Świadczenie honorowe dla stulatków zostanie uregulowane w ustawie

Domowe finanse Emerytury i renty

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt ustawy przewiduje unormowanie wieloletniej tradycji szczególnego honorowania osób, które ukończyły 100 lat życia, w postaci przyznawania im specjalnego świadczenia, finansowanego przez państwo. Świadczenie to wyniesie 6246,13 zł i będzie podlegać corocznej waloryzacji.

06.08.2024

ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Domowe finanse Emerytury i renty

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

06.08.2024

Ministerstwo ewaluacji i trybu odrębnego

Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej radośnie odtrąbiło w czwartek uchwalenie ustawy o rencie wdowiej. Nieważne, że środowa debata w Senacie udowodniła, iż sami senatorowie nie orientują się w rozwiązaniach, które ostatecznie przyjęli. To już kolejne, uchwalone ekspresowo przepisy, które za chwilę będą zmieniane. Taki styl tworzenia prawa jest nie do przyjęcia.

02.08.2024

Renta wdowia bez poprawek przyjęta przez Senat

Domowe finanse Emerytury i renty

Skoro do renty wdowiej ma być uprawniona osoba, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny i owdowiała nie wcześniej niż 5 lat przed jego osiągnięciem, to ustawodawca musi ujednolić ten wiek dla kobiet i mężczyzn. W przeciwnym razie ci ostatni nie będą mieli prawa do renty wdowiej – alarmują prawnicy. Ale to nie jedyny mankament uchwalonego naprędce prawa. Okazuje się, że nie każdy pobierający rentę rodzinną otrzyma rentę wdowią. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy.

31.07.2024

GUS: W 2023 r. różnica między przeciętnym trwaniem życia kobiet i mężczyzn wyniosła 7,3 roku

Emerytury i renty Prawo pracy Rynek pracy

W 2023 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 74,7 roku, natomiast kobiet 82 lata. W porównaniu z 2022 r., trwanie życia wydłużyło się odpowiednio o 1,3 i 0,9 roku. Biorąc pod uwagę rok 1990 trwanie życia było wyższe o odpowiednio 8,5 i 6,8 roku – podał Główny Urząd Statystyczny. Gdyby warunki umieralności utrzymywały się na poziomie obserwowanym w 2023 r., to 18 lat nie dożyłoby 0,7 proc. mężczyzn urodzonych w tym roku.

31.07.2024

Rusza lawina wyroków w sprawie wcześniejszych emerytur

Domowe finanse Emerytury i renty Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Do dziś ani w Dzienniku Ustaw na stronie Rządowego Centrum Legislacji, ani w publikacjach Trybunału Konstytucyjnego, nie został ogłoszony wyrok z 4 czerwca 2024 r. w sprawie wcześniejszych emerytur. Pojawiają się za to pierwsze, nieprawomocne wyroki sądów, które zmieniają zaskarżone decyzje ZUS i nakazują ponowne przeliczenie emerytury, z pominięciem niekonstytucyjnego przepisu ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zdaniem prawników, bez względu na to, czy wyrok TK zostanie opublikowany czy nie, sądy powinny już jednolicie orzekać w takich sprawach.

30.07.2024

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

26.07.2024

Członkowstwo w OFE wpływa na ustalenie emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Różnice w sposobie wypłaty emerytur dla osób, które nie przystąpiły do OFE wynikają z faktu, że ich emerytury są wypłacane w oparciu o składki, które nie podlegały podziałowi na I i II filar emerytalny, gdyż cała składka na ubezpieczenie emerytalne ewidencjonowana jest na koncie ubezpieczonego w ZUS – wyjaśnia MRPiPS. Tym samym ustalone w powszechnym wieku emerytalnym świadczenie tych ubezpieczonych ma charakter dożywotni.

20.07.2024

Pracując na emeryturze, nadal można oszczędzać w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Uczestnicy PPK po przejściu na emeryturę mogą kontynuować oszczędzanie w PPK. Oczywiście jeśli nadal są aktywni zawodowo. Dotyczy to wszystkich emerytów - bez względu na to, czy otrzymują emeryturę z ZUS, czy np. emeryturę mundurową. Bezpiecznie oszczędzać w PPK mogą też tzw. wcześniejsi emeryci, dorabiający sobie do otrzymywanego świadczenia. Wpłaty do PPK nie mają bowiem wpływu na obowiązujące ich limity zarobków.

