuje się wyrazem: "dziesięciu".

Art.  73.

Art. 271 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 271. Aż do ujednostajnienia ustroju hipotecznego, dotychczasowa organizacja magistratur hipotecznych na obszarze sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie pozostaje w mocy, przyczem Minister Sprawiedliwości władny jest na obszarze tych sądów tworzyć wydziały hipoteczne przy sądach grodzkich i okręgowych oraz zmieniać ich okręgi w zakresie spraw hipotecznych."

Art.  74.

W art. 273 § 1 pkt. 2 lit. a) wyraz: "dziesięć" zastępuje się wyrazem: "pięćdziesiąt".

Art.  75.

W art. 275 § 1 zdanie drugie otrzymuje następujące brzmienie:

"O złączeniu tych izb w jedną izbę cywilną postanowi Minister Sprawiedliwości."

Art.  76.

W art. 278 § 1 wyrazy: "w ciągu pięciu lat od wejścia w życie niniejszego prawa" zastępuje się wyrazami: "w okresie czasu do dnia 31 grud- 1935 r.".

Art.  77.

W art. 282 § 1 zamiast wyrazu: "pięciu" umieszcza się wyraz: "dziesięciu".

Art.  78.

W art. 297 § 1 pkt. 23 - kwotę 10.000 zł. zastępuje się wszędzie kwotą 50.000 zł.

CZĘŚĆ  II.

Przepisy przechodnie i końcowe.

Art.  79.

Poza wypadkami zastrzeżonemi zgromadzeniu ogólnemu w niniejszem rozporządzeniu, kolegjum administracyjne będzie właściwe dla spraw, które według dotychczasowych przepisów należały do zgromadzenia ogólnego, do sądu w składzie zgromadzenia ogólnego lub do połączonych wydziałów sądu.

Art.  80.

Do czasu wydania przez Ministra Sprawiedliwości nowego regulaminu Sądu Najwyższego pozostaje w mocy regulamin, wydany rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lipca 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 427) ze zmianami, wynikającemi z niniejszego rozporządzenia.

Art.  81.

Zmiana przepisu art. 273 § 1 pkt. 2 lit. a) prawa o ustroju sądów powszechnych, wprowadzona art. 74 niniejszego rozporządzenia, nie ma zastosowania do spraw, w których powództwo wniesiono przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia.

Art.  82.

Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wiceprokuratorowie Sądu Najwyższego stają się prokuratorami tego Sądu, co nie powoduje ich przejścia do grupy D uposażenia przed terminem, który w miarę wolnych etatów prokuratorskich grupy D oznaczy dla każdej z tych osób zarządzenie Ministra Sprawiedliwości.

Art.  83.

Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia naczelnicy sądów grodzkich pełnić będą nadal dotychczasowe swe czynności, jako sprawujący kierownictwo sądu grodzkiego. Zachowują oni w dalszym ciągu uposażenie i dodatki w dotychczasowym zakresie.

Przepisy, dotyczące uposażenia i dodatków dla naczelników sądów grodzkich, będą miały zastosowanie do sędziów, sprawujących kierownictwo sądów grodzkich.

Art.  84. 1

Do czasu, który określi rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, sędziowie, przeniesieni za ich zgodą do innej miejscowości, nie otrzymują kosztów przeniesienia.

Art.  85.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości, przyczem upoważnia się go do wydania jednolitego tekstu "Prawa o ustroju sądów powszechnych", z uwzględnieniem zmian, wynikających z przepisów, wydanych do dnia ogłoszenia jednolitego tekstu.

Art.  86.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 września 1932 r.

1 Z dniem 1 czerwca 1934 r. wygasła moc obowiązująca przepisu art. 84 zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 kwietnia 1934 r. w sprawie należnych sędziom kosztów przeniesienia (Dz.U.34.40.353).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024