Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. w sprawie ulg dla przedsiębiorstw przemysłowych i komunikacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRZEMYSŁU I HANDLU, SPRAW WOJSKOWYCH, SKARBU, SPRAW WEWNĘTRZNYCH, SPRAWIEDLIWOŚCI, ROLNICTWA, REFORM ROLNYCH, ROBÓT PUBLICZNYCH, KOMUNIKACJI ORAZ POCZT I TELEGRAFÓW.
z dnia 26 lutego 1929 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. w sprawie ulg dla przedsiębiorstw przemysłowych i komunikacyjnych.

Na podstawie art. 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. w sprawie ulg dla przedsiębiorstw przemysłowych i komunikacyjnych (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 329) zarządza się co następuje:
§  1.
O ulgi, wymienione w art. 6, ubiegać się mogą także i te przedsiębiorstwa, które wytwarzają części składowe wytworów, produkowanych przez przedsiębiorstwa, wymienione w art. 2.
§  2.
Artykułem 2 są objęte również przedsiębiorstwa państwowe, wydzielone z ogólnej administracji państwowej na zasadzie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 marca 1927 r. o wydzielaniu z administracji państwowej przedsiębiorstw państwowych, przemysłowych, handlowych i górniczych oraz o ich komercjalizacji (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 195).
§  3.
Nadanie względnie przydział gruntów parcelowanych przez Rząd, poza innemi warunkami co do kredytu, winno zawierać w orzeczeniu z art. 61 ustawy o wykonaniu reformy rolnej z dnia 28 grudnia 1925 r. (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1) zastrzeżenie, że skuteczność i ważność jego uzależniona jest od spełnienia warunków, nałożonych na przedsiębiorstwo w myśl art. 4, i że w razie niespełnienia tych warunków orzeczenie może być cofnięte.
§  4.
Do ubiegania się o przyznanie ulg z art. 6 są uprawnione:
1)
osoby fizyczne i prawne, zamierzające na obszarze działania rozporządzenia:
a)
uruchomić nowe przedsiębiorstwo;
b)
rozbudować przedsiębiorstwo już istniejące;
c)
przejść z działu produkcji, niewymienionego w art. 2, na jeden z działów, wymienionych w tym artykule;
2)
osoby fizyczne i prawne, zamierzające przenieść przedsiębiorstwo już istniejące z obszaru nieobjętego rozporządzeniem na obszar działania rozporządzenia.
§  5.
Prośby o ustalenie, iż przedsiębiorstwu, względnie pewnej jego części, służy prawo do ulg z art. 6, mają być wnoszone do Ministra Przemysłu i Handlu w czterech, a jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa elektryczne, wodno-elektryczne i komunikacyjne w pięciu egzemplarzach i mają zawierać:
a)
miejscowość, w której zamierzone jest poczynienie nakładów;
b)
szczegółowy opis zamierzonych nakładów i projektowany kosztorys;
c)
jakość i ilość zamierzonej produkcji;
d)
projektowane źródło uzyskania kapitału, potrzebnego do wykonania zamierzonych nakładów;
e)
ustrój przedsiębiorstwa z dołączeniem, o ile przedsiębiorstwo zorganizowane jest jako spółka, uwierzytelnionego odpisu dokumentu, na krórym ustrój spółki się opiera (statutu, umowy).

Przedsiębiorstwa już istniejące mają ponadto;

f)
opisać urządzenia już istniejące;
g)
wymienić jakość i ilość dotychczasowej produkcji i ilość zatrudnionych przy niej robotników;
h)
określić zdolność produkcyjną dotychczasową;
i)
przedstawić ostatni bilans przedsiębiorstwa, skład osobowy władz przedsiębiorstwa i okoliczność, w czyim ręku znajduje się kapitał przedsiębiorstwa. Co do spółek akcyjnych wskazać należy, w czyich rękach znajdował się w czasie ostatniego walnego zgromadzenia kapitał akcyjny, reprezentowany na tem zgromadzeniu.

Przed wydaniem decyzji przyznającej prawo do ulg, ma przedsiębiorstwo, ubiegające się o ulgi, złożyć pisemne zobowiązania, przewidziane w pkt. 2 i 3 art. 1, przyczem brzmienie tych zobowiązań wskaże w każdym poszczególnym wypadku Minister Przemysłu i Handlu.

§  6.
Jeżeli poza wypadkami, wymienionemi w ustępie ostatnim art. 9 zajdzie potrzeba stwierdzenia, w jakim zakresie ma być udzielona poszczególna ulga z art. 6, odpowiadająca zamierzonym nakładom, które były podstawą do wydania decyzji Ministra Przemysłu i Handlu, przewidzianej w art. 9, wówczas odpowiednie zaświadczenie wydaje przedsiębiorstwu władza przemysłowa wojewódzka, względnie górnicza II instancji. Zaświadczenie to winno być przedstawione właściwemu organowi urzędowemu, powołanemu do zastosowania poszczególnej ulgi, przewidzianej w art. 6.
§  7.
Kontrolę dotrzymywania przez przedsiębiorstwo warunków udzielenia ulg wykonywa Minister Przemysłu i Handlu w razie potrzeby w porozumieniu z właściwymi ministrami.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.12.100

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. w sprawie ulg dla przedsiębiorstw przemysłowych i komunikacyjnych.
Data aktu: 26/02/1929
Data ogłoszenia: 06/03/1929
Data wejścia w życie: 06/03/1929