Zwrot i zmiana adresu przesyłek pocztowych oraz zmiana pobrania lub zlecenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 4 marca 1925 r.
w sprawie zwrotu i zmiany adresu przesyłek pocztowych oraz zmiany pobrania lub zlecenia.

Na mocy art. 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonia (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584) zarządza się co następuje:
§  1.
1)
Nadawca przesyłki listowej zwykłej lub poleconej, listu wartościowego, paczki i przekazu pocztowego w obrocie wewnętrznym i zagranicznym oraz przekazu telegraficznego w obrocie wewnętrznym może żądać:
a)
zwrotu lub
b)
zmiany adresu tych przesyłek.

Za zmianę adresu uważa się zmianę imienia, nazwiska, stanu, godności lub zatrudnienia adresata, miejsca przeznaczania lub doręczenia przesyłki. Żądanie zmiany adresu może się odnosić do jednego, kilku lub wszystkich powyższych wypadków.

Nadawca przekazu pocztowego może nadto żądać telegraficznego zwrotu lub dosłania kwoty przekazowej w drodze telegraficznej.

2)
Nadawca przesyłki poleconej, listu wartościowego lub paczki, obciążonych pobraniem w obrócić wewnętrznym, może żądać zmniejszenia lub zniesienia pobrania.
3)
Nadawca listu zleceniowego w obrocie wewnętrznym może żądać:
a)
zwrotu dokumentu wierzytelnościowego;
b)
sprostowania na podstawie dokumentu wierzytelnościowego szczegółów wykazu zleceniowego niezgodnych z dokumentem;
c)
zmiany w wykazie zleceniowym daty płatności roszczenia z dokumentu wierzytelnościowego, pod warunkiem, że przez to nie przekroczy się przepisanego terminu podjęcia odnośnego dokumentu wierzytelnościowego;
d)
zmiany bliższego określenia własnego adresu albo zmiany konta lub nazwy instytucji, której należy przekazać kwotę zleceniową.
4)
Nadawca kartki zleceniowej w obrocie wewnętrznym może żądać:
a)
zwrotu kartki,
b)
zmiany bliższego określenia własnego adresu albo zmiany konta lub nazwy instytucji, której należy przekazać kwotę zleceniową.
5)
Adresat przesyłki poleconej, listu wartościowego lub paczki obciążonych pobraniem w obrocie wewnętrznym, może w ciągu dwu dni po doręczeniu zawiadomienia o nadejściu powyższych przesyłek,- żądać zmniejszenia lub zniesienia pobrania.
6)
Żądanie nadawcy - może być wniesione w każdym urzędzie pocztowym, żądanie zaś adresata (ust. 5) wyłącznie w pocztowym urzędzie podawczym.

Żądanie nadawcy wykonywa się pod warunkiem, że przesyłki względnie kwoty przekazowej jeszcze nie doręczono, żądanie zaś adresata wówczas, gdy ono nie pozostaje w sprzeczności z zarządzeniem nadawcy, wyrażonem ewentualnie na przesyłce.

§  2.
1)
Przy żądaniach wymienionych w § 1 ustęp 1 do 4, nadawca jest obowiązany przedstawić:
a)
dowód nadania przesyłki,
b)
dowód tożsamości,
c)
wypełniony odpowiedni druk pocztowy,
d)
przy przesyłkach poleconych i listach wartościowych - odpowiadający zupełnie oryginałowi wzór opakowania przesyłki poleconej lub listu wartościowego albo szczegółów podanych na tych przesyłkach; przy paczkach względnie przekazach, zgodny z oryginałem wzór szczegółów podanych na adresie pomocniczym względnie na przekazie, z opuszczeniem doniesień na odcinkach; przy listach zleceniowych - zgodny z oryginałem wzór szczegółów podanych w wykazie zleceniowym a przy kartkach zleceniowych, wzór szczegółów podanych na kartce zleceniowej, z wyłączeniem doniesień na odcinku. Jeśli przesyłka była zapieczętowana, winien nadawca przedstawić takie odcisk odnośnej pieczęci.
2)
Nadawca wnoszący żądanie zwrotu lub zmiany adresu zwykłej przesyłki listowej obowiązany jest wypełnić warunki podane w ustępie l punkt b), c) i d).
3)
W wypadku, gdy adresat wnosi żądanie zmniejszenia lub zniesienia pobrania (§ 1 ustęp 5) winien przedstawić oddawczemu urzędowi pocztowemu doręczony mu dokument oddawczy na przesyłkę i stwierdzić swoją tożsamość.
4)
Żądanie zwykłej poprawki adresu bez zmiany nazwiska lub zawodu (tytułu) adresata może nadawca przesłać pisemnie lub telegraficznie bezpośrednio do urzędu, pocztowego oddawczego z pominięciem formalności przepisanych niniejszem rozporządzeniem. Poprawka ta może się odnosić wyłącznie do sprostowania miejsca przeznaczenia i miejsca doręczenia.
§  3.
1)
Żądania wymienione w § 1 ust. 1 do 4 przesyła się na koszt nadawcy, żądanie zaś wymienione w § 1 ust. 5 na koszt adresata, drogą pocztową lub telegraficzną.

