Rejestrowy zastaw rolniczy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 marca 1928 r.
o rejestrowym zastawie rolniczym.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy 2 dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń 2 mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1. 1

Na produktach rolnictwa można ustanowić rejestrowe prawo zastawu stosownie do przepisów rozporządzenia niniejszego (rejestrowy zastaw rolniczy).

Art.  2. 2

Ustanowić zastaw mogą jedynie osoby fizyczne i prawne, prowadzące gospodarstwo rolne albo przedsiębiorstwa handlowe lub przemysłowe mające za przedmiot handel produktami rolnymi lub ich przeróbkę.

Art.  3. 3

Zastawiać można jedynie na rzecz państwowych instytucyj kredytowych oraz innych instytucyj, które oznaczy Minister Skarbu.

Art.  4. 4

Przedmiotem zastawu rolniczego mogą być wyłącznie produkty rolnictwa, będące własnością zastawcy i przechowywane na jego nieruchomości bądź na nieruchomości przez niego dzierżawionej, wynajętej lub użytkowanej, jeżeli nie stanowią nieruchomości (przynależności nieruchomości) z natury, ustawy lub przeznaczenia, albo też przechowywane w innym miejscu uzgodnionym przez zastawcę z instytucją udzielającą kredytu.

Rejestrowe prawo zastawu na przedmiotach znajdujących się na nieruchomości nie będącej własnością zastawcy lub w przechowaniu u osoby trzeciej korzysta z pierwszeństwa przed ustawowym prawem zastawu, służącym właścicielowi nieruchomości lub przechowawcy, tylko w razie uzyskania ich zgody na ustanowienie rejestrowego prawa zastawu. Jeżeli nieruchomość związana jest węzłem substytucji powierniczej (ordynacja, fideikomis), wówczas wystarczy zgoda jej posiadacza.

Art.  5. 5

Rejestrowy zastaw rolniczy ustanawia się na podstawie umowy stron zawartej na piśmie z podpisem zastawcy notarialnie uwierzytelnionym.

W umowie zastawniczej należy ściśle wymienić przedmiot zastawu, sumę, na której zabezpieczenie prawo zastawu zostało ustanowione oraz miejsce, w którym przedmiot zastawu się znajduje.

Umowa zastawnicza może zawierać postanowienie, że rzeczy zamienne, będące przedmiotem zastawu, mogą być zastąpione taką samą ilością rzeczy, tego samego gatunku i takiej samej jakości.

Przedmiot zastawu może być przeniesiony na inne miejsce aniżeli oznaczone w umowie tylko za zgodą zastawnika oświadczoną na piśmie.

Art.  6. 6

Wobec osób trzecich rejestrowy zastaw rolniczy uzyskuje skutki prawne (art. 9) przez wpis prawa zastawu do rejestru zastawowego.

Wpis ten następuje na wniosek zastawnika lub zastawcy na podstawie umowy zastawniczej, której odpis pozostaje w sądzie rejestrowym.

Właściwy sąd poświadcza dokonanie wpisu na oryginale umowy zastawniczej.

Sąd winien niezwłocznie powiadomić o treści wpisu prawa zastawu do rejestru zastawowego właściwych dla miejsca, w którem znajduje się przedmiot zastawu: komornika, powiatową władzę administracji ogólnej oraz urząd skarbowy.

Art.  7. 7

Rejestr zastawowy prowadzi sąd grodzki, właściwy dla miejsca przechowania przedmiotu zastawu. W razie zmiany miejsca przechowania, powodującej zmianę właściwości sądu, należy na wniosek zastawcy lub zastawnika przenieść wpisy do rejestru właściwego sądu, który postąpi stosownie do art. 6 ust. 4. Rejestr wraz z dokumentami złożonymi do rejestru jest jawny.

Dla każdego gospodarstwa lub przedsiębiorstwa prowadzony będzie osobny rejestr.

Formę rejestru oraz sposób jego prowadzenia ustali rozporządzenie wykonawcze.

Art.  8. 8

Przedmiot rejestrowego zastawu rolniczego pozostaje w posiadaniu zastawcy albo zostaje złożony u przechowawcy, tożsamość przedmiotu zastawu winna być jednak stwierdzona przez umieszczenie na nim trwałego i widocznego znaku lub też w inny sposób, który ustali rozporządzenie wykonawcze.

Zastawca lub przechowawca przedmiotu zastawu obowiązani są dopuścić zastawnika lub osobę przez niego upoważnioną oraz władzę administracyjną do badania stanu przedmiotu zastawu pod rygorem natychmiastowej wymagalności wierzytelności zabezpieczonej prawem zastawu.

