Tryb i zasady postępowania przy szacowaniu ciążących na przymusowo wykupionych nieruchomościach ziemskich praw, których wartość pieniężna nie jest ujawniona w hipotece.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SPRAWIEDLIWOŚCI, ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 22 marca 1930 r.
o trybie i zasadach postępowania (przy szacowaniu ciążących na przymusowo wykupionych nieruchomościach ziemskich praw, których wartość pieniężna nie jest ujawniona w hipotece.

Na podstawie cz. 3 art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1927 r. o uregulowaniu ciężarów i wierzytelności, ciążących na przymusowo wykupionych nieruchomościach ziemskich (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 3, poz. 22) zarządza się co następuje:
§  1.
Oszacowania ciężarów i wierzytelności, ciążących na przymusowo wykupionej nieruchomości ziemskiej, których wartość w hipotece nie jest ujawniona, dokonywa sąd, powołany w myśl cz. 1 art. 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 3, poz. 22) do rozdziału składanego do depozytu sądowego wynagrodzenia za przymusowo wykupioną nieruchomość.
§  2.
Przed przystąpieniem do oszacowania sąd zażąda od okręgowego urzędu ziemskiego akt, dotyczących szacowania obciążonej nieruchomości, planów ewentualnie wyciągów hipotecznych i innych dokumentów, które mogłyby ułatwić przeprowadzenie czynności oszacowania ciężarów.
§  3.
Oszacowanie przeprowadza sąd zgodnie z przepisami obowiązujących ustaw o postępowaniu cywilnem przy ewentualnem powołaniu biegłych.
§  4.
Czynność oszacowania przeprowadza sąd z reguły w swej siedzibie. Sąd może jednak według swego uznania przeprowadzić czynność oszacowania na miejscu lub też polecić biegłym obejrzenie obciążonej nieruchomości. W czynności tej mogą wziąć udział strony interesowane, a mianowicie właściciel wykupywanej nieruchomości, wierzyciele i osoby, na których rzecz odnośne prawa są zahipotekowane; o terminie, wyznaczonym dla dokonania oszacowania, strony winny być w ustanowionym trybie zawiadomione.
§  5.
Biegli winni złożyć swoją opinję na piśmie, lub ustnie do protokółu. O ile opinję biegłych są rozbieżne lub niejasne, sąd może powołać dodatkowo innych biegłych.
§  6.
Stronom interesowanym służy prawo podczas rozpraw i wizji lokalnej zabierania głosu, zaznajamiania się z opinją biegłych, stawiania pytań i dawania wyjaśnień.
§  7.
Świadczenia należy kapitalizować:
a)
jeżeli chodzi o ciężary wieczyste lub trwające czas nieograniczony - według 20-krotnej wartości rocznego świadczenia;
b)
jeżeli chodzi o ciężary, trwające określoną ilość lat - według wartości rocznego świadczenia, pomnożonej przez ilość lat jeszcze pozostałych, najwyżej jednak przez 20;
c)
jeżeli chodzi o dożywocia - według 10-krotnej wartości rocznego świadczenia.
§  8.
1)
Do ustalenia kosztów podróży i wynagrodzenia biegłych mają odpowiednie zastosowanie przepisy obowiązujących ustaw o postępowaniu sądowo-cywilnem.
2)
Koszty oszacowania ustali sąd, doliczy do kosztów przeprowadzenia rozdziału wynagrodzenia i potrąci z masy rozdziałowej.
§  9.
Przeciw sporządzonemu przez sąd aktowi oszacowania służy interesowanym ten sam tryb odwołania, jak przy podziale ceny kupna przymusowo sprzedanej nieruchomości.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Państwa, z wyjątkiem województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego i śląskiego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.32.273

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb i zasady postępowania przy szacowaniu ciążących na przymusowo wykupionych nieruchomościach ziemskich praw, których wartość pieniężna nie jest ujawniona w hipotece.
Data aktu: 22/03/1930
Data ogłoszenia: 02/05/1930
Data wejścia w życie: 02/05/1930