Rzesza Niemiecka-Polska. Układ o polach górniczych przeciętych granicą polsko-niemiecką. Witosław.1926.06.21.

UKŁAD
pomiędzy Polską a Niemcami o polach górniczych przeciętych granicą polsko-niemiecką podpisany w Witosławiu, dnia 21 czerwca 1926 r.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

Wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia dwudziestego pierwszego czerwca tysiąc dziewięćset dwudziestego szóstego roku podpisany został w Witosławiu układ pomiędzy Polską a Niemcami o polach górniczych przeciętych granicą polsko - niemiecką o następującem brzmieniu dosłownem:

UKŁAD

pomiędzy Polską a Niemcami o polach górniczych przeciętych granicą polsko - niemiecką.

POLSKA

z jednej strony

a

NIEMCY,

z drugiej strony,

powodowane życzeniem uregulowania stosunków pól górniczych, przeciętych granicą polsko - niemiecką, postanowiły zawrzeć w tym przedmiocie układ. W tym celu zamianowani Pełnomocnicy, i to

po stronie polskiej:

pp. Maciej Koczorowski, Delegat Rządy do rokowań granicznych polsko - niemieckich i inżynier Bernard Zakrzewski Radca Wojewódzki,

po stronie niemieckiej:

p. Minister Dr. Paul Eckardt,

zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  I.
1.
Pola górnicze, przecięte polsko - niemiecką granicą, dzieli się zgodnie z jej przebiegiem na prawnie samoistne pola jednostkowe, o ile nie nastąpiło co do nich już porozumienie na zasadzie Układu polsko - niemieckiego w przedmiocie kopalń górnośląskich z dnia 23 czerwca 1922 r. Szczegóły postępowania normuje załącznik 1 do układu w przedmiocie kopalń górnośląskich.
2.
Dla każdego pola górniczego są właściwe władze i prawo tego Państwa, na którego obszarze pole jest położone.
3.
O ile jednakże przy eksploatacji górniczej zajdzie konieczność wydania zarządzeń celem zapobieżenia niebezpieczeństwom na obszarze dawnego całego pola, wówczas wyższe urzędy górnicze polskie i pruskie wydadzą bezzwłocznie drogą wspólnej decyzji zarządzenia górniczo - policyjne dla obu graniczących z sobą pól.
Artykuł  II.

Samodzielne pola jednostkowe, powstałe w myśl postanowienia ustępu 1 artykułu I wskutek ustanowienia nowej granicy państwowej, wolno eksploatować tylko zapomocą urządzeń, położonych w obrębie własnego Państwa. Wyjątki od tej zasady mogą być dopuszczone przez wspólne rozstrzygnięcie naczelnych władz górniczych obu Państw.

Artykuł  III.

Pozatem znajdują zastosowanie przepisy artykułów IV - VI układu polsko - niemieckiego w przedmiocie kopalń górnośląskich, jak również postanowienia aneksu 2 do tegoż układu.

Artykuł  IV.

Po uskutecznieniu podziału, przewidzianego w artykule I. 1., przysługuje prawo zachowania akt, dokumentów, planów i rejestrów pól górniczych, przeciętych granicą, władzom górniczym tego Państwa, w obrębie którego położoną jest większa część podzielonego pola. Na wniosek kompetentnej władzy górniczej drugiego Państwa winny być na jego koszt wykonane i dostarczone odpisy, wyciągi i kopje planów.

Artykuł  V.
1.
Powyższy układ będzie ratyfikowany. Wchodzi on w życie z chwilą wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która winna możliwie jak najrychlej nastąpić w Warszawie.
2.
W dowód powyższego Pełnomocnicy obu Stron niniejszy układ podpisali i zaopatrzyli go w swoje pieczęcie.

Sporządzono w Witosławiu dnia 21 czerwca 1926 r. w dwóch równobrzmiących egzemplarzach oryginalnych w językach polskim i niemieckim, przyczem oba teksty mają równą moc obowiązującą.

Zaznajomiwszy się z powyższym układem uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 6 grudnia 1927 roku.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024