Pieczęcie urzędowe.

ROZPORZĄDZENIE
REZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 20 czerwca 1928 r.
o pieczęciach urzędowych.

Na podstawie art. 24 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach.(Dz. U. R. P. Nr. 115, poz. 980) zarządzam co następuje:
§  1. 1
Pieczęcie urzędowe wyrabiane są z metalu.

W wypadkach wyjątkowych, gdy wymóg używania pieczęci metalowych może stanowić utrudnienie w działalności władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych, - właściwy minister może zezwolić na wyrób i czasowe używanie pieczęci urzędowych z innego materjału.

§  2.
Pieczęć państwową tłoczy się bądź na samym dokumencie, na którym winna być umieszczona, bądź też o ile chodzi o dokumenty o charakterze szczególnie uroczystym - na wosku, przymocowując ją sznurkiem do dokumentu.

Pieczęć państwową przechowuje Prezes Rady Ministrów.

§  3.
Władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe używają do tłoczenia w papierze oraz do tuszu pieczęci następujących wymiarów: władze naczelne -» pieczęci o średnicy 46 mm., władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe, podległe bezpośrednio władzom naczelnym - pieczęci o średnicy 39 mm., wszystkie inne władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe -- pieczęci o średnicy 36 mm.

Sąd Najwyższy, Najwyższy Trybunał Administracyjny, Trybunał Stanu, Trybunał Kompetencyjny, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, Sztab Generalny i Najwyższy Sąd Wojskowy używają pieczęci o średnicy 46 mm.

Kancelarja Cywilna Prezydenta Rzeczypospolitej, Gabinet Wojskowy Prezydenta Rzeczypospolitej oraz Biura Sejmu i Senatu używają pieczęci o średnicy 39 mm.

Wątpliwości co do wymiarów pieczęci, jakich mają używać poszczególne władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe, rozstrzyga właściwa. >władza naczelna.

§  4.
Do laku wszystkie władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe używają pieczęci o średnicy 30 mm.
§  5.
Do legitymacyj, paszportów, dokumentów pocztowych oraz innych dokumentów, na których ze względu na szczupłość miejsca nie mogą być używane pieczęcie normalnego wymiaru, można używać pieczęci o średnicy 20 mm.
§  6.
Do tłoczenia w ołowiu używa się plombownicy z herbem państwowym na jednej matrycy i nazwą właściwego urzędu na przeciwległej matrycy.

Wymiary i wzory plomb ustalą właściwe władze naczelne jednolicie dla wszystkich podległych sobie władz i urzędów.

§  7.
Używanie w pieczęciach nazw skróconych odpowiednich władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych - ze względu na długość tych nazw - jest dopuszczalne na mocy decyzji właściwej władzy naczelnej.
§  8.
Sposób przechowywania oraz ilość egzemplarzy pieczęci, które mają znajdować się w posiadaniu poszczególnych władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych, określają szczegółowo instrukcje, wydane przez właściwe władze naczelne. Instrukcje te mogą również określać szczegółowo właściwość stosowania pieczęci i ich poszczególnych rodzajów, jako też sposób oznaczania poszczególnych egzemplarzy pieczęci tej samej władzy, urzędu, zakładu, instytucji lub przedsiębiorstwa państwowego.
§  9.
Pieczęci, określonych w §§ 3 - 7, używają wyłącznie władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe. Władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa niepaństwowe, wykonywające w pewnym zakresie funkcje organów państwowych, używają także i w tym zakresie własnych pieczęci.
§  10.
Pieczęci, określonych w §§ 3 - 7, używają także publiczne szkoły powszechne, rady szkolne okręgowe, powiatowe i miejscowe, dozory szkolne i opieki szkolne.
§  11.
Państwowe szkoły akademickie, które używały w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia odmiennych, tradycyjnych pieczęci, mogą ich używać nadal w zakresie, który ustali Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Państwowe szkoły akademickie mogą używać obok innych rodzajów pieczęci, także pieczęci do tłoczenia w wosku,

