Otwarcie tymczasowego ruchu osobowego na linji Kutno-Strzałków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 27 października 1921 r.
o otwarciu tymczasowego ruchu osobowego na linji Kutno-Strzałków.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów, oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14 poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu zarządza się co następuje:
§  1.
Na budującej się linji kolejowej Kutno-Strzałków otwiera się z dniem 1 listopada 1921 r. tymczasowy ruch osobowy.
§  2.
Przewóz podróżnych odbywa się tylko w godzinach dziennych i wyłącznie pomiędzy następującemi stacjami, względnie przystankami: Kutno, Krzesie, Turzynów, Kłodawa, Bartogi, Koło, Kramsk, Patryków, Konin, Spławie, Cienin, Słupce i Strzałków.
§  3.
Rodzaj oraz klasy wagonów, w których przewozi się podróżnych, kolej wyznacza w miarę możności i według swego uznania.
§  4.
Podróżni mogą zabierać z sobą do wagonów wyłącznie bagaż ręczny; innego bagażu do przewozu nie przyjmuje się.
§  5.
Za przewóz podróżnych pobiera się opłaty następujące: w kl. III po 4 mk., w kl. II po 8 mk. i w kl. I po 12 mk. od osoby i kilometra. Przypadające do pobrania należności oblicza się strefami po 10 km. licząc za pełne strefy.
§  6.
Podróżny, który nie udowodni, że ma bilet ważny na przejazd, winien zapłacić poczwórną cenę biletu za przestrzeń, przebytą, nie mniej jednak niż 400 mk.; jeżeli zaś stacji wyjazdu nie można odrazu i z całą pewnością ustalić, - poczwórną cenę biletu za całą przestrzeń, jaką przebył pociąg.
§  7.
Podróżny, który zajął miejsce w klasie wyższej niż ta, do której uprawnia go bilet, winien uiścić poczwórną różnicę pomiędzy ceną należną, a uiszczoną, nie mniej jednak, niż 400 mk.
§  8.
Ulgi lub zniżki w opłatach za przejazd, obowiązujące ha normalnotorowych kolejach państwowych, nie są dopuszczone. Wyjątek stanowią przejazdy pracowników kolejowych i ich rodzin, którym na linji Kutno-Strzałków służą wszystkie te prawa, jakie im przyznano na kolejach, otwartych dla ruchu normalnego.
§  9.
Kolej nie ponosi żadnej odpowiedzialności za przerwę w ruchu, za opóźnienie pociągów, lub za niezachowanie rozkładu jazdy i w każdej chwili ma prawo ruch wstrzymać, lub zawiesić czasowo.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje od dnia 1 listopada 1921 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024