Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI
z dnia 28 maja 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych.

Na mocy ustawy z dnia 12 czerwca 1924 roku o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) zarządza się co następuje:
§  1.
W taryfie towarowej polskich kolei normalnotorowych (Dz. U. R. P. z 1926 r. № 11, poz. 73) wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

A.

W części II "Postanowienia taryfowe i wykaz opłat dodatkowych":

W "Postanowieniach taryfowych":

W p. 7, w ust. B skreśla się poz. "b) drożdże suche i płynne (grupa 21) ".

W p. 18 ustęp c) otrzymuje brzmienie:

"c) Przy zbiorowych przesyłkach towarów różnie taryfowanych, zgromadzonych w partję pół- lub cało-wagonową i nadanych do jednej stacji przeznaczenia z zastosowaniem najwyższej kl. III, przewoźne oblicza się-nawet w tych wypadkach, kiedy wagonu zażądano do swego wyłącznego użytku - za wagę rzeczywistą przesyłki, najmniej jednak: przy przesyłkach półwagonowych - za 5.000 kg. według kl. III rubryka a), a przy przesyłkach wagonowych - albo za 10.000 kg. według kl. III rubryka b), albo za 15.000 kg. według kl. 111 rubryka c), stosownie do tego, które obliczenie da opłatę niższą. O ile nadawca zażądał podstawienia wagonu o ładowności określonej, wyższej niż 15.000 kg., przewoźne oblicza się w myśl p.p. 15 i 17 Postanowień taryfowych".

Wprowadza się nowy punkt 18-A treści następującej:

"18 A. Za przesyłki drobne, nadawane za oddzielnemi listami przewozowemi do różnych odbiorców, ale do jednej stacji przeznaczenia i zgromadzone w porozumieniu z koleją w jedną partję marszrutową przez przedsiębiorstwo przewozowe (transportowo-ekspedycyjne) w ilości 5.000 kg. i 10.000 kg. lub więcej w wagonie-przewoźne oblicza się według stawek pół- względnie całowagonowych właściwej taryfy.

W tym celu w listach przewozowych powinno jako nadawca występować przedsiębiorstwo przewozowe (transportowo-ekspedycyjne) z dodatkiem na odwrotnej stronie: "z polecenia p. ....." lub: "z polecenia firmy ..." iż powołaniem się na przynależność przesyłki do danej partji marszrutowej (przez napis lub przyłożenie odpowiedniego stempla). Przewoźne oblicza się początkowo w każdym liście przewozowym według właściwych taryf drobnicowych, zaś różnicę pomiędzy opłatą pobraną a należną według taryf pół- lub całowagonowych wypłaca się nadawcy po przedłożeniu listów przewozowych lub ich wtórników, należących do danej partji marszrutowej".

W p. 32 w ustępie pierwszym i drugim normą 5% zmienia się na 10%.

W p. 51, we wzorze "Deklaracji", w poz. 7 po słowach: "w litrach lub" dodaje się słowa: "ich waga".

W p. 66 wykaz towarów uzupełnia się w pozycji "wata (z gr. 81 i 84) " nazwą: "i watelina".

W p. 89 dodaje się w końcu: "Za nadanie takiego wagonu do zwrotu na stację macierzystą w zastępstwie właściciela kolej pobiera opłatę, przewidzianą w "Wykazie opłat dodatkowych".

W p. 97 w ust. F 1) dodaje się uwagę treści następującej:

"Uwaga. Przy przewozach węgla kamiennego i miału z bocznic kopalnianych przez odcinek Sosnowiec War. - Sosnowiec Rad. długość tego odcinka, równa 2 km, dodaje się do długości bocznicy kopalnianej, a przewoźne oblicza się za łączną odległość według taryfy bocznicowej z pobraniem nadto przewoźnego stacyjnego".

W "Wykazie opłat dodatkowych":

W p. 9 "Opłaty za dodatkowe zlecenia nadawcy" uwagę do ust. a) uzupełnia się następująco:

"Za wykonanie zlecenia zwrotu przesyłki jeszcze nie wysłanej ze stacji nadania pobiera się:

za każde 100 kg 3 gr.

najmniej od wagonu 300 gr.".

W p. 10 "Opłaty za nowe nadanie i t. d." w tytule po słowach: "na żądanie" dodaje się: "lub w zastępstwie". Równocześnie punkt ten uzupełnia się nowym ustępem:

"Za nadanie opróżnionego wagonu prywatnego na stację macierzystą w zastępstwie właściciela wagonu pobiera się - 300 gr.".

