Przeznaczenie terenów za cytadelą oraz pasa ziemi wzdłuż ulicy Górnej w Warszawie pod budowę domów.

USTAWA
z dnia 29 lipca 1921 r.
w przedmiocie przeznaczenia terenów za cytadelą oraz pasa ziemi wzdłuż ulicy Górnej w Warszawie pod budowę domów. *

Art.  1.

Celem ułatwienia zabudowy miasta stołecznego Warszawy z gruntów, do państwa należących, przeznacza się pod budowę domów mieszkalnych tereny, za cytadelą położone, przestrzeni 76 hektarów 5640 metrów kwadratowych oraz pas ziemi wzdłuż ulicy Górnej na jej spadku przestrzeni około 6845 metrów kwadratowych.

Art.  2.

Przeznaczone pod budowę domów tereny za cytadelą graniczą: od północy z Wisłą i gruntami Marymontu, od wschodu z projektowaną ulicą Skarbową i gruntami cytadeli, od zachodu z gruntami wojskowemi, wreszcie od południa z terenami państwowemi, zaś pas ziemi przy ulicy Górnej ciągnie się od domu № 5917 w dół do projektowanej nowej ulicy i posiada głębokości 30, a długości 228 metrów.

Art.  3.

Upoważnia się Ministra Robót Publicznych w porozumieniu z zarządem miasta stoł. Warszawy do ustalenia planu zabudowy wymienionych w poprzednich artykułach terenów za cytadelą, z wyłączeniem odpowiednich przestrzeni pod ulice i place oraz dla instytucji użyteczności publicznej, jak również do ustalenia planu zabudowy pasa ziemi wzdłuż ulicy Górnej

Nie należą do terenów, za cytadelą pod budowę, przeznaczonych, tereny przylegające, na których wznosi się i które otaczają fort Norberta.

Art.  4. 1

Grunty, przeznaczone w prawomocnym planie zabudowania pod ulice, place i zieleńce oraz na pomieszczenie instytucyj użyteczności publicznej, będą odstąpione gminie miasta stoł. Warszawy bezpłatnie.

Grunty te przechodzą napowrót na rzecz Skarbu Państwa w razie ustalenia, że zostały użyte nie na cele, na które je odstąpiono.

Art.  5. 2

Upoważnia się Ministra Skarbu do sprzedawania terenów i parcel, na których mają być wznoszone domy mieszkalne, spółdzielniom mieszkaniowym, mieszkaniowo-budowlanym i budowlanym oraz internatom i bursom dla młodzieży na warunkach ulgowych, ustalonych według swego uznania.

Art.  6.

Nadając nabywcom prawo zakładania ksiąg hipotecznych czy to dla nabywanej przez nich całej przestrzeni, czy dla pojedyńczych parcel, zastrzedz należy, że tereny te są przeznaczone na budowę domów mieszkalnych.

Art.  7. 3

 Pisma, dotyczące przeniesienia własności nieruchomości, przewidzianego w art. 5, są wolne od opłat stemplowych.

Pobrane już opłaty stemplowe zwrotowi nie podlegają.

Art.  8. 4

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Skarbu.

Art.  9.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

* Z dniem 22 sierpnia 1922 r. zakres działania nin. ustawy rozszerza się na trójkątny kawałek gruntu o powierzchni 17.841 metr. kw., położony między ulicami Górną, Myśliwiecką a nowo projektowaną, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1922 r. (Dz.U.22.67.601).

Z dniem 20 października 1922 r. zakres działania nin. ustawy rozszerza się na teren o powierzchni około 5 h. 3.650 m. kw. (46.500÷7.150), położony w mieście st. Warszawie, ograniczony: od północy osadą rządową i poza ulicą Topolową przedłużeniem ul. Filtrowej, od południa lotniskiem wojskowem w Mokotowie (nowoprojektowaną ulicą), od wschodu placem wyścigowym, od zachodu ulicą Suchą, i na teren o powierzchni około 15 h., położony w mieście st. Warszawie i ograniczony: od północy ul. Nowowiejską (v. Niemcewicza), od południa nowoprojektowaną ulicą, od wschodu ulicą Raszyńską i od zachodu Aleją Grójecką, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 22 września 1922 r. (Dz.U.22.89.801).

1 Art. 4 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1930 r. (Dz.U.30.17.127) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 marca 1930 r.
2 Art. 5:

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 września 1922 r. (Dz.U.22.89.802) zmieniającej nin. ustawę z dniem 20 października 1922 r.

- zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1930 r. (Dz.U.30.17.127) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 marca 1930 r.

3 Art. 7 zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 26 lutego 1930 r. (Dz.U.30.17.127) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 marca 1930 r.
4 Art. 8 zmieniony przez art. 4 ustawy z dnia 26 lutego 1930 r. (Dz.U.30.17.127) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 marca 1930 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024