Rozszerzenie granic miasta i uzdrowiska Ciechocinka.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 marca 1924 r.
w przedmiocie rozszerzania granic miasta i uzdrowiska Ciechocinka.

Na zasadzie art. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. № 19 poz. 92) tudzież art. 11 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o uzdrowiskach (Dz. U. R. P. № 31 poz. 254) zarządza się co następuje:
§  1.
Wyłącza się z gminy Raciążek w powiecie Nieszawskim: wieś Aleksandrówkę, wieś stary Ciechocinek, cześć osady Raciążek, tak zwaną "Piaski", cześć wsi Wola-Raciążek, tak zwaną "Mała Wola" i "Słonawy", część wsi Słońsk, a mianowicie parcele, oznaczone w tabeli likwidacyjnej numerami od 7 do 16 włącznie, część wsi Wołuszewo, a mianowicie parcel:;, oznaczone w tabeli likwidacyjnej numerami 33 do 36 włącznie, część wsi Nowy Ciechocinek, a mianowicie parcelę, oznaczoną w tabeli likwidacyjnej numerem 11, i włącza się wszystkie powyżej wymienione miejscowości i parcele do obszaru miasta i uzdrowiska Ciechocinka.

Linia graniczna Lak rozszerzonego obszaru miasta i uzdrowiska Ciechocinka biec będzie: na północy od koryta odnogi rz. Wisły w kierunku południowo-zachodnim granicą pomiędzy działkami № 16 i № 17 tabeli likw. Słońsk do obecnej granicy miejskiej na wala ochronnym; stąd obecną granicą miejską, aż do południowej granicy działki № 1 tabeli likw. Wołuszewo; da i ej granicą tejże działki do drogi, wiodącej do Wołuszewa, stąd wzdłuż tejże drogi do granicy działki № 35 tabeli likw. Wołuszewo; dalej granicą tejże działki, aż do działki № 4 tab. likw. Nowego Ciechocinka, a następnie zwraca się wzdłuż granicy tejże działki w kierunku południowo-wschodnim, aż do plantu kolejowego; stąd rowem granicznym w kierunku północno-wschodnim między działkami № 5d tabl. likw. Wołuszewo i działki № 5 tabl. likw. Mowy Ciechocinek; dalej granicą działki № 3 tabl. likw. Mowy Ciechocinek na południowy wschód do granicy działki № 2 tabl. likw. Mowy Ciechocinek, dalej granicą tejże działki, aż do zetknięcia się z granice, miasta przy drodze, wiodącej do Aleksandrowa; dalej granicą miasta do kopca granicznego, Nowego i Starego Ciechocinka; dalej granicą wsi Stary Ciechocinek w kierunku południowo-zachodnim, aż do krzyża przy chodzę, wiodącej do Raciążka; dalej w kierunku południowo-wschodnim wzdłuż tejże drogi i granicy wsi Aleksandrówka aż do granicy działki № 34 tabl. likw. Raciążka; następnie zwraca się ku północnemu wschodowi drogą polną i granicą działek № 33 i № 41, aż do drogi wiodącej do Raciążka; dalej rowem wzdłuż granic działki № 40 tabl. likw. Raciążka do końca granicy działki № 26 tabl. likw. Raciążka i granicą, działki Na 63 tabl. likw. Raciążka do szosy nieszawskiej; dalej szosą nieszawską w kierunku południowo wschodnim, aż do granicy działki № 42. tabl. likw. Raciążka, następnie granicą tejże działki w kierunku północno-wschodnim; dalej granicą działek № 44, 46, 47 i 48 tabl. likw. Raciążka w kierunku północno-zachodnim, tudzież granicą działki № 49 tabl. likw. Raciążka w kierunku północno-wschodnim do granicy wsi Słońsk; dalej granicą tejże wsi. na północ, aż do granicy działek № 6 i 7 tabl. likw. Słońsk, poczem biegnie granicą między temi działkami i dalej w linji prostej, aż do Wisły.

§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1924 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024