W p. 13 "Opłaty za zawiadomienie odbiorcy i t. d." w poz. a) po słowach: "pobiera się" dodaje się słowa: "od przesyłki".

W części III "Nomenklatura i klasyfikacja towarów" wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

W gr. 5 "Siano i t. d." dodaje się nową pozycję: "d) zboże niemłócone, w snopach lub luzem... III-VIII".

W gr. 6 "Jarzyny i t. d." w poz. d) dodaje się w końcu "oraz ogórki kwaszone".

W gr. 18 "Spirytus" w poz. f) skreśla się. słowa: "i etery denaturowane (spirytus skażony)", natomiat wprowadza się nową poz. g) "Spirytus skażony (denaturat).... II - VI".

W gr. 21 "Drożdże" obok kl. V dodaje się odsyłacz "2)", a uwaga 2) do gr. 21 otrzymuje brzmienie:

"2) Za drożdże w przesyłkach pośpiesznych przewoźne oblicza się: przy przesyłkach drobnych według kl. I, pół- i całowagonowych - według kl. III. Przy przewozie przesyłki na żądanie nadawcy, wyrażone w liście przewozowym lub w zamówieniu pisemnem, pociągiem osobowym -przewoźne oblicza się z podwyższeniem o 25%, a pociągiem pośpiesznym o 50%".

W gr. 22 "Zwierzęta i t. d." w odsyłaczu, oznaczonym gwiazdką *) opłaty 100 gr. i 50 gr. zmienia się na 150 gr. i 75 gr. a w uwadze 2) po słowach: "drobiu żywego" dodaje się: "oraz ptactwa domowego".

W gr. 23, w tytule dodaje się odsyłacz "***)".

W gr. 25 "Ryby i raki" uwaga 1) otrzymuje brzmienie:

"1 Przy przesyłkach pośpiesznych ryb i raków przewoźne oblicza się:

a)
za ryby żywe i świeże z poz. a), za ryby mrożone wszelkie oraz za śledzie opiekane i wądzone w opakowaniu niehermetycznem - w przesyłkach drobnych według kl. I, pół- i całowagonowych-według kl. III;
b)
za ryby i raki żywe i świeże z poz. b) i d), za zarybek i ikrę rybią - w przesyłkach drobnych według kl. II, pół i całowagonowych-według ki. IV.

Przy przewozie przesyłki na żądanie nadawcy, wyrażone w liście przewozowym lub w zamówieniu pisemnem, pociągiem osobowym przewoźne oblicza się z podwyższeniem o 25%), a pociągiem pośpiesznym - o 50%.

Przy przewozie ryb żywych i zarybku w naczyniach z wodą patrz. p. 48 Postan. taryf.".

W gr. 26 "Pszczoły" w uwadze 2) zdanie: "według klas taryfowych, ustalonych dla przesyłek zwyczajnych" zmienia się na: "przy przesyłkach drobnych-według kl. II, pół- lub całowagonowych-według kl. IV".

W gr. 27 "Nabiał" w uwadze 3) słowo "masło niesolone" skreśla się, natomiast po słowach: "przesyłek zwyczajnych" dodaje się: "a za masło wszelkie i ser przy przesyłkach drobnych - według kl. I, pół-lub całowagonowych - według kl. III".

W gr. 41 "Materjały drzewne" w poz. k) dodaje się w końcu: "i obladry".

W gr. 43 "Wyroby z drzewa" w poz. h) skreśla się wyrazy: "łubu, łyka, trzciny i sitowia" natomiast wprowadza się nową pozycję j):

"j) Wyroby plecione z łubu, łyka, trzciny i sitowia III5) - VII6)".

W gr. 44 "Przetwory z drzewa" poz. a) uzupełnia się nazwą: "oraz brykiety z węgla drzewnego".

W gr. 46 "Papier" poz. b) uzupełnia się nazwą: "tektura surowa".

W gr. 50 "Sól" układ pozycyj zmienia się w następujący sposób:

"a) Sól stołowa w paczkach I - III.

b)
Sól kuchenna jadalna (w workach, beczkach i t. d.) II - VII.
c)
Sól bydlęca i fabryczna (techniczna) II-IX7).
d)
Sól morska i sole kąpielowe II-IX7)".

