Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Doktor nauk prawnych; adiunkt na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Stale współpracuje z Serwisem Prawo.pl, przygotowując w szczególności omówienia orzeczeń sądów powszechnych i administracyjnych.
Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odbyła aplikację sądową i złożyła egzamin sędziowski. Stopień doktora nauk prawnych uzyskała, z wyróżnieniem, na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego po obronie rozprawy doktorskiej na temat "Ochrona osób bliskich spadkodawcy w prawie brytyjskim".

Artykuły autora

Potrącenie wierzytelności - co oznacza w praktyce

Prawo cywilne

Niejednokrotnie dwie osoby mają wobec siebie wzajemne zobowiązania pieniężne. Czasami zamiast je spłacać, mogą dokonać ich potrącenia. O instytucji potrącenia mowa w szczególności w kodeksie cywilnym. W świetle art. 498 par 1 k.c. gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony.

01.05.2024

Pełnoletniej osobie niepełnosprawnej może pomóc kurator

Wymiar sprawiedliwości

Niejednokrotnie osoby niepełnosprawne potrzebują wsparcia, w szczególności przy załatwianiu spraw administracyjnych i podejmowaniu różnych czynności. Tego rodzaju działania może podjąć dla nich kurator. Jego ustanowieniem zajmuje się sąd opiekuńczy, on też określa zakres jego obowiązków i uprawnień. W ostatnim czasie regulacje te były modyfikowane.

20.04.2024

Spraw o alimenty jest mniej, ale są bardziej skomplikowane

Wymiar sprawiedliwości

Alimenty nadal są jednym z liderów, jeśli chodzi o sprawy rozpatrywane w wydziałach rodzinnych. Na przestrzeni ostatnich lat ich wpływ się zmniejszył, co wynikało choćby ze spadku liczby dzieci czy świadczenia 500 plus - wynika z raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Co istotne jednak, nie oznacza to szybszego procedowania, choćby dlatego, że strony są mniej skłonne do ugody i bardziej świadome prawnie. Chętniej też sięgają po profesjonalną pomoc prawną.

16.04.2024

Rozwodowa wina blokuje sądy - sędziowie chcą od niej odejść

Wymiar sprawiedliwości

Rozwody królują, obok franków, jeśli chodzi o wpływ do wydziałów cywilnych sądów okręgowych. Co gorsza, te z orzeczeniem o winie trwają latami, angażując w konflikt całe rodziny i negatywnie odbijając się na dzieciach. Sędziowie coraz głośniej mówią o tym, że od orzekania o winie trzeba odejść. Pełnomocnicy wskazują też jednak na względy słusznościowe, bo są sytuacje, gdy wina jest ewidentna i niesprawiedliwość porozwodowa również.

07.04.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    215