Rozpalenie ogniska na własnej posesji bez zezwolenia gminy, ale z rozwagą

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Nie ma generalnego zakazu rozpalania ogniska na własnej posesji. Nie oznacza to jednak, że można spalać wszystko i w dowolnym miejscu, bo ognisko nie może powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu, a przy drodze publicznej nie może ograniczać widoczności i zagrażać bezpieczeństwu. Często za rozpalenie ogniska można zostać ukaranym grzywną do 500 zł.

19.03.2022

Siedem miast przy granicy z Ukrainą apeluje o utworzenie Wschodniej Tarczy Antykryzysowej

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Ukraina

Prezydenci i burmistrzowie siedmiu miast wschodniej Polski zaapelowali do prezydenta i premiera o pomoc dla samorządów z regionu przy granicy z Ukrainą i utworzenie "Wschodniej Tarczy Antykryzysowej”. Wnioskują o utworzenie funduszu, w ramach którego możliwe będzie przeciwdziałanie negatywnym zmianom społeczno-gospodarczym.

18.03.2022

Miasta czekają na czytniki i organizują kolejki w sprawie PESEL dla uchodźców

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zdaniem rządu, proces rejestracji PESEL uciekinierów z Ukrainy przebiega sprawnie. Byłby sprawniejszy, ale wąskim gardłem jest niedobór sprzętu, przede wszystkim skanerów do odcisków palców. Ma je dopiero dostarczyć rząd. W oczekiwaniu na sprzęt, niektóre urzędy przeorganizowują pracę, oddelegowują do niej dodatkowych urzędników i tworzą systemy kolejkowe.

18.03.2022

Obywatele Ukrainy mogą korzystać z dokumentu Diia.pl w aplikacji mObywatel

Samorząd terytorialny Ukraina

Po nadaniu numeru PESEL osoby z ukraińskim obywatelstwem mogą korzystać z cyfrowego dokumentu tożsamości Diia.pl (Дія пл) w aplikacji mObywatel. Pozwala ona na identyfikację na potrzeby refundowanych usług medycznych czy podczas zawierania umowy o pracę - informuje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

17.03.2022

Niepełnosprawnym uchodźcom z Ukrainy potrzebne jest większe wsparcie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Pomoc dla uchodźców z niepełnosprawnościami z Ukrainy w Polsce ma opierać się głównie na programie Rady Nadzorczej PFRON, który będzie wypełnieniem zapisów zawartych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Nie wiadomo jednak, czy zostanie on uchwalony na najbliższym posiedzeniu 18 marca. A pomoc coraz bardziej potrzebna. Mają z niej skorzystać zarówno osoby indywidualne, jak i samorządy i organizacje pozarządowe.

17.03.2022

Samorządy mają problem z określeniem celów programów zdrowotnych

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Samorządy nie wzbraniają się przed realizacją zadań z obszaru ochrony zdrowia, ale niekoniecznie w formie programów polityki zdrowotnej. Mają bowiem problem z określeniem celu programu i oceną jego efektywności. Z drugiej strony nie ma dokładnych danych o realizacji programów. Tak naprawdę więc nie wiadomo, ile i jakie programy realizują samorządy, i co o nich wiedzą pacjenci.

17.03.2022

Nie wiadomo, czy rejestr umów "500 plus" zwalczy patologie, na pewno przysporzy kłopotów i pracy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Od 1 lipca wszystkie podmioty publiczne będą musiały zgłaszać do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Finansów umowy o wartości powyżej 500 zł. Według samorządowców, rejestr nie ma większego sensu i tylko przysporzy pracy. Prawnicy zwiastują liczne kłopoty z realizacją obowiązku, już od momentu kwalifikowania umowy do rejestru, po przepisy RODO. Zaniepokojony jest też Rzecznik Praw Obywatelskich.

16.03.2022

Rozporządzenie ws. wysokości świadczenia dla pomagających obywatelom Ukrainy opublikowane

Samorząd terytorialny Domowe finanse Administracja publiczna Nieruchomości Ukraina

Rządowe rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy zostało opublikowane we wtorek w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nim, maksymalna wysokość wypłacanego świadczenia to 40 zł za osobę dziennie.

15.03.2022

Województwa obawiają się, że cześć Lokalnych Grup Działania może stracić wsparcie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo unijne

Zarząd Związku Województw RP wnioskuje o zmianę zapisów regulaminu konkursu na wybór strategii rozwoju lokalnego w ramach perspektywy finansowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Województwa wskazują, że w związku z mniejszym budżetem programu, część lokalnych strategii rozwoju może nie otrzymać wsparcia. Proponują konkretne rozwiązania.

