Austria-Polska. Konwencja dotycząca Zastępczych Zakładów Pensyjnych dla Funkcjonarjuszy. Wiedeń.1925.01.17.

KONWENCJA
między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrjacką, dotycząca Zastępczych Zakładów Pensyjnych dla Funkcjonariuszy, podpisana w Wiedniu dnia 17 stycznia 1925 r.

(Ratyfikowana zgodnie z ustawą z dnia 18 marca 1931 roku - Dz. U. R. P. Nr. 42, poz. 371).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia siedemnastego stycznia tysiąc dziewięćset dwudziestego piątego roku podpisana została w Wiedniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Austrjackiej konwencja wraz z dołączonym do niej protokółem dodatkowym i załącznikami I, II, III i IV, dotycząca zastępczych zakładów pensyjnych dla funkcjonariuszy, o następującem brzmieniu dosłownem:

KONWENCJA

dotycząca zastępczych zakładów pensyjnych dla funkcjonariuszy.

RZECZPOSPOLITA POLSKA

i

REPUBLIKA AUSTRJACKĄ

ożywione chęcią zawarcia w wykonaniu artykułu 275 traktatu w Saint-Germain, konwencji w przedmiocie zastępczych zakładów pensyjnych dla funkcjonarjuszy, które, będąc założone na terytorjum Republiki Austrjackiej przed podziałem dawnego Cesarstwa Austrjackiego, działały także na terytorjum Rzeczypospolitej Polskiej, mianowały swymi pełnomocnikami:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

Pana Dr. Zbigniewa SMOLKĘ, Kierownika Oddziału Likwidacyjnego Poselstwa Polskiego w Wiedniu, i

Prezydent Związkowej Republiki Austrjackiej:

Pana Wilhelma THAA, byłego Naczelnika Wydziału Ministerstwa Związkowego dla Spraw Społecznych,

KTÓRZY, po przedłożeniu swych pełnomocnictw, uznanych za sporządzone w dobrej i należytej formie, zgodzili się na artykuły następujące:

Artykuł  pierwszy.

Ciężary ubezpieczeniowe jako też majątek zastępczych zakładów ubezpieczenia pensyjnego funkcjonarjuszy (Ersatzinstitute der Pensionsversicherung von Angestellten), utworzonych na podstawie § 65 austrjackiej ustawy z dnia 16 grudnia 1906 r. (Dz. Ust. Państwa Nr. 1 z r. 1907, w brzmieniu rozporządzenia cesarskiego z 25 czerwca 1914 r. Dz. Ust, Państwa Nr. 138, które miały swą siedzibę na terytorjum Republiki Austrjackiej w dniu 31 grudnia 1918 r., a które działały przed podziałem dawnego Cesarstwa Austrjackiego także na terytorjum Rzeczypospolitej Polskiej, zostają podzielone według zasad następujących:

A.

Podział ciężarów ubezpieczeniowych.

1.
Ciężary istniejące w końcu miesiąca grudnia 1918 r., to znaczy prawa do rent lub ekspektatywy, nabyte przez ubezpieczonych w zastępczych zakładach pensyjnych dla funkcjonarjuszy oraz przez członków ich rodzin, przechodzą do zakresu działania tego Państwa, na którego terytorjum ubezpieczony miał ostatnie miejsce zatrudnienia, decydujące o właściwości zakładów ubezpieczenia pensyjnego, o ile według załącznika I do niniejszej konwencji Państwu temu przyznaje się część majątku odnośnego zakładu. Ta sama zasada stosuje się do niedokonanego zwrotu składek, wykazanych w bilansie danego zastępczego zakładu ubezpieczeń na koniec roku 1918 oraz do zwrotu składek reklamowanych później z tytułu ubezpieczenia, które ukończyło się najpóźniej do końca roku 1918.

Za ubezpieczonych uważać należy nietylko członków zastępczych zakładów pensyjnych podlegających obowiązkowi ubezpieczenia, ale także innych członków wymienionych zakładów.

