Konwencja Geodezyjna Bałtycka. Helsingfors.1925.12.31.

KONWENCJA
GEODEZYJNA BAŁTYCKA
podpisana w Helsingforsie z dnia. 31 grudnia 1925 r. *

Przekład.

W IMIENTU

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia trzydziestego pierwszego grudnia 1925 roku podpisana została pomiędzy Niemcami, Danją, Estonją, Finlandją, Łotwą, Litwą, Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem i Szwecją Konwencja Geodezyjna Bałtycka o następującem brzmieniu dosłownem:

KONWENCJA GEODEZYJNA BAŁTYCKA.

Niemcy, Danja, Wolne Miasto Gdańsk, Estonja, Finlandja, Łotwa, Litwa, Polska i Szwecja w celu zorganizowania na przeciąg lat dwunastu Bałtyckiego Komitetu Geodezyjnego postanowiły zawrzeć układ i wyznaczyły jako pełnomocników:

Prezydent Rzeszy Niemieckiej:

P. Doktora Herberta HAUSCHILD, Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego;

Jego Królewska Mość, Król Danji:

P. Szambeläna Flemming de LERCHE, Swego Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego;

Prezydent Republiki Estońskiej:

P. Aleksandra HELLAT, Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego;

Prezydent Republiki Finlandzkiej:

M. E. N. SET ALA, Ministra Spraw Zagranicznych Finlandji;

Prezydent Republiki Łotewskiej:

P. Olgierda GROSWALD, Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego;

Prezydent Republiki Litewskiej:

P. Jürgis SAVICKIS, Charge d'affaires;

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

P. Tytusa FILIPOWICZA. Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego;

J. Kr. Mość Król Szwedzki:

P. Barona Karola HAMILTON, Swego Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego,

którzy, po przedstawieniu swych pełnomocnictw, uznanych za sporządzone w dobrej i należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1.

Państwa, zawierające niniejszą konwencję, zobowiązują się utworzyć i utrzymywać Bałtycki Komitet Geodezyjny. Komitet ten będzie obowiązany zajmować się wykonaniem na jednolitej podstawie i według metod jednolitych prac geodezyjnych, a przedewszystkiem triangulacyj pierwszego rzędu, pomiarów baz, astronomicznych wyznaczeń miejsc oraz pomiarów siły ciężkości na przestrzeni otaczającej Bałtyk i na terytorjach krajów, należących do Komitetu, jako też opracowywaniem wspólnych wyników. Prace służyć mają do celów praktycznych i naukowych.

Artykuł  2.

Każde z Państw mianuje do Komitetu jednego członka z prawem głosu oraz dowolną liczbę członków bez prawa głosu. Aż do odwołania uważani będą za członków z prawem głosu przedstawiciele poszczególnych Państw z prawem głosu na konferencji geodezyjnej, która się odbyła w Helsingforsie w 1924 r., oraz jeden członek, którego zamianuje Rząd Duński.

Artykuł  3.

Sprawami bieżącemi Bałtyckiego Komitetu Geodezyjnego kierować będzie Dyrekcja, składająca się z Prezesa, Wiceprezesa i Sekretarza Generalnego.

Jedynie członkowie, mający prawo głosu, mogą zajmować te stanowiska.

W sprawach Komitetu Prezes porozumiewa się bezpośrednio z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Findandji.

Artykuł  4.

Na zaproszenie Prezesa Bałtycki Komitet Geodezyjny zbiera się na posiedzenie zwyczajne wogóle raz na rok.

Jeżeli co najmniej 4-ch członków mających prawo głosu tego zażąda, Prezes obowiązany jest zwołać Komisję na posiedzenie nadzwyczajne. Komitet oznacza termin i miejsce posiedzenia.

Artykuł  5.

Głosowanie i wybory odbywają się w czasie posiedzenia a pisemnie mogą być dokonywane jedynie w wypadkach nagłych.

Będą one ważne tylko wtedy, gdy co najmniej połowa członków, mających prawo głosu, weźmie w nich udział. Członek nieobecny może oddać swój głos któremukolwiek z członków obecnych na posiedzeniu. W razie równej liczby głosów, rozstrzyga głos Prezesa.

Artykuł  6.

Członków Dyrekcji wybiera się na jednem z posiedzeń na przeciąg lat trzech. Ta sama osoba nie może być wybrana ponownie na Prezesa po upływie poprzedniej kadencji. To samo dotyczy Wiceprezesa. W razie, gdy członek Dyrekcji ustępuje przed upływem ważności mandatu, następca jego w razie potrzeby wybrany będzie piśmiennem głosowaniem na pozostały okres kadencji.

Dzień 1 stycznia 1925 r. jest początkiem pierwszego okresu urzędowania Dyrekcji. Na ten okres się zatwierdza Prezesa, Wiceprezesa i Sekretarza Generalnego, wybranych na Konferencji Geodezyjnej w Helsingforsie w 1924 r.

Artykuł  7.