§  12.
Władze i urzędy samorządowe używają do tłoczenia w papierze oraz do tuszu pieczęci następujących wymiarów: władze i urzędy wojewódzkich związków komunalnych i miasta stołecznego Warszawy - 45 mm. na 36 mm., władze i urzędy powiatowych związków komunalnych i miast wydzielonych z powiatów - 40 mm. na 32 mm., władze i urzędy gmin wiejskich i innych gmin miejskich - 35 mm. na 28 mm.
§  13.
Do laku władze i urzędy wszystkich związków samorządowych używają pieczęci o wymiarze 30 mm. na 24 mm.
§  14.
Do legitymacyj i innych dokumentów, na których ze względu na szczupłość miejsca nie mogą być używane pieczęcie normalnych wymiarów, można używać pieczęci o wymiarze 25 mm. na 20 mm.
§  15.
Szkoły samorządowe i szkoły zawodowe dokształcające używają pieczęci, określonych w §§ 12 - 14.
§  16.
Przepisy o stosowaniu pieczęci i ich poszczególnych rodzajów przez władze i urzędy samorządowe, o sposobie ich przechowywania, o ilości egzemplarzy pieczęci, które mają znajdować się w posiadaniu poszczególnych władz i urzędów samorządowych oraz o używaniu w pieczęciach nazw skróconych ze względu na długość nazw odpowiednich władz i urzędów samorządowych - wyda Minister Spraw Wewnętrznych.
§  17.
Władze naczelne, władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe, podległe bezpośrednio władzom' naczelnym oraz władze i urzędy wojewódzkich związków komunalnych i Magistrat miasta stołecznego Warszawy kierują zamówienia na pieczęcie do Mennicy Państwowej bezpośrednio. Inne władze, urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe kierują je za pośrednictwem władz przełożonych, podległych bezpośrednio władzom naczelnym, władze i urzędy powiatowych związków komunalnych oraz gmin miejskich i wiejskich - za pośrednictwem wojewódzkich władz administracji ogólnej.

Instrukcje, wydane przez właściwe władze naczelne, a o ile chodzi o władze i urzędy samorządowe - przez Ministra Spraw Wewnętrznych, mogą ustanawiać wyjątki od powyższej zasady,

§  18.
W razie zagubienia pieczęci należy zawiadomić o tern bezzwłocznie władzę bezpośrednio przełożoną, względnie nadzorczą, właściwego prokuratora sądu okręgowego oraz Mennicę Państwową.
§  19.
Pieczęcie, które z powodu zniszczenia, uszkodzenia, zwinięcia władzy lub urzędu (zakładu, instytucji, przedsiębiorstwa państwowego) lub też z innych powodów nie mogą być nadal używane, należy bezzwłocznie przekazać Mennicy Państwowej za pośrednictwem właściwej władzy naczelnej; pieczęcie władz i urzędów wojewódzkich związków komunalnych oraz miasta stołecznego Warszawy należy przekazywać na pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych, a pieczęcie władz i urzędów powiatowych związków komunalnych oraz gmin miejskich i wiejskich - za pośrednictwem wojewódzkich władz administracji ogólnej.
§  20.
Mennica Państwowa winna na żądanie sądów, urzędów prokuratorskich i władz bezpieczeństwa bezpłatnie dokonywać ekspertyz i wydawać orzeczenia co do autentyczności pieczęci urzędowych i ich odcisków.
§  21.
W okresie do dnia 28 marca 1930 r. po», szczególne władze naczelne mogą ustalać jednakowe dla wszystkich podległych im władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych terminy prekluzyjne, od których dotychczas używane pieczęcie maja być zastąpione nowenn.

Po wprowadzeniu nowych pieczęci wszystkie dawne pieczęcie władz, urzędów, zakładów, instytucyj i przedsiębiorstw państwowych winny być przekazane Mennicy Państwowej za pośrednictwem właściwych władz naczelnych, pieczęcie władz i urzędów wojewódzkich związków komunalnych i miasta stołecznego Warszawy - za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych, a pieczęcie władz i urzędów powiatowych związków komunalnych oraz gmin miejskich i wiejskich - za pośrednictwem wojewódzkich władz administracji ogólnej.

§  22.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, wszystkim ministrom oraz Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli we właściwym każdemu z nich zakresie działania.
§  23.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 2 grudnia 1931 r. (Dz.U.31.107.831) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 grudnia 1931 r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024