Statut Państwowego Funduszu Gospodarczego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 kwietnia 1925 r.
w sprawie statutu Państwowego Funduszu Gospodarczego.

Na zasadzie ust. 2 art. 2 ustawy z dnia 3 marca 1925 r. o wypuszczeniu pożyczki zagranicznej w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki (Dz. U. R. P. № 22 poz. 154) zarządza się co następuje:
§  1.
Sposób użycia Państwowego Funduszu Gospodarczego i zasad jego administrowania określa statut, stanowiący integralną część niniejszego rozporządzenia i ogłoszony, jako jego załącznik.
§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Państwowego Funduszu Gospodarczego.
§ 1.
Państwowy Fundusz Gospodarczy utworzony z kapitałów, uzyskanych z realizacji pożyczki zagranicznej, zaciągniętej zgodnie z ustawą z dnia 3 marca 1925 r. (Dz. U. R. P. № 22 poz. 154), po odliczeniu sumy, przeznaczonej w myśl art. 2 powołanej ustawy na budowę linij kolejowych, będzie zarządzany przez Ministra Skarbu jako fundusz odrębny.
§  2.
Państwowy Fundusz Gospodarczy jest przeznaczony na trwałe i długoterminowe wkłady na cele gospodarcze, do których zalicza się przedewszystkiem: 1) wznoszenie nowych budowli, zwłaszcza mieszkalnych, 2) inwestycje komunalne, 3) inwestycje przemysłowe, mające znaczenie dla Państwa, 4) uruchomienie długoterminowego kredytu hipotecznego.

Do czasu użycia tego funduszu, w sposób w ustępie pierwszym niniejszego paragrafu określony, mogą być przejściowo dokonywane w ramach niniejszego statutu krótkoterminowe lokaty, celem zabezpieczenia odpowiedniej fruktyfikacji kapitału.

§  3.
Cele, przewidziane w ustępie pierwszym § 2, będą urzeczywistnione w drodze zakupu listów zastawnych i obligacyj, oraz w drodze udzielania pożyczek.
§  4.
Zakupu papierów wartościowych z sum, wydzielonych w tym celu przez Ministra Skarbu z Państwowego Funduszu Gospodarczego, dokonywać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego na rachunek Skarbu Państwa.

Temuż Bankowi powierza się nadto wykonywanie wszelkich czynności, wchodzących w zakres administrowania papierami wartościowemi, w szczególności zaś przechowywanie tych papierów i prowadzenie ich ewidencji, realizowanie kuponów bieżących, wylosowanych listów zastawnych i obligacyj oraz przedkładanie odpowiednich sprawozdań.

Zastaw i sprzedaż wskazanych papierów może mieć miejsce wyłącznie za specjalnem zezwoleniem Ministra Skarbu.

§  5.
Dochody z administrowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego papierów wartościowych oraz sumy, osiągnięte z ich sprzedaży, będą przekazywane w miarę wpływów 15 dnia każdego miesiąca do Centralnej Kasy Państwowej na rachunek Państwowego Funduszu Gospodarczego.
§  6.
Pożyczki, na cele w niniejszym statucie przewidziane, będą udzielane we własnem imieniu i na własny rachunek przez Bank Gospodarstwa Krajowego względnie przez inne instytucje finansowe, którym Bank za zezwoleniem Ministra Skarbu zastępczo te czynności powierzy. Przeznaczona na pożyczki część Państwowego Funduszu Gospodarczego zostanie przez Skarb Państwa wpłacona do Banku Gospodarstwa Krajowego, jako wkład terminowy na terminy i na warunkach zapewniających pokrycie kosztów oprocentowania i amortyzacji pożyczki zagranicznej. Sumy należnych procentów oraz amortyzacji wkładu winny być przekazywane dwa razy do roku nie później niż 1 czerwca i 1 grudnia do Centralnej Kasy Państwowej, na rachunek Państwowego Funduszu Gospodarczego.
§  7.
Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi odrębną rachunkowość operacyj, dokonywanych w myśl niniejszego statutu i składa co miesiąc Ministrowi Skarbu szczegółowe sprawozdanie ze stanu funduszu i uskutecznionych lokat.
§  8.
Zasady i formy udzielania pożyczek, rodzaj i stopień ich zabezpieczenia oraz inne warunki akcji kredytowej tudzież zakupu papierów wartościowych oraz szczegółowe przepisy o administrowaniu funduszem i warunki wynagradzania Banku Gospodarstwa Krajowego za czynności wypływające z niniejszego statutu ustalać będzie Minister Skarbu drogą specjalnych instrukcyj.
§  9.
Jako organ opinjujący i doradczy w sprawach użycia funduszu w ramach niniejszego statutu tworzy się, przy Ministrze Skarbu, komisję specjalną do spraw Państwowego Funduszu Gospodarczego, złożoną z przedstawicieli Ministrów: Skarbu, Spraw Wewnętrznych, Przemysłu i Handlu, Rolnictwa i Dóbr Państwowych, Robót Publicznych i Reform Rolnych oraz delegata Banku Gospodarstwa Krajowego, po dwóch z Ministerstwa Skarbu oraz Przemysłu i Handlu i po jednym z pozostałych Ministerstw i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przedstawicieli ministerstw powołują właściwi ministrowie. Delegata Banku Gospodarstwa Krajowego wyznacza Prezes tegoż Banku.

Wskazaną komisję zwołuje Minister Skaarbu przynajmniej raz na trzy miesiące.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024