W gr. 56 "Piasek i t. d." w tytule grupy po słowie "ogniotrwała" dodaje się: "margiel".

W gr. 58 "Szkło" na początku poz. d) wstawia się: "Lustra, szkło lustrzane i...".

W gr. 64 "Inne metale" w poz. b) wstawia się nazwę: "bronzu (spiżu), niklu, glinu (aluminium), antymonu".

W gr. 65 "Wyroby z żelaza" poz. h) uzupełnia się słowami "oraz ich części".

W gr. 66 "Maszyny" poz. e) uzupełnia się słowami: "transmisje i pędnie".

W gr. 70 "Pierwiastki chemiczne i t. d." poz. j) uzupełnia się nazwą: "siarczan sodu".

W gr. 71 w tytule po słowie "destylacji" dodaje się odsyłacz "*)".

W gr. 74 "Nawozy" nazwę "sól potasowa (kainit) kałuska i stebnicka" przenosi się z poz. a) do poz. b).

W gr. 78 "Mydło i t. d." w poz. c) skreśla się "ług mydlany", natomiast wprowadza się nową pozycję e): "e) Ług mydlarski I-IX".

W gr. 80 "Wody mineralne" poz. a) uzupełnia się; nazwą: "oraz wody mineralne sztuczne z wytwórni krajowych".

W gr. 84 "Bawełna i wata" poz. b) uzupełnia się słowami: "oraz watelina".

W gr. 95 "Worki" w tytule grupy po słowie: "Worki" dodaje się: "sieci".

W gr. 116 "Wyroby piekarniane" dodaje się poz. c) "Makarony II-IV".

W części IV "Tabele opłat przewozowych" wprowadza się nową "Tabelą opłat za przewóz towarów" oraz "Tabelę opłat za przewóz zwierząt żywych domowych i dzikich oraz drobiu", podane w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

W części V "Taryfy wyjątkowe":

W t. w. № 2 na przewóz ziemniaków tytuł taryfy uzupełnia się w sposób następujący: "oraz jarzyn, warzywa i włoszczyzny świeżych, solonych i kwaszonych (z gr. 6)". Ust. 2 "Opłaty" otrzymuje brzmienie:

"Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się:

a) ziemniaków-według kl. wyj. F.

b) jarzyn, warzywa i włoszczyzny-według kl. VIII".

W t. w. № 3 na przewóz zwierząt zarodowych w ust. 3 "Warunki stosowania" po wyrazach "chowu koni" dodaje się: "Związków hodowlanych".

W t. w. № 6 na przewóz rnaterjałów drzewnych w ust. 2 "Opłaty", pod p. b) wstawia się uwagę.;

"Uwaga. Klasą wyj. G stosuje się również do przesyłek drzewa użytkowego nieobrobionego, przewożonych do budowy mostów, tam, przystani, grobli oraz do odbudowy osiedli, zniszczonych przez wojnę za świadectwami organów Ministerstwa Robót Publicznych, Samorządów powiatowych, Magistratów, Zarządu budowy portu w Gdyni, Tymczasowego Wydziału samorządowego we Lwowie i Zarządów dróg samorządowych w Małopolsce".

W t. w. 9 i 10 na przewóz węgla i koksu w ust. 2 "Opłaty" w p. II po słowie: "Częstochowa" dodaje się: "przewoźne obniża się o 10%, a".

W t. w. № 9 i 10 na przewóz węgla i koksu w ust. 2 "Opłaty" w p. II po słowie: "Ostrowiec" dodaje się "Wąchock".

W t. w. № 8, 9 i 11 na przewóz węgla kamiennego i miału w zdaniu pierwszem "Uwagi" słowa: "przewoźne obniża się o 10%" (Dz. U. R. P. № 45 poz. 279) zmienia się na zdanie następujące: "przewoźne obniża się: przy załadowaniu przesyłek do wagonów krytych-o 15%, do wagonów 30-tonnowych - o 10% i do węglarek. zwykłych - o 5%".

W t. w. № 13 na przewóz szlaki w ust. 2 "Opłaty" opłatę 55 gr. zmienia się na "65 gr.", a w "Uwadze I" po słowach: "klinkieru oraz" dodaje się: "żużla, szlaki, wapna".