Ciężary istniejące w końcu miesiąca grudnia 1918 r., odnoszące się do ubezpieczonych i rencistów, których ostatnie miejsce zatrudnienia, decydujące o właściwości zakładu ubezpieczenia pensyjnego, znajdowało się poza granicami dawnego Cesarstwa Austrjackiego, albo na terytorjum Państwa, któremu według załącznika I do niniejszej konwencji, żadna część majątku odnośnego zakładu nie została przyznana, przechodzą do zakresu działania tego Państwa, któremu przypada największa część majątku odnośnego zakładu zastępczego. Jednak ciężary ubezpieczeniowe kasy pensyjnej firmy Henryk Franek Synowie w Lincu, dotyczące funkcjonarjuszy filji w Zagrzebiu, przechodzą do zakresu działania Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

2.
Ustalenie przez jaką instytucję i w jaki sposób będą przejęte ciężary ubezpieczeniowe, które przeszły do zakresu działania danego Państwa, pozostawia się wewnętrznemu uregulowaniu przez to Państwo.
3.
Jeżeli zastępczy zakład pensyjny kontynuował swą działalność na terytorjum Rzeczypospolitej Polskiej po 31 grudnia 1918 r., kontynuowanie to będzie uważane za ubezpieczenie powiernicze, wykonywane na rachunek instytucji, która wejdzie w rachubę na podstawie postanowień Nr. 2.

Ubezpieczenie powiernicze ureguluje się biorąc za podstawę odsetki rachunku bieżącego rzeczywiście zainkasowane, a mianowicie wpłaty i wypłaty uskutecznione w walucie austrjacko - węgierskiej w koronach austrjackich, inne zaś wpłaty i wypłaty w walucie w jakiej zostały uskutecznione. Tytułem zwrotu kosztów administracyjnych będzie się należało powszechnym zakładom zastępczym tylko 5 procent sumy wpływów wynikających z ubezpieczenia powierniczego.

4.
Republika Austrjacka będzie dbała o to, aby zastępcze zakłady ubezpieczeń wydały instytucjom wchodzącym w rachubę na podstawie postanowień Nr. 2. o tyle, o ile okoliczności na to pozwalają, wszystkie akta i dokumenty pomocnicze dotyczące ciężarów, które przez instytucje te mają być przejęte według powyższych postanowień. W wypadkach, w których nie będzie możliwe postąpić w ten sposób wobec tego, że większa ilość instytucyj ubezpieczeniowych będzie musiała korzystać z tych samych aktów, zainteresowani będą mieli prawo w ciągu 10 lat badać je oraz robić odpisy w siedzibie zakładu pensyjnego dla funkcjonarjuszy (Pensionsanstalt für Angestellte) w Wiedniu. Nadto Wysokie Układające się Strony dbać będą o to, aby wszelkie informacje, mające związek z wykonaniem niniejszej konwencji, były udzielane przez właściwe instytucje i zgadzają się, żeby korespondencja w tych sprawach prowadzoną była bezpośrednio między odnośnemi instytucjami bez pośrednictwa władz dyplomatycznych i konsularnych.

B.

Podział majątku.

1.
Podział majątku zastępczych zakładów ubezpieczeń (aktywów i pasywów) nastąpi według jego stanu z dnia 31 grudnia 1918 r., przyczem wyłączone będą z majątku mającego ulec podziałowi długi lombardowe pochodzące z subskrypcji pożyczek wojennych, które to długi w całości przejmuje sama Republika Austrjacka. Dochody z majątku istniejącego w dniu przełomowym, które przypadły faktycznie aż do końca marca 1924 r., będą podzielone po odliczeniu 10% na koszta administracyjne. W wypadkach, w których ustalenie wysokości dochodów nie będzie możliwe, przyjęty będzie jako dochód 1 procent miesięcznie. Od gotówki wynikającej według postanowień powyższych na dzień 31 marca 1924 r. będzie płacony tytułem odsetek 1 procent miesięcznie aż do daty rzeczywistej wypłaty gotówki.
2.
Każde z Państw zainteresowanych będzie miało prawo do części majątku, odpowiadającej stosunkowi między ciężarami ubezpieczeniowemi, przypadającemu na każde Państwo na podstawie działu A Nr. 1, a całkowitą sumą ciężarów ubezpieczeniowych istniejących w dniu przełomowym. Jeżeli bilans techniczny nie został sporządzony, majątek będzie podzielony według stosunku liczby ubezpieczonych, przypadających każdemu Państwu do całkowitej ilości ubezpieczonych; w tym wypadku ubezpieczony pobierający rentę będzie uważany za 2 ubezpieczonych, wdowa pobierająca rentę wdowią za 11/2 ubezpieczonego, dziecko pobierające rentę za 1/2 ubezpieczonego.
3.
Wierzytelności zabezpieczone na nieruchomościach, jako też inne wierzytelności, z wyjątkiem wierzytelności zabezpieczonych papierami wartościowemi, będą odstąpione Państwu, na którego obszarze dłużnik ma swoje miejsce zamieszkania (siedzibę). Wierzytelności, o ile są zamortyzowane, będą zastąpione przez otrzymaną gotówkę. Ewentualne prawa, które mogłyby powstać z amortyzacji takich wierzytelności, dokonanej w koronach austrjackich lub austrjacko - węgierskich po rozdzieleniu się walut przechodzą na Państwo, któremu przypada gotówka. Wierzytelności (gotówka, która je zastępuje) będą zapisane w wartości imiennej w koronach na rachunek części, przypadającej na podstawie Nr. 2 temu Państwu.
4.
Papiery wartościowe sprzedane po dniu przełomowym będą zastąpione przez uzyskaną stąd sumę. Papiery wylosowane, które były spłacone po dniu przełomowym aż do dnia podpisania niniejszej konwencji, będą zastąpione przez sumę, uzyskaną z losowania.

