Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 21 marca 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych.

Na mocy art. 4 punkt 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. Nr. 57, poz. 580) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 567) zarządza się co następuje:
§  1.
W taryfie towarowej polskich kolei normalnotorowych, ogłoszonej jako załącznik do rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 6 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 112, poz. 953) wprowadzą się zmiany i uzupełnienia następujące:

A. We "Wstępie" do Taryfy towarowej, w dziale II-m, w końcu ustępu drugiego skreśla się zdanie: "czy też koleją zagraniczną."

B. W Części II "Postanowienia taryfowe i Wykaz opłat dodatkowych":

W p. 13 ustęp ostatni otrzymuje brzmienie:

"Przy przesyłkach półwagonowych nadawca nie może zamawiać wagonu o określonej ładowności".

W p. 14 w poz. d) dodaje się w końcu: "(kłódkę lub inne zamki mechaniczne)".

W p. 16 poz. m) otrzymuje brzmienie: "z grupy 63-ej - żelazo i stal surowe".

W p. 19 w ustępie ostatnim słowa: "po przedłożeniu listów" zastępuje się zdaniem: "po potrąceniu 15% na wydatki administracji kolejowej na podstawie przedłożonych listów........."

W p. 26 w poz. a) po słowach: "(Część I Taryfy)" dodaje się: "Postanowień taryfowych (Część II Taryfy)".

W p. 28 w wierszu drugim po słowach: "Przepisów przewozowych" dodaje się "Postanowień taryfowych".

W p. 34 w ustępie ostatnim dodaje się w końcu: "lub wreszcie P. W. W.".

W p. 66 wstawia się nowe pozycje: "gilzy (tutki) papierosowe (gr. 46)" i "tytoń i wyroby tytoniowe (gr. 10)".

W p. 84. ust. m) uzupełnia się zdaniem następującem: "Powyższy sposób obliczania przewoźnego stosuje się także do przesyłek, przybywających z zagranicy w wagonach - lodowniach, o ile w liście przewozowym nie zamieszczono żądania przeładowania przesyłki na stacji granicznej do wagonu zwykłego".

W p. 98 w II wykazie opłat miejscowych, w ust. f) po słowach: "Brześć Centr." dodaje się: "oraz Sandomierz", a po słowach: "Muchawiec Przystań" dodaje się: "oraz Sandomierz Port".

P. 100 uzupełnia się stacją: "Jaworzno".

W "Wykazie opłat dodatkowych", w p. 7 "Opłaty za przetrzymanie wagonu i t. d.", w uwadze 3 skreśla się słowa: "podstawianych przy wykazach O". W punkcie zaś 15 "Opłaty za dokonanie formalności celnych", w wierszu czwartym poz. 685 i 635" winny brzmieć "poz. 685 i 686".

C. W części III "Nomenklatura i klasyfikacja towarów:

W gr. 1 "zboże i t. d." w poz. b) dodaje się w końcu: "i chwasty, odciągane przy czyszczeniu zboża".

W gr. 10 "Tytuń i t. d." w poz. a) i b) w rubryce klasyfikacji dla przesyłek drobnych dodaje się odsyłacze "7)", a w rubryce "Uwagi" dodaje się nową uwagę o brzmieniu następującem:

"7) Za tytuń i wyroby tytuniowe przewoźne przy przesyłkach drobnych (zwyczajnych lub pospiesznych) oblicza się według taryfy, podwyższonej o 53%."

W gr. 16 "Oleje i t. d." w poz. d) dodaje się w końcu: "oraz mąka z nasion bawełnianych."

W gr. 22 "Zwierzęta i t. d." w uwadze 11-ej dodaje się w końcu: "Przesyłka taka może być nadana za jednym listem przewozowym".

W gr. 40 "Wyroby z kości i t. d." w poz. c) "Kości palone i t. d." klasę VII zmienia się na klasę VIII.

W gr 42 "Drzewo opałowe i t. d. w poz. a) po słowach: "w okrąglakach" dodaje się: "nieokorowanych".

W gr. 46 "Papier i t, d." przy poz. f) obok klasy I dodaje się odsyłacz "8)", a w rubryce "Uwagi" nad uwagą 1) dodaje się nową uwagę o brzmieniu następującem:

"8) Za gilzy (tutki) papierosowe przewoźne przy przesyłkach drobnych (zwyczajnych lub pospiesznych) oblicza się według taryfy, podwyższonej o 50%."

W gr. 49 "Ropa naftowa i t. d." w poz. d) słowa: "napędowe i opałowe" zmienia się na: "wszelkie".

W gr. 52 "Gips i t. d." w poz. c) dodaje się w końcu: "i kreda szlamowana". W gr. 56 "Piasek i t. d.", w tytule grupy skreśla się wyraz "surowa", a poz. c) rozbija się na dwie pozycje:

"c) kaolina szlamowana - II - VII,

d) kaolina glazurowa - II - VI."