W celu pokrycia kosztów Bałtyckiego Komitetu Geodezyjnego każde z Państw reprezentowanych płacić będzie składkę roczną. Składkę tę ustala się dla Niemiec, Finlandji i Szwecji w wysokości 500 dol. am. w złocie, dla Danji, Estonji, Łotwy, Litwy, Polski i Wolnego Miasta Gdańska w wysokości 250 dolarów am. w złocie, rocznie, dla każdego z nich.

Z opłat tych pokrywa się:

a)
koszty opracowania wspólnych rezultatów,
b)
koszty drukarskie,
c)
wynagrodzenie Sekretarza Generalnego,
d)
koszty administracji;

Komitet opracowuje corocznie budżet. Rachunkowość należy do Dyrekcji i jest kontrolowana przez Komitet.

Artykuł  8.

Składki roczne Państw należy wnosić co rok, przed 1-ym m. maja, do Ministerstwa Spraw Zagranicznych tego Państwa, którego obywatelem jest Sekretarz Generalny.

Artykuł  9.

Każde Państwo winno pokrywać koszty swych własnych prac i wynagrodzenia członków, których deleguje. Winno ono samo ogłaszać rezultaty swoich pomiarów lub udostępniać je Komitetowi w jakikolwiek inny sposób.

Artykuł  10.

Każde z innych Państw, które pragnie wziąć udział w pracach Bałtyckiego Komitetu Geodezyjnego, ma prawo przystąpić do tego układu. Składka roczna Państwa liczącego 3 miljony ludności lub więcej, wynosi 500 dolarów w złocie, składka Państwa, liczącego mniej niż 3 miljony mieszkańców, wynosi 250 dol. w złocie. Podania o przystąpienie kierowane być mają do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii. Obowiązek wpłacania składek rozpoczyna się od 1 stycznia roku, w którym przystąpienie nastąpiło.

Artykuł  11.

Komitet uchwali statut uzupełniający Układ niniejszy.

Artykuł  12.

Układ zawarty jest na przeciąg 12 lat, począwszy od 1 stycznia 1925 r. Jeżeli Komitet uzna za pożyteczne prowadzić swą działalność po ukończeniu tego okresu, to zawiadomi o tem na jeden rok przedtem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Finlandji, które rozpocznie rokowania, dotyczące wznowienia tego Układu.

Artykuł  13.

Układ niniejszy sporządzony w językach francuskim i niemieckim, uważanych obydwa za równoważne, stanie się obowiązującym z chwilą, gdy będzie ratyfikowany przez wszystkie Państwa wyżej wymienione i gdy dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Helsingforsie.

Zobowiązania z art. 7 liczą się od dnia i stycznia 1925 r., niezależnie od daty ratyfikacji.

NA DOWÓD CZECO pełnomocnicy podpisali niniejszy Układ i opatrzyli go swemi pieczęciami.

Sporządzono w 8 egzemplarzach w Helsinki (Helsingforsie) dnia 31 grudnia 1925 r.

Pełnomocnicy:

E. N. Setälä

(L. S.)

Hellat

(L. S.)

Jürgis Saυickis

(L. S.)

O. Groswald

(L. S.)

Dr. Herbert Hauschild

(podp. 15.I.1926 r.)

(L. S.)

Hamilton

(L. S.)

Lerche

Z zastrzeżeniem, że kredyt, niezbędny do przystąpienia Danji, uchwalony będzie przez Parlament

(L. S.)

(podpis).

W chwili podpisania niniejszego Układu, Rząd Rzeczypospolitej Pol-ki oświadcza, że przystąpienie Polski do tego Układu, a mianowicie współudział w pracach, nastąpi natychmiast po przekazaniu Polsce przez Rząd Rzeszy Niemieckiej materjałów do robót geodezyjnych na terytorjach polskich, wykonanych przez geodetów niemieckich przed 10 stycznia 1920 r. zgodnie z 'oświadczeniem delegatów niemieckich, które to oświadczenie znajduje się na str. 112 i 117 sprawozdań z posiedzeń^ Konferencji Geodezyjnej, odbytej w Helsinki (Helsingforsie) 12 kwietnia 1926 r.

Za Polskę i W. Miasto Gdańsk:

Tytus Filipowicz

(L. S.)

Zaznajomiwszy się z powyższą Konwencją, uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i za Wolne Miasto Gdańsk zarówno w całości, jak i każde z zawartych w niej postanowień; oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 6 lutego 1928 r.

* Z dniem 1 stycznia 1937 r. ważność niniejszej Konwencji, zawartej na okres dwunastoletni poczynając od 1 stycznia 1925 r., przedłuża się na nowy okres dwunastoletni poczynając od 1 stycznia 1937 r., zgodnie z art. 1 Protokółu dotyczący odnowienia Konwencji Geodezyjnej Bałtyckiej, zawartej w Helsingforsie dnia 31 grudnia 1925 r. Helsingfors.1936.06.22. (Dz.U.37.69.515).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024