Wnoszący żądanie uiszcza:

a)
za żądanie zwrotu lub zmiany adresu przesyłki pocztowej albo zmianę pobrania lub zlecenia, przesłane drogą pocztową, - taryfową należytość za list polecony najniższej jednostki wagi;
b)
za żądanie zwrotu przesłane drogą telegraficzną, - taryfową należytość za telegram;
c)
za żądanie zmiany adresu przesyłki pocztowej albo zmiany pobrania lub zlecenia, przesłane drogą telegraficzną, - taryfową należytość za telegram oraz za list polecony najniższej jednostki wagi.
2)
Za wykonanie żądania zwrotu względnie zmiany adresu zwykłej przesyłki listowej, znajdującej się jeszcze w nadawczym urzędzie pocztowym albo zwykłej poprawki adresu (§ 2 ust. 4) nadawca nie uiszcza żadnej osobnej należytości.
§  4.
1)
Żądanie wykonywa nadawczy urząd pocztowy, jeśli je tam wniesiono w dniu nadania przesyłki, a przesyłki jeszcze nie odesłano, we wszystkich zaś innych wypadkach, - urząd pocztowy oddawczy.

Żądanie nadawcy zmiany adresu, albo zmiany pobrania lub zlecenia przesyłki pocztowej, znajdującej się. jeszcze w urzędzie pocztowym nadawczym wykonywa się w ten sposób, że zwraca się ją nadawcy celem ponownego nadania.

2)
Przy wykonaniu żądania przez urząd pocztowy nadawczy zwraca się nadawcy zwykłą przesyłkę listową z nalepionemi na niej ewentualnie znaczkami pocztowemi. W wypadku, gdy znaczki już unieważniono, uiszczonej opłaty nie zwraca się.

Poleconą przesyłkę listową, list wartościowy, paczkę, kwotę przekazu pocztowego lub telegraficznego zwraca się nadawcy za pokwitowaniem i po ściągnięciu odnośnego dowodu nadania względnie po zanotowaniu zwrotu w pocztowej książce nadawczej lub w arkuszu nadawczym. Wszelkie opłaty pocztowe uiszczone przy nadaniu tych przesyłek gotówką lub znaczkami, które urząd pocztowy już unieważnił, zwraca się nadawcy gotówką za pokwitowaniem a przy poleconych przesyłkach listowych,- nadto po oddaniu opakowania (koperty) odnośnej przesyłki. Nie zwraca się wartości adresu pomocniczego, przekazu, koperty pieniężnej, kartki zleceniowej i innych dokumentów przewozowych, dołączonych do przesyłki.

3)
Przy wykonaniu żądania przez urząd pocztowy oddawczy, obciąża się paczkę w razie jej dosłania lub zwrotu taryfową należytością od wagi i wartości za nową przestrzeń, - w razie zaś dosłania lub zwrotu przekazu drogą telegraficzną, potrąca się od kwoty przekazu należytość za przekaz telegraficzny, - obliczoną od pełnej kwoty dosyłanego lub zwracanego przekazu. Za dosłanie lub zwrot innych przesyłek pocztowych nie pobiera się żadnej należytości.

W razie żądania zmiany adresu, zmiany pobrania lub zlecenia w drodze telegraficznej, oddawczy urząd pocztowy wstrzymuje narazie doręczenie przesyłki i wykonywa żądanie dopiero po nadejściu żądania pisemnego, a przy przekazach telegraficznych dopiero po nadejściu odnośnego blankietu przekazu telegraficznego.

4)
W wypadku, gdy adresat żąda zmniejszenia lub zniesienia pobrania (§ 1 ust. 5) urząd nadawczy zawiadamia nadawcę pisemnie o żądaniu adresata. Nadawca jest obowiązany w ciągu dwu dni licząc od dnia doręczenia mu zawiadomienia, złożyć w urzędzie pocztowym zarządzenie zmniejszenia lub zniesienia pobrania. Niezłożenie zarządzenia w terminie wyżej podanym uważa się za nieuwzględnienie żądania adresata.
5)
O niemożności wykonania żądania zawiadamia właściwy urząd pocztowy nadawcę względnie adresata.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Z dniem powyższym uchyla się przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.

Sprostowanie:

W Dz. U. R. P. z roku 1923 № 92 poz. 718 w ustawie z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów w p. c) art. 14 w wierszu 9 i 10 zamiast słów: "w myśl punktu a) i d)" winno być: "w myśl punktu a) i b)"; w art. 24 wierszu 5 zamiast: "do każdej rady" winno być: "od każdej rady"; w art. 41 wierszu 10 zamiast: "Zadanie" winno być: "Żądanie".

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024