Ustalenie opłaty za mieszkania, zajmowane przez funkcjonarjuszów państwowych, w gmachach państwowych lub przez Państwo wynajęte.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 sierpnia 1921 r.
o ustaleniu opłaty za mieszkania, zajmowane przez funkcjonarjuszów państwowych, w gmachach państwowych lub przez Państwo wynajęte.

Na podstawie postanowień, zawartych w art. 6 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych (Dz. Ust. R. P. № 65 poz. 429) art. 6 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu wyższych i niższych funkcjonarjuszów policji państwowej (Dz. Ust. R. P. № 65. poz. 431), art. 1 ustęp 3 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu profesorów, innych wykładających i pomocników naukowych w państwowych szkołach akademickich (Dz. Ust. R. P. № 65 poz. 432), art. 4 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu nauczycieli i dyrektorów państwowych szkół średnich ogólnokształcących seminarjów nauczycielskich i preparand oraz wizytatorów szkół (Dz. Ust № 65 poz. 433) art. 7 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu nauczycieli publicznych szkół powszechnych, inspektorów szkolnych i zastępców inspektorów szkolnych (Dz. Ust. R. P. № 65 poz. 434), art. 1, 2 i 5 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu nauczycieli, dyrektorów, instruktorów państwowych szkół zawodowych oraz seminarjów dla nauczycieli szkół zawodowych (Dz. Ust. № 65 poz. 435), art. 17 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu sędziów i prokuratorów (wymiar sprawiedliwości) Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Ust. № 65 poz. 436), oraz art. 1 punkt 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1919 r. o organizacji i zakresie działania Ministerstwa Robót Publicznych (Dz. P. P. P. № 39 poz. 283) - zarządza się co następuje:
§  1.
Przeznaczenie lokali mieszkalnych, budowli gospodarczych, ogrodów, pól, placów i innych terenów, własność Państwa stanowiących, tub przez Państwo dzierżawionych na pomieszczenie tych funkcjonarjuszów państwowych, którym z tytułu ich urzędowania przysługuje prawo korzystania z powyższych objektów, należy do zakresu działania okręgowych dyrekcji robót publicznych w województwach, w Warszawie zaś okręgowej dyrekcji robót publicznych dla m. st. Warszawy.

W razie posiadania wolnych lokali w gmachach państwowych, lub przez Państwo dzierżawionych, dyrekcja może przydzielać je nawet tym funkcjonarjuszom państwowym, których zajęcia służbowe nie wymagają zamieszkania w tych gmachach.

Ministerstwo Robót Publicznych może powyższe uprawnienia przekazać w całości lub w części władzom lub urzędom, korzystającym z danej nieruchomości.

§  2.
Maksymalną wielkość oddzielnych mieszkań, z jakich korzystać mogą funkcjonarjusze państwowi w gmachach państwowych lub przez Państwo dzierżawionych - określa się w sposób następujący:
I)
dla żonatych i obarczonych rodziną:
a)
funkcjonarjuszów państwowych, pobierających uposażenie nie niższe, niż uposażenie urzędników państwowych VI stopnia służbowego, jak również dla sędziów i prokuratorów - nie więcej, jak 5 pokojów z kuchnią i przynależnościami o łącznej powierzchni do 125 m. kw.
b)
funkcjonarjuszów państwowych, pobierających uposażenie, równające się uposażeniu urzędników państwowych od VII do XII stopnia służbowego-nie więcej jak 4 pokoje z kuchnią i przynależnościami o łącznej powierzchni do 100 m. kw.
c)
niższych funkcjonarjuszów państwowych - nie więcej, jak 3 pokoje z kuchnią i przynależnościami o łącznej powierzchni do 75 m. kw.
II)
dla żonatych bezdzietnych lub samotnych:
a)
pobierających uposażenie nie niższe, niż uposażenie urzędników państwowych VI stopnia służbowego, jak również dla sędziów i prokuratorów nie więcej, jak 3 pokoje z kuchnią i przynależnościami o łącznej powierzchni do 75 m. kw.
b)
pobierających uposażenie, równające się uposażeniu urzędników państwowych od VII do XII stopnia służbowego, nie więcej, jak 2 pokoje z kuchnią i przynależnościami o łącznej powierzchni do 50 m. kw.
c)
niższych funkcjonarjuszów państwowych, nie więcej, jak 1 pokój z przynależnościami o łącznej powierzchni do 20 m. kw.
§  3.
Wszystkie lokale i objekty w § 1 wymienione przydziela się funkcjonarjuszom państwowym od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, płatne według norm poniżej wyszczególnionych.
§  4.
Wysokość opłaty za zajmowane przez funkcjonarjuszów państwowych objekty w § 1 wymienione, określa w każdej miejscowości komisją składająca się, z przedstawicieli:
a)
Ministerstwa Robót Publicznych (jako przewodniczącego);
b)
Ministerstwa Skarbu;
c)
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych;
d)
tego urzędu, do którego należy pracownik, otrzymujący lokal; przedstawiciel ten posiada tylko głos doradczy.
§  5.
Za podstawę do określenia opłaty za objekty w § 1 wymienione przyjmuje się cenę jednego metra kwadratowego powierzchni zajmowanych objektów.
§  6.
Zasadnicza opłata roczna za korzystanie z jednego metra kwadratowego w zależności od klasy miejscowości nie może być niższą, niż:
w miejscowości w budowlach mieszkalnych w budowlach gospodarczych
" klasy
" " I 15 mk. 10 mk.
" " II 13.5 9
" " III 12 8
" " IV 10.5 4
" " V 9 6
§  7.
Opłatę obliczaną na zasadzie powyższych norm uważać należy jako zasadniczą (z czerwca 1914 r.), ulegającą automatycznej zwyżce w tym samym stosunku, w jakim ulega zwyżce czynsz za mieszkania w myśl obowiązujących przepisów o ochronie lokatorów.
§  8.
Opłatę za korzystanie z ogrodów i pól, placów i innych terenów określa komisja w zależności od warunków miejscowych, korzystając z prawa zasięgania w wypadkach wątpliwych opinji biegłych.);
§  9.
Powierzchnia, zajmowana wspólnie przez wielu pracowników lub łącznie z urzędem jak sienie, korytarze i t. p. dolicza się proporcjonalnie do powierzchni zajmowanych lokali.
§  10.
Lokale lub ich części w gmachach państwowych lub przez Państwo wynajmowanych, przydzielone urzędnikom państwowym, aa podstawie specjalnych przepisów prawnych, dla celów reprezentacyjnych, - opłacie nie podlegają.
§  11.
Uchwały komisji winny być zaprotokułowane w księdze na ten cel przeznaczonej i następnie przesłane do właściwej okręgowej dyrekcji robót publicznych do zatwierdzenia.