Art.  9. 9

Dopóki przedmiot zastawu znajduje się na miejscu i w postaci w rejestrze zastawowym ujawnionej, zastawnikowi służą - z zastrzeżeniem przepisu art. 4 ust. 2 - takie same uprawnienia, jakie by mu służyły według obowiązujących przepisów, gdyby przedmiot ten by1 mu oddany w zastaw ręczny a nie znajdował się na miejscu, ujawnionym w rejestrze.

Art.  10. 10

Przedmiot zastawu nie podlega zajęciu egzekucyjnemu (aresztowi, sekwestrowi) i nie może być wciągnięty do masy upadłościowej jego właściciela dla zaspokojenia wierzytelności zarówno prywatnych, jak Skarbu Państwa lub komunalnych, z wyjątkiem należności z tytułu podatku gruntowego, majątkowego i przemysłowego, dopóki wierzytelność pod zastaw ten udzielona nie zostanie spłacona. Zastawnik ma prawo przyjęte pod zastaw przedmioty realizować dla zaspokojenia swych wierzytelności pod ich zastaw udzielonych bądź na giełdzie, o ile są przedmiotem tranzakcyj giełdowych, bądź w drodze licytacji publicznej.

W razie skierowania egzekucji z wierzytelności Skarbu Państwa, wymienionych w ust. 1, do przedmiotu zastawu, urząd skarbowy, który przeprowadza egzekucję, obowiązany jest przesłać bezzwłocznie zawiadomienie o egzekucji zastawnikowi.

Art.  11.

Wpis do rejestru zastawowego prawa zastawu na przedmiocie, takim zastawem już obciążonym, jest niedopuszczalny.

Art.  12. 11

Zarejestrowane prawo zastawu może być odstąpione innej instytucji kredytowej (art. 3) na podstawie umowy, zawartej na piśmie, przy równoczesnem wręczeniu tej instytucji oryginału umowy zastawniczej (art. 5 i art. 6 ustęp 3).

W stosunku do osób trzecich odstąpienie prawa zastawu zyskuje skutki prawne przez wpis do rejestru zastawowego.

W razie odstąpienia wierzytelności, zabezpieczonej prawem zastawu, osobie lub instytucji, nie wymienionej w art. 3, prawo zastawu dla tej wierzytelności gaśnie i może być na jednostronny wniosek zastawcy wykreślone z rejestru zestawowego.

Art.  13. 12

W razie skierowania egzekucji przez wierzycieli zastawnika na wierzytelność, zabezpieczoną rejestrowym prawem zastawu, należy uczynić o tem odpowiednią wzmiankę w rejestrze zastawowym.

Egzekucja taka jest dopuszczalna, choćby wierzycielem nie była instytucja, wymieniona w art. 3.

Art.  14.

Wykreślenie prawa zastawu z rejestru zastawowego nastąpi na wniosek wierzyciela lub na wniosek dłużnika po złożeniu przez niego dowodu spłacenia wierzytelności, zabezpieczonej prawem zastawu, lub zwolnienia przez wierzyciela obciążonego przedmiotu z pod zastawu.

Art.  15. 13

Prawo zastawu gaśnie z mocy samego prawa po upływie 18 miesięcy od daty zarejestrowania lub w razie wcześniejszego upływu czasu, na który umowa zastawnicza została zawarta, i ulega wykreśleniu z urzędu przez sąd, o ile nie została odnowiona przed upływem tego terminu.

Jednakowoż upływ terminu nie powoduje wygaśnięcia prawa zastawu, jeżeli zastawnik przed tym terminem złoży do rejestru zastawowego dowód wdrożenia przeciwko zastawcy postępowania sądowego lub egzekucji. O wdrożeniu postępowania sądowego lub egzekucji należy uczynić odpowiednią wzmiankę w rejestrze zastawowym.

Art.  16. 14

W razie usunięcia przedmiotu zastawu z oznaczonego miejsca przechowania, uprawnienia zastawnika pozostają w mocy tylko w stosunku do tych osób trzecich, które nabywając na tym przedmiocie prawo rzeczowe, działały w złej wierze. Przepis art. 503 § 1 i art. 506 kodeksu handlowego zachowują swą moc.

Art.  17. 15

W razie sprzedaży nieruchomości, na której znajduje się przedmiot rejestrowego zastawu rolniczego, jak również w razie wygaśnięcie dzierżawy lub użytkowania takiej nieruchomości w wypadku, gdy zastawcą jest dzierżawca lub użytkownik nieruchomości, wierzytelność, zabezpieczona prawem zastawu, staje się natychmiast wymagalna.

Art.  18. 16

W razie bezprawnego usunięcia przedmiotu zastawu z miejsca ujawnionego w rejestrze zastawowym, wierzytelność, zabezpieczona prawem zastawu, staje się natychmiast wymagalna.

