Umundurowanie i uzbrojenie straży więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 grudnia 1932 r.
w sprawie umundurowania i uzbrojenia Straży Więziennej.

Na podstawie art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia 1932 r. o Straży Więziennej (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 667) zarządzam co następuje:
§  1.
Umundurowanie i uzbrojenie funkcjonarjuszów Straży Więziennej powinno odpowiadać niżej podanym przepisom i wzorom.
§  2.
Zasadniczy materjał umundurowania - sukno ciemno - zielone. Oznaki i dystynkcje umundurowania z sukna i aksamitu jasno - zielonego, galony złote i sukienne; guziki z żółtego metalu z orłem państwowym.
§  3.
Umundurowanie niższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej składa się z kurtki, spodni, płaszcza, czapki, obuwia i pasa głównego.
a)
Kurtka z rozcięciem z tyłu, zapinana na 6 guzików, z wewnętrznemi czterema kieszeniami, z klapami górnemi szerokości 12 - 14 cm i wysokości 6 cm, i dolnemi - szerokości 16 - 18 cm i wysokości 7 cm, zapinanemi na 1 guzik. Długość kurtki taka, aby dół poły z tyłu dotykał do płaszczyzny siedzenia przy postawie siedzącej (rys. 1), z tyłu dwa haki do podtrzymywania pasa. Kołnierz stojąco wykładany, wysokości 5 - 6 cm, z jasno - zieloną wypustką na dolnej krawędzi, z naszytemi patkami sukiennemi koloru jasno - zielonego, szerokości kołnierza, długości 10 cm po dolnym i 7 cm po górnym brzegu, wyciętemi od tyłu w ząb. Mankiety na rękawach okrągłe, szerokości 10 cm, również z wypustkami jasno-zielonemi. Naramienniki z sukna kurtki, szerokości 5 cm, przy wszyciu zwężone ku górze do 31/2 cm, zapięte na mały guzik mundurowy, przyszyty do kurtki przy kołnierzu.
b)
Spodnie z sukna barwy kurtki, kroju bryczesów do długich butów bez wypustki. Poza służbą dopuszczalne jest noszenie długich spodni bez wypustki do czarnych trzewików. Krój długich spodni cywilny, bez mankietów, o szerokości równej w dole i w kolanie.
c)
Płaszcz dwurzędowy z podszewką na plecach, piersiach i w rękawach, po 6 guzików mundurowych z każdej strony, 5-ty guzik na linji stanu. Kołnierz z jasno - zieloną wypustką leżąco-wykładany, szerokości z przodu 11 cm, z tyłu 9 cm, zapięty z przodu na jedną haftkę. Na rogach kołnierza naszyte z obu stron jasno - zielone sukienne patki, szerokości 6 cm, długości 10 cm po dolnym i 7 cm po górnym brzegu, wycięte od tyłu w ząb. Rękawy wszywane z dwoma szwami i mankietami okrągłemi, szerokości 15 cm z wypustkami jasno-zielonemi. Rozcięcia kieszeni skośne, szerokości 18 - 20 cm, przykryte klapami. Naramienniki jak u kurtki. Z tyłu płaszcza, wciętego w stanie, dragonik prostokątny, wysokości 5 cm, a szerokości 20 - 22 cm, zapinany na 2 guziki. Z tyłu płaszcza na środku kontrafałda od dołu ku górze rozcięta, długości od 60 do 75 cm, zapinana na 5 guzików (rys. 2).
d)
Czapka angielska z sukna mundurowego, z daszkiem skórzanym czarnym 5 cm długości, z czarną rzemienną podpinką szerokości 2 cm, Dookoła górnego szwu oraz na górnej części otoku jasno-zielona wypustka. Na czapce srebrny oksydowany orzeł państwowy bzz tarczy, przymocowany do górnej części czapki. Na otoku czapki poniżej orła okrągła gwiazda żółta (rozeta) z literami pośrodku S. W. (rys. 3).
e)