W gr. 58 "Szkło i t. d.", w poz. d) 1) skreśla się słowo: "szczelnem", a w poz. d) 2) słowa: "związane w paczki" zmienia się na: "połączone w wiązki".

W gr. 59 "Porcelana i t. d.", w poz. b) po słowie "płyty" dodaje się: "oraz przybory wodociągowe i sanitarne", w poz. b) 1) skreśla się słowo: "szczelnem" zaś w poz. b) 2) słowa: "związane w paczki" zamienia się na: "połączone w wiązki".

W gr. 60 "Wyroby garncarskie i t. d." w poz. h) w rubryce klasyfikacji dla przesyłek drobnych winna być klasa II.

W gr. 61 "Cement i t. p." w poz. c) wstawia się "oraz kamień i cegły dinasowe".

W gr. 63 "Żelazo i t. d." w poz. f) skreśla się słowo "szmelc", a w uwadze 6 skreśla się: "lub "na szmelc". W uwadze zaś 5) skreśla się słowa: "oraz za złom żelaza i stali, oprócz drutu kolczastego starego nieprasowanego, starych naczyń żelaznych oraz wyrobów z blachy".

W gr. 66 "Maszyny i t. d." w poz. a) dodaje się w końcu: "oraz do gospodarstwa rolnego", a w poz. c) po słowie "młynów" dodaje się "olejarni".

W gr. 69 "Artykuły przemysłu elektrotechnicznego", w poz. e), w rubryce klasyfikacji dla przesyłek wagonowych zamiast klasy II winna być klasa III. W poz. f) 1) skreśla się słowo: "szczelnem" zaś w poz. f) 2) słowa: "związane w paczki" zmienia się na "połączone w wiązki".

W gr. 70 "Pierwiastki chemiczne i t. d." w poz. e) dodaje się w końcu: "(nitroza)".

W gr. 108 "Lampy i t. d." nomenklatura otrzymuje układ następujący:

"a) Wszystkie przedmioty tej grupy, oprócz niżej wymienionych. I - III

b) Latarnie blaszane z armaturą szklaną II - V.

W gr. 126 w tytule grupy po słowie: "motocykle" dodaje się odsyłacz "*)".

W gr. 129 "Tabor kolejowy" w poz. e) i f) skreśla się odsyłacze "7)".

D. W części V "Taryfy wyjątkowe":

W taryfie wyjątkowej Nr. 1 na przewóz nasion w p. 3 "Warunki stosowania" po słowach: "Ministerstwa Rolnictwa" dodaje się "lub jego organów", zaś w zdaniu ostatniem po słowie "workach" wstawia się "lub blaszankach".

W taryfie wyjątkowej Nr. 6 na przewóz materjałów drzewnych w p. 2 "Opłaty" w ust. b) po słowach", "do tartaków" wstawia się: "nasycalni", a w uwadze do tegoż ust. b) po słowach: "Zarządu budowy portu w Gdyni" dodaje się: "Urzędu Marynarki Handlowej w Gdyni".

W taryfie wyjątkowej Nr. 9 na przewóz węgla w p. 2. "Opłaty" klasę B zmienia się na klasę "D".

W taryfie wyjątkowej Nr. 13 na przewóz szlaki i t. d. w p. 3 "Warunki stosowania", w uwadze I po słowach: "Zarządu budowy portu w Gdyni" dodaje się: "Urzędu Marynarki Handlowej w Gdyni".

W taryfie wyjątkowej Nr. 14 na przewóz rudy w p. 2 "Opłaty" po słowach "do płuczek" dodaje się: "lub z płuczek", a w p. 3 "Warunki stosowania" po słowach "przetworów chemicznych" wstawia się: "gazowni".

W taryfie wyjątkowej Nr. 20 na przewóz superfosfatu w p. 1 "Obszar ważności" po słowie: "Rudniki" dodaje się: "koło Częstochowy".

W taryfie wyjątkowej Nr. 22 na przewóz łodzi dodaje się w tytule "i motocykli (z gr. 126)". W zależności od tego p. 2 "Opłaty" otrzymuje brzmienie:

"Przewoźne oblicza się:

a) za przesyłki drobne, pół- i całowagonowe łodzi - według taryfy normalnej ze zniżką 50%,

b) za motocykle w przesyłkach pośpiesznych w tej liczbie przewożonych pociągami osobowemi - według klasy II".

W końcu p. 3 "Warunki stosowania" dodaje się: "i Polskiego Związku Motocyklowego".

W taryfie wyjątkowej Nr. 34 na przewóz ryżu W p. 1 "Obszar ważności" włącza się stację "Gdynia", i nadto dodaje się p. 3 "Warunki stosowania" w redakcji następującej: "Nadawcą przesyłki może być tylko krajowa łuszczarnia ryżu".