Papiery, których losowanie było już ogłoszone urzędowo w Austrji w dniu podpisania niniejszej konwencji, których spłacenie w dniu tym jednak jeszcze nie nastąpiło, będą proporcjonalnie podzielone w naturze na rachunek udziałów odpowiedniego rodzaju papierów, przypadających każdemu Państwu na podstawie artykułu 1 działu B Nr. 2; niepodzielna reszta tych papierów wylosowanych, ale niespłaconych przypada temu Państwu, na którego obszarze znajduje się instytucja emisyjna.

Pozatem papiery będą podzielone z uwzględnieniem ich podziału na sztuki w porządku arytmetycznym ich numerów pomiędzy poszczególne Państwa w kolejności następującej: Republika Austrjacka, Królestwo Włoskie, Rzeczpospolitą Polska, Królestwo Rumuńskie, Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców, Republika Czeskosłowacka. Niepodzielne reszty będą wyrównane w koronach austrjackich na podstawie wartości szacunkowych giełdy w Wiedniu w dniu 31 grudnia 1923 r.

5.
Celem wyrównania udziałów odnośnie do nieruchomości niżej wymienionych zakładów zastępczych Republika Austrjacka wpłaci następujące sumy z majątku zakładów zastępczych, które zachowują nieruchomości:
a)
za domy Zakładu Pensyjnego Powszechnego Banku Depozytowego (Allgemeine Depositenbank) w Wiedniu, I. Teinfaltstrasse 4 i w Grazu, Herrengasse 7 i Prokopigasse 8:
Republice Czeskosłowackiej 11,250.000 koron
Królestwu Włoskiemu 26,470.000 "
Rzeczypospolitej Polskiej 129,042.000 "
Królestwu Rumuńskiemu 22,500.000 "
b)
za dom Kasy Pensyjnej Funkcjonarjuszy Towarzystwa Akcyjnego Fabryk Dywanów i Materjałów na Meble (dawniej Filip Haas i Synowie) w Wiedniu VI, Stumpergasse 5:
Republice Czeskosłowackiej 44,800.000 koron
Rzeczypospolitej Polskiej 20,580.000 "

W razie, gdyby dom został sprzedany przed uskutecznieniem podziału majątku za cenę wyższą od 700,000.000 koron, Republika Austrjacka wyda proporcjonalną część nadwyżki ponad wymienioną wysokość,

c)
za domy mieszkalne robotników w Strassgang, powiat Graz - okolica, Zakładu Pensyjnego Funkcjonarjuszy Pierwszego Browaru Akcyjnego w Grazu, dawniej Franciszek Schreiner i Synowie oraz za znajdujące się tam niezabudowane grunty tego zakładu:
Królestwu Włoskiemu 1,696.000 koron
" Serbów, Chorwatów i Słoweńców 1,500.000 "

Pozatem Republika Czeskosłowacka otrzyma część proporcjonalną sumy uzyskanej ze sprzedaży domów mieszkalnych robotników Zakładu Pensyjnego Austrjaekiego Alpejskiego Towarzystwa Górniczego w Donawitz, powiat Leoben, która to sprzedaż nastąpiła w końcu roku 1920.