20.07.2024

Nowa emerytura nauczycielska

Kadry w oświacie Emerytury i renty

Więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli i świadczenia kompensacyjnego. Zmiany wchodzą w życie 1 września 2024 roku. Warunki wymagane do nabycia uprawnień do nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

18.07.2024

Rząd przygotuje rozporządzenie w sprawie waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Domowe finanse Emerytury i renty

Rząd ma 21 dni, licząc od dnia zakończenia negocjacji między partnerami społecznymi w ramach Rady Dialogu Społecznego, na określenie w drodze rozporządzenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na przyszły rok. Założenia do projektu tych przepisów właśnie się pojawiły. To efekt braku porozumienia między partnerami społecznymi.

17.07.2024

Dlaczego ważne jest podanie aktualnego adresu ZUS?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Informacje nie docierają, gdy adres jest nieaktualny. Emerytura wraca do ZUS, gdy konto zostało zmienione. Dlatego każdą zmianę zarówno adresu, jak i numeru konta należy zgłosić najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym Zakład wypłaca komuś, co miesiąc pieniądze – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

06.07.2024

Nie było wyroku, emeryci nie mogą się na niego powoływać i wznawiać postępowań

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2013 r. i złożyły wnioski o przyznanie świadczenia przed 6 czerwca 2012 r., nie wiedzą, co mogą teraz robić oraz od kiedy biegnie termin na złożenie wniosku do ZUS o wznowienie postępowania w swojej sprawie, co zasugerował w trakcie ogłoszenia Trybunał Konstytucyjny. Prawnicy nie mają dla nich dobrej informacji: korzystne dla nich rozstrzygnięcie nie jest wyrokiem i jako takie nie zostanie opublikowane. Nie znaczy to jednak, że nie ma dla nich żadnej szansy na sprawiedliwość.

04.07.2024

Już można sprawdzić stan swojego konta w ZUS po waloryzacji składek

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont i prognozowanych emeryturach. Każdy ubezpieczony może już sprawdzić na swoim profilu PUE, jaki kapitał zgromadził. W sumie ZUS wygenerował ponad 23,9 mln informacji o stanie konta ubezpieczonego za 2023 rok.

02.07.2024

Centralnej Informacji Emerytalnej nie będzie

Domowe finanse Emerytury i renty

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów we wtorek opublikowano założenia projektu ustawy o uchyleniu ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej. Jak twierdzi rząd, uchylenie ustawy o CIE jest uzasadnione ograniczaniem wydatków z budżetu państwa. Jednocześnie informacja emerytalna będzie rozwijana w ramach istniejących rozwiązań.

18.06.2024

Rząd: W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78 proc.

Domowe finanse Emerytury i renty

Rząd prognozuje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Taką informację podało w czwartek, 13 czerwca, Centrum Informacyjne Rządu. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie ok. 28,1 mld złotych.

13.06.2024

ZUS: Rekordowa waloryzacja konta i subkonta to dobre wieści dla prawie 26 mln Polaków

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

O 521,7 mld złotych zwiększył się stan kont i subkont osób ubezpieczonych w wyniku rocznej waloryzacji składek – poinformował w piątek Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł około 450 mld zł. To efekt waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego oraz środków na subkoncie wskaźnikami: 114,87 proc. dla składek emerytalnych oraz kapitału początkowego, a 109,91 proc. dla środków na subkoncie.

07.06.2024

Emeryci czerwcowi ofiarami kryzysu konstytucyjnego?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Choć minęły dwa miesiące od przekazania Rzecznikowi Praw Obywatelskich przez Sebastiana Gajewskiego, wiceszefa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, odpowiedzi w sprawie uregulowania zasad przyznawania emerytur dla tzw. emerytów czerwcowych z lat 2009-2019, a wciąż nie wiadomo, co się ze sprawą dzieje. W kwietniu MRPiPS twierdziło, że zagadnienie jest ważne i wymaga rozwiązania. Prawnicy mówią, że sprawa nie jest prosta, ale... ile można nad nią myśleć.

07.06.2024

Nie wszyscy „wcześniejsi” emeryci skorzystają na wyroku TK

Finanse publiczne Emerytury i renty

Artykuł 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim dotyczy osób, które złożyły wniosek o przyznanie świadczeń, o których mowa w tym przepisie, przed 6 czerwca 2012 r., jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 Konstytucji – ogłosił we wtorek Trybunał Konstytucyjny. TK dopiero teraz wydał wyrok, choć skarga konstytucyjna, która zainicjowała postępowanie, wpłynęła do niego w lipcu 2019 r., a rząd PiS nie zdecydował się na uregulowanie sytuacji emerytów z innych roczników niż 1953, zasłaniając się skutkami finansowymi dla budżetu.

04.06.2024