Umundurowanie i uzbrojenie policji państwowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 3 listopada 1927 r.
w sprawie umundurowania i uzbrojenia policji państwowej.

Na podstawie art. 40 ustawy z dnia 24 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 61, poz. 363) o policji państwowej zmienia się w następujący sposób przepisy dotyczące umundurowania i uzbrojenia policji państwowej, wprowadzone rozporządzeniem z dn. 2 marca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 26, poz. 159).
§  1.
Art. 1 otrzymuje brzmienie:

Zasadniczy materjał umundurowania - sukno granatowe. Oznaki i dystynkcje umundurowania policyjnego z sukna niebieskiego (odcień chabrowy), naszyć białych (srebrnych), metalowych lub haftowanych oraz galonów srebrnych. Guziki z białego metalu (srebrne).

Funkcjonariusze policji państwowej, przydzieleni na stałe do szkół policyjnych oraz referatu wyszkolenia w Komendzie Głównej Policji Państwowej otrzymują jako oznakę czerwoną wypustkę po brzegu kołnierza kurtki i płaszcza zamiast niebieskiej, używanej przez pozostałych funkcjonarjuszów policji państwowej.

§  2.
W art. 2 pkt. a) dwa ostatnie zdania otrzymują brzmienie:

Naramienniki z tego samego co i kurtka sukna, szerokości 6 cm. u podstawy (przy rękawie) i 4 cm. u góry, gdzie kończą się trójkątnem ścięciem; długość naramiennika od szwu rękawa do kołnierza, przyczem obok szwu rękawa jest on przyszyty, a przy kołnierzu zapięty na mały guzik; naramienniki bez wypustek, na nich u dołu białe jedwabne arabskie liczby okręgu wysokości 2,5 cm., a u funkcjonarjuszów Komendy Głównej Policji Państwowej takież i tejże wysokości litery K. G. Kołnierz stojąco-wykładany, szczelnie zapięty na haftki z niebieską wypustką po brzegu; na rogach kołnierza naszyte z obu stron niebieskie sukienne łapki (parole) tejże co kołnierz szerokości, długości 10 cm. po dolnym i 7 cm. po górnym brzegu, wycięte od tyłu w ząb; na łapkach po przekątnej, skierowanej w róg kołnierza, naszyte palmety z sukna granatowego z białą obwódką, rękawy bez wyłogów i guzika, przestebnowane na wysokości 12 cm. od dolnego brzegu rękawa (fałszywe wyłogi).

Na kołnierzu kurtki funkcjonarjuszów konnej policji naszyte z obu stron proporczyki z niebieskiego sukna długości 7 cm., szerokości 3 cm.; proporczyk naszyty w odległości 15 - 30 mm. od zapięcia i 5 - 15 mm. od górnego brzegu kołnierza. Na proporczykach naszyte po przekątnej palmety z sukna granatowego z białą obwódką.

(Osobisty numer policjanta na łapkach względnie proporczykach kołnierza znosi się).

§  3.
Art. 2 pkt. b) otrzymuje brzmienie:

Spodnie breechesy do długich butów bez wypustki. Wszyscy niżsi funkcjonarjusze mogą nosić poza służbą długie spodnie bez wypustek do trzewików lub sztybletów.

§  4.
Art. 2 pkt. c) otrzymuje brzmienie:

