Opłaty stemplowe, które mają płacić zagraniczne spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne od kapitału przeznaczonego do działalności w Państwie Polskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 22 czerwca 1922 r.
w przedmiocie opłat stemplowych, które mają płacić zagraniczne spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne od kapitału przeznaczonego do działalności w Państwie Polskiem.

Na podstawie art. 6 i 7 ustawy z dnia 7 kwietnia 1922 r. w przedmiocie podwyższenia i zrównania stawek przy niektórych opłatach stemplowych (należytościach) (Dz. U. R. P. № 38 poz. 315) zarządza się:

I.

Moc obowiązującą przepisów następujących:
1)
paragrafu 5 austrjackiej ustawy z dn. 18 września 1892 r. (austr. Dz. u. p. №.171) - w brzmieniu ustalonem artykułem 2 ustawy z dnia 30 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 27 poz. 218) - z wyłączeniem słów "w akcjach i obligacjach",
2)
§§ 7, 8 i 11 powołanej w punkcie 1 ustawy, o ile dotyczą należytości, które mają płacić zagraniczne spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne od kapitału, przeznaczonego do działalności w kraju,
3)
zdania trzeciego uwagi 3 do pozycji 1 a, b. taryfy stemplowej niemieckiej,
4)
ustępów drugiego i trzeciego artykułu 3 ustawy z dnia 30 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 27 poz. 218) rozciąga się niniejszem na cały obszar Rzeczypospolitej.

Dla zakresu opłat stemplowych, które mają płacić zagraniczne spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne od kapitału, przeznaczonego do działalności w Państwie Polskiem, rozciąga się na cały obszar Rzeczypospolitej moc obowiązującą:

5)
zdania drugiego, ustępu pierwszego § 43 oraz ustępu trzeciego § 60 austr. ustawy należytościowej z dn. 9 lutego 1850 r., (austrj. Dz. u. p. № 50),
6)
ustępu 3 § 2 rozporządzenia austr. Ministra Skarbu z dnia 28 grudnia 1916 r., (austr. Dz. u. p. № .431), wydanego na podstawie austr. ces. rozp. z dn. 10 października 1914 r. (austr. Dz. u. p.№ 274).

II.

W § 5 austr. ustawy z dnia 18 września 1892 r. (austr. Dz. u. p. № 171) ulegają skreśleniu słowa: "w akcjach i obligacjach".

III.

Ustala się tekst jednolity postanowień ustawowych w przedmiocie opłat stemplowych, które mają płacić zagraniczne spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne od kapitału, przeznaczonego do działalności w Państwie Polskiem (punkt 3 artykułu 6 ustawy z dn. 7 kwietnia 1922 r. Dz. U. R. P. № 38 poz. 315), zawierający zarazem przepisy wykonawcze. Tekst ten obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej i brzmi jak następuje:

"§ 1.

[§ 5 austr. ustawy z dnia 18 września 1892 r. (austr. Dz. u, p. Nr 171) ; zdanie trzecie uwagi 3 do pozycji 1 a, b. taryfy stemplowej niemieckiej].

Zagraniczna spółka akcyjna lub komandytowo-akcyjna, która otrzymała pozwolenie na działalność w Państwie Polskiem (§ 1 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1922 r. - Dz. U. R. P. № 52 poz. 474 oraz § 15 tegoż rozporządzenia), winna uiścić opłatę stemplową w wysokości 5% od kapitału, przeznaczonego do tej działalności (punkt c) § 3 powołanego rozporządzenia).

§ 2.

[art. 3 ustawy z dnia 30 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr . 27 poz. 218) ; zdanie trzecie uwagi 3 do pozycji 1 a, b. taryfy stemplowej niemieckiej].

Zagraniczna spółka akcyjna lub komandytowo-akcyjna, która podczas działalności swojej w Państwie Polskiem uzyskała pozwolenie na powiększenie kapitału, przeznaczonego do tej działalności (ustęp a § 5 rozporządzenia powołanego w § 1) winna uiścić opłatą stemplową w wysokości 5% od sumy, o którą kapitał ma być powiększony.

§ 3.

[§ 7 austr. ustawy z dnia 18 września 1892 r. (austr. Dz. u. p. Nr . 171) ; art. 3 ustawy z dn. 30 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr . 27 poz. 218].

Opłatę stemplową (§§ 1 i 2) wymierza Ministerstwo Skarbu na podstawie danych, zawartych w postanowieniu Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu w przedmiocie pozwolenia na działałność w Państwie Polskiem względnie na powiększenie kapitału. Mininsterstwo, do którego wniesiono podanie o takie pozwolenie, zawiadamia petenta o wysokości opłaty stemplowej, wymierzonej przez Ministerstwo Skarbu i oznajmia, że ogłoszenie postanowienia, zezwalającego na działalność w Państwie Polskiem lub na powiększenie kapitału, jest uzależnione od złożenia kwitu z uiszczenia opłaty stemplowej.