W t. w. № 14 na przewóz rudy tytuł taryfy uzupełnia się po słowach: "rudy wszelkiej" nazwą "i szlaki" a po słowach "poz. a) "dodaje się "i d) ". W ust. 1 "Obszar ważności" zamiast słów "do stacyj i t. d." aż do końca wprowadza się: "do wszystkich stacyj kolei polskich". W ust. 2 "Opłaty" w p. a) po słowach: "za rudę żelazną" wstawia się: "i szlakę". W ust. 3 "Warunki stosowania" po słowach: "fabryk siarki" dodaje się: "wyrobów ceramicznych".

Wprowadza się nowe t. w. Ns 25 i № 26:

"TARYFA WYJĄTKOWA № 25.

Na przewóz soli potasowej (kninitu) (z gr. 74).

1. Obszar ważności. Od stacyj Kałusz i Stebnik do wszystkich stacyj kolei polskich.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się:

za odległości od 1 do 500 km. - według kl. G.,

za odległości "501 do 600 km. - według jednakowej opłaty 113 gr. za 100 kg.,

za odległości powyżej 600 km. - według kl. G ze zniżką 10%".

"TARYFA WYJĄTKOWA № 26.

Na przewóz gołębi pocztowych (z gr. 23), zwrotnego opakowania (koszy) oraz dozorców.

1. Obszar ważności. Od wszystkich do wszystkich stacyj kolei polskich.

2. Opłaty. Przewoźne oblicza się według taryf normalnych ze zniżką 50%.

3. Warunki stosowania. Do przesyłek powinny być dołączone odnośne zaświadczenia krajowych Towarzystw Hodowców Gołębi pocztowych".

W t. w. I w ust. 1-m "Obszar ważności" po słowach: "oraz do stacyj" wstawia się "Wieleń nad Notecią". W ust. 2 "Opłaty" skreśla się w zdaniu pierwszem słowa: "bezpośrednio" i "lub", w końcu zaś ustępu dodaje się: "a więc przy przesyłkach do Gdańska - osobno za koleje na obszarze W. M. Gdańska". W ust. 3 "Warunki stosowania" w wierszu trzecim, po słowach: "określenia warunków" dodaje się: "Zatrzymania przesyłki dla wyjęcia próbek lub".

W t. w. III na wywóz płatków ziemniaczanych w ust. 2 "Opłaty" w p. a) opłatę 150 gr. zmienia się na "170 gr.", a w p. b) opłatę 200 gr. zmienia na "220 gr.".

W t. w. VI na przewóz olejów i t. d. wprowadza się uwagę następującą:

"Uwaga. Opłatę według kl. V stosuje się. również do tranzytowych przewozów wyliczonych w tytule artykułów od granicy Państwa pod Stołpcami, Zdołbunowem i Podwołoczyskami do Gdańska i Gdyni oraz do punktów granicznych zachodnich".

W t. w. VII na wywóz cukru w ust. 2 "Opłaty" w p. a) opłatę 238 g r. zmienia się na "280 gr." a w p. 2) wszystkie opłaty podwyższa się o 10 gr.

W t. w. Viii na wywóz melasy w ust. 2 "Opłaty" opłatę 92 gr. zmienia się na "105 gr.".

W t. w. IX na wywóz spirytusu w ust. 2 "Opłaty" opłatę 238 gr. zmienia się na "280 gr.".

T. w. XI na przewóz ryb otrzymuje brzmienie następujące:

"1. Obszar ważności. Od stacyj Hel, Puck, Gdynia, Gdynia-port i Gdańsk (wszystkie stacje) do wszystkich stacyj kolei polskich oraz do punktów granicznych.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki drobne lub wagonowe oblicza się za całą odległość przewozu, nie wyłączając kolei na obszarze W.M.Gdańska:

a) za ryby wszelkie w przesyłkach zwyczajnych- według klas taryfowych, podanych w gr. 25;

b) za ryby z poz. a), b) i d), żywe, świeże i mrożone w przesyłkach pośpiesznych -według klas taryfowych dla przesyłek zwyczajnych.

Opłaty od stacyj Gdynia i Gdynia-port oblicza się w wysokości równej opłacie od stacji Gdańsk-Neufahrwasser".

W t. w. XII na przewóz jaj w ust. 2 "Opłaty" opłatę, 195 gr. zmienia się na "224 gr.".