Obuwie z czarnej skóry; buty z cholewami w służbie i buty z cholewami lub trzewiki poza służbą.
f)
Pas rzemienny koloru ciemno-bronzowego z klamrą żółta metalowa o pojedyńczem zapięciu.
§  4.
Oznaki stopni służbowych niższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej:
1)
Przodownik Straży Więziennej - na lewym rękawie kurtki i płaszcza naszyty powyżej łokcia kąt rozwartości 60º z galonu złotego, szerokości 11/2 cm o bokach długości 12 cm, zwrócony wierzchołkiem w dół. Na przednim i dolnym boku patek kurtki i płaszcza naszyty złoty galonik szerokości 11/2 cm. Pionowy bok równy szerokości kołnierza (rys. 4 i 4a).
2)
Starszy strażnik więzienny - na lewym rękawie kurtki i płaszcza naszyty powyżej łokcia kąt rozwartości 60° z sukna jasno - zielonego, szerokości 11/2 cm, o bokach długości 12 cm, zwrócony wierzchołkiem w dół. Na przednim brzegu patek kurtki i płaszcza naszyte 2 galoniki złote - brzeżny szerokości 1 cm, wewnętrzny w odstępie 3 mm szerokości 5 mm, oba długości równej szerokości kołnierza (rys. 5 i 5a).
3)
Strażnik więzienny - na przednim brzegu patek kurtki i płaszcza naszyty galonik złoty szerokości 1 cm, długości równej szerokości kołnierza (rys. 6 i 6a),
§  5.
Umundurowanie wyższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej składa się z kurtki, spodni, płaszcza, czapki, obuwia i pasa głównego.
a)
Kurtka kroju frencza francuskiego, zapinana na 7 guzików, z naszywanemi 4 kieszeniami i kwadratowemi klapami, zapinanemi na 1 guzik każda. Długość kurtki taka, aby dół poły z tyłu dotykał do płaszczyzny siedzenia przy postawie siedzącej; z tylu kurtki rozcięcie od pasa w dół. Kołnierz stojąco - wykładany z jasno - zieloną wypustką dookoła i patkami, jak u niższych funkcjonarjuszów, z tą zmianą, że patki są aksamitne. Mankiety przy rękawach zakończone ostremi kątami i obszyte jasno - zieloną wypustką sukienna. Naramienniki koloru munduru, jak u niższych funkcjonarjuszów (rys. 7).
b)
Spodnie, jak u niższych funkcjonarjuszów, z tą różnicą, że spodnie długie mają jasnozieloną wypustkę.
c)
Płaszcz kroju jak u niższych funkcjonarjuszów, cały na podszewce, zapinający się z przodu na dwa rzędy po 6 guzików, rozchodzących się łukowato od dołu ku górze. Odległość guzików pierwszej górnej pary od środkowej linji (osi) płaszcza około 14 cm, a szóstej pary około 81/2 cm. Na rogach kołnierza naszyte pośrodku równolegle do dolnego brzegu kołnierza jasno - zielone patki długości 11 cm, szerokości 5 cm i guzik u tylnego końca. Mankiety przy rękawach obszyte jasno - zieloną wypustką, wysokości 15 - 18 cm od strony wewnętrznej, od strony zewnętrznej zakończone ostrym kątem wysokości 22 - 25 cm. (rys. 8).
d)
Czapka wzoru jak u niższych funkcjonarjuszów. Daszek z czarnej skóry lakierowanej ze złotą podpinką. Na otoku czapki, poniżej orła - okrągła gwiazda złota (rozeta), jak u niższych funkcjonarjuszów. Krawędź obszyta żółtym sznurkiem (rys. 9).
e)
Obuwie - jak u niższych funkcjonarjuszów.
f)
Pas rzemienny koloru ciemno - bronzowego z klamrą o podwójnem zapięciu. Poza służbą wyżsi funkcjonariusze Straży Więziennej mogą nosić pas z taśmy tkanej jedwabnej, koloru zielonego, na zamszu tegoż koloru z metalową żółtą klamrą z literami srebrnemi S. W. (rys. 10).

