Komisja kwalifikacyjna, powołana do orzekania o nienadawaniu się oficerów Korpusu Kontrolerów i oficerów tego korpusu awansowanych na generałów do służby w tym korpusie.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 5 maja 1926 r.
o komisji kwalifikacyjnej, powołanej do orzekania o nienadawaniu się oficerów Korpusu Kontrolerów i oficerów tego korpusu awansowanych na generałów do służby w tym korpusie.

Na mocy art. 30 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Wojsk Polskich z dnia 23-go marca 1922 roku (Dz. U. R. P. № 32 poz. 256) zarządzam co następuje:
§  1.
Komisję kwalifikacyjną, powołaną do orzekania o nienadawaniu się oficerów Korpusu Kontrolerów (t. j. oficerów, należących do Korpusu Kontrolerów w rozumieniu art. 5 pkt. 11 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów, lub oficerów tego Korpusu awansowanych na generałów) do pełnienia służby w Korpusie Kontrolerów, stanowi:
a)
Szef Korpusu Kontrolerów - jako przewodniczący komisji;
b)
Zastępca Szefa Korpusu Kontrolerów - jako zastępca przewodniczącego komisji;
c)
7-miu oficerów Korpusu Kontrolerów-w tem 4-ch oficerów Korpusu Kontrolerów, awansowanych na generałów i 3-ch pułkowników Korpusu Kontrolerów - wyznaczonych jako członkowie komisji, corocznie w grudniu, przez Ministra Spraw Wojskowych, na wniosek Szefa Korpusu Kontrolerów.
§  2.
Komisja orzeka w zespołach, składających się z 5-ciu osób, a to:
a)
o oficerach Korpusu Kontrolerów awansowanych na generałów, w zespole złożonym z Szefa Korpusu Kontrolerów, względnie jego zastępcy - jako przewodniczącego i z 4-ch członków komisji w stopniu generalskim;
b)
o innych oficerach Korpusu Kontrolerów, w zespole złożonym z Szefa Korpusu Kontrolerów, względnie jego zastępcy - jako przewodniczącego i z 4-ch członków komisji, w tem 2-ch w stopniu generalskim, a 2-ch w stopniu pułkownika.

Skład osobowy zespołu orzekającego wyznacza Minister Spraw Wojskowych, na wniosek Szefa Korpusu Kontrolerów, dla każdej sprawy oddzielnie.

O ile Zastępca Szefa Korpusu Kontrolerów nie przewodniczy w danym zespole orzekającym, może on być wyznaczony na członka tego zespołu.

§  3.
W skład komisji nie mogą wchodzić oficerowie, przeciw którym prowadzone są dochodzenia dyscyplinarne, sądowo-karne, lub sądowo-honorowe.
§  4.
W skład zespołu orzekającego nie mogą wchodzić krewni i powinowaci oficera, o którym ma być wydane orzeczenie, a to:
a)
krewni wstępni i zstępni;
b)
krewni w linji bocznej do 4-go stopnia włącznie;
c)
powinowaci do 2-go stopnia włącznie.

W skład zespołu orzekającego nie mogą również wchodzić przełożeni, którzy wydali danemu oficerowi kwalifikację, stanowiącą podstawę do wdrożenia postępowania w myśl niniejszych przepisów.

Członka zespołu orzekającego, zwołanego dla danej sprawy, można wyłączyć na wniosek jednego z członków tego zespołu, lub na prośbę oficera, którego sprawa ma być rozpatrywaną - o ile odnośny zespół orzekający uzna to za wskazane. Postanowienie w tym względzie zapada w postaci uchwały.

Postanowienia 2-go i 3-go ustępu niniejszego paragrafu nie mają zastosowania do Szefa Korpusu Kontrolerów.

§  5.
W razie zdekompletowania liczby członków komisji (§ 1 pkt. c), Minister Spraw Wojskowych uzupełnia ją przez bezzwłoczne wyznaczenie na członka komisji innego oficera w odpowiednim stopniu.

Przepis ten ma również zastosowanie w razie wdrożenia przeciw członkowi komisji dochodzeń, wymienionych w § 3-im.

§  6.
W razie niemożności wyznaczenia na członków komisji oficerów w stopniach oznaczonych w § 1 pkt. c, wyznacza się. do tej funkcji oficerów w stopniu bezpośrednio niższym, aż do chwili powstania możności wyznaczenia oficera w stopniu właściwym.
§  7.
Orzecznictwu komisji podlegać mogą oficerowie Korpusu Kontrolerów z reguły po każdorazowem otrzymaniu ujemnej rocznej kwalifikacji.
§  8.
O poddaniu oficera Korpusu Kontrolerów orzeczeniu komisji postanawia Minister Spraw Wojskowych z reguły na podstawie jego rocznej ujemnej kwalifikacji, po wysłuchaniu Szefa Korpusu Kontrolerów.