Po zatwierdzeniu odpis protokułu należy przesłać urzędowi, asygnującemu pobory funkcjonarjuszowi, korzystającemu z objektów w § 1 wymienionych, celem potrącenia opłaty miesięcznej z poborów danego funkcjonarjusza.

§  12.
Wpływy z nieruchomości państwowych w § 1 wymienionych zarachowywane będą na rachunek Budżetu Ministerstwa Robót Publicznych.
§  13.
Lokale na mieszkania przyznaje się funkcjonarjuszom państwowym zasadniczo bez opału i oświetlenia.

W domach, posiadających centralne ogrzewanie i ogólną instalację elektryczną lub gazową, funkcjonarjusz obowiązany jest do zapłacenia rzeczywistych kosztów opału i oświetlenia, przypadających na lokal zajmowany przez niego, urzędowi korzystającemu łącznie z nim z tego lokalu w wysokości ustalonej przez tenże urząd.

§  14.
Na wypadek ustania stosunku służbowego oraz w razie zapotrzebowania lokalu przez urzędy lub instytucje państwowe na podstawie zarządzenia urzędu przydzielającego ten lokal - należy funkcjonarjusza na miesiąc naprzód o tem powiadomić, a funkcjonarjusz obowiązany jest w ciągu tego miesiąca lokal opróżnić.
§  15.
Funkcjonariusze państwowi korzystający już przed ogłoszeniem niniejszego rozporządzenia z lokali w § 1 wymienionych, obowiązani są uiścić Skarbowi Państwa zaległą opłatę od daty rzeczywistego objęcia przez nich przydzielonego objektu, według stosowanych dotychczas norm.

Opłata zaległa do dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia - winna być potrąconą z poborów funkcjonarjuszów w ciągu jednego roku.

§  16.
Władze i urzędy, korzystające z poszczególnych objektów w § 1 wymienionych i już przez funkcjonarjuszów państwowych zajętych - obowiązane są w ciągu czterech tygodni, od dnia ogłoszenia tego rozporządzenia odnośnie do każdego z tych funkcjonarjuszów wypełnić kwestjonarjusz według załączonego wzoru i złożyć go w właściwej okręgowej dyrekcji robót publicznych.
§  17.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie stosują się do lokali w państwowych gmachach górniczych, kolejowych, strategicznych i pozostających w zarządzie Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych; korzystanie z tych lokali będzie unormowane przez specjalne rozporządzenie.
§  18.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

KWESTJONARJUSZ

1 - Imię i nazwisko, stopień służbowy i nazwa urzędu, w którym funkcjonarjusz pracuje;

2 - Stan rodzinny;

3 - Dokładny adres nieruchomości, w której mieszka;

4 - Wskazać liczbę pokoi i wymienić przynależności, które zajmuje;

5 - Czy użytkuje z ogrodu, pola, placu i t. p. terenów;

6 - Na jakiej zasadzie lokal, pole, ogród, plac i t. p. zajęte są przez funkcjonarjusza, jakiem rozporządzeniem (zarządzeniem) został ustalony dotychczasowy czynsz, względnie na jakiej podstawie czynszu dotychczas nie pobierano;

7 - Data zajęcia lokalu, ogrodu, pola, placu i t. p.;

8 - Czy opłata za czas ubiegły została zapłaconą, do jakiej daty i w jakim rozmiarze.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024