Krzysztof Koślicki

Krzysztof Koślicki

Kontakt: Krzysztof.Koslicki@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Obligacje kapitałowe coraz bliżej

Rachunkowość Finanse

W poniedziałek minął termin konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o obligacjach oraz niektórych innych ustaw. Planowana nowelizacja ma wprowadzić nowy rodzaj obligacji. Resort finansów zajmie się teraz analizą zgłoszonych sugestii i komentarzy.

04.08.2020

Skarbówka pozwala na uproszczenia w rozliczaniu faktur korygujących

VAT

Najnowsze stanowisko fiskusa potwierdza, że wystawca faktury korygującej nie musi mieć potwierdzenia odbioru dokumentu przez kontrahenta. Aby skorygować VAT, wysyłkę korekty można udowodnić inaczej, np. wyciągiem z rachunku bankowego. Zdaniem ekspertów, skarbówka zaczyna dostrzegać, że papier nie musi być najważniejszy.

04.08.2020

Grupa wystawiająca fikcyjne faktury rozbita

Prawo karne VAT

Kujawsko-pomorska grupa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji i zatrzymali 21 osób. Jedna z nich usłyszała zarzut popełnienia tzw. „zbrodni VAT-owskiej”. Członkowie grupy mogli wystawić kilka tysięcy fikcyjnych faktur na kwotę ok. 63 milionów złotych i wyłudzić z budżetu państwa co najmniej 13 milionów.

03.08.2020

Praca zdalna wykonywana za granicą może być podatkową pułapką

PIT Podatki międzynarodowe

Z powodu epidemii koronawirusa pracodawcy zlecili swoim pracownikom pracę zdalną. Część osób, korzystając z lata, zdecydowała się na świadczenie pracy spoza kraju. Takie rozwiązanie może jednak wiązać się z dodatkowymi konsekwencjami w zakresie podatków, ubezpieczeń czy też spraw związanych z szeroko rozumianymi kwestami imigracyjnymi.

03.08.2020

Podatnik skarży się na niesłuszną egzekucję, skarbówka nie wie - zawiesić, czy umorzyć?

Ordynacja Doradca podatkowy Compliance

Przepisy o egzekucji są na tyle nieprecyzyjne, że urzędnicy nie wiedzą, jak postępować, gdy decyzję o przeniesieniu odpowiedzialności na osobę trzecią (np. zarząd spółki) uchyli sąd. Nie jest jasne, czy do czasu uprawomocnienia się wyroku, postępowanie należy zawiesić, czy umorzyć. Sądy twierdzą, że zawiesić. Zdania ekspertów są jednak podzielone. Przepis wymaga zmiany, bo mało która firma może czekać 2,5 roku na zakończenie sprawy.

03.08.2020
1    251  252  253  254  255  256  257  258  259    543