Płaszcz kroju kloszowego z podszewką na plecach, piersiach i w rękawach, jednorzędowy, zapinany na 6 dużych guzików, 5-ty guzik na linji stanu. Ztyłu płaszcza od kołnierza do samego dołu kontrafałd wewnętrzny, niezszywany po stronie zewnętrznej, szerokość założonego kontrafałdu w górze 14 cm., u dołu 16 cm.; kontrafałd jest umocniony pod kołnierzem rygielkiem; na środku kontrafałdu u dołu rozcięcie długości 50-60 cm., zapinane na 4 małe guziki dla policjantów służby pieszej i rozcięcie długości 65 - 75 cm. zapinane na 6 małych guzików dla policjantów służby konnej. Ztyłu przy bocznych szwach pleców przyszyte 2 patki szerokości około 4 cm., długości około 8 cm., o trójkątnem zakończeniu zapinane od góry na duży guzik. Kołnierz z tego samego co i płaszcz sukna z niebieską sukienną wypustką, wykładany, szerokości zprzodu 11 cm. złyłu 9 cm., zapięty zprzodu na 1 haftkę, pod lewym rogiem kołnierza przypięta na 2-ch małych guzikach patka do spinania kołnierza podniesionego, pod prawym rogiem w odpowiedniem miejscu mały guzik do zapięcia patki. Na rogach kołnierza naszyte z obu stron niebieskie sukienne łapki (parole) szerokości 6 cm., długości 10 cm. po dolnym i 7 cm. po górnym brzegu, wycięte od tyłu w ząb. Rękawy wszywane z dwoma szwami, z nieprzyszytemi wyłogami wysokości 16-18 cm. prosto ściętemi bez wypustki i guzików. Rozcięcia kieszeni skośne, szerokości 18-20 cm., przykryte równoległobocznemi klapami, dłuższemi o 3 cm. od rozcięcia kieszeni i przyszytemi 5 cm. powyżej rozcięcia kieszeni; kieszenie są wewnętrzne. Naramienniki z tego samego co i płaszcz sukna, szerokości 6 cm. u podstawy (przy rękawie) i 4 cm. u góry gdzie kończą się trójkątnem ścięciem; długość naramiennika od szwu rękawa do kołnierza, przyczem obok szwu rękawa jest on przyszyty, a przy kołnierzu zapięty na mały guzik; naramienniki bez wypustek, na nich u dołu białe jedwabne arabskie liczby okręgu, wysokości 2,5 cm., a u funkcjonarjuszów Komendy Głównej Policji Państwowej takież i tejże wysokości litery K. G.

Na rogach kołnierza płaszcza funkcjonarjuszów konnej policji naszyte z obu stron proporczyki z niebieskiego sukna długości 7 cm., szerokości 3 cm.; proporczyk naszyty w odległości 15-30 mm. od zapięcia i 5-15 mm. od górnego brzegu kołnierza.

(Osobisty numer policjanta na łapkach względnie proporczykach kołnierza znosi się).

§  5.
Art. 2 pkt. f) otrzymuje brzmienie:

Obuwie z czarnej skóry: buty z cholewami, trzewiki sznurowane lub sztyblety, mogą być używane również sztylpy.

§  6.
W art. 2 punkt g) ulega skreśleniu zdanie:

"u posterunkowych bez chwasta, u przodowników i st. przodowników z chwastem skórzanym czarnym", natomiast dodaje się na końcu zdanie: "temblak u szabli posterunkowych i st. posterunkowych rzemienny żółty, szerokości 20 mm., długości 30 cm. (złożony podwójnie), z małym skórzanym chwastem o krótkich frendzlach długości 30-35 mm.; temblak u szabli przodowników i st. przodowników z taśmy jedwabnej białej, szerokości 20 mm. i długości 40 cm. (złożony podwójnie) o dwóch niebieskich prążkach szerokości 1 mm. w odległości 3 mm. od brzegów, obsada chwasta płaska jedwabna 25 X 25 mm. biała z orłem państwowym na czerwonej tarczy, chwast biały jedwabny pełny (frendzle dołem spięte), w przekroju poziomym eliptyczny 45 X 32 mm., długości 55 mm., spód z niebieskiego sukna."

§  7.
Art. 2 pkt. h) otrzymuje brzmienie:

Guziki białe (srebrne) duże i małe; wymiary guzika dużego: średnica 22 mm., wypukłość łuku 5,5 mm., wysokość orzełka 16 - 17 mm., rozpięcie skrzydeł 9-10 mm.; wymiary guzika małego: średnica 16 mm., wypukłość łuku 4 mm., wysokość orzełka 13 mm., rozpięcie skrzydeł 8 mm. Duże guziki naszywa się na piersiach kurtki i płaszcza, na rękawach, dragonach, tylnych patkach i kieszeniach, małe guziki naszywa się tylko na naramiennikach i tylnem rozcięciu płaszcza oraz na podpince czapki.