Ministrowi Spraw Wojskowych przysługuje nadto w drodze wyjątku prawo poddania oficera Korpusu Kontrolerów orzeczeniu komisji w każdej chwili na wniosek, względnie po wysłuchaniu Szefa Korpusu Kontrolerów, w razie nagłego powstania wyjątkowych okoliczności, dyskwalifikujących danego oficera do służby w Korpusie Kontrolerów.

§  9.
Po otrzymaniu postanowienia Ministra Spraw Wojskowych o poddaniu oficera Korpusu Kontrolerów orzeczeniu komisji, przewodniczący jej bezzwłocznie ustanawia jednego z członków wyznaczonego przez Ministra Spraw Wojskowych zespołu (§ 2) referentem sprawy oraz oznacza jaknajrychlejszy termin posiedzenia, przy uwzględnieniu odpowiedniego czasu, potrzebnego referentowi do zapoznania się ze sprawą i przeprowadzenia ewentualnych potrzebnych badań.
§  10.
Referentowi sprawy przysługuje prawo badania odpowiednich akt i przesłuchiwania wszystkich tych osób, których przesłuchanie uzna za potrzebne.
§  11.
Referent przedstawia na posiedzeniu komisji (zespołu orzekającego), zwołanem przez przewodniczącego w oznaczonym terminie, wyniki swych badań wraz ze swym wnioskiem.

Oficer, przeciw któremu toczy się dochodzenie powinien być przez komisje, przesłuchany i ma prawo bronić się osobiście.

§  12.
Po wysłuchaniu sprawozdania i wniosków referenta, komisja przystopuje do rozpatrzenia sprawy i wydania orzeczenia, którego treścią może być, że:
a)
oficer nie nadają się do służby w Korpusie Kontrolerów,
b)
oficer nadaje się, do służby w Korpusie Kontrolerów.
§  13.
W razie zapatrywania komisji, że sprawa jest jeszcze niedojrzałą do wydania orzeczenia, komisja może w drodze uchwały postanowić przeprowadzenie potrzebnych badań w swej obecności (przejrzenie akt, przesłuchanie świadków, rzeczoznawców i t. p.), lub postanowić przeprowadzenie dodatkowych badań przez referenta w kierunku oznaczonym w uchwale. W tym ostatnim wypadku przewodniczący (zastępca) wyznacza termin do przeprowadzenia tych badań, oraz termin następnego posiedzenia komisji w tej sprawie.
§  14.
Posiedzenia komisji odbywają się tajnie pod kierownictwem przewodniczącego (zastępcy).
§  15.
Uchwały i orzeczenia komisji zapadają większością głosów.

Członkowie zespołu orzekającego głosują w kolejności stopni (starszeństwa), zaczynając od najmłodszego. Przewodniczący (zastępca) głosuje ostatni.

§  16.
Orzeczenia komisji są ostateczne.

Orzeczenia komisji wpisuje się w liście kwalifikacyjnej danego oficera, a odnośny wpis podpisują wszyscy członkowie zespołu orzekającego.

W razie wydania orzeczenia dodatniego dla oficera (§ 12 pkt. b) wpisuje się tam nadto motywy tego orzeczenia.

§  17.
Jeżeli Minister Spraw Wojskowych przychyli się do orzeczenia komisji, stwierdzającego nienadawanie się oficera do służby w Korpusie Kontrolerów (§ 12 pkt. a), przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej wniosek stosownie do art. 76 ustęp ostatni ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach, oficerów Wojsk Polskich.
§  18.
Aż do czasu wyznaczenia członków komisji w terminie określonym w § 1 pkt. c, należy przejściowo, celem bezzwłocznego rozpoczęcia działania komisji, wyznaczyć jej członków (§ 1 pkt. c) w ciągu tygodnia od ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

Tak utworzona komisja rozpatrzy i orzeknie w sprawach oficerów Korpusu Kontrolerów, przekazanych jej przez Ministra Spraw Wojskowych, na podstawie ich ujemnej kwalifikacji za rok 1925, względnie przekazanych w drodze wyjątku na podstawie okoliczności, które nastąpiły w ciągu roku 1926.

§  19.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierzam Ministrowi Spraw Wojskowych.
§  20.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.47.282

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisja kwalifikacyjna, powołana do orzekania o nienadawaniu się oficerów Korpusu Kontrolerów i oficerów tego korpusu awansowanych na generałów do służby w tym korpusie.
Data aktu: 05/05/1926
Data ogłoszenia: 14/05/1926
Data wejścia w życie: 14/05/1926