Ważność i skutki dotychczasowego postępowania przy rewizji likwidacji serwitutów w dobrach b. Komory Cieszyńskiej i tryb postępowania Serwitutowej Komisji Rewizyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: REFORM ROLNYCH, SPRAWIEDLIWOŚCI I ROLNICTWA
z dnia 4 lipca 1928 r.
o ważności i skutkach dotychczasowego postępowania przy rewizji likwidacji serwitutów w dobrach b. Komory Cieszyńskiej i o trybie postępowania Serwitutowej Komisji Rewizyjnej.

Na podstawie art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r. w sprawie zmian w ustawie o rewizji likwidacji serwitutów pastwiskowych w dobrach b. Komory Cieszyńskiej (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 127) zarządza się co następuje:
§  1.
1)
Czynności dokonane na mocy art. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 1921 r. w przedmiocie rewizji likwidacji serwitutów pastwiskowych w dobrach b. Komory arcyksiążęcej na Śląsku Cieszyńskim (Dz. U. R. P. Nr. 59, poz. 373) przed wejściem w życie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r. w sprawie zmian w powyższej ustawie (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 127) zachowują moc obowiązującą, o ile dotyczą:
a)
sporządzenia wykazów szałaśniczych dla wszystkich dawnych spółek szałaśniczych,
b)
zaaprobowania tych wykazów przez przewodniczącego Serwitutowej Komisji Rewizyjnej w Cieszynie,
c)
ogłoszenia ich w prasie,
d)
wywieszenia we właściwych urzędach gminnych i zatwierdzenia przez wymienioną. Komisję,
e)
wybrania pełnomocników przez prawnych następców pierwotnie uprawnionych członków dawnych spółek szałaśniczych.
2)
Wykazy szałaśnicze, sporządzone i zatwierdzone stosownie do przepisów § 8 do 11 włącznie rozporządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego z dnia 30 czerwca 1922 r. o wykonywaniu ustawy z dnia 21 czerwca 1921- r. (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 778) winny być uzupełnione na podstawie akt likwidacyjnych oraz akt i ksiąg hipotecznych - stosownie do zmian zawartych w cz. 1 i 2 art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r.
§  2.
1)
Uzupełnienie wykazów szałaśniczych nastąpi przez wyszczególnienie:
a)
hipotecznego oznaczenia gruntów, stanowiących gospodarstwa rolne,
b)
pierwotnie uprawnionych członków dawnych spółek szałaśniczych lub ich prawnych następców,
c)
nazwisk obecnych właścicieli tych gruntów oraz ich udziałów w wynagrodzeniu pierwotnie wydzielonem na zasadzie przepisów patentu cesarskiego z dnia 5 lipca 1853 r. (Dz. U. P. austr. Nr. 130).
2)
Jeżeli do pierwotnie uprawnionych członków dawnych spółek szałaśniczych lub ich prawnych następców obecnie należą gospodarstwa rolne w składzie i kształcie odmiennym, jak w 1852 r. (przed podziałem na obecnie istniejące części), to w wykazie szałaśniczym należy wymienić:
a)
wszystkie składowe części poszczególnych pierwotnych gospodarstw według obecnego stanu hipotecznego,
b)
obszar tych części,
c)
ich właścicieli,
d)
przypadające udziały w pierwotnem wynagrodzeniu, obliczone na podstawie stosunku obszaru poszczególnej składowej części do obszaru całego pierwotnie uprawnionego gospodarstwa rolnego.
§  3.
Przewodniczący Komisji przedłoży uzupełnione w myśl § 2 wykazy szałaśnicze na posiedzenie Komisji celem ich zatwierdzenia i ustalenia tych gospodarstw rolnych na obszarze gmin, wymienionych w ust. A od E włącznie art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r., którym ma być przyznane dodatkowe wynagrodzenie.
§  4.
Po uprawomocnieniu się orzeczenia Komisji, zatwierdzającego uzupełnione wykazy szałaśnicze (§ 3) przewodniczący Komisji zgłosi do właściwych sądów hipotecznych wniosek o uskutecznienie w odnośnych wykazach hipotecznych adnotacji o wdrożeniu postępowania rewizyjnego (art. 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r.).
§  5.
Po otrzymaniu zawiadomienia o dokonaniu przez sądy adnotacji (§ 4) przewodniczący Komisji wdroży postępowanie, mające na celu ustalenie i oznaczenie dodatkowego wynagrodzenia w gotowiźnie bądź w gruntach (p. d art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r.) oraz opracowanie projektu rewizyjnego.
§  6.
1)
Serwitutowa Komisja Rewizyjna w Cieszynie orzeka na posiedzeniach niejawnych.
2)
Do ważności posiedzeń Komisji konieczna jest obecność przynajmniej trzech członków, w tej liczbie i przewodniczącego lub jego zastępcy.
§  7.
Postępowanie w Komisji winno się odbywać zgodnie z ogólnie obowiązującemi przepisami dla postępowania w Okręgowej Komisji Ziemskiej.
§  8.
1)
Wszelkie dochodzenia na gruncie, mające na celu ustalenie wartości pieniężnej pierwotnego wynagrodzenia lub zbadania warunków przydzielenia dodatkowego wynagrodzenia w naturze, Komisja lub delegowany przez nią członek winien przeprowadzić w obecności uprawnionych do występowania przed Komisją zastępców prawych i pełnomocników stron interesowanych.
2)
W dochodzeniu na gruncie mogą brać udział rzeczoznawcy, wzywani w miarę potrzeby przez przewodniczącego Komisji.
3)
Przebieg i wynik dochodzenia na gruncie oraz wszelkie oświadczenia stron i osób interesowanych w postępowaniu rewizyjnem winny być ujawnione protokólarnie.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024