6.
Udział, przypadający na podstawie powyższych postanowień z majątku zakładów zastępczych, a uwidoczniony w załącznikach I - IV, stanowiących integralną część niniejszej konwencji, będzie w przeciągu trzech miesięcy po ratyfikacji niniejszej konwencji przekazany Poselstwu Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu, albo oznaczonej przez nie instytucji w Wiedniu. Republika Austrjacka przekaże obligacje pożyczek wojennych oznaczone uwagą "von der Republik Oesterreich nicht übernommen" oraz inne obligacje bez jakiejkolwiek uwagi, będzie czuwała, aby listy numerów złożone komisji odszkodowali były sprostowane i zgodzi się na bezpłatne wywiezienie tych obligacyj.
7.
Ewentualne przekazanie instytucji wchodzącej w rachubę według działu A Nr. 2 majątku przyznanego każdemu Państwu, będzie poddane wewnętrznemu uregulowaniu przez to Państwo.
8.
Każda z Układających się Stron zrzeka się pobierania opłat stemplowych i innych, które mogłyby być wymagane na jej terytorjum przy sposobności wykonywania niniejszej konwencji.
Artykuł  II.

Po wykonaniu niniejszej konwencji przez Republikę Austrjacką Rzeczpospolita Polska nie będzie jej stawiać na podstawie art. 275 Traktatu w Saint-Germain żadnych innych żądań w przedmiocie zastępczych zakładów pensyjnych. Na odnośne Państwo nie spada żaden inny obowiązek poza obowiązkiem zużytkowania zgodnie z art. 275 ust. 2 Traktatu w Saint-Germain majątku otrzymanego według postanowień poprzednich za każdy zakład.

Artykuł  III.

Konwencja niniejsza zostanie ratyfikowana w możliwie najbliższym czasie. Wejdzie ona w życie w czternaście dni po wymianie aktów ratyfikacyjnych w Wiedniu.

Sporządzono w Wiedniu dnia 17 stycznia 1925 r. w dwóch egzemplarzach, które po jednym zostaną wydane każdej z Wysokich Układających się Stron.

Za Rzeczpospolitą Polską:

Dr. Zbigniew Smolka

m. p.

Za Republikę Austrjacką:

Wilhelm Thaa

m. p.

PROTOKÓŁ DODATKOWY

do konwencji między Republiką Austrjacką a Rzecząpospolitą Polską, dotyczącej zastępczych zakładów pensyjnych dla funkcjonarjuszy.

Wysokie układające się Strony zgadzają się na zmianę postanowień art. I działu B Nr. 1 ostatniego zdania konwencji dotyczącej zastępczych zakładów pensyjnych dla funkcjonarjuszy w ten sposób, by gotówka wynikająca na dzień 31 marca 1924 r. podlegała oprocentowaniu według stopy procentowej, przewidzianej przez każdorazowo obowiązujące postanowienia austrjackiego prawa cywilnego aż do daty efektywnej wypłaty gotówką.

Niniejszy protokół dodatkowy wejdzie w życie z wymienioną wyżej konwencją.

Sporządzono w Wiedniu w dniu 2 lutego 1928 r. w dwóch egzemplarzach, które po jednym zostaną wydane każdej z Wysokich Układających się Stron.

Za Rzeczpospolitą Polską:

Smolka m. p.

Za Republikę Austrjacką:

Thaa m. p.

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją, protokółem i załącznikami, uznaliśmy i uznajemy je za słuszne zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nich postanowień; oświadczamy, że są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane.

NA DOWÓD CZEGO wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 10 grudnia 1931 r.

ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr I

Udziały stosunkowe w rezerwach premjowych zastępczych zakładów pensyjnych dla funkcjonarjuszy

ZAŁĄCZNIK  Nr II

Wykaz majątku zastępczych zakładów pensyjnych dla funkcjonariuszy istniejącego w dniu 31 marca 1924 r.

ZAŁĄCZNIK  Nr III

Wykaz podziału majątku zakładów pensyjnych dla funkcjonariuszy, istniejącego w dniu 31 marca 1924 r.

ZAŁĄCZNIK  Nr IV

Wykaz podziału rent przedwojennych i innych papierów wartościowych, zastępczych zakładów pensyjnych istniejących w dniu 31 marca 1924 r. (z wyjątkiem obligacyj pożyczki wojennej), dla funkcjonariuszy

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.53.510

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Austria-Polska. Konwencja dotycząca Zastępczych Zakładów Pensyjnych dla Funkcjonarjuszy. Wiedeń.1925.01.17.
Data aktu: 17/01/1925
Data ogłoszenia: 28/06/1932
Data wejścia w życie: 10/02/1932