§ 4.

[§§ 5 i 11 austr. ustawy z dnia 18 września 1892 r. (austr. Dz. u. p. Nr . 171) ; art. 3 ustawy z dn. 30 marca 1922 r., (Dz. U. R. P. Nr 27 poz. 218].

Zagraniczna spółka akcyjna lub komandytowo-akcyjna, która rozpoczęła działalność w Państwie Polskiem, nie postarawszy się o pozwolenie na tę działalność, winna uiścić opłatę w wysokości 5% od kapitału, użytego do tej działalności.

Zagraniczna spółka akcyjna lub komandytowo-akcyjna, która użyła do działalności w Państwie Polskiem sumy wyższej od podanej w postanowieniu, zawierającem pozwolenie na działalność lub na powiększenie kapitału, winna uiścić opłatę w wysokości 5% od kwoty, o którą kapitał użyty do działalności w Państwie Polskiem przewyższa sumę wymienioną w postanowieniu wyżej określonem.

W obu przypadkach, przewidzianych w niniejszym paragrafie (w ustępie pierwszym i drugim) winna spółka uiścić nadto grzywnę w wysokości dwukrotnej opłaty.

§ 5.

[ustęp trzeci § 2 rozporządzenia austr. Ministra Skarbu z dn. 28 grudnia 1916 r., (austr. Dz. u. p. Nr . 431].

O ile suma, która służy za podstawę wymiaru opłaty stemplowej (§§ 1, 2 i 4), jest wyrażona w walucie zagranicznej, następuje przerachowanie na marki polskie według przeciętnego kursu giełdy warszawskiej w dniu wskazanym datą postanowienia Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu w przedmiocie pozwolenia na działalność (§ 1 lub ustęp drugi § 4) względnie na powiększenie kapitału, (§ 2 lub ustęp drugi § 4) lub w dniu rozpoczęcia działalności (ustęp pierwszy § 4).

O ileby w dniu wyżej określonym nie było notowania, następuje przerachowanie według przeciętnego kursu giełdy warszawskiej, ustalonego po raz ostatni w ciągu poprzedzającego okresu trzymiesięcznego.

§ 6.

(§§ 8 i 11 austr. ustawy z dnia 18 września 1892 r. austr. Dz. u. p. Nr . 171).

Przedstawiciele spółki zagranicznej (punkt c § 4 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1922 r. Dz. U. R. P. № 52 poz. 474) odpowiadają w przypadkach, przewidzianych w § 4 niniejszego rozporządzenia, solidarnie ze spółką za opłatę i grzywnę.

§ 7.

[ustęp trzeci § 60 austr. ustawy należytościowej z dnia 9 lutego 1850 r. (austr. Dz. u. p. Nr . 50) ; § 7 austr. ustawy z dn. 18 września 1892 r., (austr. Dz. u. p. Nr . 171].

W przypadkach określonych w §§ 4 i 6 wymierza opłatę oraz grzywnę Ministerstwo Skarbu. Kwoty, wymierzone w tych przypadkach przez Ministerstwo Skarbu, należy uiścić w ciągu dni 30 po doręczeniu nakazu płatniczego.

Co do przedawnienia prawa Państwa do żądania opłaty oraz co do przedawnienia odpowiedzialności, określonej w końcowym ustępie § 4 i w § 6, stosują się przepisy obowiązujące w tej mierze co do opłat stemplowych wogóle na tym obszarze, na którym ma siedzibę przedstawicielstwo spółki (punkt b § 4 rozporządzenia z dn. 13 czerwca 1922 r. Dz. U. R. P. № 25 poz. 474) lub-w razie nieustalenia tej siedziby - na którym spółka działa.

§ 8.

[zdanie drugie § 43 austr. ustawy należytościowej z dnia 9 lutego 1850 r. (austr. Dz. u. p. Nr . 50].

Zagraniczna spółka akcyjna lub komandytowo-akcyjna, która wniosła podanie o pozwolenie na działalność w Państwie Polskiem lub która pozwolenie takie już uzyskała, jak również przedstawiciele takiej spółki oraz osoby, działające w imieniu spółki, która rozpoczęła działalność w Państwie Polskiem, nie postarawszy się o pozwolenie na nią, winny na żądanie Ministerstwa Skarbu lub organów, podwładnych mu, udzielić wyjaśnień, potrzebnych celem ustalenia podstawy wymiaru opłat, określonych w §§ 1, 2 i 4".

IV.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024