W t. w. XIII na wywóz materjałów drzewnych ust. 1 "Obszar ważności" otrzymuje brzmienie następujące:

"1. Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei polskich (oprócz stacyj granicznych) do wszystkich punktów granicznych oraz do st. Wieleń nad Notecią, Gdynia-port i Gdańsk (wszystkie stacje)".

W ust. 2 "Opłaty" w p. a) po słowie "fryzów" dodaje się "klepek posadzkowych (parkietowych)".

Ust. 3 "Warunki stosowania" otrzymuje brzmienie:

"3. Warunki stosowania. Przesyłki, oprócz wywożonych przez porty w Gdańsku, Gdyni i w Wieleniu nad Notecią, powinny być adresowane bezpośrednio do zagranicznych stacyj przeznaczenia".

W tejże taryfie skreśla ślą "uwagą I" oraz zdanie ostatnie w "Uwadze 111" od słów "Klasą E" do końca.

W t. w. XVI na wywóz węgla drzewnego kl. F zmienia się na "kl. G".

Tart. wyj. XVIII na wywóz węgla uzupełnia się nową uwagą następującą:

"Uwaga. Czasowo, aż do odwołania, obliczenie przewoźnego według niniejszej taryfy stosuje się również do przewozów tranzytowych węgla kamiennego dokonywanych w składzie całych pociągów, najmniej 750 tonn dziennie, z niemieckiego Śląska Górnego do Prus Wschodnich przez Łękę-Toruń-Jamielnik. Odnośne opłaty za część kolei polskich stanowią okrągło za odcinek:

1) granica Państwa pod Lęka do granicy pod Jamielnikiem - 9 zł. za tonnę i

2) granica Państwa pod Rojcą lub Szarlejem do granicy pod Lublińcem oraz od granicy pod Łąką do granicy pod Jamielnikiem - 10 zł. za tonnę".

W t. w. XX na wywóz węgla w ust. 2 "Opłaty" kwotę 7 groszy zmienia się na "10 groszy". Ponadto ustąp ten uzupełnia się zdaniem: "Za przesyłki, nadawane na stacjach: Jaworzno, Siersza Wodna i Szyb Sobieski przewoźne oblicza się za łączną odległość kolei państwowych i prywatnych."

W t. w. XXII na przewóz rudy w tytule taryfy słowo: "wypałków" zmienia się na "przepałków" a po słowach: "żużli, szlaki" (Dz. U. R. P. № 45, poz. 279) dodaje się: "zendry (szlaki walcowej)", pozatem ust. 1 "Obszar ważności" otrzymuje brzmienie:

"1. Obszar ważności. Od stacyj Gdynia-port, Gdańsk (wszystkie stacje) i od granicy Państwa pod Podwołoczyskami i Mohylanami do wszyskich stacyj kolei polskich, oraz od stacyj Gdynia-port, Gdańsk (wszystkie stacje), Podwołoczyska i Zdołbunów do wszystkich punków granicznych".

W uwadze do tejże taryfy słowa "z Podwołoczysk i Zdolbunowa" zmienia się na "przez Podwołoczyska i Mohylany."

W t. w. XXIV na wywóz przetworów naftowych wykaz stacyj uzupełnia się nazwą "Bolechów", a do tabeli stacyjnej włącza się nową stację nadanjp. "Lwów-Podzamcze" z opłatami:

Gdańsk loco Gdańsk wywóz Chorzów Cieszyn
Lwów-Podzamcze 877 709 591 361 269 207 188 155 138 194 165 137
Lasocice Zbąszyń Zebrzydowice Zemgale
Lwów-Podzamcze 340 257 197 361 278 209 194 159 136 477 346 263

Pozatem wszystkie inne opłaty w tabeli stacyjnej podwyższa się o 10 gr., a w odsyłaczu, oznaczonym *) 10 gr. zmienia się "20 gr.".

W t. w. XXVIII na wywóz cementu w tytule dodaje się "i wapna hydraulicznego".

W t. w. XXX na przewóz szmelcu w ust. 2 "Opłaty" opłatę 90 gr. zmienia się na "103 gr.".

W t. w. XXXI na wywóz żelaza w ust. 1 "Obszar ważności" skreśla się st. "Huta Laury", a dodaje się "Wąchock". W ust. 2 "Opłaty" w p. a) dodaje się poz. "b) " z gr. 63, a opłatą 150 gr. zmienia się na "168 gr." w p. b) opłaty 198 gr. i 260 gr. zmienia się na "225 gr. i "300 gr.". W końcu taryfy dodaje się uwagę następującą:

"Uwaga. Opłaty według p. a) taryfy niniejszej stosuje się również do przesyłek starych szyn i przyborów kolejowych oraz używanych rur płomiennych, wysyłanych zagranicę z rozmaitych stacyj za świadectwami Dyrekcyj kolejowych."