§  8.
W art. 2 pkt. i) skreśla się całkowicie.
§  9.
W art. 2 pkt. j) ulegają skreśleniu ostatnie wyrazy: "z chwastem skórzanym".
§  10.
Art. 2 pkt. k) zamiast ustępu: "akselbantów niebieskich włóczkowych na lewem ramieniu z końcami metalowemi na ciemno szmelcowanemi" wchodzi ustęp: "akselbantów (sznurów naramiennych) niebieskich włóczkowych z jednej pletni i sznura zakończonego ołówkiem z ciemno szmelcowanego metalu, noszonych na lewem ramieniu".
§  11.
Art. 2 otrzymuje dodatkowy pkt. 1):

Gwizdawka przepisana jest dla wszystkich niższych funkcjonarjuszów, sznurek do niej ma kształt pletni, długości 17 cm., zakończonej z jednej strony pętlą i dwoma żołędziami na krótkich sznureczkach, z drugiej strony pętlą. Cały sznurek z niebieskiej włóczki dla posterunkowych i st. posterunkowych, z niebieskiego jedwabiu dla przodowników i st. przodowników. Pętla z żołędziami zakłada się na pierwszy guzik kurtki lub płaszcza, pętla z gwizdawką zasuwa się pomiędzy drugim a trzecim guzikiem. Sznurek z gwizdawką winien być noszony przez niższych funkcjonarjuszów na kurtce lub na płaszczu.

§  12.
Oznaki stopni służbowych niższych funkcjonarjuszów mieszczą się na kołnierzu kurtki i płaszcza i na lewym rękawie kurtki i płaszcza podług poniższego opisu:
1)
posterunkowy - na przednim brzegu łapek kurtki i płaszcza względnie wzdłuż zapięcia kołnierza kurtki i płaszcza konnych policjantów naszyty galonik srebrny szerokości 1 cm., długości równej szerokości kołnierza; pozatem przepisowe umundurowanie bez żadnych dodatkowych oznak;
2)
st. posterunkowy-na przednim brzegu łapek kurtki i płaszcza względnie wzdłuż zapięcia kołnierza kurtki i płaszcza konnych policjantów naszyte 2 galoniki srebrne-brzeżny szerokości 1 cm., wewnętrzny w odstępie 3 mm. szerokości 5 mm., oba długości równej szerokości kołnierza; na lewym rękawie kurtki i płaszcza naszyty powyżej łokcia kąt rozwartości 60° z sukna niebieskiego szerokości 1,5 cm. o bokach długości 12 cm., zwrócony wierzchołkiem w dół;
3)
przodownik - na przednim i dolnym boku łapek względnie samego kołnierza u konnych policjantów tak przy kurtce, jak i przy płaszczu naszyty srebrny galonik szerokości 15 mm. (galonik ten, mający formę kąta ma pionowy bok równy szerokości kołnierza, poziomy bok równy długości dolnego brzegu łapki, a u konnych policjantów długości 10 cm.); na lewym rękawie kurtki i płaszcza naszyty powyżej łokcia kąt rozwartości 60° z galonu srebrnego szerokości 1,5 cm. o bokach długości 12 cm., zwrócony wierzchołkiem wdół;
4)
st. przodownik-na przednim i dolnym boku łapek względnie samego kołnierza u konnych policjantów tak przy kurtce, jak i przy płaszczu naszyte 2 srebrne galoniki - brzeżny szerokości 15 mm., wewnętrzny w odstępie 3 mm., szerokości 8 mm. (galoniki te mają formę dwóch kątów, jeden wewnątrz drugiego, pionowy bok brzeżnego równy szerokości kołnierza, poziomy bok brzeżnego równy długości dolnego brzegu łapki, a u konnych policjantów długości 10 cm., wewnętrzny galonik symetryczny do brzeżnego i ścięty u konnych policjantów po jednej z nim linji poziomej i pionowej); na lewym rękawie kurtki i płaszcza naszyte powyżej łokcia 2 kąty rozwartości 60° z galonu srebrnego, szerokości 1,5 cm., jeden wewnątrz drugiego w odstępie 3 mm., oba ścięte po jednej linji poziomej i zwrócone wierzchołkiem wdół; boki zewnętrznego kąta mają długość 12 cm.

Ostatni ustęp art. 2 o oznace ukończenia szkoły policyjnej znosi się.