15.03.2022

Miasta obawiają się zakorkowania wnioskami o PESEL

Samorząd terytorialny Ukraina

Proces nadawania PESEL uchodźcom z Ukrainy rozpocznie się w środę 16 marca. Wąskim gardłem może być niewystarczająca liczba urzędników, których można oddelegować do tego zadania i czytników do pobierania odcisków palców. W gminach wiejskich problemem jest dostęp do fotografa, który zrobi zdjęcie biometryczne. Rząd i samorządowcy obawiają się również, że wszyscy nagle ruszą do urzędów.

15.03.2022

Po nowy dowód osobisty trzeba pójść do urzędu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wniosek o dowód osobisty musi złożyć każdy, kto ukończył 18 lat i nie ma jeszcze takiego dokumentu. Można to zrobić w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Wniosku nie można złożyć przez internet. Konieczna jest osobista wizyta w urzędzie, gdzie zostaną pobrane odciski palców i złożony wzór podpisu, który zostanie zamieszczony w dowodzie.

15.03.2022

Samorządy już pomagają przyjmującym uciekinierów wojennych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Bezpłatna komunikacja miejska, zerowe stawki opłat za postój samochodów w strefie płatnego parkowania, ulgi i zwolnienia do miejskich basenów, pomoc w zatrudnieniu - to inicjatywy miast, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy. Niektóre samorządy nie czekając na rządowe przepisy decydują się same wesprzeć obywateli, którzy przyjęli uciekinierów pod swój dach.

14.03.2022

Specustawa o wsparciu dla obywateli Ukrainy już obowiązuje

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Ukraina

W ciągu kilku godzin ustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy została podpisana przez prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadza uproszczoną legalizację pobytu, rejestracje przez gminy, numer PESEL, ułatwienia w zatrudnieniu, 500 plus i pakiet świadczeń socjalnych, ale - co ważne - dla obywateli Ukrainy, którzy przedostali się do Polski bezpośrednio ze swojej ojczyzny.

12.03.2022

System rejestracji uchodźców z Ukrainy ruszy od środy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Od środy 16 marca ruszy rejestracja obywateli Ukrainy, którzy przed rosyjską agresją uciekli do Polski, będą nadawane im numery PESEL. Równocześnie od tego dnia rodziny ich goszczące będą mogły składać wnioski o refinansowanie kosztów - w sumie chodzi o 40 zł na dobę, w przypadku każdego uciekiniera wojennego.

12.03.2022

Rząd "dołoży" się do utrzymania uchodźców wojennych - rejestracja od środy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Od środy 16 marca Polacy, którzy przyjęli pod swój dach obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, będa mogli występować o refinansowanie kosztów ich utrzymania. Chodzi o 40 zł dziennie i na osobę. Takie wsparcie jest przewidziane na dwa miesiące, wzór wniosku ma być znany najpóźniej w poniedziałek.

12.03.2022

Nowy system orzeczniczy na wiosnę - ma zlikwidować różnicę w świadczeniach dla opiekunów niepełnosprawnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r., dotyczącego różnicowania świadczeń różnym grupom opiekunów osób z niepełnosprawnością, uzależniona jest od reformy systemu orzecznictwa, nad którą wciąż trwają prace. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej od lat udziela tej samej odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące tej sprawy. Projekt nowego systemu ma pojawić się wiosną tego roku.

12.03.2022

Finansowanie budowy i modernizacji dróg lokalnych z PROW na zmodyfikowanych zasadach

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zmianę kryteriów dofinansowania budowy i modernizacji dróg lokalnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przewiduje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowane już w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nim maksymalna wartość dotacji dla jednego beneficjenta wzrośnie do 5 mln zł, a środki będzie można rozliczyć do 30 czerwca 2025 roku.

11.03.2022

Samorządy to nie wojsko - nie chcą rozkazów od wojewodów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

W uchwalonej przez Sejm specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy znalazły się przepisy dające wojewodom możliwość wydawania poleceń, także ustnych, organom samorządu terytorialnego. Samorządy mają jednak przykre doświadczenia z realizacją poleceń wojewodów, kiedy wybuchła pandemia Covid. Wskazują, że w administracji publicznej podstawą obiegu decyzji jest dokument, papierowy lub elektroniczny, a nie słowo.

11.03.2022

Rząd dopiero szykuje system, który pomoże relokować uchodźców z przygranicznych miast

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Rząd przygotowuje się do uruchamia systemu, który ma ułatwić relokację uciekinierów z Ukrainy po całym kraju. Jego elementem będzie aktualizowana baza wolnych miejsc zbiorowego zakwaterowania, system komunikacji wahadłowej i wcześniejsze powiadomienia o transportach uchodźców. System ma pomóc przygranicznym miastom w lubelskim, podkarpackim i Warszawie. Od wielu dni apelują o to samorządowcy.

10.03.2022
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski