Rejestracja klaczy zarodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 9 października 1926 r.
w sprawie rejestracji klaczy zarodowych.

Na mocy art. 3 i 8 ustawy z dnia 23 stycznia 1925 r. o nadzorze państwowym nad ogierami i rejestracji klaczy zarodowych (Dz. U. R. P. № 17 poz. 113) zarządza się co następuje:
§  1. 
Do rejestrowania klaczy zarodowych upoważnia się. następujące organizacje:
a)
Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce i Związek Hodowców Konia Szlachetnego Półkrwi;
b)
Izby Rolnicze: Pomorską - na terenie województwa pomorskiego, Śląską - na terenie województwa śląskiego, oraz Wielkopolską - na terenie województwa poznańskiego, tudzież,
c)
organizacje następujące:
Nazwa organizacji na terenie województw
1. Centralne Towarzystwo Rolnicze w Warszawie białostockiego, kieleckiego, łódzkiego i warszawskiego
2. Centralny Związek Kółek Rolniczych w Warszawie białostockiego, kielecki 290, lubelskiego, łódzkiego i warszawkiego
3. Lubelskie Towarzystwo Rolnicze w Lublinie lubelskiego
4. Nowogrodzkie Wojewódzkie Towarzystwo Rolnicze w Baranowiczach )

)

5. Związek Kółek Rolniczych ziemi Nowogródzkiej w Nowogródku }

)

nowogrodzkiego
6. Rada Wojewódzka Okręgowych Towarzystw Rolniczych województwa poleskiego w Brześciu n/B )

)

}

poleskiego
7. Poleski Wojewódzki Związek Kółek Rolniczych w Brześciu n/B. )

)

8. Wileńskie Towarzystwo Rolnicze w Wilnie )
9. Związek Kółek i Organizacyj Rolniczych ziemi Wileńskiej w Wilnie }

)

wileńskiego
10. Wołyńskie Towarzystwo w Łucku )
11. Związek Kółek Rolniczych Województwa Wołyńskiego w Łucku }

)

wołyńskiego
12. Małopolskie Towarzystwo Rolnicze w Krakowie krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego
13. Towarzystwo Gospodarskie Wschodniej Małopolski we Lwowie lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego
§  2. 
Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce i Związek Hodowców Konia Szlachetnego Półkrwi dokonywają rejestracji klaczy, stanowiących własność członków tych organizacyj.

Izby Rolnicze oraz organizacje rolnicze, wymienione w § 1 p. c. dokonywają rejestracji klaczy stosownie do właściwości terytorjalnej, ustalonej w § 1 p. b i c.

§  3. 
Izby Rolnicze oraz organizacje rolnicze, wymienione w § 1 p. c. dokonywają rejestracji klaczy na ogólnych przeglądach, odbywanych w obrąbie poszczególnych powiatów, w kolejności. ustalonej przez te instytucje,w porozumieniu z władzami administracyjnemi I-ej instancji.

O terminach i miejscach przeglądu klaczy podaje do wiadomości publicznej władza administracyjna I-ej instancji.

§  4. 
Na dowód zarejestrowania klaczy organizacje, wymienione w § 1, wydają świadectwo zarejestrowania klaczy zarodowych według załączonego wzoru.

Świadectwo zarejestrowania klaczy ważna test na lat 4, licząc od dnia 1 stycznia tego roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zarejestrowanie klaczy.

§  5. 
Organizacje, dokonywające rejestracji klaczy zarodowych, sporządzają ilościowe wykazy zarejestrowanych w powiada klaczy zarodowych i przedstawiają ja corocznie Ministerstwu Rolnictwa i Dóbr Państwowych.
§  6. 
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  

Województwo _________________ № ______

Powiat ______________________

ŚWIADECTWO

zarejestrowania klaczy zarodowej.

Na mocy decyzji (nazwa organizacji społeczno-hodowlanej) .....

............... upoważnień ... na mocy art. 3 ustawy z dnia 23

stycznia 1925 r. o nadzorze państwowym nad ogierami i

rejestracji klaczy zarodowych (Dz. U. R. P. № 17 poz. 113)

rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 9

października 1926 r. w sprawie rejestracji klaczy zarodowych (Dz. U. R. P. № 104 poz. 608) do dokonywania rejestracji

klaczy zarodowych klacz _________ wiek ________ maść i odmiana

wzrost _______ cm.; obwód klatki piersiowej _____________ cm.;

podkolanie _________ cm.; rasa ___________ typ _______________

po ogierze ____________________ z klaczy _____________________

należąca do __________________________________________________

zamieszkałego w _______________________ gm. __________________

powiatu ____________________ została uznana za klacz zarodową.

świadectwo niniejsze ważne jest do dnia 1 stycznia 19__. r.

(pieczęć) (podpis)

Uwaga: Najbardziej pożądany typ ogiera, którym klacz winna być odstanowioną ______

W roku Stanowiona ogierem Urodziła źrebię (płeć i maść) jałowa, poroniła Naczelnik gminy

WYCIĄG

z ustawy z dnia 23 stycznia 1925 r. o nadzorze państwowym nad ogierami i rejestracji klaczy zarodowych (Dz. U. R. P. № 17 poz. 113),

Art. 3. Za klacze zarodowe w rozumieniu niniejszej ustawy uważane bada klacze, zarejestrowane w księgach klaczy zarodowych. Zarejestrowania dokonywane będzie przez społeczne organizacje hodowlane, upoważnione do tego przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych, lub komisje kwalifikacyjne, bądź to na mocy przedłożonych przy przedstawieniu klaczy dowodów pochodzenia, bądź też na mocy zakwalifikowania przedstawionej klaczy z powodu jej zalet. Organom kwalifikującym wolno jednak nie przyjąć do zarejestrowania przedstawionej klaczy mimo przedłożenia dowodów pochodzenia, o ile zauważą u niej pewne wady, kwestionujące jej wartość hodowlaną. Klacze zarodowe podlegają nadzorowi państwowemu i mogą być odchowywane tylko przez ogiery państwowych zakładów chowu koni, lub przez ogiery, posiadające świadectwa uznania.

W razie odchowania klaczy zarodowej przez ogiera, nie posiadającego świadectwa uznania, choćby to był ogier, należący do właściciela klaczy, klacz będzie wykreślona z ksiąg klaczy zarodowych i utraci prawa do ulg, przewidzianych w art. 5.

O ile klacz zarodowa nie ma źrebaka przez trzy lata po sobie następujące, zostaje również wykreślona z ksiąg klaczy zarodowych i traci prawo do ulg, z art. 5 wynikających.

Art. 5. Ogiery, posiadające świadectwo uznania, i zarejestrowane klacze zarodowe wolne są od przymusowego poboru do wojska oraz od wszelkich świadczeń podwodowych w naturze, korzystając z przywileju uiszczenia tych świadczeń w gotówce.

Konie należące do państwowych zakładów chowu koni, tak samo klacze zarodowe, których właściciel nie posiada żadnego innego konia, są wolne od tych świadczeń zupełnie.

Konie, objęte niniejszym artykułem, nie mogą być traktowane ze strony instytucyj samorządowych jako przedmiot wyjątkowego opodatkowania, poza opodatkowaniem całego pogłowia końskiego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024