§  13.
Art. 3 pkt a) ulega tej tylko zmianie, że kurtka zapina się na 7 dużych guzików.
§  14.
Art. 3 pkt. c) otrzymuje brzmienie:

Płaszcz kroju kloszowego, cały na podszewce, dwurzędowy, zapinający się zprzodu na dwa rzędy po 6 guzików dużych, rozchodzących się łukowato od dołu ku górze; piąta para guzików jest umieszczona w stanie tak, aby służyła za oparcie dla pasa głównego; odległość guzików pierwszej górnej pary od środkowej linji (osi) płaszcza około 14 cm., a szóstej pary około 8,5 cm. Ztyłu płaszcza od kołnierza do samego dołu kontrafałd wewnętrzny niezszywany po stronie zewnętrznej, spięty w stanie dragonem szerokości pośrodku 5 cm., rozszerzającym się łukowato w obie strony do szerokości 6,5 cm. i kończącym się w formie trójkątów równoległobocznych o nieco zaokrąglonych kątach; długość dragona 23-26 cm.; dragon zapina się na 2 duże guziki, przyszyte do listewek, naszytych z obu stron ku środkowi pleców w miejscu zszycia przodu z plecami; listewki długości 23 cm., szerokości 4 cm. wgórze i 6 cm. wdole mają wgięcie ku środkowi i nieco zaokrąglone rogi zewnętrzne; górna krawędź listewek wystaje na 3 cm. ponad zapiętym dragonem. Szerokość założonego kontrafałdu wgórze 14 cm., wdole 16 cm; kontrafałd pod kołnierzem jest wzmocniony rygielkiem, na środku kontrafałdu u dołu rozcięcie długości 50 - 60 cm., zapinane na 4 małe guziki; u wyższych funkcjonarjuszów konnej policji rozcięcie długości 65-75 cm., zapinane na 6 małych guzików. Kołnierz z tego samego co i płaszcz sukna z niebieską sukienną wypustką, wykładany, szerokości zprzodu 11 cm., złyłu 9 cm., zapięty zprzodu na jedną haftkę. Pod lewym rogiem kołnierza przypięta na dwóch małych guzikach patka, pod prawym rogiem w odpowiedniem miejscu mały guzik do zapięcia patki. Na rogach kołnierza naszyte pośrodku równolegle do dolnego brzegu kołnierza łapki równoległoboczne długości 11 cm., szerokości 5 cm. niebieskie sukienne u wyższych funkcjonarjuszów od aspiranta do nadkomisarza włącznie, lub granatowe aksamitne u wyższych funkcjonarjuszów od podinspektora wzwyż, łapki mają przyszyty u tylnego końca duży guzik. Rękawy wszywane z dwoma szwami, wyłogi obszyte niebieską sukienną wypustką bez guzików, wysokości 15-18 cm. od strony wewnętrznej, od strony zewnętrznej wycięte w ząb wysokości 22-25 cm. Rozcięcia kieszeni skośne, szerokości 18-20 cm., przykryte równoległobocznemi klapami, dłuższemi o 3 cm. od rozcięcia kieszeni i przyszytemi 5 cm. powyżej rozcięcia kieszeni, kieszenie są wewnętrzne. Między klapą lewej kuszeni a płaszczem pozostawione rozcięcie przez materjał i podszewkę dla rękojeści szabli; od strony wewnętrznej górna krawędź tego przecięcia opatrzona jest klapą zapinaną na guzik. Naramienniki z tego samego co i płaszcz sukna szerokości 6 cm. u podstawy (przy rękawie) i 4 cm. u góry, gdzie kończą się trójkątnem ścięciem; długość naramiennika od szwu rękawa do kołnierza, przyczem obok szwu rękawa jest on przyszyty, a przy kołnierzu zapięty na mały guzik; naramienniki bez wypustek mają w dolnej części srebrne haftowane arabskie liczby okręgu wysokości 2,5 cm., a u funkcjonarjuszów Komendy Głównej Policji Państwowej srebrne haftowane wiązane litery K. G., wysokości 3 cm., objęte dwiema skrzyżowanemi półkolistemi gałązkami.