W t. w. XXXII na wywóz cynku w ust. 2 "Opłaty" p. b), otrzymuje brzmienie:

"b) cynku i ołowiu:

za odległość od 1 do 250 km. - według klasy IV,
" " " 251 " 560 km. - według jednakowej opłaty 335 gr. za 100 kg.
" " powyżej 560 km. - według klasy VI."

W t. w. XXXIII na tranzytowy przewóz maszyn ust. 1 "Obszar ważności" uzupełnia się w końcu stacjami: "oraz Zahacie i Mikaszewicze", a p. 3 "Warunki stosowania" otrzymuje brzmienie: "Na stacjach Zahacie, Stołpce, Mikaszewicze, Zdołbunów i Podwołoczyska przesyłki powinny być na nowo nadane do stacyj kolei Z. S. R. R., przyczem za odległość pomiędzy temi stacjami, a granicą Państwa przewoźne oblicza się również według p. 2 "Opłaty".

W t. w. XXXV na wywóz gliceryny i t. d. w tytule po słowach "[z gr. 16]" dodaje się "kwasu solnego, soli glauberskiej", a po słowach "[z gr. 70]" nazwy: "oleju kreozotowego [z gr. 71]".

W ust. 1 "Obszar ważności" dodaje się st. "Sosnowiec", a w ust. 2 "Opłaty" p. f) uzupełnia się nazwa "oraz olej kreozotowy" i wprowadza się nowy p. g): "za kwas solny i sól glauberska- VIII kl." W t. w. XXXVIII na przewóz bawełny w ust. 2 "Opłaty" p. b) otrzymuje brzmienie:

"b) za wełnę i bawełną:

za odległość od 1 do 400 km. - według klasy IV,
" " " 401 " 600 km. - według jednakowej opłaty po 500 g r. za 100 kg. przy przesyłkach całowagonowych, a po 625 g r. za 100 kg. przy przesyłkach półwagonowych.
" " powyżej 600 km. - według klasy V."

W t. w. XLI na tranzytowy przewóz zboża i -zwierząt ust. 1 "Obszar ważności" uzupełnia się stacjami "Zahacie i Mikaszewicze." Uzupełnienie temiż stacjami przeprowadza się również w ust. 3 "Warunki stosowania" W ust. 2 "Opłaty" kwoty 15 i 1.000 gr. zmienia się na "20" i "1.500" gr.

W t. w. XLII na tranzytowy przewoź owoców i t. d. ust. 1 "Obszar ważności" uzupełnia się stacjami: "Zahacie i Mikaszewicze". Uzupełnienie temiż stacjami przeprowadza się również w ust. 3 "Warunki stosowania". W ust. 2 "Opłaty" kwoty 25, 20 i 15 gr. zmienia się na "40, 30 i 20 gr."

W t. w. III, IV, VII, VIII, IX, XII, XV, XVIII, XXIV, XXV, XXVII, XXVIII, XXXI, XXXV, XXXVI i XL w ust. 3 "Warunki stosowania" dotychczasowa formuła "Przesyłki powinny być nadawane za listami przewozowemi komunikacji międzynarodowej; przy przesyłkach do stacyj Zemgale, Niegoriełoje, Szepietówka i Wołoczyska oraz do Gdańska stosuje się listy przewozowe wewnętrzne" zastępuje się następującą: "Przesyłki, oprócz wywożonych przez porty w Gdańsku i Gdyni, powinny być adresowane bezpośrednio do zagranicznych stacyj przeznaczenia".

Wprowadza się nową "Tabelę opłat przewozowych do taryf wyjątkowych" podaną w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem 10 czerwca 1926 r.

ZAŁĄCZNIK 

Część IV.

TABELE OPŁAT PRZEWOZOWYCH.

1. Tabela opłat za przewóz towarów*).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

2. Tabela opłat za przewóz żywych zwierząt domowych i dzikich oraz drobiu w przesyłkach wagonowych*)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

TABELA OPŁAT PRZEWOZOWYCH DO TARYF WYJĄTKOWYCH *)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024