Art.  19. 17

W razie zupełnego zniszczenia lub istotnego uszkodzenia przedmiotu zastawu wierzytelność, zabezpieczona prawem zastawu, staje się natychmiast wymagalna.

Art.  20.

Prawo zastawu na przedmiocie, ubezpieczonym od wypadków losowych, rozciąga się takie na roszczenie o odszkodowanie do zakładu ubezpieczeń.

O ile suma ubezpieczenia pokrywa wierzytelność, zabezpieczoną prawem zastawu, przepis art. 19 nie ma zastosowania.

Zakład ubezpieczeń może wypłacić odszkodowanie zastawcy jedynie za zgodą zastawnika, jeżeli ten o swem prawie zastawu zawiadomił go przed zajściem wypadku losowego.

Art.  21. 18

Kto:

1) niszczy lub usuwa spod zastawu przedmiot zastawu rolniczego;

2) ustanawia zastaw rolniczy na rzeczy, nie będącej jego własnością;

3) ogranicza prawa rzeczowe, służące mu na przedmiocie zastawu rolniczego, z naruszeniem praw zastawnika;

4) nie dopełnia obowiązku wynikającego z umowy zastawniczej co do zastąpienia przedmiotu zastawu rolniczego (art. 5 ust. 3)

- podlega karze więzienia do lat dwu i grzywny albo jednej z tych kar.

Kto:

1) usuwa bezprawnie przedmiot zastawu rolniczego z miejsca ujawnionego w rejestrze albo dopuszcza do jego usunięcia z tego miejsca;

2) niszczy lub usuwa znaki, przewidziane w art. 8, albo dopuszcza do ich zniszczenia lub usunięcia

- podlega karze więzienia do roku i grzywny albo jednej z tych kar.

Art.  22.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom: Skarbu, Sprawiedliwości i Rolnictwa.

Art.  23.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 3 miesiące od dnia następnego po ogłoszeniu i obowiązuje aa całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 8 sierpnia 1939 r. (Dz.U.39.72.482) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 sierpnia 1939 r.
2 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 8 sierpnia 1939 r. (Dz.U.39.72.482) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 sierpnia 1939 r.
3 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 sierpnia 1932 r. (Dz.U.32.72.655) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 3 września 1932 r.
4 Art. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 3 dekretu z dnia 8 sierpnia 1939 r. (Dz.U.39.72.482) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 sierpnia 1939 r.
5 Art. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 4 dekretu z dnia 8 sierpnia 1939 r. (Dz.U.39.72.482) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 sierpnia 1939 r.
6 Art. 6:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 sierpnia 1932 r. (Dz.U.32.72.655) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 3 września 1932 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 dekretu z dnia 8 sierpnia 1939 r. (Dz.U.39.72.482) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 sierpnia 1939 r.

7 Art. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 6 dekretu z dnia 8 sierpnia 1939 r. (Dz.U.39.72.482) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 sierpnia 1939 r.
8 Art. 8:

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 sierpnia 1932 r. (Dz.U.32.72.655) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 3 września 1932 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 dekretu z dnia 8 sierpnia 1939 r. (Dz.U.39.72.482) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 sierpnia 1939 r.

9 Art. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 8 dekretu z dnia 8 sierpnia 1939 r. (Dz.U.39.72.482) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 sierpnia 1939 r.
10 Art. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 sierpnia 1932 r. (Dz.U.32.72.655) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 3 września 1932 r.
11 Art. 12 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 sierpnia 1932 r. (Dz.U.32.72.655) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 3 września 1932 r.
12 Art. 13 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 sierpnia 1932 r. (Dz.U.32.72.655) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 3 września 1932 r.
13 Art. 15 zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 sierpnia 1932 r. (Dz.U.32.72.655) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 3 września 1932 r.
14 Art. 16 zmieniony przez art. 1 pkt 9 dekretu z dnia 8 sierpnia 1939 r. (Dz.U.39.72.482) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 sierpnia 1939 r.
15 Art. 17 zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 sierpnia 1932 r. (Dz.U.32.72.655) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 3 września 1932 r.
16 Art. 18 zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 sierpnia 1932 r. (Dz.U.32.72.655) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 3 września 1932 r.
17 Art. 19 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 sierpnia 1932 r. (Dz.U.32.72.655) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 3 września 1932 r.
18 Art. 21:

- zmieniony przez art. 1 pkt 10 rozp. z mocą ustawy z dnia 23 sierpnia 1932 r. (Dz.U.32.72.655) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 3 września 1932 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 10 dekretu z dnia 8 sierpnia 1939 r. (Dz.U.39.72.482) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 sierpnia 1939 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024