Funkcjonariusze Straży Więziennej mogą w porze zimowej watować płaszcze lub podszywać futrem oraz przyszywać lub nakładać kołnierz futrzany.

§  6.
Oznaki stopni służbowych wyższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej:
1)
Główny Inspektor Straży Więziennej - wewnętrzny koniec patki na kołnierzu kurtki zakończony wyhaftowanym złotym kątem z potrójnym węzłem szerokości 0,6 cm. Na obu rękawach kurtki i płaszcza przy mankietach kąt z potrójnym węzłem ze złotego galonu szerokości 1 cm (rys. 11).
2)
Inspektor Straży Więziennej - na patce kołnierza kurtki wyhaftowane dwa złote kąty, z których pierwszy zewnętrzny o szerokości 0,6 cm zakończony pojedynczym węzłem, a drugi wewnętrzny zwykły szerokości 0,4 cm. Na obu rękawach kurtki i płaszcza przy mankietach dwa kąty ze złotego galonu, z których zewnętrzny o szerokości 1 cm zakończony węzłem, a drugi zwykły szerokości 0,5 cm (rys. 12).
3)
Nadkomisarz - wewnętrzny koniec patki na kołnierzu kurtki zakończony wyhaftowanym złotym kątem z jednym węzłem szerokości 0,6 cm. Na obu rękawach kurtki i płaszcza przy mankietach kąt z jednym węzłem ze złotego galonu szerokości 1 cm (rys. 13).
4)
Komisarz - na patce kołnierza 3 wyhaftowane złote kąty, z których pierwszy zewnętrzny szerokości 0,6 cm, a drugi i trzeci wewnętrzny szerokości 0,4 cm każdy. Na obu rękawach kurtki i płaszcza przy mankietach 3 kąty, zwrócone ostrzem do góry, ze złotego galonu, z których zewnętrzny szerokości 1 cm, a drugi i trzeci wewnętrzny szerokości 0,5 cm każdy (rys. 14).
5)
Podkomisarz - na patce kołnierza dwa wyhaftowane złote kąty, z których pierwszy zewnętrzny szerokości 0,6 cm, drugi 0,4 cm. Na obu rękawach kurtki i płaszcza przy mankietach dwa kąty, zwrócone ostrzem do góry, ze złotego galonu, z których zewnętrzny szerokości 1 cm, a drugi wewnętrzny 0,5 cm (rys. 15).
6)
Aspirant - wewnętrzny koniec patki na kołnierzu kurtki zakończony wyhaftowanym złotym kątem szerokości 0,6 cm. Na obu rękawach kurtki i płaszcza przy mankietach jeden kąt, zwrócony ostrzem do góry, ze złotego galonu, szerokości 1 cm (rys. 16).
§  7.
Uzbrojenie:
a)
Niżsi funkcjonariusze Straży Więziennej - karabin z bagnetem lub bagnet w pochwie skórzanej przy pasie z lewej strony i rewolwer w pochwie przy pasie z prawej strony; wielkość pochwy dostosowana do kalibru rewolweru 7,65 mm.
b)
Wyżsi funkcjonarjusze - rewolwer w pochwie przy pasie z prawej strony; pochwa - jak u niższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej.

Przy wystąpieniach funkcjonarjuszów Straży Więziennej w szyku zwartym, dowódca oddziału i plutonowi występują przy szablach prostych w pochwie metalowej białej, w pasach na skórzanej żabce ciemno - bronzowego koloru, z rewolwerami w pochwie z prawej strony.

Poza służbą niżsi funkcjonarjusze Straży Więziennej noszą wyłącznie bagnety.

§  8.
Okres używalności kurtki, spodni, czapki i obuwia ustala się na przeciąg jednego roku, a płaszcza na 3 lata.
§  9.
Po upływie okresu używalności przechodzi umundurowanie (kurtka, spodnie, płaszcz, czapka i obuwie) na własność funkcjonarjusza Straży Więziennej.

W razie utraty lub zniszczenia umundurowania, albo jego części przed upływem okresu używalności z winy funkcjonarjusza Straży Więziennej, otrzymuje on nowe umundurowanie lub jego części za opłatą pełnej wartości.

Jeżeli utrata lub zniszczenie umundurowania, albo jego części nastąpiła bez winy funkcjonarjusza Straży Więziennej, w związku ze służbą lub wskutek nieszczęśliwego wypadku, otrzymuje on nowe umundurowanie lub jego części bezpłatnie.

W razie wystąpienia, zwolnienia lub wydalenia funkcjonariusza ze służby w Straży Więziennej przed upływem okresu używalności, umundurowanie ma być zwrócone i może być wydane innemu funkcjonarjuszowi z odpowiednio skróconym okresem używalności. Na prośbę funkcjonarjusza umundurowanie może mu być pozostawione za opłatą odpowiedniej kwoty, obliczonej w stosunku do kosztu, wyłożonego na umundurowanie ze Skarbu Państwa, i czasu używania.

W razie przejścia funkcjonarjusza Straży Więziennej na emeryturę, oraz w razie jego śmierci, umundurowanie (kurtka, spodnie, płaszcz, czapka i obuwie) nie podlega zwrotowi.

W wypadkach, wskazanych w ust, 4 i 5 niniejszego paragrafu, mają być odjęte od umundurowania oznaki służbowe i guziki z godłem państwowem.

§  10.
W czasie pełnienia służby funkcjonarjusze Straży Więziennej winni być umundurowani.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1933 r.

Z dniem tym tracą moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 lutego 1924 r. (Dz. Urz. Min. Sprawiedliwości Nr. 3, poz. 6) i z dnia 1 października 1924 r. (Dz. Urz. Min. Sprawiedliwości Nr. 19, poz. 28).

§  12.
Do wyczerpania posiadanych zapasów sukna bronzowego, zezwala się na noszenie umundurowania z sukna koloru bronzowego.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024