Prowadzenie przez apteki i składy materjałów aptecznych regestracji personelu fachowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA PUBLICZNEGO
z dnia 8 października 1921 r.
w przedmiocie prowadzenia przez apteki i składy materjałów aptecznych regestracji personelu fachowego.

Na mocy p. 17 art. 2 i art. 10 Zasadniczej Ustawy Sanitarnej z 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 63, poz. 371) oraz art. 391 ros. ust. lekarskiej (Zb. pr. ros. tom XII wydanie 1905 r.) zarządza się co następuje:
§  1.
Zarządzający aptekami oraz składami materjałów aptecznych hurtowemi i detalicznemi (drogerjami) winni prowadzić w każdej aptece i składzie materjałów aptecznych książkę wykazu osobowego według załączonego wzoru.
§  2.
Do wykazu osobowego winni być wpisani: właściciel, zarządzający i cały personel fachowy.

W razie zmiany właściciela czy też przyjęcia lub ustąpienia zarządzającego i innych osób z pośród personelu fachowego do wykazu osobowego winna być wpisana właściwa adnotacja z wyszczególnieniem nazwiska, imienia, daty przyjęcia, względnie ustąpienia, posiadanych kwalifikacji i danych (dokumentów) jakiemi kwalifikacje te były udowodnione.

Adnotacje powyższe winny być wpisane do wykazu osobowego niezwłocznie po nastąpieniu zmian osobowych.

O każdej wpisanej do wykazu osobowego adnotacji, zarządzający apteką względnie składem materjałów aptecznych winien zawiadomić na piśmie właściwy urząd wojewódzki nie później jak w ciągu 10 dni od chwili zaszłej zmiany i przesłać uwierzytelnione odpisy dokumentów, na których zasadzie dana osoba objęła aptekę lub skład materjałów aptecznych w posiadanie lub zarząd, względnie została przyjęta jako pracownik fachowy.

§  3.
Książka wykazu osobowego winna być okazywana na żądanie państwowych władz administracyjnych, uprawnionych do kontrolowania aptek i składów aptecznych.
§  4.
Osoba, wpisywana do księgi wykazu osobowego jednocześnie z wpisaniem, winna własnoręcznie wypełnić i podpisać oraz oddać do przechowania zarządzającemu apteką lub składem materjałów aptecznych kartę regestracyjną przepisanego wzoru.
§  5.
W listopadzie każdego roku zarządzający aptekami i składami materjałów aptecznych obowiązani są przesłać do właściwych urzędów wojewódzkich karty regestracyjne wszystkich osób, które w książce wykazu osobowego w dniu 1 listopada były wpisane.
§  6.
Winni przekroczenia przepisów niniejszego rozporządzenia ulegną karze zgodnie z art. 103 ustawy lekarskiej (Zb. pr. ros. tom XIII) o ile w myśl ogólnych przepisów karnych nie podlegają surowszej karze.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na obszarze b. zaboru rosyjskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia; jednocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie poprzednie rozporządzenia i przepisy o ile są sprzeczne z postanowieniami niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR KSIĄŻKI WYKAZU OSOBOWEGO W APTEKACH I SKŁADACH MATERJAŁÓW APTECZNYCH.

Imię i nazwisko właściciela apteki lub składu materjałów aptecznych. Wyszczególnienie dokumentów, na których zasadzie posiada aptekę lub skład materjałów aptecznych. Data objęcia w posiad. Data wyzbycia się. Imię i nazwisko zarządzającego apteką lub składem materjałów aptecznych. Wyszczególnienie dokumentów, na których zasadzie objął zarząd. Data objęcia zarządu. Data przekazania zarządu inne] osobie. Nazwisko pracujących w aptece lub składzie materjałów aptecznych. Wyszczególnienie dokumentów, na których zasadzie zostali przyjęci do apteki lub składu materjałów aptecznych. Odkąd pracują i kiedy wysiano raport o przyjęciu ich. Odkąd przestali pracować i kiedy wysłano raport o ustępieniu ich.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024