W taryfie wyjątkowej Nr. 35 na przewóz buraków w "Uwadze" stację "Horodenka" zmienia się na "Jakubówka".

W taryfie wyjątkowej Nr. 38 na przewóz soli punkt 1 "Obszar ważności" otrzymuje brzmienie:

"1. Obszar ważności. Od stacyj wydobycia soli: Bochnia, Bolechów, Ciechocinek, Dobromil, Dolina, Drohobycz, Inowrocław, Kałusz, Łanczyn, Stebnik Saliny, Wapno, Wieliczka i Zabłotów do wszystkich stacyj kolei polskich."

Wprowadza się nowe taryfy wyjątkowe:

"Taryfa wyjątkowa Nr. 40

na przewóz nasion oleistych pospolitych (poz. a) z gr. 2).

1. Obszar ważności. Od stacyj Dyrekcji kolejowej wileńskiej do stacyj: Wilno, Radom, Będzin i Szamotuły.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się:

za odległość od 1 do 400 km. - według klasy V,
" " 401 do 700 " - według jednakowej opłaty po 420 gr. za 100 kg. przy obliczaniu najmniej za 15.000 kg. i po 500 gr. za 100 kg. przy obliczaniu najmniej za 10.000 kg.,
" powyżej 700 km. - według kl. VI.

3. Warunki stosowania. Przesyłki powinny być adresowane do olejarni.

Taryfa wyjątkowa Nr. 41

na przewóz tektury (poz. a)1) z gr. 46).

1. Obszar ważności. Od stacyj Dyrekcji kolejowej wileńskiej do stacyj Dyrekcyj krakowskiej i katowickiej.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się:

za odległość od 1 do 400 km. - według klasy VI,
" " od 401 do 700 " - według jednakowej opłaty po 300 gr. za 100 kg. przy obliczaniu najmniej za 15.000 kg. i po 360 gr. za 100 kg. przy obliczaniu najmniej za 10.000 kg.,
" " powyżej 700 km. - według kl. VII".

W "Uwadze" pod tytułem działu B "Taryfy wyjątkowe wywozowe i t. d." skreśla się stacje "Danzig Langfuhr" i "Neuschottland".

W taryfie wyjątkowej I na wywóz zboża w p. 2 "Opłaty" wyraz "normalnie" zastępuje się słowami: "normalnych lub wywozowych", zaś zdanie następne poprzedzone być winno słowami: "Przy stosowaniu taryf normalnych..."

W taryfie wyjątkowej XIII na wywóz drzewa w "Uwadze II" w poz. a) skreśla się słowa:

"za drzewo opałowe (z gr. 42) i".

W taryfie wyjątkowej XIX na wywóz węgla w p. 3 "Warunki stosowania" po słowach "do 2 dni" wstawia się zdanie: "Termin bezpłatnego postoju w Gdańsku i w Gdyni przedłuża się do 3 dni, jeżeli osoba uprawniona udowodni na podstawie wypisu z dziennika kapitańskiego, iż opóźnienie statku nastąpiło z powodu burzy lub awarji".

W taryfie wyjątkowej XXII na przewóz rudy w tytule taryfy po słowach "rudy żelaznej wszelkiej" dodaje się: "w tem i manganowej", natomiast skreśla się pozycję: "rudy manganowej".

W taryfie wyjątkowej XXIV na wywóz przetworów naftowych i t. d" w p. 2 "Opłaty", w wykazie stacyj po nazwie "Lwów Podzamcze" dodaje się nazwę stacji "Marcinkowice".

W taryfie wyjątkowej XXV na wywóz soli w p. 2 "Opłaty" dodaje się w końcu: "W razie przewozu soli w składzie całego pociągu, najmniej 700 tonn, przewoźne we wszystkich wypadkach obniża się o 10%".

W taryfie wyjątkowej XXVI na przewóz gipsu w tytule taryfy po słowach: "cegły wapienno-piaskowej" dodaje się: "wapienia palonego".

W taryfie wyjątkowej XXVII na wywóz zagranicę wyrobów ze szkła i t. d., w p. 2 "Opłaty", w ust. c) słowa: "związanych w paczki" zmienia się na: "połączonych w wiązki".

W taryfie wyjątkowej XXXI na wywóz żelaza w p. 1 "Obszar ważności" dodaje się nową stację nadania: "Kutno".

W taryfie wyjątkowej XXXV na wywóz gliceryny i t. d. w p. 1 "Obszar ważności" po słowie "Rudniki" dodaje się: "koło Częstochowy".

Do "Tabeli opłat przewozowych do taryf wyjątkowych" wprowadza się nową rubrykę dla klasy wyj. D. z opłatami według załącznika do niniejszego rozporządzenia.

Równocześnie w uwadze do tejże "Tabeli", oznaczonej *) dodaje się w końcu "i w klasie D - 10 gr."

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1928 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024