Dozwolone jest watowanie płaszczów tak wyższych jak i niższych funkcjonarjuszów, względnie podszywanie na zimę futrem oraz przyszywanie lub nakładanie kołnierza z dowolnego futra tegoż co kołnierz płaszcza kroju. Zamiast płaszcza lub na płaszczu mogą tak wyżsi jak i niżsi funkcjonarjusze nosić płaszcz z paskiem lub pelerynę nieprzemakalną koloru granatowego, popielatego lub bronzowo-zielonkawego. Na nieprzemakalnym płaszczu lub pelerynie naramienników ani oznak stopni służbowych nie naszywa się.

§  15.
Art. 3 pkt. e) w środku zdania zamiast wyrazów "z porte-epée skórzanem zakończonem chwastem srebrnym pełnym" wchodzi ustęp "z temblakiem z taśmy srebrnej szerokości 2 cm., długości 40 cm. (złożony podwójnie) o dwóch niebieskich prążkach szerokości 1 mm. w odległości 3 mm. od brzegu, obsada chwasta również z szychu srebrnego, płaska 25 X 25 mm. ze srebrnym orłem państwowym na czerwonej tarczy, chwast pełny srebrny (frendzle dołem spięte) w przekroju poziomym eliptyczny, 45 X 32 mm., długi 55 mm., spód z niebieskiego aksamitu.
§  16.
Art. 3 pkt. f) otrzymuje brzmienie: jak art. 2 pkt. h).
§  17.
Art. 3 pkt. h) zamiast dwóch pierwszych zdań, poczynając od "wyżsi funkcjonarjusze konnej policji" aż do "akselbanty na prawem ramieniu", wchodzi ustęp: "sznury naramienne (akselbanty) srebrne lub granatowe z matowej plecionki:
1)
od podinspektorów wzwyż z dwóch pletni i sznurów zakończonych dwoma srebrnemi ołówkami do noszenia na prawem ramieniu,
2)
dla wyższych funkcjonarjuszów policji służby inspekcyjnej w stopniach niższych od podinspektora i dla adjutanta Komendanta Głównego w stopniu niżej podinspektora z pojedynczej pletni i sznura, zakończonego jednym srebrnym ołówkiem, do noszenia na prawem ramieniu,
3)
dla wyższych funkcjonarjuszów konnej policji w stopniach niżej podinspektora z pojedynczej pletni i sznura, zakończonego jednym srebrnym ołówkiem, do noszenia na lewym ramieniu."

Na zakończenie pkt. h) dodaje się:

Wyżsi funkcjonarjusze obowiązani są nosić gwizdawkę ukrytą, bez widocznego na kurtce lub płaszczu sznurka do niej.

§  18.
Oznaki stopni służbowych zgodne z pkt. i) art. 3-go przyczem galony naszyte na rękawach powinny tak w kurtce jak i w płaszczu otaczać rękaw.
§  19.
Art. 3 otrzymuje dodatkowy pkt. j): obuwie, jak w art. 2 pkt. f).
§  20.
W przepisach przechodnich wprowadza się następujące zmiany:

Art. 1 skreśla się całkowicie.

W art. 2 skreśla się drugie zdanie: "zezwala się... aż do... z powodu znacznego ich zapasu" (Art. ten otrzymuje L. 1).

Art. 3 skreśla się całkowicie.

Art. 4 pozostaje bez zmiany i otrzymuje L. 2.

§  21.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia.

Poszczególne zmiany w umundurowaniu, przewidziane niniejszem rozporządzeniem wejdą w życie w terminach, określonych zarządzeniami Ministra Spraw Wewnętrznych.

ZAŁĄCZNIKI

Posterunkowy pieszy.

grafika

Starszy posterunkowy pieszy.

grafika

Posterunkowy konny.

grafika

Starszy posterunkowy konny.

grafika

Przodownik pieszy.

grafika

Starszy przodownik pieszy.

grafika

Przodownik konny.

grafika

Starszy przodownik konny.

grafika

Płaszcz niższego funkcjonarjusza (przód).

grafika

Płaszcz niższego funkcjonarjusza (tył).

grafika

Płaszcz wyższego funkcjonarjusza (przód).

grafika

Płaszcz wyższego funkcjonarjusza (tył).

grafika

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024